PITIRIAZIS

  •  
    • 1 mesaje
    8 Sep 2005, 22:19
    12 3
    BUNA! AM SI EU O PRIETENA CARE TOCMAI A DESCOPERIT CA ARE ASA CEVA. SE POATE SA-MI DAI MIE MIE RETETA ACEEA CARE TU SPUI CA E EFICIENTA? CHIAR CRED CA I-AR PRINDE FOARTE BINE. MULTUMESC FOARTE MULT.
  •  
    • 1 mesaje
    5 Oct 2005, 13:14
    4 5
    Am descoperit si eu de curand ca am pitiriazis... Ti-as fi recunoscator daca mi-ai trimite si mie reteta "miraculoasa" despre care vorbeai tu... Mail: virgil_busoi@gmail.com
  •  
    • 1 mesaje
    9 Nov 2005, 11:22
    6 2
    trimite-mi si mie te rog reteta ta.Si mie medicul mi-a dat diagnisticul de pitiriazis si am facut tratament cu exoderil solutie,nizoral sampon si nizoral pastile (zonele afectate fiind fata si pielea capului)dar rezultatul nu a fost pe masura asteptarilor...petele au disparut,dar au reaparut in scurt timp..E foarte jenant ca in zonele afectate mi se descuameaza pielea si se vede f tare(mai ales in cap..parca nu m-as fi spalat de ani de zile)
    Multumesc
  •  
    • 767 mesaje
    9 Nov 2005, 11:47
    3 3
    Dragelor, sa va spun povestea mea...Am fost diafnosticata cu pitiriazis versicolor acum vreo 20 de ani (acum am 29). Am urmat "n" tratamente majoritatea cu solutii preparate in laboratoarele farmaciilor (inainte de revolutie era greu sa gasesti altceva) - cu iod, cu acid salicilic cu mama naibii - le uram! M-am chinuit si nici nu am scapat de belea. Acum cativa ani am fost la un dermatolog care mi-a recomandat Triazol (de la Ducray, se gaseste in farmacii) si a functionat foarte bine. Dureaza ceva pana isi face efectul (2-3 saptamani) dar este ok. Ideea e ca Triazol nu se mai importa dar tot de la Ducray exista Selegel. Se aplica la fel (dupa baie pe pielea uda, prin "samponare" si se lasa sa actioneze putin, apoi se spala) si observ sa are acelasi efect ca si Triazol. Pt mine e foarte bun si vi-l recomand si voua. Nu e scump si il gasiti la orice Sensiblu sau Help Net. Sigur, petele pot reveni mai ales dupa vara, dupa expunerea la soare, de aceea m-am obisnuit ca imediat ce vin de la mare sa fac o cura de 2 saptamani de tratament preventiv.
    A! Si inca ceva: clotrimazolul e "frectie". Adica functioneza doar pe termen scurt si doar daca petele sunt in prima faza a aparitiei (brune, nu albe).
  •  
    • 1 mesaje
    24 Nov 2005, 20:51
    5 4
    buna ma numesc roxana si am nevoie de ajutorul tau...imi poti spune si mie despre ce unguent sau solutie este vb?am pete albe pe corp,pe picior mana,spate si nu imi trec... astept un raspuns merci
  •  
    • 1 mesaje
    17 Dec 2005, 01:11
    4 3
    ok, am citit despre simtomele de care ai scris pe net de pitiriazis si cred ca am si eu asa ceva. te rog spune-mi si mie cum ai scapat de "el" ca nu-mi place cum arata pe spatele meu.
    iti multumesc.
    mail-ul meu este:alokabv@yahoo.com
  •  
    • 270 mesaje
    18 Ian 2006, 21:26
    2 1
    debbie, din mesajul tau am inteles ca selegel asta e un sampon...apoi m-am iutat pe net...si chiar am vazut ca e un sampon... ma asteptam sa fie un unguent ceva...nu e nu?...
  •  
    • 1 mesaje
    24 Mar 2006, 15:13
    0 0
    Salut! intru si eu in "clubul" Pityriazis versicolor! am sa incerc cu Selegel! problema este ca sunt insarcinata! voi intreba farmacista daca e ok ptr fat sa-l folosesc! Tineti-ma la curent cu descoperirile in domeniu! Va multumesc!
  •  
    • 13679 mesaje
    24 Mar 2006, 15:44
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 518 mesaje
    24 Mar 2006, 17:28
    1 0
    voi spuneti aici si de niste pete albe.asa ceva are prietenul meu, niste pete albe pe maine si pe picioare. am observat ca apar la soare. noi credeam ca are vitiligo,dar acum citesc despre asta. ma lamureste cineva si pe mine? ca la cel mai bun dermatoglog, recomandat de toata lumea am fost, si i-a spus ca nu stie ce are, ca poate sa fie de la stres, de la soare de la nu stiu ce radiatii si nu stiu cate aberari. si i-a dat niste vitamine si atat. va rog mult, care este diferenta intre pitiriazis si vitiligo?
  •  
    • 1450 mesaje
    24 Mar 2006, 22:42
    0 1
    vitiligo,este o boala imunologica, fara tratament eficient,inca,pe cand pitiriazisul e o boala de origine micotica,dobandita cel mai adesea VARA,la piscine,ma rog,apa e un mediu in care se inmulteste si transmite f.bine aceasta ciuperca.
    Recomand Nizoralul-sampon si alcoolul iodat,tamponari,iodul fiind cel mai eficient in combaterea ciupercilor,chiar si a celor de scalp,cum ar fi tricofitzia!
  •  
    • 9 mesaje
    20 Apr 2006, 11:13
    1 0
    Eu am fost la dermatolog acum vreo 4 ani si mi-a dat un unguent care se numea "advantan salbe"(era un pic mai scump la vremea respectiva fata de alte produse dar a meritat).Am scapat repedeupa cateva luni-aveam pete albe pe fata,pe maini si pe picioare.Apoi pentru ca mai aveam putin din tub l-am folosit ca o crema obisnuita si chiar imi facea fata mai curata.acum depinde de tine.Eu te-as sfatui sa mergi si la un plafar(poate ca nu trebuie sa folosesti produse scumpe,pielea ta le poate suporta foarte bine si pe cele naturale).
    sanatate multa!
  •  
    • 1 mesaje
    25 Iun 2006, 23:01
    2 1
    Te rog foarte mult trimitemi si mie reteta.Am pitiriazis verzicolor de cand am lucrat ca scafandru,adica din 1996 si nu am scapat de el nici cu alifii facute in laborator si nici cu preparat homeopat.Este groaznic pentru mine.Am pe tot spatele pe piept si burta,inclusiv pe gat.Un singur lucru ma bucura,ca nu este contagios.Nu au luat nici sotia si nici fata mea.
  •  
    • 767 mesaje
    26 Iun 2006, 11:22
    2 3
    Marianys, incearca produsele Ducray, pe care le gasesti in orice farmacie: Selegel sau Triazol. Efect garantat dupa ~ 3 saptamani de tratament zilnic.

    Bafta!
  •  
    • 259 mesaje
    26 Iun 2006, 11:36
    4 1
    Si eu am pitiriazis versicolor, si am incercat multe tratamente.Am luat 15 tablete de Nizoral, am fiert lenjeria,am fol Clotrimazol si am scapat- insa partzial.Acolo unde a aparut prima data, persista inca.Eu am facut comanda de Selegel si Amicel spuma la Sensiblu.Amicelul am intzeles ca e ffff bun, insa nu stiu pe nimeni sa-l fi folosit(medicii il recomanda-pe un esantion de 30 persoane,in 3 zile de tratament, doar 3 dintre ele mai aveau-au reluat tratamentul inca 3 zile si le-a disparut si lor).Daca voi l-ati fol spunetzi-mi si mie cate ceva PLS.
    Este tare nasol sa portzi bluze pe gat si cu un pic de manecutza pe caldurile astea
  •  
    • 4487 mesaje
    26 Iun 2006, 12:30
    0 0
    Si eu am pitiriazis versicolor. Mi-a aparut in luna ianuarie, anul asta. Am fost la KozaK dermatologul, mi-a dat o alifie si un ceai, dar degeaba. Dupa vreo 4 luni am schimbat crema, ceva pe baza de cotizon. Iar din luna iunie la inceput, am schimbat iar crema si nu mai am aproape nimic, dar am fost si o zi la plaja si a fost si asta eficient.
    Din pacate nu mai stiu cum se numeste crema si nu este pe baza de cortizon. Cand ajung acasa o sa va spun cum se numeste. Pup si.....sanatate. Din pacate alifiile, cremele, solutiile nu la fiecare persoana in parte actioneaza la fel. Asa ca trebuie sa incerci mai multe solutii.
  •  
    • 4487 mesaje
    26 Iun 2006, 12:36
    1 1
    Am aflat cum se numeste crema CANESTEN dar trebuie sa fie HC(adica cu hidrocortizon). La mine a fost eficace, te dai 3 saptamani si inca 5 zile dupa ce ti-a trecut. Cam asta stiu eu. Pup si sanatate.
    P.S. Eu l-am folosit pe cel fara HC si a fost bunn, dar se pare ca cel cu HC este mai bun.).
  •  
    • 767 mesaje
    26 Iun 2006, 18:03
    2 0
    validragoescu, eu am folosit Amicel acum cativa ani. Nu se gasea in Romania, il luam din Italia. Era ok, dar nu spectaculos. Selegel e cel mai bun de pana acum. Iti trebuie doar rabdare...

    cecs, Canesten este clotrimazol facut in Germania. De principiu nu merita banii in plus E bun ca tratament insa numai pt petele in stadiul brun, pt cele albe e frectie
  •  
    • 4487 mesaje
    27 Iun 2006, 10:16
    2 0
    debbie eu am pete albe si mi-a trecut. inca o data spun. nu la fiecare are acelasi efect. la mine a fost bun.
  •  
    • 767 mesaje
    27 Iun 2006, 12:15
    0 0
    Da, corect. La mine, dupa 20-25 ani probabil ca nu merge orice. Pt cele brune e senzational - in 2-3 zile nu mai am nimic.

    Important e sa rezolvam problema, indiferent de mijloace