PITIRIAZIS

  •  
    • 1 mesaje
    8 Aug 2003, 08:54
    4 2
    CUM SCAP DE PITIRIAZIS?AM INCERCAT TOT FELUL DETRATAMENTE,DAR SI-AU FACUT EFECTUL DAOR PE PERIOADA LIMITATA.
  •  
    • 962 mesaje
    8 Aug 2003, 13:53
    30 1
    Am avut si eu cand eram mica si am scapat cu o solutie special preparata. Am sa o intreb pe mama si o sa iti dau reteta si toate detaliile...nu te ingrijora ca are leac, crede-ma. Ducandu-ma la un coafor de la mine din zona, acum 1 an am vazut o fata care avea pitiriazis pe spate, pe maini, pe burta. Se extinsese oribil si era disperata, facuse multe tratamente si se dusese la multi dermatologi fara nici un rezultat. Maica-mea care e farmacista i-a dat tratamentul si s-a vindecat fata, era in culmea fericirii. Ca sa nu-ti mai zic ca ultima doctorita la care a fost i-a zis ca nu se vindeca si ramane asa. Ce doctori tampiti!
  •  
    • 636 mesaje
    8 Aug 2003, 21:54
    4 1
    Pitiriazisul este o infectie micotica a tegumentelor destul de frecventa. Se disting 2 forme: una cu pete albe (acromiata) si alta cu pete brune (hipercroma).
    Prin expunerea la soare zona afectata nu se pigmenteaza, asa ca tratamentul trebuie inceput de primavara (eruptia apare, de obicei, iarna).
    Poti folosi o crema cu Ketoconazol (Ketoderm), Clotrimazol sau niste solutii preparate la farmacie (dupa reteta medicului dermatolog) care contin hiposulfit de sodiu sau acid tartric.
    Oricum tratamentul dureaza destul de mult iar rezultatele sunt mai greu de obtinut vara, din cauza transpiratiei abundente (transpiratia fiind un factor favorizant).
  •  
    • 11 mesaje
    5 Mai 2005, 09:13
    5 0
    abia am primit diagnosticul de pitiriazis roza. dermatologul mi-a prescris o solutie facuta in farmacie. am fost la med de familie si mi-a pierdut acea reteta. mi-a dat alte creme, dar nimic preparat la farmacie. am nevoie de acel preparat! sunt la inceput si vreau sa ma ung cu ce trebuie de la inceput. te rog mult,MULTUMESC!
  •  
    • 78 mesaje
    5 Mai 2005, 10:03
    0 1
    La sotul meu care are varianta acromiata, cea cu pete albe, a functionat Lamisil crema , la tata nu inca-el are o suprafata mult mai mare si foloseste solutiile acelea alternative, una cida su una alcalina, dar nu mai stiu exact concetratiile , azi dupa ce vorbesc cu el, am sa scriu exact ce solutii foloseste
  •  
    • 149 mesaje
    5 Mai 2005, 10:14
    0 0
    ma pot trata de pitiriazis cu pete brune folosind clotrimazol daca sunt insarcinata in 14 saptamani?
  •  
    • 11 mesaje
    6 Mai 2005, 10:25
    0 2
    mersi
  •  
    • 387 mesaje
    3 Iun 2005, 01:27
    3 1
    salut si eu am avut cateva pete dar m-am dat cu clotrimazol timt de 3 sapt.si uraaa mi-a trecut.pa.
  •  
    • 14 mesaje
    9 Iun 2005, 10:19
    0 2
    Yoshi draga, daca nu te superi, te-as ruga sa-mi trimiti si mie acel preparat miraculos care te-a vindecat definitiv, pentru ca eu folosesc clotirmazolul de mult timp, pare ca-mi trece si, primavara revine din nou. De cand am aflat diagnosticul, am folosit mai facut mai multe tratamente si mi-am distrus toata lenjeria fierband-o cate o ora dupa fiecare folosire. Asa mi-a spus medicul, ca aceasta boala este contagioasa si pt.prevenirea imbolnavirii si a celorlalti membrii de familie este necesara fierberea si dezinfectarea obiectelor personale de imbracaminte. TE ROG AJUTA-MA!
  •  
    • 1 mesaje
    12 Iun 2005, 00:02
    7 2
    te rog frumos daca poti sa-mi trimiti si mie reteta u care pot sa scap de pitiriazis.Mi-a aparut de ceva timp si nu mai trece.Nu am inca timp sa ajung la dermatolog si nu stiu ce sa fac pentru ca mi s-a extins si pe membre si nu da semne ca ar trece.Multumesc mult.
  •  
    • 40 mesaje
    12 Iun 2005, 18:42
    2 1
    Trimite-mi si mie te rog frumos ca si eu ma chinui cu aceste pete pana acum erau maronii dar acum am si albe...Multumesc
  •  
    • 4 mesaje
    15 Iun 2005, 15:59
    1 0
    Draga Yoshi aceeasi problema o am si eu.Am incercat nizoral crema lamisil crema si tot degeaba ba chiar si niste preparate famaceutice.Nu pot purta bluzite fara spate si ma jenez foarte tare fata de prietenul meu.Iti multumesc foarte mult
  •  
    • 35 mesaje
    15 Iun 2005, 16:07
    0 1
    Eu am Pitiriazis verzicolor.La inceput apar niste pete brune, care daca nu le tratez devin albe.Pentru cele brune este unguentul Travogen (extraordinar de bun - iti trece in doua zile), iar pt cele albe Tolmicen, care din cate stiu nu se mai gaseste pe piata si in locul lui imi dadeam cu o solutie preparata in farmacie. Sanatate!
  •  
    • 2 mesaje
    6 Iul 2005, 10:52
    2 0
    Bun gasit, tuturor! Sunt f. speriata pt ca am descoperit niste pete pe spatele meu, care se inrosesc la caldura sau cand transpir, fac efort etc. Dupa aparente ar fi pitiriazis. Se pare ca nu exista vindecare. Azi merg la medic. Draga Yosy, te rog sa-mi trimiti si mie formula preparatului respectiv, pentru a sti ce sa cer. Sau, daca stie altcineva un leac, va rog sa ma ajutati. Va multumesc si astept un raspuns.
  •  
    • 2 mesaje
    19 Iul 2005, 12:04
    2 2
    SI EU AM ACELEASI MINUNATE PETE- SI MI-AU TRECUT CU CLOTRIMAZOL- DAR MI-AU APARUT IAR!!
    VREAU SI EU RETETA ASTA DE LA FARMACIE!!PLS!!
  •  
    • 31 mesaje
    19 Iul 2005, 14:55
    0 0
    Petele maronii care apar la caldura nu sunt pitiriazis, sunt produse de o ciuperca care apare si se dezvolta mai ales in mediu umed si cald. M-am captusit si eu cu o minunatie din asta inca din '92, de la mare. Dermatologul care m-a vazut mi-a prescris clotrimazol, de doua ori pe zi, dupa dus. Problema este ca dispare, se poate ca timp de un an sa nu mai imi apara nici o pata, uneori trec doar cateva saptamani si vad ca incep iar sa ma umplu de mici pete maronii. Probabil ca tratamentul cu clotrimazol nu este suficient pentru vindecarea totala, dar pt. ca ma dau cu clotrimazolul imediat cum imi apare ceva pe piele la mine sunt suficiente 3-4 aplicari pt ca petele sa dispara. Incercati clotrimazolul pe pielea curata si nu o sa mai aveti probleme. Inca ceva: la mine apara doar niste pete maronii, foarte mici, care in timp se maresc, dar nu ma mamanca, nici nu prezinta alte inconveniente. Daca aveti alte manifestari nu incercati reteta mea, poate sa va faca mai rau, in cazul asta chiar se impune o vizita la dermatolog.
    Despre pitiriazis...acum 2 ani prietenul meu a avut Pityriasis rosea Gibert (exista mai multe feluri de pitiriazis); dupa ce a consultat 3 dermatologi diferiti, fiecare dintre ei intrebandu-l cine e imbecilul care l-a diagnosticat inainte, fiecare punandu-i un alt diagnostic (alergie, dermatita etc) a ajuns in disperare de cauza la spitalul Colentina, sectia dermatologie. Incercase 3 retete diferite, medicamente f scumpe + preparate de farmacie, dar nu numai ca nu se rezolvase nimic, dar petele acelea se marisera, se inmultisera foarte mult, il mancau ingrozitor, nu mai putea nici macar sa doarma noaptea, steatea si se scarpina incontinuu. In plus, trebuia sa se dea cu o solutie preparata in farmacie care arata exact ca varul si puteti sa va imaginati cum pleca la munca, vopsit tot in alb pe gat, pe bust, pe maini...
    Pe scurt, a ajuns la Colentina, acolo s-au strans trei doctori in jurul lui, au studiat retetele, s-au minunat de ce doctori exista in tara asta si i-au recomadat sa nu se mai dea cu NIMIC, sa nu se spele cu nici un fel de sapun, doar cu apa curata, sa stea la soare cat se poate de mult si sa faca bai in mare. Cum a incetata cu medicamentele si cu aplicarea solutiilor, cum s-a vazut o imbunatatire. Nu l-a mai mancat pielea si in 3 zile bubele acelea (pt ca intre timp, de la atatea tratamente minune petele i se iritasera si se facusera niste bube de 1-1,5 cm). Am mers la mare si intr-o saptamana nu se mai vedea aproape nimic. Semnele trec definitv cam intr-un an.
    Atentie, ceea ce am spus eu aici se refera numai la PITYRIAZIS ROSEA GIBERT, daca este vorba despre o alta forma de pitiriazis, din cate stiu eu chiar se recomnda tratament medicamentos. Va recomand din tot sufletul sa mergeti la spitalul Colentina, nici macar nu i-a trebuit trimitere de la medicul de familie, s-a dus direct la ambulatoriu si a platit acum 2 ani 150 000 lei.
    Sanatate!
  •  
    • 765 mesaje
    20 Iul 2005, 08:51
    1 1
    Pentru Pitiriazis versicolor este indicat si TERBISIL. E la farmacie si costul apropie de 400.000 lei
  •  
    • 765 mesaje
    20 Iul 2005, 14:10
    1 0
    fetelor, am aflat ca un produs foarte bun este ADEN P - uleiul care se gaseste la plafar. E in jur de 50.000 un flacon.
    Si eu il caut de vreo saptamana si la unele plafaruri nici n-au auzit de el, iar din altele a disparut. (Voi apela la comanda Naturaplant.)

    In Bucuresti nu cred ca e o problema sa-l gasiti.
  •  
    • 157 mesaje
    7 Aug 2005, 01:36
    1 0
    pe mine nu ma maninca de loc- doar ca sint niste pete maronii- de faptla inceput sint putin aspre, parca e o cojita,dar nu e cojita... In fine, am fost la un medic idiot la Medsana care mi-ai zis: A, nu-i nimic, da-te cu nu stiu ce abureal ade crema care nu are nici un efect oricum- Si tin minte ca mama imi lua ...demult.. ceva preparat de la farmacie, dar nu mai stiu cum se numeste. O sa mai incerc iar cu clotrimazol- sa vedem- poate merge iar. Mersic fetelor
  •  
    • 1 mesaje
    8 Sep 2005, 01:56
    0 5
    Oare chiar e doar o ciuperca sau e un virus?
    Oare doctorii de la noi sunt chiar asa buni?

    Cititi si link-ul acesta:

    http://www.blackwell-synergy.com/links/doi/10.1046%2Fj.1365-4362.2002.01584.x?cookieSet=1

    Eventual scrieti si o parere.