AJUTOR!Pelada..

  •  
    • 3 mesaje
    1 Apr 2012, 07:28
    1 4
    adelinasanda said:Buna , si eu sufar de pelada de aproape un an . Am mers la dermatolog si am facut infiltratii cu diprofos , am luat antistres si vitamine (b6 si e) , a inceput sa creasca parul si pe de alta parte a cazut in alt loc . Iar am facut infiltratii si pe acele locuri si s-a oprit (asa cred dar nu mai sunt sigura ) . Am mai facut si frectii locale cu o solutie cu pilocarpina si tinctura de ardei . Toate bune , parul a crescut , iar acum cade in acelasi loc unde a cazut prima data . Deci cu pelada nimic nu este sigur . Ma poate ajuta cineva ? multumesc

     buna si eu am avut problema cu pelada ... la baietzi hai sa zicem ca mai merge dar la fete e nasol rau de tot  , mie doctorul mia dat cu o crema facuta in laborator si mia mai facut si injectziile cu diprofos si pastile am luat ducray de la anacaps numele doctorului mehdi sowlati din constantza sper sa te ajute

  •  
    • 1 mesaje
    11 Iul 2014, 12:53
    1 3
    Pentru toata lumea: pe langa tratamentul medicului, e bine sa va dati cu apa sfintita pe tot capul/zona afectata (dupa spalare)chiar si dupa ce v-a crescut parul. De trei ori am avut problema asta pana acum, iar in primele doua "episoade", dupa crestere am renuntat la acest bun obicei, insa dupa a treia oara (acum 5 ani)am continuat cu aoa sfintita pana in prezent si ma rog la Dumnezeu sa nu mai recidiveze boala asta vreodata. Beti si dimineata aghiasma.Uitati aici reguli si informatii privitoare la felul aghiasmei, cat si cand se ia: http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/botezul-domnului-boboteaza/aghiasma-sfintita-128165.html http://biserica.org/ro/viataduhovniceasca/ghidpastoral/aghiasma.htm N-am fost un adevarat crestin ortodox [nu m-am spovedit si impartasit( nu va sfatuiesc sa stati asa)-dar trebuie sa incep] insa cred ca daca mergeti la slujbe (si la Taina Sfantului Maslu) si va rugati la Dumnezeu si la sfinti sa mijloceasca pentru voi, or sa vi se intample lucruri si mai frumoase. Mentionez ca nu am fost atat de tare in credinta incat sa abandonez tratamentul medicamentos si sa merg numai pe incredere totala, deci nu-mi permit sa va zic faceti asa sau in alt fel, doar va recomand sa cititi urmatoarele pasaje din Biblie (pe care am inceput s-o citesc la mult timp dupa aceste incercari): Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)<<1.Cinsteşte pe doctor cu cinstea ce i se cuvine, că şi pe el l-a făcut Domnul.
    2.Că de la Cel Preaînalt este leacul şi de la rege va lua dar.
    3.Ştiinţa doctorului va înălţa capul lui şi înaintea celor mari va fi minunat.
    4.Domnul a zidit din pământ leacurile, şi omul înţelept nu se va scârbi de ele.
    5.Au nu din lemn s-a îndulcit apa, ca să se cunoască puterea Lui?
    6.Şi El a dat oamenilor ştiinţă, ca să Se mărească întru leacurile Sale cele minunate.
    7.Cu acestea tămăduieşte şi ridică durerea;
    8.Spiţerul cu acestea va face alifiile. Nu este sfârşit lucrurilor Domnului şi pace de la El este peste faţa pământului.
    9.Fiule! În boala ta nu fi nebăgător de seamă; ci te roagă Domnului şi El te va tămădui.
    10.Depărtează păcatul şi întinde mâinile spre faptele drepte şi de tot păcatul curăţeşte inima ta. […]
    12.Şi doctorului dă-i loc că şi pe el l-a făcut Domnul şi să nu se depărteze de la tine, că şi de el ai trebuinţă.
    13.Că este vreme când şi în mâinile lui este miros de bună mireasmă.
    14.Că şi el se va ruga Domnului, ca să dea odihnă şi sănătate spre viaţă.>>
    Apoi Cartea Proorocului Isaia capitolul 38: <<1. În vremea aceea Iezechia s-a îmbolnăvit de moarte. Şi a intrat la el Isaia, fiul lui Amos, şi i-a zis: "Aşa grăieşte Domnul: Pune rânduială în casa ta, că nu vei mai trăi, ci vei muri".2.Atunci s-a întors Iezechia cu faţa la perete şi s-a rugat Domnului:3."O, Doamne! Adu-ţi aminte că am umblat înaintea Ta întru credincioşie şi cu inimă curată, săvârşind ceea ce este plăcut înaintea ochilor Tăi!" Şi a izbucnit Iezechia în hohote de plâns.4.Şi a fost cuvântul Domnului către Isaia, zicând:5. "Du-te şi spune lui Iezechia: Aşa grăieşte Domnul Dumnezeul lui David, tatăl tău: Ascultat-am rugăciunea ta, văzut-am lacrimile tale, iată voi adăuga la viaţa ta încă cincisprezece ani 6.Şi din mâna regelui Asiriei te voi izbăvi pe tine şi cetatea aceasta şi o voi ocroti". 7.Şi iată semnul care ţi se va da tie de la Domnul că El Îşi va împlini cuvântul Său: 8."Iată voi întoarce umbra cu atâtea linii pe care soarele le-a străbătut pe ceasornicul lui Ahaz, să zic cu zece linii". Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse.[...]21.Şi Isaia a adus o turtă de smochine şi a pus-o deasupra bubei şi Iezechia s-a vindecat.>>
    Cautati pe internet ca o sa gasiti foarte multe marturii despre oameni pe care Dumnezeu i-a vindecat in mod miraculos. Sanatate

  •  
    17 Iul 2014, 16:50
    2 0
    Si eu am avut probleme cu caderea parului si cu unghiile. Initial am crezut ca este din cauza stresului, treceam printr-o perioada foarte solicitanta la locul de munca. Dupa un timp am observat ca parul continua sa imi cada foarte mult. Am mers la dermatolog si mi-a recomandat un tratament cu un sampon foarte scump contra caderii parului. Rezultatul nu a fost cel dorit si am inceput sa caut singura diferite tratamente. M-am oprit la cele naturiste. Eu am luat Siliciu Organic, l-am gasit pe site-ul Herbagetica. Acum o luna am inceput o cura cu cate 2 pastile pe zi si deja am observat rezultate. Parul nu imi mai cade asa de mult, unghiile sunt mai tari, chiar si tenul arata mai bine. Din ce am citit siliciul creste productia de colagen in corp, intareste firul de par, ajuta pielea sa nu imbatraneasca. Va recomanda sa incercati si remedii naturale. 
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Iul 2014, 22:15
    2 3

    Ce este si care sunt cauzele?


    Uneori boala se mosteneste , alteori cauza este un soc pshiic puternic accident , moartea cuiva , o dezamagire puternica , raze Roengen etc.

    Tratamente naturiste pentru caderea parului(pelada). Medicina Clasica.




    Solutiile prescrise pentru regenerarea parului sunt aceleasi ca la combaterea cheliei : Tinctura de ardei iute - 200 gr ardei iute se macereaza 7-8 zile in 100 ml alcool . Se fac frectii energice la radacina parului de doua ori pe saptamana . Alifie de propolis , se gaseste in magazinele de specialitate - se fac frectii zilnice , prin masaje energice , 3-4 saptamani la 5-6 luni , pana începe sa creasca parul .

    otet de usturoi ...30 gr usturoi pisat se macereaza 10 zile in 1/2 litru otet de mere , se aplica compresii puse pe cap si tinute toata noaptea . Se recomanda odihna , liniste si beti zilnic 2-3 cani de ceai de ciubotica cucului.
    clatitul cu ceai de omag, face sa creasca parul.
    Lasati sa fiarba 1/2 de ora in 300grame untura topita nesarata 20 grame muguri de nuc. Omogenizati amestecul intr-un mojar si pastrati amestecul astfel obtinut intr-un vas de portelan. Ungeti-va pielea capului cu acest unguent , de preferat dupa ce ati facut baie.



    Apa energizanta :


    ea se obtine în felul urmator – se ia 250gr apa si se pune într-un recipient tip shaker si se agita de 120 de ori.
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Iul 2014, 22:17
    2 1
    Alopecia areata (pelada)
    Alopecia areata este o forma de cadere a parului in care foliculii de par raman intacti si sunt vizibili la inspectie. Aceasta afectiune autoimuna lezeaza regiunea de bulb a foliculului de par. Din motive necunoscute, celulele autoimune ataca regiunea foliculului, in mod normal aflata in afara supravegherii imune a organismului. Este determinata caderea firelor de par fara a aduce distrugeri permanente foliculului. Este posibil, totusi, ca in timp parul sa creasca la loc.

    In alopecia areata, caderea parului in faza telogenica este localizata pe scalp, sprancene, gene si barba (desi pot fi afectate toate zonele acoperite cu par). Afectiunea se manifesta prin aparitia de pate rotunde sau ovale lipsite de par. Aceasta cadere a parului este de obicei asimptomatica. In alopecia areata sunt diferite tipare ale aparitiei bolii: alopecia areata (localizata), alopecia totalis (pierderea totala a parului de pe scalp) si alopecia cu tipar ofiasis (caderea unor benzi de par la periferia scalpului temporal si occipital).

    Cauze
    Cauza pirderii parului este inca necunoscuta. Alopecia areata este o boala a sistemului imunitar, in care parul cade neregulat in anumite zone ale corpului.

    Boala poate aparea spo la mai multi membrii ai aceleasi familii. Unii dintre pacienti pot face ulterior si alte boli ale sistemului imunitar cum ar fi vitiligo sau anemie pernicioasa.

    Alopecia areata nu este o boala contagioasa si nu este influentata de regimul alimentar. Uneori este determinate de stres dar nu s-a demonstrat direct rolul acestuia in aparitia bolii.

    Evolutie
    Boala evolueaza in trei stadii: pierderea brusca a parului, extinderea zonelor afectate si recresterea parului, aceasta etapa avand loc dupa luni sau ani de zile.

    Formele severe ale bolii
    Alopecia totala este caracterizata prin pierderea totala a parului de pe cap, aparand la 5% dintre bolnavi;

    Alopecia universala este forma in care bolnavii pierd parul de pe intregul corp si se manifesta la 1% dintre bolnavi.

    Aceste doua forme apar mai ales la persoanele de varste mici si la cei care sufera in paralel de astm sau eczeme.
    Alopecia areata nu produce handicap fizic si nu este o boala grava din punct de vedere medical. Cu toate acestea, pentru bolnav este o afectiune stresanta din punct de vedere psihologic si emotional datorita impactului estetic negativ.

    Tratament
    Tratamentul este stabilit de medical dermatolog dupa un consult prealabil. In unul la trei din cazuri se poate produce o crestere spontana a parului, caz in care parul creste la inceput grizonat sau alb, ulterior revenind la culoarea initiala.

    Recresterea naturala a parului poate fi ajutata de tratament. Exista o multitudine de tratamente (corticosteroizi topici, cignolin, difenciprona, minoxidil, corticosteroizi intralezionali etc.) dar nici una dintre ele nu are rezultate general valabile pentru toti pacientii. Unele dintre tratamente produc doar ameliorari temporare si parul poate recadea de indata ce tratamentul a fost oprit. In acelasi timp nu neglijati ingrijirea personala: parul trebuie sa fie curat si pieptanat o data pe zi cu maxima grija, pentru a putea urmari evolutia bolii.

    Pacientii la care tratamentul nu a dat rezultatele asteptate pot beneficia de consiliere pentru a fi ajutati sa-si recapete increderea in sine si sa poata avea o viata normala.


  •  
    • 1 mesaje
    19 Aug 2014, 17:44
    7 1
    Am pelada decalvanta de 45 de ani . Am facut de-a lungul timpului zeci si zeci de tratamente . Din pacate atunci cand parul a crescut dupa o perioada a cazut . Eu m-am resemnat . Astazi am citit un articol in ziarul gandul , care poate aduce tuturor care sufera de aceasta boala o speranta . cititi-l si cine stie , poate o sa apara soarele si pe strada noastra :

    http://www.gandul.info/magazin/remediul-impotriva-cheliei-testat-cu-succes-pe-oameni-13108783