Pot fi femeile prietene?

  •  
    • 49 mesaje
    17 Feb 2004, 10:47
    0 0
    Imi era dor sa mai postez pe acest forum desi in ultimul timp n-am mai facut-o, fiind satula de discutii contradictorii, de "paruieli" virtuale, de barfe...(ca doar suntem femei, nu?)
    Si totusi, tot din experienta va spun ca poate exista prietenie adevarata intre doua femei, bazata pe incredere si respect si ce mai vreti voi. Am trei prietene foarte bune si prietenia noastra dureaza de foarte multi ani. Avem multe lucruri in comun, ne leaga multe amintiri, am trecut prin multe impreuna si n-as putea sa renunt la prietenia lor. Deci ma pot considera un om fericit din punctul asta de vedere.
    Numai ganduri bune,

    Mihaela
  •  
    • 2 mesaje
    19 Feb 2004, 19:08
    0 0
    nu prea cred in prietenia intre femei !
    de ce spun asta ? pt ca am avut experiente neplacute cu asa-zisele "prietene " si mi s-a cam luat de astfel de legaturi !am insa doua foarte bune prietene , in persoana mamei mele si a surorii mele ! in ele am incredere totala, si stiu ca orice s-ar intampla ele , dezinteresat imi vor sta alaturi !
    un sfat va pot da : nu spuneti celei mai bune prietene , secrete din viata voastra de cuplu ! si nici trecutul nu vi-l povestiti lor ! va spune asta un om patit !
  •  
    • 11 mesaje
    22 Feb 2004, 11:50
    0 0
    Dupa ce am citit toate gandurile si parerile voastre, pot spune ca ma consider un om norocos. Am si eu o mama si o sora, care mai mult decat atat imi sunt si prietene, dar mai am doua prietene adevarate, care mi-au fost, imi sunt si vor fi ca alte doua surori pentru mine. Nici nu-mi mai doresc alte prietene, pentru ca sunt constienta ca dupa adolescenta nu poti sa mai legi prietenii dezinteresate, care sa dureze in timp. Prietena adevarata este persoana care la doua noaptea vine la tine, oriunde s-ar afla si te asculta pana dimineata, iti spune sincer cand nu arati bine si ce sa faci in acest sens, cu care nu te vezi un an de zile si in momentul in care te intalnesti este ca si cum nu te-ai fi vazut de ieri, cu care poti povesti incepand de la pedichiura haioasa pe care o are la picioare si pana la probleme profunde, religioase si lista poate continua pe inca cateva pagini. Va doresc la toate sa puteti trai, in viata, o experienta de a avea o asemenea prietena si sa nu mai spuneti ca nu exista asa ceva! Numai bine!
  •  
    • 7 mesaje
    22 Feb 2004, 22:32
    0 0
    /.;ml
  •  
    • 7 mesaje
    22 Feb 2004, 23:09
    0 0
    Parerea mea este ca prietena cea mai buna este MAMA,in cazul in care ea este cu gandire moderna dezgetata,ea este singura dezinteresata si care va vrea binele,si cu experienta de viata.in rest nu exista prietene dezinteresate,o sa va dati seama.asta nu inseamna ca eu nu am macar o prietena mai buna,ci inseamna ca absolut toate destainuirile mele le pastrez pentru mama.
  •  
    • 4 mesaje
    23 Feb 2004, 13:43
    0 0
    nici eu nu cred in "prietenia" cu femeile, dar nici ""prietenia" cu barbatii!
    cea mai buna si adevarata prietena este MAMA!
  •  
    • 7 mesaje
    25 Feb 2004, 12:38
    0 0
    De prietenia cu baietii m-am convins,de cateva ori dar cea mai recenta si dureroasa experienta am avut-o acum un an,cand,prietenul meu cel mai bun,confidentul meu,cu care imi petreceam cea mai mare parte a timpului,m-a lasat masca.Neavand atunci prieten,ieseam cu el si cu alti prieteni comuni,ne intelegeam de minune,chiar credeam ca imi este prieten.Asta, pana la un weekend petrecut impreuna cu el si cu alti prieteni de-ai nostri,fete si baieti.In urma unor discutii ,certuri intre el si niste prieteni baieti de-ai lui care erau acolo,am aflat de la ei,din greseala ca acest presupus prieten al meu,lasase impresia tuturor ca noi doi"ne simtim bine impreuna",ca avem relatii sexuale impreuna,fara nici o obligatie.Va dati seama ca mi-a cazut fata cand am auzit,a fost un soc foarte mare pentru mine.Atunci mi-am dat seama ca barbatii,in privinta asta, trebuie tinuti la distanta.
  •  
    • 65 mesaje
    26 Feb 2004, 22:13
    0 0
    Prietenie intre doua femei nu cred ca poate exista.Eu am avut o "prietena" foarte buna dar care m-a dezamagit foarte mult!Ne cunosteam de 17 ani si degeaba....prietenia exista doar pana in momentul cand nu vorbesti chiar despre orice cu acea persoana ...cand ai ajuns sa vorbesti cu ea despre orice stie prea multe despre tine si te mananca pe la spate.
    Va pupic si mai ganditi-va inainte sa spuneti ca aveti prietene adevarate
  •  
    • 49 mesaje
    28 Feb 2004, 11:49
    0 0
    Din ceea ce spuneti voi s-ar putea intelege ca nu exista prietenie, cuvantul acesta isi pierde sensul, sau admiteti ca exista prietenie numai intre barbati, deci admiteti ca si la capitolul asta ne sint superiori... Voi nu spuneti "poate am avut eu ghinionul sa intalnesc persoane nepotrivite in care am investit sentimente, sau poate ca am gresit si eu intr-o relatie..." Prietenie nu inseamna numai, sau nu numai, sa-ti descarci sufletul, sa-ti expui problemele tale in fata cuiva. Prietenie inseamna mult mai mult. Si apoi daca continuam sa fim atat de pretentioase riscam sa ramanem singure. Am vorbit in general, fiindca, asa cum am mai spus eu am prietene adevarate.
    Sper sa nu va fi suparat pentru ceea ce am spus.
    Va pup si va doresc psa intalniti prieteni adevarati(pentru cele care nu au gasit inca)

    Mihaela
  •  
    • 364 mesaje
    15 Apr 2004, 12:50
    0 0
    Nu exista prietenie intre 2 femei.
  •  
    • 377 mesaje
    15 Apr 2004, 13:00
    0 0
    Cred ca o femeie poate avea de-a lungul vietii prietene foarte bune. Insa e putin probabil ca o astfel de prietenie sa dureze toata viata.
    Conteaza foarte mult si etapele prin care treci: liceu, facultate, serviciu, mutare de locuinta, casatorie.
    Prietenele le schimbi pe parcursul vietii.
  •  
    • 24 mesaje
    15 Apr 2004, 13:31
    0 0
    eu cred ca toti oamenii cu sufletul curat si frumos pot avea prieteni pe masura. cred ca femeile pot fi prietene. eu am o prietena din prima zi de facultate. am impartit si bune si rele, ne-am mai ciondanit, dar ne iubim si suntem cele mai bune prietene chiar daca petrecem foarte foarte putin timp impreuna. viata ne-a adus pe amandoua in bucuresti, dar abia avem timp sa ne vedem o data la doua saptamani. dar nu e nevoie de vorbe. prietenii adevarati nu sunt cei cu care iesi in oras, la cumparaturi samd, ci cei pe care ii stii ca sunt pe sufletul tau, ca iti sunt prieteni si poti apela ORICAND la ei.
    a, si daca tot veni vorba cea mai buna prietena a mea, fiinta cu care am o comunicare absolut speciala si dincolo de orice bariere e sora mea. nu avem absolut nici o retinere una fata de alta, simtim fara sa ne auzim sau sa ne vedem daca cealalta se simte rau, impartasim aceleasi gusturi si comceptii despre viata si o iubesc mai mult decat pe mine

    va pup.

    ps: ati vazut ca a iesit soarele?
  •  
    • 41 mesaje
    15 Apr 2004, 14:07
    0 0
    Ah, cit urasc falsele axiome: nu exista iubire, nu exista prietenie... Poti spune "eu nu am intilnit iubirea, eu nu am avut parte de o prietena/un prieten". de ce va place sa dati sentinte?
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Apr 2004, 17:05
    0 0
    NU, nici eu nu cred in prietenia dintre femei. M-am "ars" de cateva ori si acum am renuntat definitiv.

    Reghinno, fiecare raspunde topicului cum crede ce cuviinta. Daca chiar ai crede in prietenia dintre femei, in loc sa cartesti, ai raspunde si tu, cum face toata lumea de pe forum... ca asta-i ideea - nu sa ne faultam una pe alta.
  •  
    • 41 mesaje
    15 Apr 2004, 17:25
    0 0
    da, eu am prietene femei, si mi-au dovedit asta in momentele mele grele. dar chiar daca eu nu as fi avut nici una, nu as transforma experienta mea intr-un adevar general valabil, aplicabil tuturor. daca in toata lumea asta exista macar 2 femei care sunt prietene, sintagma "nu exista preitenie intre femei" pica - si cunosc si replica "exista exceptia care confirma regula". mie nu-mi plac generalizarile si nici oamenii fara dileme. eu am dileme (oare asta inseamna ca ma si plac? ntz...).doar de aceea va si citesc pe forum
  •  
    • 297 mesaje
    15 Apr 2004, 17:43
    0 0
    Foarte delicat subiectul acesta...Defapt cine poate defini exact termenul de prietene?
    Cel mai sfant ... e sa stai sa-ti analizezi singura, pe toate fatetele, atitudinile..problemele...Si sa-ti impartasesti bucuria cu familia nu cu prietenii..ca asa se nasc invidiile...
    Hai sa fim seriosi... ca nu ne convine cand prietenul isi permite sa vina de la cumparaturi cu o sacosa in plus...si viceversa...
    Mie personal..."prietenie" mi se pare un cuvant greu... amicitie...mai curand...cam asa as defini in zilele noastre bunele relatii interumane!
  •  
    • 65 mesaje
    15 Apr 2004, 21:17
    0 0
    Raman la ideea ca nu exista prietenie intre doua femei si asta datorita firii noastre competitive......
    Nu putem sa nu recunoastem ca fiecare dintre noi am vrea sa fim cele mai bune .....deci...asa apare gelozia,invidia si de aici mancatoria dintre femei....
  •  
    • 404 mesaje
    6 Iun 2006, 23:42
    0 0
    bitter, ai legatura
  •  
    • 322 mesaje
    6 Iun 2006, 23:46
    0 0
    pana intr-un punct pot fi...dupa acel punct...