RELATII TOXICE

  •  
    • 10065 mesaje
    21 Ian 2017, 19:21
    0 1
    madabz said:
    ViktorC said:
    madabz said:Am citit pe aici ce a-ti spus voi. Vad ca nu prea se plange nimeni de relatii toxice. O intrebare as avea: se merita sa lupti sau sa crezi ca va fi bine intr- relatie in care momentele frumoase alterneaza cu jicniri, insulte, vorbe urate, amenintari cu bataia ?

     

    Nu, nu merita.

     

    Cine accepta isi merita soarta !

     

    (zise el)

     

     

    Se mai poate schimba un asemenea om?sa isi dea seama ca greseste? Sau se poate intampla ptr o perioada apoi o ia de la capat? Si inca ceva? Poate avea femeia vina sau e o scuza a lui ptr a-si justifica iesirile? Ma gandesc ca reactiile tale te definesc pe tine indiferent cum crezi ca a deranjat celalalt!

     

    Din punctul meu de vedere un tipar gen se poate schimba, cu un altul (doar) fa-r de grija zilei de miine ca istoria o sa se repete.

    Nu-i mai simplu a ne tretrage din relatie de nu ne convine regimu' in loc a i insira pomenlice ? Eu cred ca da. Iar de "tu" lupti in idea si speranta "c-o sa fie bine...", asta vrea sa insemne ca nu ai mimic mai bun de facut pe lumea asta, cel putin din punctul meu de vedere.

     

  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 19:49
    1 4
    Noi femeile vrem uneori sa schimbam lumea prin bunatatea si frumosul din spiritul nostru , numai ca devenim campioane la relatii esuate ..caci astfel de oameni sunt din start cauze pierdute ...decat daca nu esti masochista si iti place sa fii jignita si mai tarziu chiar batuta ....
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Ian 2017, 20:12
    0 3
    Asa va place voua (unora) sa o lungiti pe situatii mai putin plauzabile apoi alergati dupa peruci (ca va smulsera-ti paru' ) in loc a trage linie la timpul si momentul potrivit.
    Ii zici cite uneia (pe viu) "draga, retragete, trage linie ca nu-i a bine". Ti-ai gasit ... "l-as ca stiu io ...". Mda. Tot acolo ajunge peste citva ani. Boala lunga , moarte sigura !

  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 20:23
    0 3
    Da inteleptule !Asta i-am zis si eu , ca oamenii nu se schimba ...!
  •  
    • 64 mesaje
    21 Ian 2017, 20:35
    0 1
    Nu sunt genul care sa jicneasca,sa vorbeasca urat,sa cicaleasca.Dar si daca arg fi comportamentul meu ma defineste pe mine,al lui arata cine este el.Oricine greseste,nu zic ca sunt sfanta.Dar pe el nu trebuie sa il contrazici ca inseamna ca te crezi superioara,intotdeauna trebuie sa faci ce spune el.Daca el a zis intrun fel si nu ai facut asa inseamna ca nu asculti.Sa faci ce vrea el ,cand vrea si cum vrea.Am observat ca si cu maica-sa are acelasi comportament.Orice face trebuie sa il intrebe ge el mai intai. A aduce jicniri si injuraturi la adresa familiei celuilalt,ma gandesc ca e prea mult.De ce ai injura niste oameni care nu au nimic de-aface cu motivele circului tau? Raspunsul comportamentului sau sunt eu.Din cauza mea. Ma gandesc uneori unde gresesc.Am lasat de la mine,am facut cum a zis si el dar simt ca incearca sa controleze totul. Ca e genul manipulator si orice ai face nimuc nu e de ajuns.Cred ca incepe sa isi arate adevarata fatza.Asa e el si nu e nimic de facut.Accept sau plec.Multumesc pentru sfaturi si ca v-ati facut timp sa imi raspundeti.Orice experienta asemanatoare traita de altcineva sau sfat, cred mi-ar da curaj sa fac ceea ce trebuie.
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 20:36
    0 4
    CE zodie este ??/
  •  
    • 64 mesaje
    21 Ian 2017, 20:38
    0 0
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    El Rac.Surprinzator comportament pentru un rac,nu?
  •  
    • 64 mesaje
    21 Ian 2017, 20:42
    0 0
    Are momente cand se poarta frumos,ma ajuta,imi face cafeaua.Dar cand nu-i convine ceva se transforma.In conceptia lui el isi permite orice.Daca deranjeaza cu vreo vorba ale lui sunt glume.Daca eu il deranjez cu o virba,un gest,face circ 3 zile.El isi poate permite orice ca"doar nu te-am omorat".Eu nu am voie nici sa ma supar daca ma deranjeaza ceva
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 21:07
    1 5
    precis are ascendentul in leu sau a fost prost crescut ...VEI AVEA O VIATA GREA SI URATA ....

  •  
    • 10065 mesaje
    21 Ian 2017, 21:39
    1 4
    Ops, astrele si-au spus cuvintu' .

    De-o mai prinde si-o luna plina ...



    Ce treaba ula cu prefectura, ha ? Faptul ca un/o individ/a nu-i in masura a comunica, nu a invatat a asculta si diferentia un punct de vedere cu ordinul, eu nu cred sa aibe de-aface cu atotstelarele ... Da' ma rog ...

  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 22:55
    1 6
    ARE DAR NU STII TU DE-ASTEA ....
  •  
    • 9 mesaje
    22 Ian 2017, 01:02
    0 1
    Pisi,m ai intoxicat si la propiu si la figurat.
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Ian 2017, 08:10
    0 4
    Pioneza said:Pisi,m ai intoxicat si la propiu si la figurat.

     Asa si? "Pisi", ia vezi, nu cumva esti confuza?

  •  
    • 970 mesaje
    22 Ian 2017, 11:18
    0 0
    Madabz, nu exista mod mai politicos sa intreb asta: cati ani ai?
    Banuiesc ca esti la o varsta frageda, incat sa accepti un om cu astfel de comportament!
  •  
    • 7 mesaje
    22 Ian 2017, 23:34
    0 0
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    parca l-ai descrie pe al meu!si ce sa vezi ? Tot rac e .la inceput lapte si miere acum eu as "cornila" dupa spusele lui
  •  
    • 7 mesaje
    22 Ian 2017, 23:35
    0 0
    madabz said:
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    El Rac.Surprinzator comportament pentru un rac,nu?

     

    mai spune mi despre racusorul tau ca parca prea seamana cu al meu
  •  
    • 64 mesaje
    23 Ian 2017, 13:04
    0 0
    Raisa19902208 said:
    madabz said:
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    El Rac.Surprinzator comportament pentru un rac,nu?

     

    mai spune mi despre racusorul tau ca parca prea seamana cu al meu

     

    Raisa eu am zis ca asta e ultima sansa.Vreau sa cred ca va fi bine dar in sufletul meu cred ca nu va fi Al tau cum e si de ce nu te desparti? Oricum cred ca la un moment dat te saturi.
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Ian 2017, 14:06
    0 3
    madabz said:
    Raisa19902208 said:
    madabz said:
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    El Rac.Surprinzator comportament pentru un rac,nu?

     

    mai spune mi despre racusorul tau ca parca prea seamana cu al meu

     

    Raisa eu am zis ca asta e ultima sansa.Vreau sa cred ca va fi bine dar in sufletul meu cred ca nu va fi Al tau cum e si de ce nu te desparti? Oricum cred ca la un moment dat te saturi.

     

    Tu de ce nu o faci???

  •  
    • 64 mesaje
    23 Ian 2017, 16:28
    0 0
    pitipoanca69 said:
    madabz said:
    Raisa19902208 said:
    madabz said:
    gabriela42 said:CE zodie este ??/

     

    El Rac.Surprinzator comportament pentru un rac,nu?

     

    mai spune mi despre racusorul tau ca parca prea seamana cu al meu

     

    Raisa eu am zis ca asta e ultima sansa.Vreau sa cred ca va fi bine dar in sufletul meu cred ca nu va fi Al tau cum e si de ce nu te desparti? Oricum cred ca la un moment dat te saturi.

     

    Tu de ce nu o faci???

     

     

    Pentru ca ca e distanta de la teorie la practica. Nu e usor sa iei decizii cand esti confuz, iti trebuie un  impuls, ceva care sa te faca sa iei o hotarare fara drum de intoarcere. Vroiam  sa aud mai multe si de la ea, ce gandeste, cum crede ca ar trebui procedat..Nu e usor sa stii ca cel mai probabil nu iti e locul acolo, dar sa nu ai puterea sa pleci.Nu e usor cu atat mai mult cu cat esti singur, faa familie fara prieteni care sa iti fie alaturi moral. Sa incerci a mai salva ceva cu diferite artificii , nu cred ca tine.Cred ca oamenii cu asemenea comportament si-l vor arata din nou mai devreme sau mai tarziu cand nu le vei face pe plac.


    Acest mesaj a fost editat de către madabz: 23 Ian 2017, 16:30
  •  
    • 10065 mesaje
    26 Ian 2017, 20:12
    0 3
    Avind in vedere ca scopul scuza mijloacele, simplificam si raminem la ideea ca "nu vrei", si nicidecum ca "nu poti" a te retrage pasiv/a dintr-o relatie.

    Sansele unei relatii se dau in limite cred eu, si nu la infinit mergind pe ideea "bun - rau, copchii maninca".

    Asadar, voyage - voyage