5 kilograme

  •  
    • 6798 mesaje
    22 Feb 2010, 22:11
    0 0
    seara buna
    meniul de azi:
    mic dejun: cereale cu iaurt
    pranz: 2 oua fierte si salata asortata
    cina: somon fume' si legume la gratar
    + cafea cu miere, 2 kiwi si 2 portocale

    eu ma cantaresc numai dimineata pe stomacul gol, am 45 de kg dar nu mi se vede nici o coasta

    v-am pupat
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    23 Feb 2010, 08:04
    0 0
    buna dimineata, fetelor.
    am intrat o clipa sa vad ce mai faceti. in 5 minute ies. merg la sala si apoi la munca.
    bertha, bei cafea la cina? poti dormi? eu daca o beau dupa ora 5 mai adorm pe la 1 noaptea.
    v-am pupat. pe mai tarziu.
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Feb 2010, 08:58
    0 0
    neatza
    kti, cand scriu meniul, la final adaug cafeaua si fructele de pe parcursul intregii zile.
    fructele le mananc de obicei intre mese.
    beau 2 cafele mari pe zi cu 2 lingurite rase de miere
    fac o cafea dimineata din care beau pana dupa amiaza, si mai fac apoi inca una din care beau asa.... lent... pana seara....
    m-am obisnuit asa de ani de zile si crede-ma ca pun capul pe perna si adorm imediat
    probabil ca nici nu-si mai face efectul la mine....

    aseara al meu a gatit iar roastbeef, cred ca a facut o obsesie pt asta
    a gatit dupa cina, ca sa fie gata pentru azi, pt ca ii place sa manance carnea de vita rece.
    a facut-o asa:
    un kg de muschi de vita slab, vreo 4 catei de usturoi introdusi direct in carne, sare, piper, salvie si rozmarin, apoi a rulat muschiul de vita si l-a legat cu sfoara.
    a uns cu ulei de masline vasul termorezistent, indepartand cu servetelul surplusul de ulei si l-a bagat la cuptor.
    40 de minute fix la temperatura de 200 de grade.
    a adaugat la jumatatea timpului 100 ml vin sec rosu peste carne.
    cand a fost gata, l-a scos din cuptor si l-a lasat la racit, apoi la frigider.
    se mananca rece in felii foarte subtiri.
    asta ii ajunge lui cam 2-3 zile.
    e friptura lui preferata.... mananc si eu, dar mai mult de 2 felii mici nu, as prefera oricand pestele

    voi ce mai gatiti?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    24 Feb 2010, 08:10
    0 0
    buna dimineata.
    sper ca voi sunteti mai bine ca mine. cred ca am facut otita. ma doare urechea ingrozitor. ma pregatesc sa merg la ORL.
    voi?
    berha era binavanita intrebarea cu gatitul. eu chiar nu stiu ce sa mai gatesc. am mancat si aseara peste cu legume. cred ca la pranz voi face orez cu legume iar la cina voi manca 2 bucati ficat de pui cu salata de sfecla rosie.
    m-am cantarit azi dimineata. am 48,7.
    v-am pupat.
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Feb 2010, 08:58
    0 0
    buna dimineata
    kti, nici eu nu prea mai stiu ce sa mai pregatesc.
    m-am gandit sa fac diseara o mazare cu mult morcov si piept de pui.
    totul fiert, logic.
    si multa verdeata.
    desfac si un borcan de gogosari murati de la mama si gata masa
    mai avem si niste roastbeef, dar mananca numai al meu, eu nu prea ma omor dupa carnea de vita.
    am mancat aseara o feliuta dar ... nu cu prea multa pofta....
    te pup.
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Feb 2010, 08:59
    0 0
    aaaaaaaaa, si felicitari pt noua greutate !!!!
  •  
    • 405 mesaje
    24 Feb 2010, 10:06
    0 0
    Buna dimineta...

    ce faceti?

    eu sunt la munca si mananc un activia cu cereale....pt mai tarziu 1 grepfruit si un mar verde iar pt cina ma gandeam la o salata de ton....cam asta am in plan pt astazi, sa vedem daca si reusesc sa ma limitez doar la atat.....vreau neaparat sa slabesc.....

    alte noutati nu am...va pup si o zi minunata sa aveti,

    vb mai tarziu

    p.s nu m-a lamurit nimeni cu dilema aia a mea.....
  •  
    • 1509 mesaje
    24 Feb 2010, 12:31
    0 0
    Bertha, la 45 de kg, cam ce inaltime ai?
    daca vrei sa spui ...
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Feb 2010, 17:42
    0 0
    nu e nici un secret inaltimea mea, am 1,58 m
    cine ma face "scheletica" nu stie despre ce vorbeste
    la cat sunt eu de "inalta" , 45 de kg e taman bine
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Feb 2010, 21:04
    0 0
    meniul de azi:
    mic dejun: cereale cu iaurt -100 kcal
    pranz: o portocala, un ardei gras rosu mare, o rosie , 30 gr telemea si 2 oua fierte -500 kcal
    cina: 50 gr somon fume' , 250 gr legume la abur cu o lingura ulei masline (adaugat la final in farfurie), 5 bucati miez de nuca ( drept desert ) - 500 kcal
    2 cafele cu miere - 100 kcal
    total 1200 kcal
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    24 Feb 2010, 21:42
    0 0
    fetelor, a intrat scurt, va doresc noapte buna. mi-a fost f rau azi. nu am otita, e nevralgie. am stat ieri in curent putin. sunt ametita de la nurofen. de mancat abia pot inghiti ceva.
    v-am pupat.
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Feb 2010, 22:41
    0 0
    kti, te pup si iti doresc sa dispara nevralgia cat mai repede !
    ai grija de tine!
  •  
    • 405 mesaje
    25 Feb 2010, 11:22
    0 0
    Helooo...

    ce faceti?

    eu sunt tot la munca....a...haideti sa va spun ce am mancat ieri toata ziua....dimineata: iaurt + musli (exact asa cum imi planuisem), cateva cereale, goale asa, fara iaurt, fara nimic...asta pt masa de pranz.....apoi pe seara, cand am ajuns acasa, ton in suc propriu cu lamaie si 2 felii paine integrala...am si prajit-o putin...

    am avut o zi foarte incarcata ieri, am avut seminar la servici....

    pt astazi mi-am propus sa mananc asa:

    am sarit peste micul dejun, pt ca nu am avut timp.....

    pranz: salata verde + ton si lamaie

    gustare: 1 mar sau 1 grepfruit

    cina: salata verde + ridichi + ton cu lamaie....asta as vrea eu sa mananc si la cina, insa nu stiu daca voi reusi....

    voi vedea....

    va pup...
  •  
    • 405 mesaje
    25 Feb 2010, 21:58
    0 0
    bonsoir....hmmmm....nimeni?

    cam slaba miscare pe aici.....

    nu am reusit sa mananc tocmai asa cum mi-am propus dar per total eu zic ca e ok.....

    dimi: cafea
    pranz: salata verde amestecata cu cateva frunze de rucola si ton + lamaie
    gustare: 1 mandarina mica
    cina(undeva la ora 17: 30) omleta cu branza si salata de rosii
    gustare: 1 iaurt Napolact cu miere si nuca...hmmm, e delicios, simteam nevoia de ceva dulce si am ales sa mananc un iaurt decat o cioco...

    cam atat pt astazi...

    maine as vrea sa gatesc un pui la cuptor...cred ca doar asta voi manca maine....la pranz si cina...iar de dimineata un iaurt + musli

    va pup si o noapte buna sa aveti...

    p.s sper ca maine cand voi intra sa vad mai multa miscare pe aici
  •  
    • 6798 mesaje
    26 Feb 2010, 08:55
    0 0
    buna dimineata
    azi sunt libera, dar am o gramada de facut, am de lucru acasa plus cateva drumuri...... asa ca m-am gandit sa cumpar pt cina un pui la rotisor, n-am timp sa fac nimic.
    evident ca o sa indepartez pielea de pe el
    am citit ca avantajul puiului facut la cuptor sau rotisor este ca grasimea din piele nu intra in carne.
    nu stiu daca e adevarat sau nu...
    oricum, eu daca fac pui la cuptor fac numai piept fara piele, dar daca il cumpar deja rotisat, ii arunc pielea.

    trebuie sa cumpar si ceva fructe azi, am cam ramas fara.

    o zi frumoasa va doresc
  •  
    • 6798 mesaje
    28 Feb 2010, 17:26
    0 0
    nimeni pe aici?
    ce mai faceti?
    eu nu am cine stie ce vesti...... in afara de faptul ca ma ocup de organizarea unei intalniri cu fostii colegi de generala dupa 18 ani...... cam greu sa dai de toti, majoritatea sunt plecati prin italia, canada, america......... dar vad ca reusim sa ne strangem, imi pare bine ca toti sunt de acord sa vina de la asemenea distante.
    am fost multi, eram o clasa de 50

    dieta merge, desi in ultimele zile am mai gustat si ciocolata, si o felie de pizza.... dar pe ansamblu e ok, ma mentin tot la 45.
    voi ce vesti mai aveti?
  •  
    • 152 mesaje
    28 Feb 2010, 17:55
    0 0
    Salutari Ce fac fetele? Eu sunt bine, s-a intamplat inevitabilul, m-am ingrasat Dupa ce au tras toti de mine sa mananc ca sunt prea slaba, am mancat pana mi-am facut stomacul cat casa poporului Mama si ce-as mai manca ...! Non-stop!
    Eu care de-un an incoace nu mai mancam prostii deloc, w-endul asta am mancat cartofi prajiti, papanasi, ciocolata, nachos, din nou cartofi prajiti , pfoa, nu mai zic ...! Mi-e rau de mor! Vreau sa revin la regimul meu de om normal, cu care ma simteam bine insa saptamana viitoare plec din tara, deci mai greu
    Cand revin, cu siguranta voi reincepe regimul meu! Ma simt full .. am luat niste malox dar vad ca degeaba ...
    Va imbratisez cu drag! O duminica frumoasa!
    PS: Maine e martisorul Vine primavara in calendar! Be happy!
  •  
    • 26 mesaje
    2 Mar 2010, 20:55
    0 0
    buna ,sper sa ma primiti si pe mine aici.la fel ca si voi m-as dorii sa slabesc macar 5 kg pt inceput.am 1.68 si 74 kg.o sa intru in fiecare zi sa scriu ce am mancat.sper sa ma corectati cand gresesc. va pup
  •  
    • 405 mesaje
    4 Mar 2010, 15:19
    0 0
    vai de mine.....ce pustiu este pe aici...

    unde sunteti fetelor????
  •  
    • 95 mesaje
    4 Mar 2010, 21:15
    0 0
    Ciao fetelor
    Ma primiti si pe mine?
    Vreau sa dau jos neaparat vreo 10 kg. Am avut 58 kg si nu aveam nici un fel de problema de metabolism . Pentru ca am plecat din tara am decis sa scot steriletul si am inceput sa iau anticonceptionale.Din acel moment kilogramele au inceput sa se adune. Pana am ajuns la 70 kg .Medicul imi spunea ca la inceput e normal, ca va trebui sa gasim anticonceptionalele potrivite....Am renuntat la ele dar am ramas cu kilogramele in plus. Acum am 39 de ani, 1,68 si 70 kg. Duc o viata destul de sedentara, trebuie sa recunosc si imi plac mult si dulciurile. Dar acum gata! M-am decis! De maine regim si mancare sanatoasa.
    Va pup si va astept cu idei si cu retete.