Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 01:19
    0 0
    cafe_au_lait said:
    bertha_ said:Scanteie, multumesc, o sa ii iau probiotics cqnd ajungem acasa. Probioticele se dau dupa ce termin cu antibioticul sau si in timpul? O sa o tin departe de lume multa o perioada, singura zi cand nu pot face asta e joi cand o sa fim prin aeroport si in avion, atunci n-am ce face. In rest, o sa o las sa-si faca de cap. As lasa-o si sa alerge, cum spui tu, numai ca inca nu stie nici sa mearga

     
    Se dau si in timpul administrarii antibioticului, si dupa aceea.  In timpul antibioticului ca sa nu se faca "daune" prea mari in flora intestinala.  

     
    da, se administreaza in general in timpul tratamentului atunci cand acesta este prelungit. un tratament de 3-5 zile nu provoaca daune puternice, dar unul de sapte, zece zile.... 

  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 01:27
    1 0
    Sa o rugam pe dancing cand se intoarce sa editeze primul post din topic si sa scrie datele de nastere ale copiilor din cresa, ar fi dragut sa stim fiecare ce varsta are, si eu ii mai incurc. Sabrina face 7 luni poimaine.
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 01:29
    0 0
    Noua dr ne-a scris pe fisa augmentin5-7 zile. Asta nu prea am inteles-o, sincer. Adica e la alegerea mea daca ii dau 5 zile sau 7? Ce fac, fac media si ii dau 6 sau cum?
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 01:31
    0 0
    bertha_ said:Noua dr ne-a scris pe fisa augmentin5-7 zile. Asta nu prea am inteles-o, sincer. Adica e la alegerea mea daca ii dau 5 zile sau 7? Ce fac, fac media si ii dau 6 sau cum?

     
    ti-a recomandat cinci, de fapt.
    sapte in cazul in care starea generala ramane stationara (in sensul ca nu se imbunatateste).
    dupa cum ai descris insa evolutia bolii la Sabrina, e clar ca tratamentul e eficient si e necesara administrarea doar cinci zile.  

  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 01:46
    0 0
    Perfect, cinci atunci. Multumesc mult pt sfaturi, scanteie.
  •  
    • 4582 mesaje
    8 Oct 2014, 02:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 02:22
  •  
    • 4208 mesaje
    8 Oct 2014, 10:44
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 10:46
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 11:20
    0 0
    La Multi Ani sanatosi tuturor bebeilor din cafenea, Andrei, Justin si Sabrina

    Sanatate multa micutei Sabrina  Bertha, sincera sa fiu, eu as incepe sa ii dau deja probiotice, se recomanda si in timpul administrarii de antibiotic, nu as lasa ca antibioticul sa provoace daune prea mari si dupa aceea sa fie "reparate". 
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 11:23
    0 0
    Joplin, da, mergi la medic si vezi despre ce este vorba, ii pui intrebari,  asa o sa te si linistesti
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 11:53
    1 0
    La multi ani si lui Andrei si Justin! Am luat probiotice de la farmacie, mi-a zis sa ii dau la 2-3 ore dupa antibiotic si inca o perioada dupa ce terminam cu antibioticul. Marle, antibioticul i l-am dat dimineata devreme inainte de masa, ca asa am apucat sa incep in noaptea cand am vazut ca nu ii scade deloc febra, iar la 12 ore dupa amiaza i l-am dat dupa masa, deci o data inainte, o data dupa. Acum as modifica putin orele de antibiotic, sa ajung sa ii dau la 8 dimineata si la 8 seara, ambele doze dupa masa, ca sa nu o mai trezesc noaptea pt medicament. Facem in continuare aerosoli si ma bucur ca deja nu mai are muci si nu se mai aude nimic cand respira. Temperatura nu a mai urcat deloc peste 37 de ieri. Joplin, cred ca faci bine sa il duci pe Andrei la oftalmolog. In primele luni si Sabrina mai avea momente cand se mai uita aiurea, dar de vreo 2-3 luni nu am mai observat nimic.
  •  
    • 154 mesaje
    8 Oct 2014, 12:24
    1 1
    Mare gaselnita aerosolii aia. Acum o sapt am pus de o raceala zdravana si am facut prima data aerosoli. I-am facut cu un medicament numit pulmaxan. La noi, adica in romania, cred ca se gaseste ca pulmicort medicamentul. E prima data cand mi-am revenit asa rapid dintr-o raceala. O sa imi cumpar si eu o dracie din aia de aparat.
  •  
    • 4503 mesaje
    8 Oct 2014, 13:33
    0 0
    bertha_ said:La multi ani si lui Andrei si Justin! Am luat probiotice de la farmacie, mi-a zis sa ii dau la 2-3 ore dupa antibiotic si inca o perioada dupa ce terminam cu antibioticul. Marle, antibioticul i l-am dat dimineata devreme inainte de masa, ca asa am apucat sa incep in noaptea cand am vazut ca nu ii scade deloc febra, iar la 12 ore dupa amiaza i l-am dat dupa masa, deci o data inainte, o data dupa. Acum as modifica putin orele de antibiotic, sa ajung sa ii dau la 8 dimineata si la 8 seara, ambele doze dupa masa, ca sa nu o mai trezesc noaptea pt medicament. Facem in continuare aerosoli si ma bucur ca deja nu mai are muci si nu se mai aude nimic cand respira. Temperatura nu a mai urcat deloc peste 37 de ieri. Joplin, cred ca faci bine sa il duci pe Andrei la oftalmolog. In primele luni si Sabrina mai avea momente cand se mai uita aiurea, dar de vreo 2-3 luni nu am mai observat nimic.

     
    ma bag si eu dar nah iti spun din experienta mea proprie de acum o suta de ani cand am luat antibiotice pentru o pleurezie

    trebuie sa nu depasesti cu mult cele 12 ore (sau 8, sau 6) intre doze, pentru ca nu isi mai fac efectul

  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 14:06
    0 0
    Confirm si eu ce spune Mara mai sus. E mai bine sa dai antibioticul mai devreme (si sa scurtezi deci durata dintre medicamente) decat mai tarziu, de fapt asa  stiu ca se si schimba orele antibioticelor.

     
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 15:08
    0 0
    Si atunci cum sa fac.... i-am dqt in prima noapte la ora 3 in disperare de cauza, ca nu ii scadea febra.... Apoi la 15 iar la 3. Ma gqndeam sa schimb orele sa nu o mai trezesc noaptea, ca mi-e mila de ea, sa ii dau lq 10 si la 22, in felul asta nici nu are stomqcul gol. sa ii dau acum la 15 si apoi la 22, nu e prea mica distanta intre doze de doar 7 ore?
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 15:09
    0 0
    Nu mai editez mesajul, scuze ca tastez mereu q in loc a, sunt una langa alta.
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 15:11
    0 0
    Regina_Neagra3 said:Mare gaselnita aerosolii aia. Acum o sapt am pus de o raceala zdravana si am facut prima data aerosoli. I-am facut cu un medicament numit pulmaxan. La noi, adica in romania, cred ca se gaseste ca pulmicort medicamentul. E prima data cand mi-am revenit asa rapid dintr-o raceala. O sa imi cumpar si eu o dracie din aia de aparat.

     

    cu pulmaxan face si Sabrina o data pe zi, e cel cu cortizon, dar doar 3 zile, in rest nebial de doua ori pe zi.
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 15:17
    0 0
    bertha_ said:Si atunci cum sa fac.... i-am dqt in prima noapte la ora 3 in disperare de cauza, ca nu ii scadea febra.... Apoi la 15 iar la 3. Ma gqndeam sa schimb orele sa nu o mai trezesc noaptea, ca mi-e mila de ea, sa ii dau lq 10 si la 22, in felul asta nici nu are stomqcul gol. sa ii dau acum la 15 si apoi la 22, nu e prea mica distanta intre doze de doar 7 ore?

     
    Este o distanta destul de rezonabila, sunt totusi 7 ore, nu 2-3.
    Poate suni si pediatrul din tara si vezi ce iti zice.  

  •  
    • 4503 mesaje
    8 Oct 2014, 15:47
    0 0
    bertha_ said:Si atunci cum sa fac.... i-am dqt in prima noapte la ora 3 in disperare de cauza, ca nu ii scadea febra.... Apoi la 15 iar la 3. Ma gqndeam sa schimb orele sa nu o mai trezesc noaptea, ca mi-e mila de ea, sa ii dau lq 10 si la 22, in felul asta nici nu are stomqcul gol. sa ii dau acum la 15 si apoi la 22, nu e prea mica distanta intre doze de doar 7 ore?

     
    si eu zic sa intrebi medicul inainte de a schimba orele

    eu imi amintesc ca am sarit peste o injectie (erau la 6 ore) pentru ca eram in licenta, injectiile mi le facea o asistenta din sat

    si ea mi-a spus ca nu e ok ce am facut, macar sa fi luat pasile la ora la care ar fi trebuit sa fac injectia, pt ca asa tratamentul isi pierde mult din eficienta

    presupun ca stiu ei de ce se dau la intervale exacte 

  •  
    • 4582 mesaje
    8 Oct 2014, 17:22
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 18:32
    0 0
    Marlena, Alex mai face in continuare otita in urma unei raceli?