ce mancam azi?

  •  
    • 1427 mesaje
    25 Iul 2011, 13:56
    0 0
    Cum sunt alea, Andrada?
  •  
    25 Iul 2011, 13:58
    0 0
    Inca nu, Mahto, e inca pe lista. Am zis ca o fac in weekend ca avem mai mult timp liber, insa am avut musafiri care au adus ei inghetata
  •  
    • 1427 mesaje
    25 Iul 2011, 14:02
    0 0
    Nici eu n-am reusit sa fac painea, dar tot o sa fac.
    Am facut in schimb tiramisu in weekend si inca salivez cand imi aduc aminte
  •  
    • 8901 mesaje
    25 Iul 2011, 14:16
    0 0
    mahtobleyla said:
    Cum sunt alea, Andrada?

      Gasesti pe net. Foaaaaaarte bune!

      Cam multe calorii, insa...

      O data, poti sa le faci (de proba).  A doua oara, le vei face, mai mult ca sigur!

  •  
    • 5144 mesaje
    25 Iul 2011, 18:20
    0 0
    mahtobleyla said:
    Pulpe de pui la gratar.
    Ieri am spart norma am mancat si cartofi prajiti si o portie de tort, asa ca azi sufar
    Nobody, ai incercat inghetata?

     

    si care-i suferinta cu pulpe la gratar ? daca ziceai si tu de o supa de varza

    nu mai conteaza felul principal, important e ca am facut o prajitura cu mere si caramel care a iesit bestial: am caramelizat niste zahar cat sa ung bine toata tava in care urma sa coc; am pus felii groase de mere pe tava si am turnat peste ele compozitia facuta ca pentru chec la care pt aroma am pus scortisoara. frumos iese in tava rotunda si asezat pe platou cu merele in sus.

    p.s. noroc ca am recitit inainte sa-i dau drumul mesajului... scrisesem pulpe fara ultimul „p” asta da dieta!!!

  •  
    • 1899 mesaje
    25 Iul 2011, 20:03
    0 0
    Ce coincidenta, Basilio!
    Si eu am facut prajitura asta cu mere si caramel (numai ca eu am pus si niste caise prin ea, si am facut-o la microunde, ca aici unde stau nu am cuptor).
    Oricum, nu ma asteptam sa iasa asa buna, al meu a decretat-o "prajitura anului", dulce- acrisoara asa cum ii place lui, desi eu am facut prajituri mult mai complicate, cu blaturi, creme si glazuri,, dar in fine, daca asta i-a placut...
  •  
    • 7051 mesaje
    25 Iul 2011, 20:09
    1 0
    eu am prajit niste pastrav si am mancat cu mamaliga si mujdei de usturoi, si branza de oaie...
  •  
    • 1427 mesaje
    25 Iul 2011, 21:04
    0 0

    ))))..chiar ca dieta de dieta era aia ))

    basilio, e suferinta ca nu mai suport sa mai mananc pui. O sa-mi creasca pene, o sa incep sa piui de la el
    Si n-am mai mancat nimic in afara de alea doua pulpe. Si cand zic pulpe nu ma refer la toata pulpa, la ciocanele de fapt..

    In alta ordine de idei, suna bine prajitura ta..

    mai face mama o prajitura cu mere fff buna, care nu e f dulce ca si compozitie, dar compenseaza ca are bezea pe deasupra. E prajitura mea favorita cu mere, Frida se numeste.


    Acest mesaj a fost editat de către mahtobleyla: 25 Iul 2011, 21:06
  •  
    • 8901 mesaje
    26 Iul 2011, 14:17
    0 0
    Placinta cu dovlecei.
  •  
    • 251 mesaje
    27 Iul 2011, 14:41
    0 0
    ciorba / bors de legume.
  •  
    • 138 mesaje
    27 Iul 2011, 15:30
    0 0
    dovlecei gratinati si pastrama cu mamaliga
  •  
    27 Iul 2011, 17:31
    0 0
    Un iaurt amestecat cu miere, salata de gulii cu legume gatite la cuptor
  •  
    • 1427 mesaje
    28 Iul 2011, 09:55
    0 0
    Paine cu masline, branza de capra si rosii cherry.
  •  
    • 251 mesaje
    28 Iul 2011, 17:00
    0 0
    Dovlecel proaspat din gradina, razuit si facut sos cu usturoi + chiftelute
  •  
    • 4811 mesaje
    29 Iul 2011, 09:19
    0 0
    eu as vra sa mananc niste cartofi copti cu branza si smantana dar tb sa gatesc ceva pt un barbat pe care il voi chema la cina diseara....tb sa fie f bun dar si dietetic sa mananc si eu.....idei?
  •  
    • 5144 mesaje
    29 Iul 2011, 10:14
    0 0
    angelie, stii tu: tot ce e bun ori e ilegal, ori e imoral, ori ingrasa. asa nu te mai gandi dieta o seara (poti compensa prin a manca mai putin, mai ales fiind cina).
    in principiu, o friptura la cuptor cu legume, la care sa nu adaugi prea mult ulei si facuta din carne de pui / peste, ar trebui sa fie la mijloc: nici dietetica, dar nici bomba calorica. in punga magica sau tava de teflon poti sa nu pui deloc ulei. la desert servestei o salata de fructe - a lui cu frisca, a ta fara si mult, mult vin (tu mai putin, ca alcoolul ingrasa).
    daca e adept al mancarurilor exotice, repede si bun (pt amandoi) ar fi ceva din fructe de mare - mai e si afrodisiac
  •  
    • 500 mesaje
    29 Iul 2011, 12:38
    0 0
    sorell said:
    eu am prajit niste pastrav si am mancat cu mamaliga si mujdei de usturoi, si branza de oaie...

     hmmmmm ce pofta mi-ai facut de pastrav .....ma apucai de gatit ca ma duceam repede in piata sa iau niste pastrav sa il fac asa la cuptor cu legume dar maine poimaine fac sigur . astazi am gatit o supa de galuste si un papricas de pui cu mamaliguta

  •  
    1 Aug 2011, 19:58
    0 0
    Caramele cu lapte ... all day long
  •  
    • 500 mesaje
    1 Aug 2011, 20:23
    0 0
    este seara ...fac o salata de rosii cu castraveti si atattttttt
  •  
    • 251 mesaje
    2 Aug 2011, 09:23
    0 0
    un mar, o para,, kiwi si pepene rosu.