Eu, Mama si relatia mea

  •  
    • 7 mesaje
    7 Aug 2011, 23:10
    3 1

    Va cer un sfat referitor la relatia mea, pentru ca traversez un moment cel putiun ciudat.

    Sunt cu prieteul meu de trei ani jumate, aproape patru, stam impreuna de 3 ani dar mama mea nu il place. Nu stiu de ce, pur si simplu nu-l suporta. Si motive, in afara de chestii puerile de tipul <>, nu pot sa spun ca are.

    El este un tip foarte la locul lui, simtit, nu mi-a facut faze sau figuri.

     

    Mama mea, din pacate, are o prietena la care merge mereu sa-i ghiceasca in cafea si tipa aia ii umple capul cu toate porcariile, ca uite cate femei se tin dupa baiatul meu, ca nu suntem in soarta, ca e uracios,invidios, ca e nu stiu cum. Poate este, nu zic nu, dar cu mine se poarta super frumos, e cea mai frumoasa si linistita relatie pe care am avut-o pana acum. Maica-mea tot face presiuni sa-l las si sa-l las.

    N-am vrut pentru ca nu mi s-a parut normal sa-l las, avand in vedere ca nu am ce sa-i reprosez. Aia ii tot umple capul maica-mii ca el vrea sa ma bata, ca o sa ma pocneasca, ca o sa o duc foarte greu cu el, o sa fim saraci lipiti.

     

    El este un barbat extrem de calm si nu numai ca nu-l vad facand asa ceva, dar am si incercat sa-l enervez sa vad cum reactioneaza, am si discutat pe tema asta de nspe ori si mi-a lasat impresia ca n-ar avea chestii de-astea de violenta, ba dimpotriva, poate sa-l bat eu pe el, nu el pe mine.  Imi plac la el multe chestii, in afara faptului ca e al meu si mi-e drag, si stiu ca nu-i dintr-o familie bogata, dar e exact cum mi-as dori eu sa am toata viata un barbat alaturi, si atent si afectuos si saritor,. Efectiv ma pot baza pe el.

     

    Maica-mea tot baga strambe, ca o sa mor de foame langa el, ca n-are nici de unele. Corect, n-are miliarde, n-are case si masini, dar nici eu n-am nici de unele de mine castigate, doar ce mi-au dat parintii, asa ca nu pot sa-i reprosez lui ca la 27 de ani, n-are miliarde stranse la ciorap. Cum ar fi sa-mi dea mie un tip papucii ca nu-s bogata la 27 de ani? Ma gandesc cum ar fi sa fiu eu tratata ca un gunoi doar pentru ca nu provin dintr-o familie bogata.

     

    Problema: vrem sa ne casatorim, sau cel putin asa am stabilit.

    Maica-mea cand a auzit, a luat foc. Am zis sa o las o perioada sa se obisnuiasca cu ideea, dar deja se face anul de cand m-a cerut si trebuie sa incepem sa cautam restaurantul, sa ma uit dupa rochii, sa facem lista cu invitati si ce mai trebuie, sa incepem sa pregatim nunta.

     

    Mama vine cu eternele previziuni: o sa divortati, asa mi-a zis aia in cafea, n-o sa rezistati impreuna, faci o gresala, sa nu-i faci copii!

    Ii tot prezice aia in cafea ca eu o sa ma marit cu un tip bogat si o sa-mi mearga nemaipomenit. Iar previziunile astea tot se intampla de pe vremea cand aveam 21 de ani, iar barbatul ala bogat n-a aparut nici cand eram singura, ani de-a randul, nici mai tarziu. Se tot lasa asteptat.

     

    Eu nu cred prostiile astea, dar nu stiu, cand aud atatea previziuni rele, nu pot sa nu ma intreb daca e bine sa merg inainte. Simt ca inebunesc. Daca femeia aia are dreptate?

    pE  mama din viata mea n-am cum s-o exclud ca e mama, ar fi urat din partea mea.

     

    De curand, a mers maica-mea la un preot si l-a intrebat de mine, iar preotul i-a zis: ce ai cu baiatul ala de nu-l vrei? ca ei doi se iubesc!lasa-i in pace!

    A ajuns mama pe calea asta la concluzia ca popa nu stie nimic.

     

    Eu acum nu mai stiu ce sa fac. Logic si normal ar fi sa merg inainte, sa ma casatoresc cu el, pentru ca in momentul de fata, nu pare a fi ceva in neregula cu el, e ceea ce am cautat si dorit de la un viitor sot. Dar daca totusi ghicitoarea aia in cafea are dreptate?

    La un moment dat mi-am schimbat serviciul, de vreo doua ori. Nu pot sa va zic cu cata nerabdare astepta mama mea sa gasesc printre colegii noi pe altcineva, sa-l las pe el si sa-mi gasesc unul bogat.

     

    Ii cer mereu sa nu se mai duca la aia la cafea si ea nimic, se duce mereu si mereu ii spune aceleasi lucruri. Care, evident, sunt in contradictoriu cu felul in care-l vad si-l stiu eu pe baiatul meu. ii spune tipa aia ca el are inca o femeie, iar el in realitate, cred ca e cel mai transparent barbat din cati am vazut, nu petrece la munca nici un minut in plus, iar in restul timpului, cand e liber sta acasa cu mine sau iesim, ne intalnim cu prietenii, plecam din oras, ideea ca el chiar nu este un barbat ascuns, nu mi-a dat nici o secunda impresia ca l-ar interesa alte femei, desi probabil are colege care-l simpatizeaza. Nici macar la petrecerile firmei lui nu vrea sa mearga.

     

    Sunt perfect constienta ca ea n-o sa placa pe nici unul dintre prietenii mei  decat daca este foarte bogat si daca eventual imi doneaza toata averea, lucru care probabil nu o sa se intample in veci, pentru ca nici eu nu sunt o astfel de persoana, am mandria mea, imi place sa-mi castig banul meu, chiar daca e putin cat castig eu comparativ cu cat ar vrea maica-mea sa castig.

     

    Eu sincer nu mai stiu ce sa zic si ce sa fac.

    Va rog sa ma sfatuiti, ce ati face voi in asemenea situatie.

  •  
    • 811 mesaje
    7 Aug 2011, 23:25
    0 2
    iar?
  •  
    • 27207 mesaje
    7 Aug 2011, 23:28
    2 0
    Eu i-as spune mamei ca am gasit bogatanul ala, dar cand a auzit ca mama mea merge la ghicitoare a zis ca nu vra relatii cu asa persoane incuiate, deci e numai vina ei si mamei omida ca n-a iesit treaba
  •  
    • 7 mesaje
    7 Aug 2011, 23:32
    0 0
    Cum adica?
  •  
    • 7 mesaje
    7 Aug 2011, 23:33
    0 0
    Ma refeream la ce-a zis cassis
  •  
    • 955 mesaje
    7 Aug 2011, 23:46
    3 0
    Nu ai spus daca locuiti cu mama ta in aceeasi casa. Daca este asa, inchiriati un apartament si mutati-va cat mai repede. Nu ai cum s-o schimbi pe mama ta si ar fi culmea sa nu te casatoresti pentru ca nu-l place pe iubitul tau. Deci demareaza pregatirile pentru nunta si nu o mai lasa sa-ti spuna idiotenii. Pur si simplu taie-i vorba si spune-i ca ai ascultat destul parerea ei, ai retinut-o si nu e nevoie sa o repete la nesfarsit. O informezi ca nunta va avea loc la anul si ai inceput deja pregatirile. Prin urmare ar fi bine sa se familiarizeze cu ideea si sa accepte ca esti un om in toata firea care vrea sa-si intemeieze o familie cu barbatul pe care il iubeste si nu sa astepte pana la menopauza sa se concretizeze ineptiile unei ghicitoare. Mai spune-i ca daca tot crede atat de tare ca in soarta ta este unul bogat, atunci sa aibe rabdare ca va aparea cu siguranta, ca doar destinul nu il poate schimba nimeni!
    Ar trebui sa fii un pic mai ferma cu mama ta si sa nu o mai lasi sa te domine. Din ceea ce am citit in mesajul tau, incepi sa te lasi influentata si daca mai stai mult sa analizezi prostiile pe care ti le spune o sa ajungi sa le crezi in totalitate.
    Succes cu pregatirile pentru nunta! Sa ne scrii la anul cum a fost.
  •  
    • 1030 mesaje
    7 Aug 2011, 23:49
    2 0
    So,..se pare ca mama ta la varsta ei,nu are intelepciunea de care ar trebui sa dea dovada.nu stiu de unde a invatat ea ca langa un barbat bogat ai si fericire..asa ca invit-o sa discutati frumos la o cafea si spune-i in felul urmator:in primul rand ca nu crezi in ghictul in cafea,tarot,etc,ca tu nu-ti ghidezi viata dupa asa ceva si ar trebui ca nici ea sa nu faca lucrul asta,viitorul nostru nu trebuie sa-l ghicim,de fapt nimeni nu are puterea asta,numai D-zeu stie..in al doilea rand,, daca s-ar intampla sa divortezi sau barbatul sa nu fie asa cum te asteptai,nu-i nimic,nu esti nici prima nici ultima,careia i se intampla asta..,din greseli invatam..explica-i ca un barbat cu bani,are si el pretentiile lui,si s-ar putea sa nu mai fie chiar asa de iubitor,atent,fidel si ar putea sa-ti faca viata un iad,,,si sa fie opusul la toate astea..spune-i ca tu momentan esti fericita cu baiatul asta,asta vrei acum,vrei sa te casatoresti,va iubiti si ASTA CONTEAZA,daca nu este iubire nu este nimic...ai o varsta si tu decizi cu cine vrei sa fii si cu cine nu...
  •  
    • 7 mesaje
    8 Aug 2011, 00:08
    0 0
    Incerc sa nu ma las influentata, dovada ca inca suntem impreuna.
    Daca l-as lasa asa, fara sa am un motiv serios, probabil ca as regreta toata viata ca n-am avut curaj sa merg inainte, si am suferi amandoi aiurea si fara nici un rost.
    Multumesc de sfaturi si de incurajari, m-am mai linistit. Aveam nevoie de o vorba buna, cu el nu pot sa discut, sa-i zic ce-mi aud mie zilnic urechile, va puteti imagina!
  •  
    • 1899 mesaje
    8 Aug 2011, 00:52
    0 0
    E cam ciudata situatia ta. Dar stii care-i partea rea? Daca mama ta este setata pe versiunea tipei care ghiceste in cafea, atunci fiecare lucru din viata ta ea il va interpreta ca pe o confirmare ca tipa are dreptate.
    Ea este convinsa ca asta e destinul tau (cu imaginarul bogatas) si in loc sa fie alaturi de tine in momentele importante si mai ales REALE, ea prefera sa astepte implinirea previziunilor si sa cobeasca intre timp.

    Ai auzit de conditionare negativa? Exact asta face mama ta acum, repetand obsesiv: o sa va despartiti, n-o sa mearga, nu o sa fii fericita cu el, o sa mori de foame langa el etc. E posibil ca la un moment dat sa va despartiti tocmai din cauza autosugestiei: nu o sa reusesc sa depasesc problemele, mama avea dreptate etc.

    Daca poti desprinde-te de influenta ei si ia singura deciziile ce privesc viata ta.
    Daca veti trai fericiti sau veti divorta e un lucru ce depinde numai de voi.

    Ps. Cam asta este mecanismul ghicitoarelor in cafea sau de orice fel: iti induc o idee parazita, ajungi sa te autosugestionezi, sa vezi fiecare lucru prin prisma acelei idei, sa iei decizii in functie de acele ganduri parazite si irationale, si pana la urma sa se implineasca previziunile ghicitoarei tocmai din cauza ca acorzi importanta in viata ta acestor idei irationale.
  •  
    • 1352 mesaje
    8 Aug 2011, 01:53
    0 0
    Eu zic sa-i faci o vizita tipei care ii ghiceste in cafea.Apropo,tipa aia e o prietena care n-are cu cine povesti sau ia bani pe chestia asta?

    Stii cum se vede din afara?Ca mamei tale nu ii pasa absolut deloc de faptul ca tu esti intr-o relatie ok,ca esti fericta.Ea vrea sa se implineasca profetia cu barbatul bogat.
  •  
    • 46 mesaje
    8 Aug 2011, 03:07
    0 0
    shark_tale said: Daca femeia aia are dreptate?

    Dar daca totusi ghicitoarea aia in cafea are dreptate?

    Ii cer mereu sa nu se mai duca la aia la cafea si ea nimic, se duce mereu si mereu ii spune aceleasi lucruri.

     

    Cum să aibă dreptate o muiere care-i găzdoaie peste Aghiuţescovici, Michiduţoiu, Scaraoţcheanu, Sarsailescu şi alţi copitaţi din acelaşi neam? Tăţi stau în acelaşi apartament sufletesc şi-i "flegmuiesc" cafeaua mamei tale. Spune-i să lase prostiile, cu tăt respectu'.


    Acest mesaj a fost editat de către gloriada: 8 Aug 2011, 04:06
  •  
    • 5609 mesaje
    8 Aug 2011, 03:12
    3 1

    Am trecut printr-o situatie similara, numai ca eram f tineri amandoi si ambele perechi de parinti erau impotriva. Am ajuns sa ne certam noi doi din cauza lor, ce voiau unii nu voiau ceilalti, ce voia mama nu voiam eu...si a venit un moment cand am hotarat sa NU mai acceptam sfaturi de la nici unul din ei.
    Ne-am casatorit si am plecat de la ai mei, pe vremea aia eram studenti si asta ne-a ajutat ca ne-am mutat direct la caminul studentesc. De atunci NU am acceptat niciodata ca vreunul dintre parinti sa -si bage coada, sa-si dea cu parerea sau sfatul. Daca nu au inteles de buna voie ca nu VREAU parerea lor m-am ridicat si am plecat de la ei, respectuos dar rece, ne-am impus vointa amandoi si cu timpul parintii nostri au invatat ca suntem adulti si ca suntem f capabili sa luam decizii singuri si nu s-au mai bagat.
    De atunci au trecut 26 de ani, am o casnicie minunata si un sot nemaipomenit.

     Am trecut de la stadiu de "nu aveam decat hainele de pe noi" la: casa, masini si tot ce ne dorim. Le-am facut singuri cu multa munca si dragoste si este minunat asa.

    Eu spun ca ar trebuii  sa-i comunici  mamei tale sa mai lase prostiile prin ghicitori si alte porcarii si sa-si vada de propria viata, ca nu-i stapana vietii tale. Esti majora, independenta si poti sa-ti hotarasti propria viata, daca se intampla ceva poti sa fi singura raspunzatoare de situatia in care ai intrat.

    Cu cat te muti mai departe de ea, cu atat mai bine! 

    Incearca sa fii respectuasa dar dura, mama ta si-a luat barbatul care i-a placut si a trait dupa cum i-a placut, acum este randul tau si ea nu ar fi bine sa-si bage coada. Imi face impresia ca aici mama isi alege barbatul care ii place ei si mai ales dupa criteriile ei. De aceea spun ca trebuei sa-ti faci oridine in viata si mai ales in relatia cu mama. Mutatul separat si daca se poate in capatul celalalt al orasului v-ar fi extrem de mult de ajutor.


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 8 Aug 2011, 03:21
  •  
    • 46 mesaje
    8 Aug 2011, 03:40
    0 0

    " Eu sincer nu mai stiu ce sa zic si ce sa fac."

     

    Roagă-te Bunului Dumnezeu să-ţi scoată mama din înşelarea nichipercească, iar tu nu mai apleca urechea la glasurile şerpeşti. Ţine-ţi gândul către Sfânta Fecioară Maria, pune-ţi capul pe "braţele" Ei, deapănă-i neliniştile ce-ţi vuiesc în minte şi împreunează-ţi mâinile a rugă.

     

    

  •  
    • 7967 mesaje
    8 Aug 2011, 07:18
    1 0
    OMG!
    Spune-i mamei tale ca ai fost si tu la o ghicitoare si ti-a spus ca tipul va deveni putred de bogat...Asa ca sa se impace cu gandul ca iubitul tau poate va castiga la loto si uite asa te alegi si cu iubirea si cu banii

    Poate omul de langa tine nu va fi bogat niciodata, poate relatia voastra se va termina dupa 5, 6 sau 10 ani...Poate veti trai fericiti pana la adanci batraneti..Nimeni nu stie ce se va intampla, nu exista nici o garantie intr-o casnicie...Tu fa ce te indeamna inima, iar mama ta va trebui sa se impace cu ideea!
  •  
    • 297 mesaje
    8 Aug 2011, 07:23
    1 0

    Citind postul tau am avut un deja-vu... lucruri traite de mine, uitate de ceva vreme... le-ai readus la suprafata.

     

    Eu, dupa ani de zile in care am incercat sa ii explic mamei ca nu are dreptate, in care am vazut-o cum se inversuna tot mai tare desi nu avea nici o doamna care sa ii ghiceasca in cafea, am rupt orice legatura cu mama. Nu am vorbit la telefon, nu am vazut-o... NIMIC. Intre timp m-am casatorit cu sotul meu fara sa stie nimeni, am anuntat-o cand am aflat ca vom avea un copil (i-am spus, de fapt, tatalui meu si el i-a spus si ei) atunci ne-am vazut o vreme, apoi dupa inca 2 ani am avut si al doilea copil si a venit din nou la spital si ne-am mai vazut inca de 2 ori inainte ca noi sa plecam definitiv din tara. A fost nevoie de 5 ani si 8.000km intre noi ca sa avem o relatie "normala".

     

    Faptul ca este mama ta nu ii da dreptul sa te terorizeze. Eu am ales sa am familia mea in care mama sa nu creeze tensiuni si nu regret deloc ca am ales asa. Singurul regret este ca am o mama care desi ma iubeste, nu a reusit sa inteleaga ca nu suntem aceeasi persoana, ca nu avem acelasi sistem de valori si, mai mult decat orice, ca eu nu sunt proprietatea ei ci doar copilul ei.

     

    Am suferit enorm din cauza felului in care s-au intamplat multe lucruri in relatia cu mama mea dar imi privesc copiii si stiu ca am facut alegerea corecta.

     

    Succes in alegerea ta!

  •  
    • 811 mesaje
    8 Aug 2011, 09:57
    0 0
    Povestea asta a mai fost postata, sub un alt nick
  •  
    • 3311 mesaje
    8 Aug 2011, 16:26
    0 0
    aiurea
    cred ca as ceva nervos daca mi-ar repeta la infinit acelasi lucru..
    daca nu intelege la o discutie clara si sincera, ia-ti bagajele si te muta cu al tau.
    poate o sa inteleaga atunci ca mergi inainte si o sa ti fie alaturi
  •  
    • 18346 mesaje
    8 Aug 2011, 17:37
    0 0
    sanataos e sa va vedeti de viata voastra si pe mama ta sa o trimiti la biserica sa aprinda niste lumanari. la cat a platit la vrajitoare, are mult de recuperat dincolo.
  •  
    • 1336 mesaje
    8 Aug 2011, 22:37
    0 0
    Eu te sfatuiesc sa nu fii slaba in fata ei si sa incepi sa crezi "balivernele" spuse de acea ghicitoare.Stii ca ele nu au nici o putere in fata lui dumnezeu in fata celor ce cred in EL.De foarte multe ori ghicitoarele prezic ceva...care nu se intampla niciodataSi uite asa.omul care crede in spusele lor,isi distruge viata sau alearga dupa o himera "prezisa"..Si daca le ceri socoteala,probabil vor spune"mai greseste omul". Ceea ce i-a spuns preotul atunci mamei tale ar trebui sa te convinga faptul ca alegerea ta e buna.Era un preot care vedea viata omului.De accea i-a zis mamei tale asta.Stia bine ca vrea sa iti distruga fericirea.Daca ai ocazia,du-te la acel preot singura si povesteste-i tot.Cere-i un sfat.Si mergi la biserica mai des,aprinde lumanari si roaga-te sa fiti ocrotiti si mama ta sa se rupa de cele necurate si sa se bucure pentru fericirea ta!
  •  
    • 5609 mesaje
    9 Aug 2011, 04:53
    2 1
    Sti ceva, bogatiile ti le faci singura, daca ai dragoste si intelegere si trageti amandoi la aceeasi caruta, apai in 4-5 ani o sa aveti si casa si masina si tot ce va doreste sufletul.

    Eu spun sa nu dai niciodata iubirea pe bogatie!