AJUTOR!Pelada..

  •  
    • 3036 mesaje
    22 Oct 2008, 22:17
    0 4
    ba iezista.

    dovada ca suntem in 2008 si barbata-miu inca are tot parul in cap, pen' ca pelada n-a recidivat.
  •  
    • 2 mesaje
    1 Dec 2008, 20:42
    0 0
    Draga mea imi pare rau sa iti spun ca eu am suferit initial de aceasta boala numita pelada la varsta de 23 de ani (pe parcurs de circa 2 ani , adica pana la 25 de ani), acum am 39 si a aparut din nou . Asa ca nu poti sa imi spui ca ea trece asa cu una cu doua si ca nu mai apare .
    Daca mai vrei sa vorbim ai adresa mea de e-mail .
    Iti doresc o zi buna sau o viata linistita, cum vrei tu.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Aug 2009, 21:35
    1 0
    si totusi chiar nu exista un remediu pt pelada?
  •  
    • 2 mesaje
    11 Aug 2009, 16:59
    0 3
    buna ziua am vazut postarea dumneavoastra dar data e destul de veche am aceeasi problema cu pelada am incercat tot tot nu mai am rabdare si bani am 24 ani si parul imi cade din zona sprancenelor chiar nu mai rezist .spuneti mi va rog ce pastile si ce unguent a luat sotul si daca boala a recidivat va multumesc!
  •  
    • 2 mesaje
    11 Aug 2009, 17:02
    2 0
    Buna ziua.VA rog sa mi spune ti daca coaxilul si revulsinul au avut efect daca boala a recidivat am aceeasi problema si ma trezesc plangand de 7 ani am incercat tot si toate spitalele din romania nu mai am bani si nici rabdare sa incerc altceva imi cad sprancenele si genele paru e pierdut de mult am 24 ani va rog sa ma ajutati .....va multumesc!
  •  
    • 2 mesaje
    2 Mai 2010, 10:59
    1 0
    buna ziua,ma numesc lazar ana maria am fost diagnosticata cu pelada in plagi acum 5 ani,am facut tratament cu diprophos la spitalul militar din bucuresti la d-l dr viorel trifu,am facut cam 6 sau 7 fiole de infiltratii si m-am vindecat.aveam 3 locuri care sau vindecat dar acum 9 luni a recidivat si a aparut in doua locuri,fac un tratament local cu alifie preparata la farmacie (cicnolin) si mai folosesc si tinctiura de ardei iute cu frectie locala dar rezultatele nu sunt multumitoare,vreau sa incerc si tratamentul d-stra cu coaxil,dar revulsinil nu se mai gaseste.e untratament sigur boala nu a mai recidivat?nu vreau sa-mi intreb dr. nu vreu sa se supere sau sa creada ca nu am incredere in tratament.......defapt nu pre am incredere.va multumesc anticipat.
  •  
    • 2 mesaje
    12 Aug 2010, 09:00
    0 1
    Buna Ana Maria,
    De o saptamana am si eu acelasi boala, al fost doctor si am primit ca si tratament Hair Grow, Miss Vitaal si Pantovigar ( pe cel din urma l-am luat din germania cu chiu cu vai, la noi nu se gaseste si costa 77 eur, Nu stiu daca are efect tratamentul, nu stiu dc mi-a aparut, am 28 de ani si sper sa treaca. Sper din tot sufletul sa te ajute mesajul meu. Succes
  •  
    • 1 mesaje
    20 Ian 2011, 21:52
    1 1
    Desi vad ca sunt foarte vechi raspunsurile voastre m-am hotarat sa scriu si eu despre problema mea......
    Si eu sufar de pelada scalpului, am observat anul acesta si dupa ce am fost la medicul dermatolog mi-a dat urmatorul tratament: sampon C1 de la Alpecin, lotiune tonica de la Alpecin, Hairgrow 5% (minoxidil), Bio-Seleniu+Zinc si am facut deja o infiltratie locala cu Diprophos. Pe 7 ian.am observat, pe 9 ian.am fost diagnosticata si am inceput tratamentul si pe 13 ian. am facut infiltratia locala cu Diprophos si vreau sa va spun ca deja se vede in locul acela mult pufisor care sper sa se transforme in par normal cat de curand. Am sa va tin la curent daca da rezultate complete acest tratament pe care il urmez. Apropos, peste 1 luna sunt programata iar pentru o noua infiltratie locala cu Diprophos, bineinteles daca mai este cazul. Nu uitati ca trebuie sa consultati un medic dermatolog pentru ca fiecare organism are reactia lui! Multa sanatate tuturor!
  •  
    • 2 mesaje
    28 Feb 2011, 15:34
    1 1

    Buna Nycolicy,

    Mie mi-a crescut par, deja lipsa de par care era de 5 cm s-a acoperit in totalitate de pufulet, iar pe margine a crescut parul si de 5 cm lungime. Dar trebuie timp, a durat din august anul trecut pana acum.

    Pe langa toate medicamentele am facut si terapii de relaxare.

  •  
    • 1 mesaje
    1 Mar 2011, 19:09
    2 1

    lluati-va adio fetelor!am pelada din '93,deci de citi ani?am pierdut atunci trei sferturi din par!am urmat un tratament de aproape un an(medical si naturalist)si am scapat!!!dar doar pt putin......in 2000 a reinceput.la inceput cam o data pe an ca acum sa revina cam las 3,4 luni!injectii sub pielea capului?nici sa nu mai aud!singurul tratament care ar da rezultate este cel psixic,puteti sa deveniti mai putin stresate?atit de calme incit sa vedeti casa sa se darime pe voi si sa zimbiti?sfaturile doctorilor!ati inteles bine,doctorilor,si din pacate toti au avut acelasi tratament,acelasi raspuns.va dau totusi o speranta!incercati yoga,exercitii de relaxare....daca aveti timpul necesar.va da sigur rezultate!

  •  
    • 2 mesaje
    14 Mar 2011, 17:44
    0 0
    Dragele mele si eu am 29 de ani si pelada de cativa ani. Imi cade parul si imi creste la loc fara nici un tratament.La inceput foloseam minoxidil dar dupa ce-mi crestea in acel loc imi cadea dupa o perioadasi am hotarat sa nu mai folosesc nimic si imi creste si fara tratament. Voua va creste daca nu folositi nimic?
  •  
    • 2 mesaje
    14 Mar 2011, 17:45
    3 0
    va rog daca vreti sa-mi scrieti pentru schimb de informatii sau pur si simplu ptr a vorbi: spatacian_elenamaria@yahoo.com
  •  
    • 3 mesaje
    18 Mar 2011, 01:00
    1 3
    Buna , si eu sufar de pelada de aproape un an . Am mers la dermatolog si am facut infiltratii cu diprofos , am luat antistres si vitamine (b6 si e) , a inceput sa creasca parul si pe de alta parte a cazut in alt loc . Iar am facut infiltratii si pe acele locuri si s-a oprit (asa cred dar nu mai sunt sigura ) . Am mai facut si frectii locale cu o solutie cu pilocarpina si tinctura de ardei . Toate bune , parul a crescut , iar acum cade in acelasi loc unde a cazut prima data . Deci cu pelada nimic nu este sigur . Ma poate ajuta cineva ? multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    28 Iun 2011, 21:12
    3 0

    Fetelor!!!!!!!! În legătură cu așa zisa ,,peladă,, după trei ani de chin cu căderea părului, în care am încercat tot felul de remedii farmaceutice și naturiste, câte un pumn de bani la fiecare vizită la medicul dermatolor, am aflat în sfârșit cauza căderii părului. TIROIDA.

    Este unul din semnele afecțiunilor tiroidiene, pe care sincer, multe dintre noi îl ignoră. Preferăm să dăm bani pe șampoane și tot felul de măști capilare, dar nici prin cap nu ne trece că ar fi o problemă endocrină. Un sfat bun tuturor celor care se confruntă cu această problemă, inestetică până la urmă: mergeți la un endocrinolog. Eu una am fost și mi s-a stabilit diagnostic ,, hipertiroidism,, În prezent urmez tratamentul medicamentos, părul a început să-mi crească, deși lent la început. Serios fetelor, nu fiți disperate!!!!!!!!!!!!!!! Nu mai îmbogățiți dermatologii care vă prescriu rețete fără niciun efect. Vă pup și să auzim de ,,plete,, nu de peladă.

  •  
    • 2 mesaje
    24 Dec 2011, 15:18
    5 3
    pentru toti ce-i care au pelada...am fost diagnosticat in urma cu un an cu aceasta boala...foarte putini stiu ce este pelada sau macar nici cei din cadrul medical nu stiu cum sa procedeze in asa fel incat sa reuseasca macar sa deie un tratament facil,acum multumesc lui Dumnezeu si prietenilor mei ca au fost alaturi de mine si sau informat pentru tratamente.....singur l-am descoperit acuma 2 luni si va dau cuvantul ca nu mai imi cade paru,asa cum bine stiti pelada recidiveaza,nu va luati dupa toate prosatiile de alopexi,usturoi sau de tratamente de la doamna doctor Elena Tataru din timisoara,mare majoritate sunt escroci...solutia nici nu va vine sa credeti ce simpla si ce repede isi face efectul va las nr meu de tel si va trimit si poze... nu sunati degeaba cei care nu cunosc dezastroasa boala....Doamne ajuta pentru cei bolnavi
  •  
    • 2 mesaje
    24 Dec 2011, 15:19
    3 0
    nr meu 0748658326
  •  
    • 3 mesaje
    14 Ian 2012, 21:58
    5 0
    cux.Gabrel said:
    pentru toti ce-i care au pelada...am fost diagnosticat in urma cu un an cu aceasta boala...foarte putini stiu ce este pelada sau macar nici cei din cadrul medical nu stiu cum sa procedeze in asa fel incat sa reuseasca macar sa deie un tratament facil,acum multumesc lui Dumnezeu si prietenilor mei ca au fost alaturi de mine si sau informat pentru tratamente.....singur l-am descoperit acuma 2 luni si va dau cuvantul ca nu mai imi cade paru,asa cum bine stiti pelada recidiveaza,nu va luati dupa toate prosatiile de alopexi,usturoi sau de tratamente de la doamna doctor Elena Tataru din timisoara,mare majoritate sunt escroci...solutia nici nu va vine sa credeti ce simpla si ce repede isi face efectul va las nr meu de tel si va trimit si poze... nu sunati degeaba cei care nu cunosc dezastroasa boala....Doamne ajuta pentru cei bolnavi      
    Si daca stii un tratament , de ce nu -l scrii si lasi numai numarul de telefon ??? Cred ca nu stii nimic si numai vrei sa faci bani pe spatele celor napastuiti de aceasta boala !!!!!!!!!!!!!!!! Sa-ti fie rusine !!!!!!!!!!!

    Acest mesaj a fost editat de către adelinasanda: 14 Ian 2012, 22:03
  •  
    • 3 mesaje
    14 Ian 2012, 22:00
    3 0
    adelinasanda said:
    cux.Gabrel said:
    pentru toti ce-i care au pelada...am fost diagnosticat in urma cu un an cu aceasta boala...foarte putini stiu ce este pelada sau macar nici cei din cadrul medical nu stiu cum sa procedeze in asa fel incat sa reuseasca macar sa deie un tratament facil,acum multumesc lui Dumnezeu si prietenilor mei ca au fost alaturi de mine si sau informat pentru tratamente.....singur l-am descoperit acuma 2 luni si va dau cuvantul ca nu mai imi cade paru,asa cum bine stiti pelada recidiveaza,nu va luati dupa toate prosatiile de alopexi,usturoi sau de tratamente de la doamna doctor Elena Tataru din timisoara,mare majoritate sunt escroci...solutia nici nu va vine sa credeti ce simpla si ce repede isi face efectul va las nr meu de tel si va trimit si poze... nu sunati degeaba cei care nu cunosc dezastroasa boala....Doamne ajuta pentru cei bolnavi
  •  
    • 3 mesaje
    1 Apr 2012, 07:16
    0 1
    jane said:De aproape 3 ani am o problema grava:imi cade parul total in portiuni mici ale capului.Prima data cand am descoperit asta,aveam o portiune de marimea unei monede de 100 de lei,fara nici un fir de par!
    Am fost la medic,mi-a spus ca pelada apare in principal din cauza stresului si mi-am dat seama ca dupa fiecare sesiune pateam acelasi lucru.Am urmat tratamentul ca la carte-pastile,unguente,injectii in pielea capului cu dyprophos,degeaba!Parul imi creste inapoi,dar peste cateva luni imi cade in alte parti.
    Am aflat si de un remediu naturist-cu catei de usturoi,l-am facut de doua ori,dar nu am mai rezistat din cauza mirosului.
    Va rog mult sa imi spuneti daca stiti alte tratamente-naturiste ar fi si mai bine,pentru ca nu mai suport!Ma mananca pielea capului si imi cade parul foarte mult.
    Multumesc mult!

     

  •  
    • 3 mesaje
    1 Apr 2012, 07:24
    2 0
    rodica_nita77 said:si totusi chiar nu exista un remediu pt pelada?

     buna, eu zic ca exista remediu cel putzin pe mine la ajutat , toata treaba a inceput la inceputul lui 2011 cand ma dureau umerii si am puso pe mama sa imi faca un masaj cand sa descopere ca raman fara par dupa urechea stanga am fost la medici de nu mai stiu numarul si in cele din urma am dat in constantza peste un doctor palestinian pe nume MEHDI SOWLATI care a reushit sa ma ajute cu un tratament , adica niste pastile ducray de la anacaps injectzii de diprofos scz daca am scris gresit si un spary hairgrow dat pe langa acest tratament la fiecare 2 saptamani trebuia sa ma duc la el ca sa imi dea cu o crema care nu se gaseste in farmacii , este facuta in laborator ... mie de la inceputul lui ianuarie a inceput incet incet sa creasca deci am rezultatele pe care le asteptam ... sper sa te ajute ce tziam spus bafta multa