Cafeaua perfecta

  •  
    • 4582 mesaje
    18 Oct 2014, 07:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    20 Oct 2014, 15:43
    0 0
    de gustibus .......
  •  
    • 12208 mesaje
    22 Oct 2014, 08:02
    0 0
    Buna dimineata , o cafea minunata sa ne dea un plus de viata !
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Nov 2014, 19:56
    0 0
    o cafea expreso cu lapte .....merge ...??
  •  
    • 507 mesaje
    26 Nov 2014, 22:55
    1 0
    Cafeaua... ce ne-am face fara ea? eu beau cafea de la 7 ani... Aveam un pahar cat un degetar si cand ma trezeam il gaseam pe masa in bucatarie, matusa mea m-a invatat. Tatal si mama mea nu beau cafea. Matusa a stat o perioada lunga la noi si pleca dimineata la 5, fuma o tigara si bea o cafea dimineata.
    Am baut cafea de multe soiuri insa am ramas la Jacobs. Am auzit de cafeaua Kopy Luwak, nu am baut pt ca nu am avut ocazia. Daca cineva reuseste sa scoata proteina vegetala din bobul de cafea va reusi sa faca o cafea foarte buna. Desi sunt chimist inca nu am reusit de fapt nici nu m-am preocupat foarte mult de subiect.
    In fiecare sambata si duminica dimineata eu sunt cel care face cafeaua si i-o aduc sotiei la pat. Este atat de bucuroasa dar si trista pt ca ei nu ii iese cafeaua asa cum imi iese mie.
    O cafea obisnuita o prepar fiarta, nu oparita, o lingurita cocosata de cafea la o ceasca, o jumatate de lingurita de zahar pt o ceasca. Acum nu mai facem la ibric, am un expresor Saeco - Philips, l-am luat la promotie 350 Ron. Secretul, am sa vi-l spun si voua, pun un cristal de sare pt o ceasca de cafea odata cu pulberea de cafea. Sare gema neiodata cu cristale mari.
    Cafea mai rasfatata fac la expresor, aceeasi reteta de dozare insa astept sa se raceasca si pun o lingurita de coniac si crema de lapte (este La Dorna - smantana dulce extrasa prin centrifugare). Proportiile le stabiliti functie de gust.
    Inchei ca e tarziu si deja ma bate gandul sa-mi fac o cafea ... de pofta... e 11 noaptea totusi... Pofta buna la cafea, maine dimineata sau poimaine si ori de cate ori beti o cafea.
    Voiam sa mai adaug, sunt 2 categorii de cafele, alea care le bem din obisnuinta si alea care le bem pt discutii, pt ritual care inseamna adunare, discutii in timp ce se rasneste la rasnita manuala... etc, 3 - 4 ore dureaza o cafea... muiereasca, barbatii se aduna la ritualuri de bere, adica la meci la tv... mai este si buruiana de aia... cardamom... gata ca deja mi se dilata narile...
  •  
    • 571 mesaje
    27 Nov 2014, 14:53
    1 0
    Ador subiectul. Eu am incercat tot de la lavazza. Crema e gusto e printre preferate dar cafea ca si la starbucks nicaieri faptul ca m-am mutat in romania si in orasul meu nu este starbucks si mi se termina curand cafeaua...devin usor agitata. Una din prietenele mele cumpara cafea boaabe,simpla nu nu stiu ce marca. Ieftina. Are un aparat care si macinacafeaua deci un gust,miros...este exceptionala. Cred ca depinde s si de modul cum o prepari,de aparatul folosit...nu cred ca tine cont doardoar de un anumit tip/marca de cafea. Desi e ora 15 ...mi-am facut o pofta de o cafea deci...enjoy
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2014, 15:10
    0 0
    Asa este cafeaua si pentru mine , o placere vinovata.... o ador , uneori imi este pofta la miezul noptii de o cafea ..... buna pe care sa o savurez impreuna cu cineva caruia sa ii placa la fel de mult !
  •  
    • 507 mesaje
    27 Nov 2014, 15:41
    1 0
    pentru o cafea vorbita>

    Am zărit lumina

    Am zarit lumina pe pamant
    Si m-am nascut si eu
    Sa vad ce mai faceti
    Sanatosi? Voinici?
    Cum o mai duceti cu fericirea?
    Multumesc, nu-mi raspundeti.
    Nu am timp de raspunsuri,
    Abia daca am timp sa pun intrebari
    Dar imi place aici.
    E cald, e frumos,
    Si atata lumina incat
    Creste iarba.
    Iar fata aceea, iata,
    Se uita la mine cu sufletul...
    Nu, draga, nu te deranja sa ma iubesti.
    O cafea neagra voi servi, totusi
    Din mana ta.
    Imi place ca tu stii s-o faci
    Amara.

    Marin Sorescu
  •  
    • 7743 mesaje
    27 Nov 2014, 16:07
    1 0
    este adevarat ca, cafeaua scoate calciul din organism?
    cred ca am exagerat zilele astea. o cana de cafea pe zi si palpitatii de doua zile, simt ca am inima
    am luat Calcicare.numa de doctor nu-mi arde acum.
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2014, 16:11
    0 0
    _Eva said:este adevarat ca, cafeaua scoate calciul din organism?
    cred ca am exagerat zilele astea. o cana de cafea pe zi si palpitatii de doua zile, simt ca am inima
    am luat Calcicare.numa de doctor nu-mi arde acum.

     e adevarat dar nici chiar asa incat sa ai palpitatii numai de la asta ...a fost si mai frig si inimiaora simte teperaturile in alt fel ea trebuie sa faca fata la tot ... aspacardio  iei ??

     

  •  
    • 571 mesaje
    27 Nov 2014, 21:50
    1 0
    e 21:49 si tocmai savurez o cafea
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2014, 21:52
    0 0
    akitutz said: e 21:49 si tocmai savurez o cafea

    SI EU VISEZ LA UNA DAR NU MAI AM DECOFFF ...