Cum il conving pe sotul meu sa renunte la violenta ??

  •  
    • 682 mesaje
    26 Ian 2015, 22:07
    0 0

    AndreeaDaria1990 said:Te asigur ca a mea casnicie va dura mult. Eu ma simt perfect in compania sotului . Sa sti ca sunt si momente in care are el chef de club sau de restaurant . AnA face ce vrea cu viata ei , tatal ei o pune la invatat , eu nu. Parerea mea e ca nu trebuie copilul stresat asa mult cu cartea. Eu nu am facultate pt ca nu am avut timp sa o fac (eu la 19 ani am nascut ). La ce o ajuta o facultate ???? Se chinuie 4 ani si dupa are un salariu de 20 de milioane. Oricum Ana nu vrea sa faca vreo facultate , iar daca se razgandeste poate face oricand. Eu nu m am preocupat niciodata f mult de scoala , am avut si viata sociala si iubiti frumosi ))) si am ajuns bine ...sau cum imi doream eu. Ca su nu ma credeti ce nu sunt , adica proasta , sa stiti ca am terminat liceul Matei Basarab , care nu e nici number 1 dar nici asa de prost. Eu imi iubesc sotul enorm si el pe mine , asa ca nu am cum sa ma despart d el. Sa sti ca Ana nu petrece tot timpul in club , doar in weekend. Stai calma ca trece clasa . Probabil sotul s ar supara pe mine daca nu ar trece clasa , dar nu se pune problema. Plus ca profesorii din ziua de azi sunt niste sărăcii la care daca te ai dus cu un parfum "te au in vizor" tot anul . Eu sunt deschisa la schimbari , dar sa mi convina si mie )))) .

     

    Oameni buni, ce Dumnezeu mai putem spune la asemenea conceptii "tineresti" ? Ca eu una, am ramas fara replica .... Asemenea femei se numesc mame,cica,care isi educa educa copiii in asemenea hal,si se mai si lauda ce prietene bune sunt ele cu copiii lor......Eu va propun sa nu i mai raspundem nimic,mai bine ne am preocupa de niste subiecte mai de Doamne ajuta! Andreea este IRECUPERABILA !!!!! Mare pacat de copiii aia ai ei .....

     

  •  
    • 10065 mesaje
    26 Ian 2015, 22:12
    0 0
    Troll, ai ?

    Adica io ... io m-am strofocat degeaba, asa-i ?

  •  
    • 682 mesaje
    26 Ian 2015, 22:16
    1 0
    Da, Viktore, cam degeaba ne am strofocat toti s o sfatuim de bine . Dar ea, saraca, cred ca e cam dusa cu pluta si totusi ma intreb cum o fi luat o omul ala de nevasta,cred ca l o fi drogat sau ceva de genul asta
  •  
    • 10065 mesaje
    26 Ian 2015, 22:17
    0 0
    adorya said:Da, Viktore, cam degeaba ne am strofocat toti s o sfatuim de bine . Dar ea, saraca, cred ca e cam dusa cu pluta si totusi ma intreb cum o fi luat o omul ala de nevasta,cred ca l o fi drogat sau ceva de genul asta

     

    S-or fi intinlit in club si ... ce nu face omu la bautura ...

     

  •  
    • 682 mesaje
    26 Ian 2015, 22:35
    0 0
    ViktorC said:
    adorya said:Da, Viktore, cam degeaba ne am strofocat toti s o sfatuim de bine . Dar ea, saraca, cred ca e cam dusa cu pluta si totusi ma intreb cum o fi luat o omul ala de nevasta,cred ca l o fi drogat sau ceva de genul asta

     

    S-or fi intinlit in club si ... ce nu face omu la bautura ...

     

     

     

    Ma faci sa rad si mi sare somnul,raule !

  •  
    • 206 mesaje
    26 Ian 2015, 22:45
    0 0
    Ofof . . .v ati dori sa aveti copii educati ca ai mei. Pai Ana va avea o afacere la 18 ani , deci nu vad de ce asi stresa.o asa mult. Nu vrea nimeni un bosorog pt Ana . Deci totul e ok. Mie nu imi plac parintii care sreeseaza copiii. Vrea si ii place scoala , perfect , daca nu, asta e. Sotul meu , de exemplu , a fost obligat sa invete si el spune ca daca a reusit sa faca ceva in viata nu o sa isi oblige si copiii , atata timp cat ii poate ajuta el. Eu chiar n am chef sa stau dupa curu' lor cu temele sau mai stiu eu ce. I am zis Anei ca ne strange ta'su de gând pe aman2 daca nu trece clasa si a inteles
  •  
    • 682 mesaje
    26 Ian 2015, 22:59
    0 0
    Fata draga, tu nu esti deloc sanatoasa la cap ..........
  •  
    • 206 mesaje
    26 Ian 2015, 23:12
    0 0
    Parerea mea e ca e mai relaxant sa mergi la mall decat la servici. Eu stimez foarte tare oamenii care muncesc dar eu nu mi as dori... daca voua va place sa va treziti de dimineata, toata stima ! Dar nu vad ce aveti împotriva oamenilor care nu practica "acest sport " ? Eu vreau ca ambii copii sa fie fericiți. Daca vreau ma pot apuca de facultate , dar nu mi foloseste la nimic. Imi iubesc viata ...imi mai doresc sănătate de la D-zeu pt mine si familie
  •  
    • 87 mesaje
    26 Ian 2015, 23:53
    2 0
    Simplu_ sa- ti educi fiica așa cum trebuie dar din pacate tu nu vrei.Vrei sa fiți prietene,nu sa- i fi mama. Ducand- o in club la 15 ani nici macar prietena buna nu i- ai fost ,nu i- ai făcut un bine. Si unde punem ca o încurajezi sa nu- si asculte tatăl,sa nu- i răspundă la tel...si te miri ca a batut- o.Iar cu băutură cred ca tot tu ești de vina ca i- ai permis desi e minora,asta e o încălcare a legii pana la urma. Daca o sa- i placă așa mult băutură încât va deveni alcoolica,n- o sa te simți vinovata? Copiii de bani gata lăsațiaașa liber nu ajung bine pana la urma.Si nu ei sunt de vina ci părinții. O,am uitat ca tu nu- i ești mama,doar prietena. Tata este indreptatit sa știe unde merge,cu cine, când vine acasă,chiar sa- i impună o ora de întoarcere si sa- i interzică sa mai bea. Iar tu nu te baga in educația ei ca o strici,tu du- te cu prietenele tale de vârsta ta. Daca Ana ilva asculta pe tatăl ei ,el nu o va mai bate.
  •  
    • 206 mesaje
    27 Ian 2015, 02:09
    0 0
    Chiar va multumesc pt sfaturi. Le aplic pe cele care minse par utile. Nu sunt de parere ca scoala nu ajuta , din contra. Insa , eu am fost mereu o fire comoda (as putea spune chiar lenesa ) si niciodata nu am facut ce n vrut . Si liceu eram la fel , la unele materii unde colegii mei treceau cu 8-9 eu treceam cu 5 si invers . Profa de biologie era teroare efectiv , toti colegii mei de clasa aveau 5-6 la eu aveam 10 . De ce ? Nici eu nu stiu , imi era mai simplu la materia aia. Intelegeam usor , dar nu ma straduiam cine stie ce . Nu sunt de acord cu drogurile !!!!! Ana mai are fete ca ea in clasa , doar ca ele le vorbesc urat parintilor pt a le lasa in club , se ascund unele dintre ele cu faptul ca fumeaza . Ana e preocupata de aspectul fizic momentan ca orice faata .
  •  
    • 206 mesaje
    27 Ian 2015, 02:10
    0 0
    N am facut ce n am vrut** . Nu o incurajez sa nu si asculte tatal !! Ce aberatie...
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 06:51
    0 0
    Si daca se întâmpla ceva cu soțul tau,boala accident,faliment etc ,nu va doresc,dar in viață tre sa pui si răul in fata,ce vor face copii tai obișnuiți in puf,se vor angaja femeie de serviciu? Cu liceul in ziua de azi nu găsești alt post,eventual vânzătoare in supermarket sa lucru si duminica... Atunci ei își vor da seama ca voi ațiggreșit. Sfătuiește - ti copiii sa facă școală,indif de ce ai făcut tu,mai târziu când o sa te maturizezi si tu o sa te bucuri
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 07:13
    1 0
    Chiar si marii patroni f bogați își trimit copiii la facultate in domeniul lor,pt ca mai târziu sa fie capabili sa preia conducerea firmei,ba chiar ii pune la toate fazele de lucru de jos,sa știe tot despre firma,sa nu fie păcăliți de angajați mai târziu. Ii învăța ca nimic nu e gratis in viață,si chiar daca au bani,sa știe si ei ce greu se fac. In cazurile astea e vorba de părinți responsabili. Fiți si voi așa! Si e frumoasa viață de student,nu e doar stres cu învățatul,ai amintiri plăcute toată viață. Ar avea un anturaj mai bun, nu doar shoping si club. Mai ttârziu sigur va vor mulțumi ca nu i- ați lăsat doar cu câteva clase.
  •  
    • 5609 mesaje
    27 Ian 2015, 08:54
    2 0
    gabrielamirela28 said:Chiar si marii patroni f bogați își trimit copiii la facultate in domeniul lor,pt ca mai târziu sa fie capabili sa preia conducerea firmei,ba chiar ii pune la toate fazele de lucru de jos,sa știe tot despre firma,sa nu fie păcăliți de angajați mai târziu. Ii învăța ca nimic nu e gratis in viață,si chiar daca au bani,sa știe si ei ce greu se fac. In cazurile astea e vorba de părinți responsabili. Fiți si voi așa! Si e frumoasa viață de student,nu e doar stres cu învățatul,ai amintiri plăcute toată viață. Ar avea un anturaj mai bun, nu doar shoping si club. Mai ttârziu sigur va vor mulțumi ca nu i- ați lăsat doar cu câteva clase.

     
    Nu Gabi, sfatul tau vine de la prea multe filmele occidentale vazute!

    Oamenii cu bani  din Romanica, prefera sa le "cumpere" odraslelor, certificate si diplome la facultati pe care nu le-au calcat niciodata pragul. Oricum nu vor profesa vreodata, doar ca sa se poata lauda cu ele la prieteni.

    In cazul asta, de ce s-ar strofoca femeia omului sa faca o facultate, sa mai piarda si timpul ca oricum s-a nascut frumoasa si desteapta.... iar o hartie cu numele de "diploma" poate sa aibe cat clipeste din ochi, sau cat bate taticu' din palme!


  •  
    • 10065 mesaje
    27 Ian 2015, 09:38
    0 0
    Aveti dreptate doamna Maricon .



    Parte din astia mai e si nesimtiti pe de-asupra . Obraznici si pusi pe rele . Da' mare le e surpriza cind realizeaza ca au zginciorit un gladiator ...

  •  
    • 687 mesaje
    27 Ian 2015, 10:43
    0 0
    Cum naiba sa ii dau o afacere pe mana unui copil de 18 ani care nu are pic de scoala?
    Eu zic draga mea Andreea sa va puneti banii la ciorap, ca daca dati o afacere pe mana Anei, veti ajunge la spala de lemn in o saptamana, maxim!!! )
    Trebuie sa fi cretin sa dai o afacere unei copile care nu vrea decat cluburi, beutura ) si mall bineinteles.
    Multe mi-au fost date sa citesc pe acest topic.
    Stau si ma gandesc unele cupluri cat se chinuie sa faca copii si altele fac copii numai ca sa pastreze niste bosorogi plini de bani langa ele sa isi faca traiul comod.
    Fatuca mea daca se intampla ceva rau (Doamne-Fereste) si va trebui sa muncesti, in ce domeniu te angajezi, ca ai zis ca scoala nu ti-a placut, facultate ioc, sunt chiar curioasa ce ai face?
    Acest mesaj a fost editat de către Poky: 27 Ian 2015, 10:43
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Ian 2015, 12:20
    0 0
    AndreeaDaria1990 said:Ofof . . .v ati dori sa aveti copii educati ca ai mei. 

     

    hotareste-te, ori e educata ori e umblatoare prin cluburi la 16 ani!!
    da' stau si ma intreb, ce club primeste odrasle de 16 ani inauntru, si imi mai si da de baut!!!
    ori m-am uitat io prea mult la file americane, in alea de le cere bolitinu' la intrare. 

  •  
    • 10065 mesaje
    27 Ian 2015, 12:44
    0 0
    Imi revine in minte un amic din Carei, copil de bani gata cum se spune . Foarte ascultator . Indiferent de anturaj, cind sosea timpul sa plece acasa se ridica si pleca . Ba chiar o spunea fara retineri ca atit ii e permis pe azi si nu vrea sa isi supere parintii, altfel il taie de la unele chestii in defavoarea lui fiind. Fain.
  •  
    • 687 mesaje
    27 Ian 2015, 12:50
    0 0
    Poi educatia stiu ca se da de acasa si la scoala.
    Andreei nu i-a placut scoala nici Anei nu ii place.
    De unde d***u ii dai tu educatie unei fete de 16 ani daca tie nu ti-a placut scoala? Apoi sari de c*r in sus ca ne-am dori sa avem niste copii educati ca ai tai. Fiemea are 2 ani si 7 luni si cand i-am zis sa imi aduca ceva sau sa iti stranga jucariile, o face fara sa comenteze. Sa vezi alti copii educati la varste din astea fragede, nu la 16 ani cand din cauza ta a dat de club, bautura si distractii.
    Ca scoala..vb aluia de la tv: mai taie din ele da-le d....
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 14:11
    0 0
    Ce va face ana cu afacerea la 18 ani,daca nu are studii,da faliment.Sau ii deschizi un club? Si acolo s- ar distra non stop,ar bea toți banii cu prietenii,ca toți profita când ai bani,si tot ar da faliment sau ar deveni alcoolica. Intreaba- l pe soțul tau daca nu ar fi studiat ar fi in stare sa va aducă atâția bani( ma refer legal)?