micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 503 mesaje
    28 Feb 2008, 21:59
    0 0
    Cristina, si eu urmaresc site-ul acela, mi se pare foarte interesant, imi place foarte mult si autoarea. Chiar as vrea sa incerc si cateva produse, pana acum m-au tinut departe doar taxele suplimentare si comoditatea.
    Ce crema folosesti cu concentratie de AHA si BHA atat de mare? Si ce crema cu peroxid de benzoyl? Brevoxyl? Sa nu imi spui ca nu esti in tara...Oricum, este lucru cert ca din cauza asta ti se usuca si irita pielea.Dar stiu cum e, sufar si eu cateodata de prea mult aplomb si imi suprasupun pielea la tratamente..Cum este dupa tratamentele astea, tu ce probleme ai?
    In cazul meu, mie mi se pare ca merge bine, dar incet..mult prea incet. Probabil pentru ca semnele mele sunt destul de vechi si netratate la timp..
    Crema hidratanta de la Ducray folosesc dupa Retin-a doar daca am pielea foarte uscata, dar dermatologul nu a specificat asta, schema recomandata nu e agresiva, o mai agresez in schimb eu cu cateva produse auxiliare..
  •  
    • 174 mesaje
    29 Feb 2008, 10:42
    0 0
    am inteles ca exista peeling chimic, peeling cu laser...dar doctorita la care am fost eu mi-a recomandat "diamond peeling". o fi tot una cu peeling cu laser?eu nu prea cred...dar n-am mai auzit pe nimeni sa vorbeasca de diamond peeling.stiti voi cumva ceva de tipul asta de peeling?
  •  
    • 1767 mesaje
    29 Feb 2008, 13:54
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 04:11
  •  
    • 2 mesaje
    29 Feb 2008, 21:17
    0 0
    dupa sedinta de peeling trebui sa stai internata acolo in clinica? pup
  •  
    • 291 mesaje
    1 Mar 2008, 16:07
    0 0
    dar care sunt preturile pt diamond peeling? si cat de des se face? lunar ca si o sedinta la cosmetica?
  •  
    • 4 mesaje
    5 Mar 2008, 06:28
    0 0
    Lissa, randul meu sa imi cer iertare pentru intarzierea cu care raspund. Nu imi ajung cele 24 de ore intr-o zi sa fac tot ce imi doresc. Sa iti raspund la intrebari: Doar AHA-ul are concentratie de 25% (si este de la John Plunkett, gama Eventone). Este super fain, ustura cand te dai la inceput, mai ales daca te dai imediat dupa ce te-ai spalat (este bine sa astepti vreo 20minute sa se usuce bine fata). Si am citit ca tratemente consecutive cu o concentratie mai redusa de AHA sunt la fel de bune ca si ce se face la cabinetele cosmetice (concentratie mai mare, dar tratamente doar la cateva saptamani). BHA-ul este de la Paula Begoun (gama Paula's Choice) si este doar 2% (aste este maxim cred la BHA); ca sa fie efficient insa trebuie sa aibe si ph-ul correct si eu am incredere ca produsul acesta de la Paula este bun. Acum folosesc o crema pe baza de peroxid de benzoil de la Oxy (are mai putini iritanti pe langa ingredientul activ) dar am folosit si de la Brevoxyl (cred ca asta se gaseste si in R. Folosesc alternativ: intr-o seara AHA cu Retin-A (am citit undeva ca Retin-A actioneaza mai bine daca se foloseste impreuna cu AHA) si in alta seara BHA cu Oxy pe baza de peroxid de benzoil. Mai fac si pauza cate 2-3 seri pe saptamana, in care nu ma dau decat cu crema normala. AHA si BHA folosesc pentru exfoliere, dar Oxy pentru ocazionalele cosuri de care vreau sa scap complet, ca ma scot din sarite. Mai am sa folosesc insa cateva saptamani Oxy, pana imi dispare ce am acum pe fata si apoi am sa ma dau doar cu Retin-A. Retin-A insa am inteles ca este foarte bun si pentru riduri si la cei 36 de ani ai mei, incep sa vad ridurile fine. De fapt am gresit cand am spus ca mi se usuca pielea de la RetinA. Mai mult se cojeste, ca tot grasa o am in zona T. Am inteles insa ca sunt si variante mai bune decat Retin-A, mai putin agresive asupra tenului, bazate tot pe retinoid, cum ar fi Differin. Eu locuiesc in Australia, dar imi trimite mama Retin-A din Ro, ca acolo se poate lua si fara reteta. Stii cumva daca se gaseste si Differin in Romania?
  •  
    • 503 mesaje
    9 Mar 2008, 13:23
    0 0
    Cristina, cred ca ne asemanam foarte mult de la cele 24 de ore care nu ne ajung pana la toate tratamentele folosite..Si eu am tot cautat o crema cu concentratie mare de AHA, dar la noi maximul gasit a fost de 12%..mai caut. Si pe mine ma tenteaza de mult exact lotiunea despre care spui tu, de la Paula. Imi poti da mai multe detalii despre ea? M-am uitat pe site la ingrediente si pareau foarte ok, in plus nu contine alcool (sau cel putin nu era trecut) ca majoritatea lotiunilor tonice pe principiul asta. Intr-adevar, AHA merge bine cu Retin-a, ii potenteaza actiunea, asta am citit tot pe site-ul ei. Sa stii ca si AHA este foarte bun pentru prevenirea ridurilor (mai ales intr-o concentratie mai mare) si de asemeni BHA, care actioneaza mai in profunzimea celulelor pielii. Differin nu se gaseste la noi, am mai inteles ca in strainatate se gasesc si alte variante ale Retin-a, precum Retinova, Renova, Airol (Roche)-asta cica ar fi mai putin agresiv..Nu stiu ce se gaseste in Australia (ce departe..)
    Nu stiu daca ar trebui sa asociezi BHA cu benzoyl peroxyde, ambele sunt agresive. Si sigur iti trebuie o crema hidratanta foarte buna. Exact asta mi se mai intampla si mie cum spui tu, cand faceam abuz de tratamente agresive, mi se descuama pielea, iar unele portiuni la sfarsitul zilei erau graase..groaznica priveliste!! Nici nu vreau sa ma mai gandesc..! Ai putea sa incerci sa te dai cu crema cu BP doar punctual, pe cosuri sau pe zonele care stii tu ca sunt predispuse la asa ceva!
    Sper ca se intelege ceva din mesajul meu kilometric si bafta!
  •  
    • 815 mesaje
    13 Mar 2008, 19:44
    0 0
    Vyorika ai fostla Timisoara, ti-ai facut peelingul?Cum e?
  •  
    • 171 mesaje
    14 Mar 2008, 17:02
    0 0
    Am fost eu la consultatie prepeeling astazi la JMP.
    Impresie: doamna doctor e "Jos palaria!".Mi-a inspirat incredere,e pasionata,sufletista si se vede ca isi face meseria cu drag de oameni.
    A adus un aparat nou care are un efect similar cu al peelingului doar ca din ce am inteles patrunde in profunzime si este indicat in special unui ten cu pori deschisi.
    Eu programarea o am pentru 3 aprilie asa ca va voi tine la curent dupa asta.
    Succes tuturor pana atunci.
  •  
    • 171 mesaje
    14 Mar 2008, 17:03
    0 0
    Si Adryana...mii de multumiri inca o data.
  •  
    • 815 mesaje
    14 Mar 2008, 21:04
    0 0
    Aytana multa bafta, abia astept sa aud cum a fost intrucat in toamna intentionez sa merg si eu.Spune-mi te rog tu ce probleme ai si cat costa procedura?
  •  
    • 291 mesaje
    14 Mar 2008, 22:39
    0 0
    super, sincer ma bucur ca va place de doamna doctor...si eu am aceeasi impresia despre dansa.... de aceea am si recomandat-o....e singura care m-a si ajutat cu adevarat. sa imi spui aytana dupa ce iti faci interventia ce si cum e.....si apropo nu stii cam cat costa?
    iti tin pumnii
  •  
    • 171 mesaje
    14 Mar 2008, 23:48
    0 0
    Pretul imi da dureri de cap...20 de milioane de lei vechi.E cam mult...
    Tenul meu e o dubiosenie.Nu am acnee activa ci seboree.Ten f gras cu pori deschisi si multe puncte negre.
    Si imi cam inrautatesc singura situatia deoarce nu ma abtin si imi "tricotez" fata.Asa ca am si niste minunatii de urme.Plus ceva pete pe care le-am dobandit anul trecut dupa ce am stat prea mult la soare.

    Am incercat tot se putea mai putin tratamentele gen Sortret samd.Asa ca o sa fac un efort sa io fac si pe asta.
  •  
    • 131 mesaje
    15 Mar 2008, 01:07
    0 0
    Scuze de intarziere. Trebuia sa plec pe ieri (14 martie) la Timisoara dar a intervenit o probelma si plec pe 21. Deja mi-am facut programare. Abia astept.O sa va tin la curent imediat cum ma intorc. Mai ales ca o sa ma timp berechet din moment ce o sa stau in casa 3-4 zile.
  •  
    • 1510 mesaje
    15 Mar 2008, 02:23
    0 0
    Ariana bafta! SI eu astept cu nerabdare rezultatele , mai ales pentru ca si eu am seboree, pori mari si ceva semne, pe langa cateva cosuri permanente.
  •  
    • 815 mesaje
    15 Mar 2008, 10:06
    0 0
    Fetelor sa-mi spuneti dupa si unde v-ati cazat.
  •  
    • 2 mesaje
    15 Mar 2008, 11:45
    0 1
    buna fetelor!nu am facut nici peeling chimic nici operatie cu laser,am facut in schimb microdermoabraziune care se face cu ajutorul unor cristale de oxid de aluminiu si are si vacum.am fost fff multumita pt ca aveam multe cicatrici de la acnee ,mare majoritate au disparut iar fata arata f bine dupa tratament,eu am fost f multumit.
  •  
    • 815 mesaje
    15 Mar 2008, 18:18
    0 0
    Unde ai facut si cat te-a costat?
  •  
    • 171 mesaje
    16 Mar 2008, 10:05
    0 0
    Cornelia uite pensiunea aceasta stiu ca avea preturi bune.
    http://pensiuneavlad.tripod.com/
    Hotel Excelsior este chiar lipit de clinica daca nu ma insel.Nu stiu care este diferenta de pret intre cele doua.Pensiunea Vlad stiu ca avea preturi bune si este relativ aproape de clinica.
  •  
    • 291 mesaje
    16 Mar 2008, 10:46
    0 0
    da excelsior e la vreo 10 metrii de clinica, ii desparte o cladire. dar e cam 80-90 euro o camera. da pensiunea vlad din cate stiu eu e ok, si preturi bune. mai las un link aici. si asta e destul de aprope de clinica. http://www.pensiunea-venus.digishop.ro/
    bafta fetelor