Ce obiecte "de firma " aveti in garderoba?

  •  
    • 11 mesaje
    9 Apr 2011, 17:28
    1 1

    Ma refer la genti splendide de la marile case de moda, pantofi , sau niste haine foarte scumpe care sa va faca sa va simtiti fantastic.


    Acest mesaj a fost editat de către pussycat_: 9 Apr 2011, 17:28
  •  
    • 156 mesaje
    9 Apr 2011, 21:36
    0 0
    De cand cu criza...cam bate vantul in garderoba mea
    Am hainute si de firma mai putine cei drept...sincera sa fiu nu pun asa de mare pret. Hainutele noi in general imi schimba starea de spirit!I
    Cand vreau cv peste bugetul meu...iubitul imi dedica o melodie:
    http://www.youtube.com/watch?v=k9TRKWtzEtQ
  •  
    • 955 mesaje
    10 Apr 2011, 01:09
    0 0

    Care este ideea topicului? Vrei sa faci un sondaj sa vezi cate dintre eve au un nivel de trai mult peste mediu? Cate femei din Romania crezi tu ca isi permit sa cumpere genti/incaltaminte/haine de mii de euro bucata? Poate ne spune ancky1991 ce achizitii are. Daca anul 1991 este anul in care s-a nascut inseamna ca este o domnisoara de succes daca la 20 de ani castiga multe mii de euro pe luna.
    Presupun ca te referi la firme precum: Hermes, L. Vuitton, Gucci, Dior, Moschino, etc. si ca excluzi din start copiii de bani gata si curvele/iubitele/nevestele intretinute de barbati foarte bogati).
    Sincer, mie mi se pare stupida tema pe care ai ales-o.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 10 Apr 2011, 19:37
  •  
    • 5144 mesaje
    10 Apr 2011, 11:26
    0 0
    topic pt pitzi si cocalari?...
    asa ce-mi place cum gandesc romanii...cum au ei masini tari si haine de firma si locuiesc intr-o garsoniera inchiriata (nici aia mai de lux).
    sau cum se lauda x ca are pe el numai haine de firma, dar cand il vezi juri ca-s haine luate de la taraba...
    nu...nu se numeste ca te imbraci cu gust daca esti din cap pana in picioare numai nike pt iesirea la discoteca/restaurant/facultate, etc.
    nu se numeste „haina de firma” aia de la zara/stradivarius/kenvelo
    dau banii pe calitate, dar nu pe eticheta (nu umbla paparazzi dupa mine sa ma critice ca-s calica)
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    10 Apr 2011, 11:34
    1 0
    Fabrica de textile Pascani sau Focsani sau Slobozia.
  •  
    • 299 mesaje
    10 Apr 2011, 11:42
    1 0
    Am de la multe firme dar cea care imi place cel mai mult este Desigual. Multa culoare.
    Nu sunt ieftine iar pe interior scrie made in India.

    http://www.desigual.com/desigual/browse/category.jsp?categoryId=cat760084&isCategoryPage=true&categoryNavIds=1%3Acat760084



    De ce oamenii cae au bani sunt numiti cocalari si pipitze? Eu am toata admiratia pentru cei cu potential.
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 12:10
    0 0
    Nu sunt nici fata lu' tata nici femeia nu stiu cui...
    Muncesc pt tot ce am si nu ma refeream la marci ca Lv ci la Zara(marci autohtone).
  •  
    • 5144 mesaje
    10 Apr 2011, 12:17
    0 0
    succes, nu cei care au bani se numesc asa, ci cei care devin penibili cu ceea ce fac cu banii.
  •  
    10 Apr 2011, 14:34
    1 0
    De cand Zara e marca autohtona?!
    Un topic de toata jena: de parca haina de firma ar trebui sa ma faca om.
    Haina care-mi sta bine ma face sa ma simt foarte bine.
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 14:37
    0 0
    nobody_fux_with_the_Jesus said:
    De cand Zara e marca autohtona?!
    Un topic de toata jena: de parca haina de firma ar trebui sa ma faca om.
    Haina care-mi sta bine ma face sa ma simt foarte bine.

     

    Zara pe langa Louis Vuitton e pui mic

  •  
    10 Apr 2011, 14:45
    0 0
    Da, insa argumentul asta nu face firma Zara a fi marca autohtona.
    Rar imi iau tzoale de la Zara dar n-o consider a fi "de firma".
  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2011, 14:48
    0 0
    succes1 said:
    Am de la multe firme dar cea care imi place cel mai mult este Desigual. Multa culoare.
    Nu sunt ieftine iar pe interior scrie made in India.

    http://www.desigual.com/desigual/browse/category.jsp?categoryId=cat760084&isCategoryPage=true&categoryNavIds=1%3Acat760084



    De ce oamenii cae au bani sunt numiti cocalari si pipitze? Eu am toata admiratia pentru cei cu potential.

     Desigual O Doamne, nici nu pot sa-mi imaginez...atat de multa culoare...deja ma ia ameteala. Hainute facute in China! Calitate de doi lei...Eu de obicei nici nu pot sa ma uit la vitrinele lor...ceva de varsta 13 ani....Era o casca pt motocicleta in vitrina, de curiozitate am intrat sa vad cat costa, ce marca e...OMG era facuta in China, mi-am dat seama imediat ce am atins-o, era atat de usoara, dar avea frate un pret mai ceva decat AGV......

    Imi cumpar haine de oriunde, am si de firma am si normale...De firma..adica de-astea normale: Zara, Mango, H&M, Massimo Dutti, etc...De la Hermes, Gucci, Fendi nu am pt ca nu am sa-mi arunc banii mei, munciti zi de zi pe etichete stupide. Cum spunea cineva aici...degeaba porti haine de firma daca nu stii ce sa porti si unde!

     

  •  
    • 955 mesaje
    10 Apr 2011, 16:27
    0 0
    ancky1991 said:
    Nu sunt nici fata lu' tata nici femeia nu stiu cui...
    Muncesc pt tot ce am si nu ma refeream la marci ca Lv ci la Zara(marci autohtone).

     In primul rand Zara nu este marca autohtona (te poti informa pe net) . Daca o firma din afara isi deschide magazin in Romania nu devine marca autohtona.

    In al doilea rand prin "haine de firma" si "marile case de moda" dupa cum s-a exprimat initiatoarea topicului nu se intelege Zara, Massimo Dutti, Stefanel, Polo Garage, Guess si altele similare. Acestea sunt firme banale care produc in serie mare pentru populatia cu un nivel de trai mediu. Faptul ca romani sunt in mare parte foarte saraci nu le face sa fie considerate firme de lux.

    Ca sa stii si tu, marile case de moda sunt cele de genul pe care le-am enumerat eu in mesajul anterior: Dior, Miu Miu, Prada, Balenciaga, Chanel etc.

    Vezi, si de asta este topicul asta penibil! Ca oameni care muncesc de dimineata pana seara au un venit lunar care ii face sa aiba aspiratii la firme precum Zara, Desigual etc. si sa le considere de lux.

    Poate apare pussycat sa spuna ce venit lunar are ea (ma refer la bani munciti) si ce achizitii de la marile case de moda se gasesc in sifonierul ei.

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 10 Apr 2011, 16:29
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 16:34
    1 0
    Am explicat de ce pt mn Zara e o marca autohtona si sa ti mai zic cv: Cunosc o tipa care e croitoreasa si mi a zis ca firma la care lucreaza ea confectioneaza haine si pt Zara( hainele sunt atent selectionate).
    Sper sa nu ma insel, dar iti zic din auzite!
  •  
    • 955 mesaje
    10 Apr 2011, 16:40
    1 0
    Multe firme, chiar din cele de lux, confectioneaza hainele in tari precum India, China, Romania, Turcia s.a. pentru ca e mana de lucru mai ieftina. Asta nu inseamna ca acele firme sunt chinezesti, romanesti, turcesti s.a.m.d.
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 16:43
    0 0
    Dar nu am zis asta
  •  
    • 955 mesaje
    10 Apr 2011, 16:48
    0 0

    Dar ce anume ai zis de fapt?
    Poate imi arati si unde ai explicat de ce Zara e firma autohtona. M-am uitat la tot ce ai postat pe subiectul asta si nu am gasit. Te-a mai intrebat si cineva dar ai raspuns aiurea, fara legatura cu intrebarea.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 10 Apr 2011, 17:05
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 17:04
    0 0
    Ma refeream la faptul ca Zara e mai aproape(fata de lv), avem filiale peste tot la noi, in Romania.
    Autohtona in acest sens, nu originara. Parca tara de origine e Spania, daca nu gresesc.
  •  
    • 955 mesaje
    10 Apr 2011, 17:19
    1 0

    AUTOHTÓN, -Ă, autohtoni, -e, adj. (Adesea substantivat) 1. Care s-a format și s-a dezvoltat pe teritorul unde trăiește (și în prezent), care este originar de aici; băștinaș, aborigen. [Pr: a-u-] – Din fr. autochtone; 2. (psihiatr.; despre idei obsedante) care apare în conștiință ca o gândire generată spontan; . s. n. 3. complex de straturi constituit din roci mai tinere, rămase pe locul lor, peste care au fost împinse din regiunile învecinate roci mai vechi. 4. zăcământ de cărbuni, format în locul de origine al plantelor din care provine. 5. râu având izvoarele în aceeași unitate morfologică, regiune climatică cu gura de vărsare. (< fr. autochtone, gr. autokhthon)

    Dupa cum vezi, acest cuvant nu mai are si alte intelesuri.

    Conform sensului atribuit de tine, ar trebui ca, daca vin 100.000 de bulgari in Romania sa-i consideram autohtoni pentru ca sunt mai multi si tara lor e aproape.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 10 Apr 2011, 17:20
  •  
    • 156 mesaje
    10 Apr 2011, 17:22
    0 0

    Stiu f bine ce inseamna nu trebuia sa dai copy paste
    Asa i ca te plictiseai?