5 kilograme

  •  
    • 95 mesaje
    16 Mar 2010, 19:32
    0 0
    Ciao evelor
    Am inceput sa folosesc bicicleta, o jumatate de ora pe zi. Oricum de cand am inceput cu dieta am slabit 1 kg pe saptamana. Eu cred ca e destul de bine. Ca sa imi ramana pielea intinsa in fiecare zi fac si masaj. De una singura.... Mai greu dar macar picioarele si burta reusesc sa le masez.
    Azi , ca de obicei la micul dejun am baut cafeaua mea de orz. la pranz salata cu un piept de pui iar in seara asta cred ca o sa mananc doar o salata. Va pup, mai spuneti si voi ce mancati.
  •  
    • 18 mesaje
    17 Mar 2010, 09:50
    0 0
    Felicitari ( pentru floare de colt )pentru ambitie si pentru planurile stabilite. Daca o sa ti stabilesti anumite reguli pe care sa le respecti cu regularitate, cu siguranta ai sa reusesti. Si nu te sfatuiesc sa incerci o dieta fara sa consulti un medic, mai ales ca nu intentionezi sa slabesti foarte mult.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mar 2010, 12:50
    0 0
    http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-annamry/ Pls Help me dau si eu :*
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    17 Mar 2010, 15:02
    0 0
    draga mea mariana, se poate slabi sanatos si fara nutritionist. eu 25 de kg am slabit, sunt sanatoasa tun, arat f bine, fara nutritionist. totul e sa respecti regulile pe care toata llumea le cunoaste. imi mentin greutatea de 3 ani, fara probleme. mananc sanatos si fac sport zilnic.
    ai nevoie de doctor atunci cand metodele bine cunoscute nu dau rezultate, esti obez, ai alte probleme de sanatate cum ar fi: diabet, anemie severa, probleme cardio-vasculare,etc.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mar 2010, 19:55
    0 0
    5 kg nu e chiar asa de greu. Eu am reusit sa scap de ele cu multa miscare si umpik de dieta. Miscarea consta in muuuuult mers pe jos si trei zile la inot....+umpik de sauna(buna sa dai jos si coaja de portocala). Cat despre dieta,e impropriu zis....fara paine, cartofi si paste,si multe fructe si lichide.Ceaiul verde pe stomacul gol dimineata e foarte bun.Nu scapati micul dejun in ruptul capului,si face-ti-l cat mai consistent si proteic.Va tine stomacul"plin"pt mai mult timp. Bafta tuturor.
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Mar 2010, 21:41
    0 0
    este a treia oara cand scriu mesajul, daca nici acum nu reusesc o las pe maine

    buna seara tuturor, multumesc pt parerile voastre si bun venit fetelor noi

    vreau sa va spun ca am venit de la schi, cu bateriile incarcate, plina de optimism, si foarte pozitiva

    cu exceptia unei singure zi insorita, toata perioada a nins si-a viscolit, da' numa' de-a d.racu' m-am bronzat, sa moara dusmanii

    dupa o perioada mai ciudata in care am lasat-o moale atat cu dieta cat si cu miscarea, vreau sa aduc la cunostinta onoratelor colege de suferinta ca de luni (vesnicul luni )m-am apucat de aerobic, uitasem cat de bine te simti dupa, merg zilnic ca si inainte, iar legat de alimentatie, am mare grija ce si cat mananc...

    am luat-o usor, cu salate de toate felurile (de ex ieri mi-am cumparat sfecla rosie si hrean si mi-am facut vreo 3 borcane, hot, asa cum imi place), o sa pun accent pe fructe de mare ca-mi plac si alea, cu lichidul stau mai rau si cu abtinutul de la rontaiala seara, dar lupt sa ma descotorosesc de obiceiurile proaste

    sa trimit, sa nu mai am surprize doamne feri
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Mar 2010, 21:51
    0 0
    asaaaa, ok, acum m-am mai relaxat

    am de gand sa fac tot ce faceam si inainte acum ca tot urmeaza sa se incalzeasca vremea, adica role, bicicleta, inot, tenis siii...mai vad eu...orice se poate, numai miscare sa fie si sa-mi faca placere

    am tot promis ca pun pe blog fotografiile si filmuletele dar in urmatoarea perioada veti vedea ca o voi face...nu stiu ce s-a intamplat, simt ca am trecut de o perioada nefasta, nu stiu cum sa va explic
    ma rog, important e ca a trecut..

    spuneti-mi despre voi mai multe, ma refer la fetele noi si cum mai sunteti...cele vechi care ati mai ramas...

    ma bucur sa fiu din nou aici
    (am fost mereu dar parca n-am fost eu)
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Mar 2010, 22:12
    0 0
    iupitzu, la prima vedere 5 kile e o nimica toata, de ex daca ai vreo 10-15 sau mai mult de dat, primele 5 dispar de parca n-ar fi fost vreodata....sau iarasi conteaza si varsta...iar eu nu mai sunt chiar adolescenta, ca sa ma exprim asa
    ...dar baza tot sportul ramane si grija a ceea ce si cat mancam

    mariana, iti multumesc pt felicitari dar cred ca n-ai citit tot topicul, in ultima lunga perioada de timp am cam tras chiulul, asa ca nu merit felicitari ci trimisa la colt

    angelica, felicitari tie, tine-o tot asa, incearca si alergari usoare, ca tot se incalzeste

    didi, inceputul e promitator, nu te lasa...incearca si tu cu rolele, bicicleta...poate inot...daca-ti place genul acesta de miscare...
    mie mi-ar placea in loc de aerobic, dans, dar din pacate am gasit doar seara sala si eu la orele alea nu pot

    lotus, cum mai stai cu slabitul?
    mi se pare ok ceea ce mananci tu, nici eu nu sunt pt stergerea de pe lista categoric a unor alimente asa zis interzise, cu conditia sa reusesti sa te rezumi doar la a le gusta si atat

    eu in loc de dulciuri poftesc la greu muraturi

    va doresc o seara minunata si ne mai gasim pe-aici
  •  
    • 2807 mesaje
    18 Mar 2010, 08:36
    0 0
    buna dimineata

    ce zi mohorata..cred ca azi, in afara de aerobic voi mai practica un minunat sport care dezvolta atat echilibrul (in cazul meu) cat si anumiti muschi mai mult sau mai putin importanti.. muschii gatului, sternocleidomasoidieni, ai toracelui-m. intercostali, cei abdominali, muschii bratelor, bicepsii, tricepsii...si multi, multi altii...ati ghicit, era vorba de spalat geamuri

    ce mancati la micul dejun?
    eu cred ca-mi fac oua romanesti si ...nu mai stiu, mai vad eu..
    deocamdata sunt la cafea

    o zi reusita va doresc
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    18 Mar 2010, 15:25
    0 0
    salutare la toata lumea. flo, ma bucur sa te recitesc. ma bucur ca te-ai apucat de miscare din nou.
    si la noi e mohorat si azi.
    voi? bertha, pe unde esti? sper ca esti bine.
    am mancat la pranz o clatita cu spanac si branza, facuta de ieri la cuptor. am un acid la stomac de parca as fi inghitit foc. cred ca si de la stress. are fiu-meu niste perioade nefaste. imi consuma toata energia. e agitat si uneori obraznic. trebuie sa-mi adun toate fortele ca sa il fac sa se schimbe cat decat. imi pune rbdarea la incercare.
    rain, voi cum sunteti?
    la cina habar nu am ce sa mananc. cred ca paine prajita ar fi bine.
    v-am pupat.
  •  
    • 95 mesaje
    18 Mar 2010, 15:52
    0 0
    Ciao evelor
    Multumesc floare de colt. Desi nu am inceput de multa vreme cu dieta deja nu imi mai ies suncile din pantaloni.....Mor de drag.M-am cantarit, am 68-69 kg deci am dat jos foarte putin dar ....arat mult mai slaba. Nu ma laud, mi-a zis un prieten al fiului meu! Mi-a facut un compliment ieri.
    Stiu ca sunt cam lenesa, ar trebui sa fac mai multa miscare. Dar acum cand o sa vina caldura o sa fac lungi plimbari pe malul lacului.....Promit.
    Iar va intreb : voi ce mai mancati? Ca eu nu mai stiu.....
    Apropo : imi spunea o prietena ca ea mananca bine la micul dejun si la pranz , mai rontaie ceva pe la 16,00 si pe urma gata.... Dupa 16,00 nu mai pune nimic in gura. Si ca a slabit mult cu metoda asta. Sa incerc si asa?
  •  
    • 2807 mesaje
    18 Mar 2010, 17:47
    0 0
    ciao fetele

    acum am venit de la aerobic....cel mai mult imi place cand vin de la sala apoi fac un dus....si lenevesc in fata laptopului

    vaza nasoala e ca imi trebuie sa rontai ceva, asa ca mi-am facut rapid o salata de varza taiata fideluta, cu ceapa rosie, un strop de ulei, un dop de otet si-un pic de sare...imi place si-mi mai taie din pofte

    angelica, mi s-a pare prea devreme ora 4 sa nu mai mananci nimic dupa, pt mine cel putin ar fi un chin, dar daca tu poti...

    kti, te pup

    BERTHAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 2807 mesaje
    19 Mar 2010, 08:46
    0 0
    buna dimineata

    eei, alta fatza are dimineata aceasta...senin si soare...se arata o zi superba

    tocmai am mancat micul dejun..2 ochiuri romanesti si putina salata de sfecla cu hrean si mai sorb din cafeluta

    ma simt minunat de cand am reinceput miscarea, parca sunt mai organizata si categoric mai bine dispusa

    rain ce mai faci, esti ok?

    sa aveti o zi perfecta
  •  
    • 18 mesaje
    19 Mar 2010, 09:35
    0 0
    Intr-adevar miscarea iti creeaza o stare hiperdinamica, pari foarte energica si bine dispusa in fiecare dimineata. Sa fie de la micul dejun energizant si de la miscarea de care tocmai ai vorbit sau esti si foarte optimista si vesela din fire?
  •  
    • 2807 mesaje
    19 Mar 2010, 18:22
    0 0
    gata aerobicul si pe ziua de azi....I feel so good

    mariana, ca orice om am si eu perioadele mele dificile, insa de felul meu sunt o persoana extrem de optimista, uneori exagerat de temperamentala si bine dispusa in cea mai mare parte a timpului, insa e foarte adevarat ca sportul are o influenta decisiva in starea aceea de bine

    ''vinovata'' pentru acea stare de buna dispozitie este serotonina, un neurochimical, care afecteaza starea de spirit si care atunci cand suntem stresati, avem stari de anxietate sau perioade de inactivitate scade, iar dupa practicarea sportului sau petrecerea timpului cu cineva drag, nivelul serotoninei creste si este responsabila de senzatia de satisfactie si confort

    sa vedeti serotonina din plin incepand de maine ca ma apuc de curatenia de primavara
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    20 Mar 2010, 10:23
    0 0
    buna dimineata, fetele!
    flo, de dimineata m-am apucat de curatenie si eu. sunt plina de energie azi. soarele, ceaiul verde de dimineata, aerul de primavara.
    ce mancati la pranz? eu fiind inainte de ciclu, ieri am exagerat cu placinta cu varza. seara la 8. asa ca azi peste cu legume la pranz iar seara salata.
    v-am pupat. spor la curatenie.
  •  
    • 2807 mesaje
    20 Mar 2010, 14:11
    0 0
    ciao gagici, buna kti

    dimineata am mancat o conserva de ton cu chili si salata verde..si cafea
    ..apoi trebuie sa recunosc faptul ca nu m-am apucat chiar imediat de curatenie pt ca la noi sambata este o asa zisa piata de vechituri...oser ii spune, asa e cunoscuta de catre localnici, piata unde poti gasi, daca ai rabdare sa cauti, tot ce vrei si ce nu vrei...antice..chilipiruri..vechi. noi....pretioase sau nu..de toate pentru toti

    mie imi place f mult sa ma plimb pe-acolo, chiar ma destinde si ma binedispune...uneori gasesc si chestii interesante
    daca n-ar strange astia tarabele pe la 1-2, nici pana-n seara n-ar ajunge timpul sa le vezi pe toate

    deci m-am apucat de treaba ceva mai tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?

    la pranz voi face un pui rotisat cu mujdei si daca voi mai avea chef, probabil voi iesi cu bicicleta sau rolele

    weekend placut tuturor
  •  
    • 95 mesaje
    20 Mar 2010, 21:38
    0 0
    Ciao evelor
    Azi am muncit toata ziua. Am facut ordine in dulapuri si sertare....Habar nu aveam ca am atatea haine! De mancat am mancat foarte putin azi: un ou ochi si o portie de spanac. Dar am mancat cu paine.....Nu am iesit din casa, desi era o zi superba, pentru ca nu am reusit sa termin dulapurile la timp.
    Acum sunt rupta de oboseala dar cu siguranta nu voi dormi toata noaptea pentru ca sotul meu a decis sa ii dea masina lui Alexandru (baiatul meu) sa se duca la discoteca unde un prieten de-al lui isi serbeaza ziua.Sunt suparata pe chestia asta pentru ca eu nu am fost de acord. Copilul asta are carnet doar de 3 saptamani si il lasam asa de capul lui cu masina pana la 2-3 noaptea.Dar sotul meu zice ca trebuie sa il tratam ca pe un adult (desi abia in septembrie a facut 18 ani) pentru ca Alexandru nu bea, nu fumeaza, e sportiv, nu are prieteni pe care nu ii cunoastem.....
    Ma rog, o sa stau cu sufletul la gura pana o sa se intoarca acasa si ca sa nu o iau razna o sa imi fac de lucru la calculator. Va pup!
  •  
    • 16 mesaje
    20 Mar 2010, 22:05
    0 0
    daca ai nevoie de cateva suplimente alimentare pentru slabit sau de ciorapi anticelulitici le poti gasi pe www.biolife-care.yolasite.com .....si multe altele...numai sa vrei.Daca te intereseaza scrie-mi pe marilenacrina@gmail.com si vedem ce se poate face!
  •  
    • 4 mesaje
    24 Mar 2010, 18:43
    0 0
    WA ROG DATI UN VOT PRIMITI INAPOI
    http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-asdqwe/