Ce obiecte "de firma " aveti in garderoba?

  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 14:29
    1 1
    classy said:
    Da, Alya, dar toata judecata ta pleaca de la o prezumtie, una care poate fi 100% falsa, cel putin mie nu mi se pare ca ai vreo baza pentru ea: prezumtia ca cea care a postat aceasta intrebare e o snoaba, care se simte superioara muritorilor de rand, carora isi doreste sa le dea peste nas. Ca sa faci proces de intentie cuiva nu-ti trebuie minte bogata, doar "gura bogata".

     Ala a fost punctul de plecare si daca citeai toate mesajele ai fi observat ca s-a divagat si s-au discutat niste principii. Nu neaparat cand se deschide un subiect se discuta strict pe subiectul ala. Asta se intampla frecvent pe forumul asta si nu vad nicio nenorocire. Initiatoarea topicului nici nu a mai aparut dupa ce a postat primul mesaj. Deci polemica s-a invartit in jurul unor principii (cu alti membri ai forumului) si nu am facut proces de intentie celei care a deschis topicul.  Doar in primul mesaj m-am exprimat strict cu privire la subiect. Daca sunt sau nu "gura bogata" prin ceea ce stiu eu ca inseamna acest lucru nu cred ca ai tu cum sa stii. Sunt o persoana foarte combativa si cand cred in ceva merg pana in panzele albe iar acest lucru se poate observa si pe acest forum.

  •  
    • 643 mesaje
    17 Apr 2011, 14:34
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Apr 2011, 14:40
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Apr 2011, 14:41
  •  
    • 643 mesaje
    17 Apr 2011, 14:46
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 14:46
    1 0
    salmarose said:
    alya_27 said:

     

     Nu oamenii care pot , ci aceia care se lauda cu ce au, care cumpara haine de firma doar pentru ca sunt de firma si nu pentru bunul gust si calitate, care fac mare caz din asta si se considera superiori (nu neaparat toate la un loc), sunt snobi si fara minte, dar vad ca este foarte greu de priceput si tot ce ai inteles tu este ca eu sunt o saraca frustrata, ca numai cineva din categoria asta nu poate sa inteleaga pe oamenii cu stare care fac un titlu de glorie din asta.

    Deci, draga emadd sa fii sanatoasa si sa-ti pastrezi conceptiile daca asa te simti bine ca eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat in primul rand minte si deja ma consider un om bogat.

    Pai eu credeam ca noi cumparam haine de firma tocmai pt bun gust si calitate...Si faptul ca imi permit un amarat de Mango sau Zara nu cred ca ma face snoaba si fara minte. Vorbind din pctul meu de vedere prefer hainele de o anumita calitate. Asa cum spunea si Emadd, sunt mai trainice decat chinezariile. Cumpar pt fiica-mea o pereche de adidasi Reebok sau Adidas si raman mici, dar se afla inca intr-o conditie excelenta pt a fi purtati si de copiii vecinilor de ex. Si apoi, un pic de snobism vedem la persoanele care poarta eticheta pe afara..Nu toata lumea cumpara tricouri de prost gust cu MNG pe piept...Etichetele sunt in interiorul hainei...Daca tu ai o opinie diferita, nu te face nici mai desteapta decat noi, restul muritorilor cumparatori de firma, nici mai umana fata de saracia si foametea din Africa. Am tot citit si am incercat sa nu intervin, dar faptul ca tu ne cataloghezi deja ca snobi si prosti, cred ca e putin cam mult! 

     

    Salmarose, eu am vorbit la modul general, nu vad pentru ce te simti vizata. Nici macar nu ai fost atenta cand ai citit, pentru ca altfel ai fi vazut (chiar la inceputul topicului) ca Mango, Zara Promod etc. nu sunt firme de lux. Fata care a deschis topicul a scris "marile case de moda" adica: DIOR, MOSCHINO, MIU MIU, BALENCIAGA, PRADA etc. Acum intelegi ce inseamna firme de lux?

    Majoritatea oamenilor prefera calitatea, de ex. pentru mine Mango si Zara nu inseamna calitate, dar poate in Dubai sunt mai ok. De cand ma stiu am fost pe principiul "mai bine mai putin si mai bun decat mult si prost." Insa nu despre mine este vorba si nici despre cine isi permite lucruri de un lux exorbitant. Era vorba de a nu te lauda altora mai modesti decat tine ce lucruri ai cumparat tu, de la ce firma, etc.

     Cred ca am explicat de prea multe ori ce anume condamn eu si deja m-am plictisit.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 17 Apr 2011, 14:47
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Apr 2011, 14:50
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Apr 2011, 14:51
  •  
    • 643 mesaje
    17 Apr 2011, 14:54
    1 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1832 mesaje
    17 Apr 2011, 14:57
    0 0
    raduradu said:
    Poate in Dubai sunt mai ok, esti si ironica dupa ce esti obosita
    Lady dosului meu, eu nu-i cunosc pe prietenii tai pe care i ai mentionat.

    de ce esti atat de ofticat?

  •  
    • 7967 mesaje
    17 Apr 2011, 15:05
    0 0
    alya_27 said:

     

    Salmarose, eu am vorbit la modul general, nu vad pentru ce te simti vizata. Nici macar nu ai fost atenta cand ai citit, pentru ca altfel ai fi vazut (chiar la inceputul topicului) ca Mango, Zara Promod etc. nu sunt firme de lux. Fata care a deschis topicul a scris "marile case de moda" adica: DIOR, MOSCHINO, MIU MIU, BALENCIAGA, PRADA etc. Acum intelegi ce inseamna firme de lux?

    Majoritatea oamenilor prefera calitatea, de ex. pentru mine Mango si Zara nu inseamna calitate, dar poate in Dubai sunt mai ok. De cand ma stiu am fost pe principiul "mai bine mai putin si mai bun decat mult si prost." Insa nu despre mine este vorba si nici despre cine isi permite lucruri de un lux exorbitant. Era vorba de a nu te lauda altora mai modesti decat tine ce lucruri ai cumparat tu, de la ce firma, etc.

     Cred ca am explicat de prea multe ori ce anume condamn eu si deja m-am plictisit.

    Alya, te dai in barci mai mult decat oricare dintre evele care au postat pe tema subiectului propus! Da, tu cumperi numai firme de renume "DIOR, MOSCHINO, MIU MIU, BALENCIAGA, PRADA", tu esti mai desteapta decat toate la un loc, dai dovada de compasiune fata de persoanele sarace (gen Mango, Zara buyers), si mai dai dovada si de o ironie de cel mai ieftin gust! Te invit la Dubai sa vezi ce inseamna firma. Poate de unele nici macar nu ai auzit, dar eu tot n-am sa cumpar pt ca, asa cum spuneai chiar tu, nu am bani de la sot, amant, parinti, ci banii pe care ii muncesc. Daca chiar ai o idee, macar sustine-o pana la capat! Tu te cam invarti in jurul cozii!


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 17 Apr 2011, 15:09
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 15:14
    1 0

    @salmarose

    Iar nu ai inteles nimic. Nu am spus ca eu imi permit haine de la Dior sau de la alte firme de nivelul asta, ci doar ca astea sunt firmele de lux. Intr-unul din mesaje chiar am fost foarte concreta cu ce imi permit si am mai spus ca poti gasi o calitate foarte buna in lucruri care nu depasesc 500 euro. 

     Nu am fost ironica, nu stiu de unde ai scos asta. Mai multe persoane mi-au spus ca in strainatate aceleasi firme care sunt si aici au produse mai bune decat ceea ce aduc in Romania. De aceea m-am gandit ca este posibil sa se intample acelasi lucru cu Mango, mai ales ca atunci cand a aparut in Romania erau hainele de o calitate mai buna decat in prezent. Daca te-ai luat dupa ceea ce a scris raduradu e nasol. In fine! Nu-mi mai bat capul ca vad ca e foarte greu de inteles ceea ce exprim (cel putin de catre cele 3-4 persoane care au participat la discutie).


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 17 Apr 2011, 15:21
  •  
    • 4017 mesaje
    17 Apr 2011, 15:50
    0 0
    Alya, cert este ca esti foarte adesea gresit inteleasa, dar intotdeauna intelegi perfect.
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 16:10
    2 0
    @classy
    In viata de zi cu zi nu sunt gresit inteleasa pentru ca imi aleg destul de bine prietenii si in mediul profesional este ok pentru ca lucrez intr-un loc unde sunt oameni de o anumita capacitate intelectuala.
    Pe acest forum am mai discutat in contradictoriu o singura data si cu aproximativ aceleasi 3-4 persoane care au priceput foarte greu sau deloc ceea ce am spus. Daca pentru tine este relevant acest lucru si iti ridica semne de intrebare, pentru mine nu este decat un semn ca nu sunt in locul potrivit.. Prin urmare voi lua o pauza pe termen nelimitat si cu sanse minime de revenire pentru ca am lucruri mai bune de facut decat sa ma enervez cu niste oameni pe care nu-i cunosc si nici nu-mi doresc acest lucru.
    Avand in vedere ca sunt destul de noua pe forum, sigur nu-mi va simti nimeni lipsa, asa ca, acestea fiind spuse, va doresc toate cele bune si Paste fericit!
  •  
    • 3311 mesaje
    18 Apr 2011, 01:07
    0 0
    Alya, .. nu trebuie sa-ti iei jucariile si sa pleci.
    or hainele de firma, adaptand
    glumesc....

    a aruncat si pussy pisica si-a fugit.. si acum poftim!
  •  
    • 3140 mesaje
    18 Apr 2011, 06:06
    0 0

    Alya, care e problema ta?
    Iti pasa ca sunt atitia oameni care o duc de azi pe miine si nu-si permit nu-s ce haine? Daca iti pasa, ajuta-i, nu te opreste nimeni, e fix problema ta!
    Nu inteleg de ce a trebuit sa-ti refulezi frustrarile, pina la capat oricare om are dreptul sa aleaga ce face cu banii lui, uite, eu nu inteleg cum de oameeni care se vaita ca nu au cu ce-si plati intretinerea, care se vaita ca nu le ajung banii de piine, mame care nu au serviciu si nu dau in ham sa-si caute unul se vaita zilnic ca nu au bani pentru hainele copiilor, pentru o mincare mai buna dar fumeaza un pachet de tigari pe zi si beau 2-3 cafele cu vecinele in timp ce se pling de neajunsuri! Tu ai jignit aiurea incercind sa demonstrezi ce? Ca esti mai desteapta si ai mai mult bun simt? N-ai sa vezi! Eu stiu cum e sa fii sarac, dar sarac lipit, copil d-ala de zicea mersi daca avea o coaja de piine si doua mere drept masa zilnica, stiu cum e sa porti cele mai ieftine sandale si uniforma de capatat, ani de zile am crosetat, tricotat, cusut din dorinta de a arata ok pentru ca nu aveam bani de haine, ani de zile m-am imbracat de la second hand dar NU AM URIT NICIO PERSOANA care avea haine scumpe, mi-am dorit sa ajung si eu sa pot sa-mi cumpar ce imi doresc fiindca prea multi ani mi-am lungit ochii in vitrine oftind cu amar asa ca nu-ti permit sa arunci aiurea cu vorbele. Mie nu mi-a crescut si imbracat nimeni copilul dar hainele ramase de la ea au imbracat alti citiva copilasi ale caror mame fumeaza in draci si nu se duc la munca doar pe citeva milioane, is niste "doamne" ce urasc orice alta femeie care are o situatie materiala mai buna, un serviciu bun, haine mai frumoase etc.si nu conteaza  daca le-au obtinut dupa ani de chin cu scoli, examene, munca epuizanta, tot merita ura si birfa lor.
    Nu inteleg de ce oamenii nu-si vad de durerile si problemele lor si nu se zbat sa si le rezolve in loc sa stea cu ochii zgiiti peste gard in timp ce se roaga sa moara capra vecinului si cu vecin cu tot, daca se poate!


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 18 Apr 2011, 07:13
  •  
    • 4017 mesaje
    18 Apr 2011, 07:20
    1 0
    Hai sa ne relaxam putin, ca suntem pe forumul "Moda", nu la "Social".
    Eu una am fost mai degraba amuzata decat jignita de prezumtia Alyei cum ca, in calitatea mea de femeie cu foarte putine piese de "firma" in garderoba trebuie sa fiu "protejata" de catre dumneaei, Alya, impotriva agresiunii stupide/nesimitite/snoabe pe care o reprezinta o eventuala discutie intre Pussycat si alte eve pe tema pieselor de firma din garderoba lor, "care le fac sa simta fantastic!".

    Da ,amuzata, nu jignita, fiindca nu am pus la indoiala nici o secunda bunele ei intentii! Am chestionat doar justetea premisei pe care se baza toata inversunarea ei! N-am reusit s-o fac sa se indoiasca, insa, ca are perfecta dreptate, ci doar sa fie infinit mai convinsa ca nu are rost sa discute cu peroane cu capacitate intelectuala limitata, ca mine
  •  
    • 7967 mesaje
    18 Apr 2011, 07:27
    0 0
    Alya, te-as ruga sa-ti recitesti mesajele. Probabil ai tu o idee, dar nu stii sa o exprim draga mea. Din moment ce mai mult de 4 persoane am inteles acelasi lucru din postarile tale, probabil nu este vina IQului nostru, ci a exprimarii tale...Nu esti concisa, nu urmezi o ordine a ideilor si cu cat incerci mai mult sa explici, cu atat mai mult jignesti si iti pierzi ideea principala. Nu are rost sa judeci inteligenta persoanelor care scriu pe Eva pt ca nu cunosti pe nimeni personal. Un Paste Fericit si tie!
  •  
    • 1088 mesaje
    18 Apr 2011, 09:53
    1 0
    Classy ne relaxam Corect.
    Sper sa fiu scuzata ca imi permit din cand in cand un lucru de firma. Pentru acest fapt eu ar trebui sa stau umila si nu ar trebui sa ridic ochii din pamant.

    De ce nu m-as bucura de posibilitatile pe care le am? Ca altii nu au? O logica cam ciudata.
    Nu fac decat sa ma bucur de viata ceea ce-ti recomand si eu ...and relax woman!

    Soacra mea chiar imi vine sa rad, este innebunita dupa toale dar de marci grele, cand merg la ea, imi arata, ia uite ce mi-am mai luat si de la firma X. SI n-am ganditi nicio secunda ca e snoaba, proasta si cum spuneti voi mai sus. Femeia are, isi permite, se simte fantastic in "eticheta". Bravo ei, de ce nu?
    Am o soacra cum rar gasesti in mai pleaca cu o prietena a ei intr-o croaziera de lux, 2 saptamani.



    PS: Alya, culmea ca tu ii intelegi pe toti si nimeni pe tine....
  •  
    • 2642 mesaje
    18 Apr 2011, 12:18
    0 0

    Uite ca eu, chiar daca-mi permit cat de cat, nu cumpar niciodata Dior, de exemplu, sau Chanel. Si asta pentru ca nu mi se potrivesc.

    Imi cumpar de cate ori merg in vacanta Elena Miro. Are haine si marimi nu doar pentru fetele 90-60-90 si de aceea o prefer.

    Si nu ma simt aiurea din cauza asta, pentru ca si acestea sunt destul de scumpe, nu le cumpar din snobism sau ca sa epatez. O fac pentru ca ma simt bine in ele si mi se potrivesc.

    Acum insa abia astept sa ajung la Munchen in mai, sa dau o tura pe la C&A.


    Acest mesaj a fost editat de către citrice: 18 Apr 2011, 12:19
  •  
    • 3354 mesaje
    18 Apr 2011, 13:33
    0 0
    daca se intampla ca ceva care imi place sa fie de o firma sau alta... il iau... in nici un caz nu merg chitita sa cumpar ceva de firma...

    mi-am luat niste balerini rosii de lac de firma... care imi plac mult... am niste pantaloni reiati...

    si poate si alte lucruri... la genti, nu ma prea intereseaza firma, dar, la parfumuri, da...

    parfumul e parfum... in rest, pot sa port si lucruri "normale"... si nu e neaparat vb de bani aici... ci de disponibilitatea de a purta ceva care imi place...

  •  
    • 4009 mesaje
    18 Apr 2011, 15:52
    0 0
    wow! a iesit sange si smocuri de par pe jos


    Avand in vedere ca este sectiunea "moda" este normal sa se vorbeasca si de brand-uri mari, nu de haine din dragonul rosu Ar fi trebuit sa fie topicul bannat pe motiv de lezare a sentimentelor altora?