ce faci cand nimic nu te mai motiveaza??

  •  
    • 492 mesaje
    21 Mar 2005, 20:00
    0 0
    Nu te intrista! Probabil ca iti spui: "Cine naiba m-a pus...?" Nu este chiar asa. Ti-am mai zis: pescuieste printre rinduri si pastreaza numai ce este bun. Fa incercarea asta, de a lua numai ce este bun din ceea ce ti se ofera, restul ignora-l, timp de o saptamina si spune-mi apoi cum te simti.
    Sunt convinsa ca va fi cu mult mai bine.
  •  
    • 666 mesaje
    21 Mar 2005, 20:12
    0 0
    Mica ,sincer ma impresionasesi cu psihologia ta de viata .Semana a sustinere morala pe fond de divort dar vad ca n-ai nici o legatura cu drama vietii mele si probabil ca ai citit din carti ceea ce mi-ai scris.Vrei sa-ti spun in detaliu cum am fost de buna prietena cu sotul meu inainte de....?vrei sa-ti spun ca au trecut multe furtuni prin viata noastra si nu l-am lasat ,dimpotriva ne-a unit mai mult ?...vrei sa-ti spun ca nu treceam unul pe langa altul prin casa pana nu ne tineam putin in brate si ma saruta pe frunte ??Nu mai eram indragostiti ca la inceput ,in schimb ne unea ceva mult mai profund .Nici eu nu stiu ce ,probabil si respectul si copilul.apoi vii cu un mesaj in care ne povestesti relatia ta divina cu sotul tau .Deci ,eu am gresit ca l-am iubit si ca mi-am continuat casnicia chiar si dupa ce am devenit buni prieteni ,in schimb vii si dai cu mamaliga-n geam spunand ca esti la fel de ,,femeie" ca si mine si ca oricare din noi.Sa dai sfaturi tare e usor ..........Fereasca Dumnezeu sa simti tradarea pe care o simti dupa o asa relatie.........
  •  
    • 666 mesaje
    21 Mar 2005, 20:36
    0 0
    Cornelia ,intr-adevar sant ceva similaritati in vietile noastre.Ma bucur ca ,,cunosti" ratiunile pt. care o femeie sta langa un barbat.Credeam ca sant singura ,,descreierata"care are incredere in ,,vecinu' de recamier".Si eu am avut doua sarcini si am ajuns de fiecare data la frumoasa greutate de 90 de kg.Treptat s-au dus (in decurs de ani).Cu ajutorul diverselor diete cere imi picau in mana si care mi se potriveau .De gatit si eu gatesc pt. fetita mea dar ma rezum sa-i gust mancarea si atat.Scriam cu cateva mesaje mai sus ca la mine functioneaza faza cu ciugulitul din toate (putin si des),pt. ca sant si gurmanda deci......Nu te gandi ca eu sar intr-un picior seara ,mai ales pe la 8,9 dar ma duc repede si mai beau apa cu otet de mere sau ceai ,care nu-mi lipseste de pe aragaz .Plus ca pe la 6 max. ma opresc din mancat .Sport e bine sa faci pt. ca ajuta si nici nu ti se ,,flescaie" muschiu' pe tine in caz ca slabesti.Dar se poate slabi si fara .Dumele pe care ti le zice sotul tau le primeam si eu pe vremea cand eram de vreo 75kg. ....si totusi .Sa nu cumva sa iei pastile .Eu nu am folosit niciodata si nici n-as folosi.Sant extrem de periculoase .Te pup si ai grija .Mai scre-mi.
  •  
    • 666 mesaje
    21 Mar 2005, 20:40
    0 0
    pardon am vrut sa zic ,,mai scrie-mi".cred ca de foame mai mananc din litere ,dar se intelege oricum...
  •  
    • 25 mesaje
    22 Mar 2005, 09:06
    0 0
    draga marty scuze! nu am vrut decat sa-ti impartasesc din convingerile mele, nicidecum sa te supar......, imi pare rau
  •  
    • 666 mesaje
    22 Mar 2005, 10:23
    0 0
    Apreciez partea pozitiva a mesajului tau dar nu ai citit nimic din el ca sa poti avea idee despre ce vorbeam .Iar daca vin si critici ,desi nu-mi pica prea bine le iau ca atare si ma gandesc daca au putin sambure de adevar ,sa mi le asum .Altfel nu postam pe un forum public.Subiectul a luat-o putin razna si lasa impresia ca eu insist pe tema asta dar nu fac decat sa raspund celor care imi scriu si nicidecum ca ma mai intereseaza ceva din ce a fost.Ideea era sa schimbam impresii legate de comportamentul alimentar vicios si chiar imi placea ca revenisem pe subiectul DIETE.Eram in faza de vindecare dinainte sa postez mesajul .Am avut parte de sustinere din partea catorva fete si chiar incepuse sa se vada .Deci hai sa vedem ce facem pt. a slabi sanatos.........!!!!!Borgia ,ai fost o draguta ,uitasem sa-ti multumesc ca ai fost sincera si nu ai intervenit cu sfaturi .Cel putin ai fost destul de sincera sa recunosti ca oricand poti fii si tu o victima .Te pup..
  •  
    • 492 mesaje
    22 Mar 2005, 10:25
    0 0
    Marty draga,
    M-am gindit mult daca sa-ti mai scriu sau nu. Nu te razbuna pe mine sau pe altii pentru un esec din viata ta. Nu ti-am scris ca sa-ti trezesc vreo invidie si nici nu ti-am spus lucruri "idilice", neadevarate, din carti, cum spui tu. N-am afirmat nici o secunda ca viata mea a decurs fara avataruri, ci am vrut doar sa-ti spun ca aceasta filosofie de a lua din viata ce-ti da ea bun (si a carei paternitate nici macar nu mi-o arog), la mine a prins foarte bine. A venit un moment de inteleptire (si pentru asta ii multumesc din suflet tatalui meu, care era un mare intelept si o persoana cu totul speciala), cind mi-am dat seama ca nimic nu merge uns pina la adinci batrineti. Ca exista momente de suisuri si momente de coborisuri. Ca este foarte important sa inteleg ca aceasta alternanta este fireasca, chiar daca nu imi place. Si atunci, am gasit puterea sa trec peste momentele de minus, spunindu-mi (Ha! ha! - Ca si Scarlett O'Hara), ca si miine este o zi, ca poate miine va fi mai bine decit astazi, si chiar a fost. Cred ca ceea ce ne lipseste in momentele de tensiune este rabdarea si puterea de a ne da un pas inapoi, pentru a avea perspectiva asupra tutoror detaliilor. Ne grabim, vrem reparatii morale imediate, vrem sa obtinem rezultate rapide. Ori, destinul isi are ritmul sau. Sau, cum spun cei poate mai evlaviosi decit noi, Dumnezeu isi are caile sale, care pe moment noua ni se pot parea necunoscute, sau de neinteles. Pe parcurs, insa, iti dai seama ca toate au avut o socoteala. Cu aceasta mentalitate am reusit sa fac fata momentelor cu adevarat grele (a caror existenta, repet, nu am negat-o nici o clipa). Daca aceste ginduri te pot ajuta cu ceva, O.K.; daca nu, arunca-le la cos. Nu am avut nici o secunda intentia sa ma impun.
  •  
    • 666 mesaje
    22 Mar 2005, 10:54
    0 0
    Mica ,fetita,Dumnezeule Mare ,cum poti sa intelegi ca ma razbun pe tine sau pe altii pt.esecul din viata mea ???.Nici macar nu te cunosc ca sa imi pot permite asa ceva .Prietenele mele ,toate sant casatorite si ma iubesc pt. ca sant asa cum sant .Crezi ca as mai fii avut prietene casatorite daca le-as fii invidiat?Nu te invidiez pt. relatia ta ,Maica Domnului!!Incercam doar sa inteleg ce ai vrut sa-mi transmiti cu mesajul acela idilic legat de relatia cu sotul tau si sa intelegi ca la astfel de relatie ajunsesem si eu cu sotul meu inainte sa se schimbe totul si totusi n-a contat.Cine e de vina nici macar nu mai are importanta .Mi-am ,,luat "lectia de la viata .Este crucea mea .Karma mea !!!Fetelor n-am nimic cu viata voastra !!!Bucurati-va de ea ,ca doar una aveti .Scuze daca n-am stiut sa ma fac inteleasa ....dar eu cred ca am fost!!
  •  
    • 552 mesaje
    22 Mar 2005, 10:56
    0 0
    Marty draga, multumesc ca mi-ai raspuns. Sa stii ca am incercat faza cu ciugulitul, dar cu cat ciugulesc, cu atat as mai ciuguli! Cat despre otet sau zeama de lamaie, nu se aplica, am o gastrita care din cauza stresului cred ca da in ulcer. Cred ca trebuie sa iti spun ca am firea aia haioasa care te face sa bagi ca intr-un spital cand esti suparata, sau stresata. Cand sunt fericita cu adevarat, nu imi tebuie mancare. Dar momentele astea sunt din ce in ce mai rare. Pe bune. Stiu de ce, am facut amandoi un compromis pentru copii cand am acceptat sa stam cu babele, dar acum acest compromis imi este reprosat numai mie. Din ambele parti. Si de la ele, si de la al meu sot. Stresul meu este continuu si parca nu ii vad capatul. E un rahat mare de tot. Sunt deprimata, imi vine sa urlu, nu am o solutie. Trebuie sa iti mai spun ca de cca 5 ani EU sunt sustinatorul principal financiar in familie. El a lucrat sporadic in perioada asta, sper ca acum sa fie altfel. Lucreaza din august si sper sa ramana asa. A avut un ghinion cu toate literele mai, nu e o lepra, asta e ideea. Dar ce ma doboara este ca am obosit, nu mai pot, le car sa imi dea o pauza si nu pricepe nici unul. Ma enervez foarte usor, nu mai am rabdare nici cu copii, si ma injur singura dupa ce ma ratoi la ei. Traiesc intr-un stres continuu, dupa cum spuneam. Am incercat sa tin o dieta acum 2 luni, am dat jos 4 kg in 4 sapt, OK, super, dar in compensare, dupa dieta, preocuparea mea despre CE sa mananc, a devenit SA mananc! Mai rau! Iar am pus pe mine, nu stiu cat, nu la fel, dar nu sunt departe. Ai ceva idei?
  •  
    • 666 mesaje
    22 Mar 2005, 11:27
    0 0
    OOOf, Doamne Cornelia ,te inteleg perfect .Exact aceleasi manifestari aveam si eu cand am scris aici.Inca le mai am dar caut sa le vad ca pe un demon si percep poftele de mancare ca pe o provocare din partea lui, si numai gandul ca vrea sa ma domine ma intareste si rezist .Am inteles ca departe de problemele mele personale lucrul asta rau e in mine si trebuie sa ma lupt pt. mine in primul rand .Nu e filosofie ieftina ,este exact ce am experimentat .Te afli intr-un cerc vicios si ai impresia ca explodezi, ca nimeni nu-ti intelege nevoile.E foarte greu sa dai sfaturi pertinente in astfel de situatii.Eu cand sant deprimata oricate sfaturi as primi tot de starea mea imi vad .Dar intotdeauna exista un ,,clik" in viata noastra care ne da putere .Nu stii cand vine dar te trezesti dintr-o data ca desi situatia ta e neschimbata ai putere sa lupti .Si-atunci realizezi ca de fapt necazurile din viata ta erau doar motivul de care te agatai ca sa mananci fara control .Si-asa ajungem la ce-ti spuneam ,ca trebuie sa fii in permanenta legatura cu eu-l tau (care de multe ori pare a fi demonul resopectiv)si sa nu bagi nimic in gura doar asa pt. ca ti se dicteaza.La mine asa functioneaza ....te pup si nu te lasa ....
  •  
    • 1530 mesaje
    22 Mar 2005, 17:15
    0 0
    Hrrrrr.... is adormita astenia asta ...

    Marty, cum mai mere? Tot pe salate esti? Sper ca ti-ai mai revenit. Si io ma bat cu "demonul" personal, e insistent, dom'le, da' mai incapatanat ca mine nu poate sa fie!!!
    Sa dau sfaturi? Pai as da din experienta altora, nu din viata mea. Sa nu fac pe sfanta, tot dau din gura in fata prietenelor, comentand despre mama & tata, matusa & unchiul si tot asa, is exemple pertinente ale efectelor unei casnicii gresite. Da' din fericire m-am trezit la timp, is un rahatel (hmmm... dupa dimensiuni as zice rahatoi ) cu ochi si judec repede pe altii. Teoretizez cu maaare placere, pana imi dau seama ca pana acum viata mea a fost destul de blanda, dar nici nu mi-a dat ceea ce visam si nu mi-a indeplinit dorintele cele mai "cele". Asa ca... azi un pic, maine un pic, renunt sa mai visez cu ochii deschisi si sa mai cred in filme, romane de dragoste, Feti-Frumosi, iubire eterna, noroc chior, etc si imi scot capul din nori. Deocamdata cred ca a face si creste un bebe e dovada de curaj si te admir ca esti atat de buna prietena cu fiica ta. Asta spune multe
    Hai ca devin melancolica spor la slabit si mai da de veste cum iti mai merge, oki?
  •  
    • 1026 mesaje
    22 Mar 2005, 17:29
    0 0
    Da, marty, nu stiu cat iti foloseste sa iti spunem de relatiile noastre cu sotii nostri..Tu trebuie sa fii ascultata, inteleasa si scoasa din aceasta stare. Asa ca mai baga niste exercitii si niste salate, si nu te lasa invaluita de gandurile cele negre...(masura in care poti!)
    Ce exercitii ai mai facut prin casa? E super ca poti sa faci, eu mereu ma apuc si apoi ma las asa ca singura sansa este mersul la sala Ma face sa merg ca dau bani si nu vreau sa ii arunc. Macar sa lucrez niste muschi acolo
    O sa ma duc maine seara...
  •  
    • 666 mesaje
    22 Mar 2005, 21:03
    0 0
    Borgia ....cum spuneam ,ai mult bun simt ,si-mi place lucrul asta .Apropo' de ,,demon" m-a cam invins zilele astea dar mi-am revenit repede .Noroc ca nu s-a vazut la cantar.Dar nici bine n-am facut ca am stagnat .Nu-i nimic ca nu ma las ...Oana ,ma bucur sa te ,,citesc" din nou .Parca iti simteam lipsa.Sport am facut aproape zilnic.Chiar acum am terminat de facut .Cam 40 de minute si brate si picioare.Dupa cum iti spuneam eu m-am obisnuit sa fac programul meu de ex. acasa .Imi dau muzica la maxim(fara ea nu pot)si,, rup" covorul in doua.Alternez si cu dans mai ales cand am o melodie super si tot asa .As iesi sa alerg dar stii cum e taranu' roman ,fluiera si comenteaza.Va pup si spuneti-mi cum va sustineti regimul ....
  •  
    • 1026 mesaje
    22 Mar 2005, 22:10
    0 0
    Eh, mai apar si eu...de, dupa posibilitati Dar de citit te-am citit mereu, mai ales la astrologie
    Sunt la serviciu, am mult de lucru, nu am voie sa stau pe messenger...ce sa mai, munca nu gluma
    Ma duc sa imi fac o cafea ca imi cad ochii in gura pana la 6...
    Faci exercitii dupa o caseta? Se vad schimbari/imbunatatiri? (bineinteles, nu de o saptamana, intreb ca stiu ca faci exercitii acasa de ceva timp...)
  •  
    • 666 mesaje
    23 Mar 2005, 08:18
    0 0
    Oana ,eu fac sport de cand ma stiu.Cand eram in scoala am facut parte din echipa scolii de handbal si am cochetat si cu baschet-ul.Mai tarziu pe tot parcursul vietii incepand cu 1992 cand la noi abia se deschideau salile de sport am mers un timp pe acolo.Datorita imprejurarilor ,nu prea imi mai permit sa -mi fac un abonament la o sala k lumea.Am o sala chiar in fata blocului meu si e destul de cautata dar de cate ori am fost nimeni nu m-a intrebat daca am mai fost sau nu! Incepe programul de aerobic si stai si te scalambai si tu incercand sa tii pasul ,pana te apuca,, crizele" si treci pe aparate ....Surpriza !!!!Nici acolo nu sta numeni sa te intrebe ce mai faci.Si-atunci mai bine fac acasa .Ca ustensile cu care ma ajut sant doar doua gantere de vreo 2.1/2 fiecare si inca doua banderole cu adeziv pe care le poti aplica pe brate sau gezne.Am avut si o minge din aceea mare de tot din silicon pe care le mai vezi prin sali dar dupa 7 ani de hatanat pe ea s-a spart.Minunata a fost !Sa-ti iei daca gasesti .Eu faceam pe ea un fel de semi -genuflexiuni care imi activau inclusiv abdomenul in asa fel ca dupa un timp se putea distinge muschii .Pt picioare fac f. multe genuflexiuni care sant cele mai complexe ex. pt partea de jos a corpului .De cunoscut se cunoaste .Zici ca fac culturism(la incepatori,binenteles)dar ma chinui mult cu pernitele de care ziceam si poponetul as vrea sa-l fac si mai ferm In zona bratelor arat putin masculin pt.ca si muschii din zona gatului s-au dezvoltat putin dar mereu am spus decat sa arat ca un pufulet mai bine atletic.Eu am groaza de exemplu ca dupa o varsta bratele mele sa aiba aspectul ala ingrosat si incretit de la grasime ,asa ca pun accentul f. mult pe ex. in zona.N-arat asa cum mi-as dori eu dar daca scap de stratul de grasime o sa fiu fff.multumita .Zi-mi ce lucrezi tu la sala......
  •  
    • 1026 mesaje
    23 Mar 2005, 17:07
    0 0
    Cand eram in Romania ma inscrisesem si eu la fitness dar am avut antrenor, ceea ce a fost f bine. Ma duceam de 2-3 ori pe saptamana si lucram aproape numai aparate (10 min incalzire, 15-20 minute abdomene, 1 ora aparate - faceam cam mult) dar imi definisem muschii, aia imi placea. Dupa ce am plecat din Romania m-am lasat usurel usurel In America nu iti permiti antrenor de fitness, cel putin nu eu. Si asa platesc 50USD/luna sa ma duc la sala (fara antrenor). Iti dai seama cat o fi sa ai pe unul care sa stea dupa fundul tau.
    De-aia o perioada am facut greva si m-am pus pe ingrasat, apoi trebuie sa recunosc ca a inceput sa ma deranjeze celulita si grasimea de pe burta. Ne-am cumparat un aparat mai competent la care poti face ceva exercitii, l-am folosit dar nu des cum am sperat pentru ca acasa intotdeauna gasesti altceva de facut O perioada am si alergat in parc. M-am simtit excelent, pot spune! Jogging-ul este complex si il recomand tuturor! Dar esti conditionat de vreme. Aici iarna a venit la sf lui octombrie, azi inca sunt afara in jur de 9-10 grade C, ploua..
    Pana la urma am apelat la sala, nu am avut ce face. Platesc si eu si sotul meu si mergem. El se mai ducea si inainte, a fost greu sa ma convinga dar a reusit. M-am gandit ca oricum e sanatos sa faci miscare, colesterolul meu este f ridicat, doctorul mereu imi spune ca trebuie sa fac miscare..ma rog, m-am motivat. Mergem de 2 ori pe saptamana. Programul meu este cam asa: 10 min de cardio pe bicicleta, apoi 4-5 serii de cate 15 pentru muschii picioarelor - lucrez pentru 5 grupe diferite de muschi. Apoi ma "odihnesc" facand putin streching pentru abdomen dupa care trec la cateva exercitii (urasc sa lucrez pentru abdomen - ma ia cu ameteli si nervi
    Urmeaza exercitiile pentru brate, in special pentru tricepsi.
    Fac si o tura de alergat pe pista (au asa ceva la sala) si gata. Plec acasa!
    Clar nu am vointa ta sa lucrez acasa. Dar nici nu stau acasa asa mult. Ideal ai fi sa lucrez part-time ca sa am timp si de mine, de un viitor bebelus... Mai vedem.
  •  
    • 666 mesaje
    23 Mar 2005, 18:22
    0 0
    Vaai Oana, sa inteleg ca nu te mai afli pe plaiuri mioritice?Congratulations,in cazul asta!!!Pai acolo e super pt. ca au parcurile acelea speciale unde nimeni nu striga ca taranu'.Ai dreptate ,eu fac acasa pt. ca deocamdata am timp suficient.IL iau ca pe un concediu inainte sa -mi gasesc de lucru undeva.Dar daca imi mai amintesc eu bine de-acum ,,1500 ani", cand terminam programul mergeam direct la sala.Era epuizant dar eram determinata.

    Sa inteleg ca ti-ai programat un bebe?M-as bucura din suflet sa ai parte de experienta asta.Nu se compara cu nimic din viata ta .Astept mesaje ,,gravidute "de la tine.Te pup .
  •  
    • 1026 mesaje
    23 Mar 2005, 20:21
    0 0
    hehehe, Marty, asa e, aici nimeni nu striga ca taranu' la tine sau sa se holbeze cand alergi E bine din punctul asta de vedere!
    Imi doresc f mult un bebe dar trebuie sa mai astept (asta e unul din dezavantajele de a fi departe de tara ) Daca stau acasa pierd asig. medicala (este f importanta), asa ca trebuie sa imi cumpar care e o caruta de bani, daca muncesc part time, la fel, pierd asigurarea, cresa costa cam 1500$/luna si tot asa...poti sa iti insir la motive de mi se apleaca mie, dar tie Dar da, imi doresc sa fiu mama.
    E, dar lasa asta..Se gasesc rezolvari la toate.
    Cate kg mai ai? Ai mai dat ceva jos?
  •  
    • 666 mesaje
    23 Mar 2005, 22:20
    0 0
    Sincer ,imi e frica sa ma cantaresc .Sant inainte de ,,scufita rosie" si cred ca sufar de sindromul premenstrual pt. ca in fiecare luna cu o saptamana inainte retin tot in organism indiferent ce fac si pofta de mancare se tripleaza.Asa ca sant pe baricade .Poate trec de perioada fara prea mari sacrificii.Ce ma enerveaza este ca nici nu pleaca bine ,,scufita", mai stau linistita o saptamana si iar ma loveste sindromul cu pricina.Am facut cateva ,,prostii" dar ma ,,crucific" pentru asta .Cred ca daca aveam mai mult de dat jos eram mai determinata.Am si niste prietene care tot ma bat la cap ca arat super si ca imi bat capul degeaba si asta nu ma ajuta prea mult.Poate daca mi-ar spune direct in fata adevarul m-ar stimula intr-un fel.Tu ce ai face daca ai avea prietene care din dorinta de a te proteja ocolesc adevarul?
  •  
    • 1026 mesaje
    23 Mar 2005, 23:22
    0 0
    Nu le-as asculta, pur si simplu. Adica de fapt le asculti dar faci tot cum crezi tu de cuviinta, nu ce cred ele.
    Pentru mine conteaza foarte mult sa ma plac eu pe mine, nu ma iau dupa nimeni!! Problema fizicului e f delicata la femei si nu cred ca prietenele noastre ne-ar spune pe sleau ce si cum. Tu esti adevaratul critic al corpului tau asa ca schimba ce consideri ca vrei sa schimbi.
    Femeile au tendinta asta de a spune: da' ce ai draga de vrei sa slabesti, vrei sa te anemiezi de tot? Iti sta f bine asa
    Sau daca vad ca incepi sa te uiti la ce bagi in gura si zici, nu mersi, nu vreau cutare prajitura, sau pune-mi aia fara sos, sau nu vreau sa mananc carne azi - imediat urmeaza intrebarea: da' ce ai draga, esti la cura de slabire?
    Orice ai face discutia duce in mod inevitabil la silueta
    Eu cand colo nu vreau prajitura aia ca e prea dulce si ma ia cu lesin, nu vreau sosul ala ca e rece sau nu vreau carne ca tin post Deci pot fi cu totul alte motive.

    Pe mine "scufita rosie" doar ma baloneaza, nu mi se pare ca imi da kg in plus...
    E, pai lasa atunci, te cantaresti dupa ce pleaca beleaua

    Nu stiu cat de mult iti plac ceaiurile, dar alea diuretice, in special cele de mesteacan, te ajuta sa nu retii apa in corp.