trompe infundate-instilatii

  •  
    • 1 mesaje
    19 Iun 2011, 21:17
    6 1

     

    Buna fetelor,

     

    Va scriu  din Tg Mures, pentru a va da foarte mult curaj celor care aveti probleme de infertilitate.

    Dupa 3 ani de incercari de a avea bebe, ne-am decis impreuna cu sotul meu sa facem niste analize mult mai amanuntite si anume ne-am orientat catre Ungaria la un centru de fertilizare. Acolo doctorul mi-a facut un fel de hsg, dar pe baza de lichid cu sare si mi-a dat diagnosticul de trompe infundate.

    Recomandarea dumnealui pentru cazul nostru, pt a avea reusita a fost fertilizarea in vitro pe care l-am si facut in acelasi an, in 2008. Din pacate fara reusita. Anul urmator ne-am facut un imprumut bancar si am incercat pentru a doua oara cu mari sperante, din pacate si a doua oara fara reusita.

    Eram foarte suparati si nu mai aveam incredere nici in FIV nici nu mai puteam sa ma gandesc la o alta fertilizare in vitro, pentru ca nu as mai fi avut puterea sufleteasca sa trec prin insucces si totodata eram terminati si financiar.

    Dupa cateva luni de durere am inceput sa caut, sa ma interesez sa rezolv problema mea a trompelor cautand dupa doctor bun, sa-mi fac laparoscopie pt desfundare, adica procedeul 3 gauri in burta.

    Si anul trecut tot asa cautand si navigand pe net am dat de dr Sam, cum am gasit site-ul domnului doctor si acolo vazand procedeul dansului adica, desfundarea trompelor fara bisturiu imediat m-am si decis trebuie sa ajung neaparat la domnu doctor, i-am aratat sotului site-ul si pe loc ne-am decis mergem la Iasi.

    Am inceput in toamna anului 2010, la prima sedinta dl. Doctor ne-a arata cat de “infundate” sunt trompele… nici aerul nu trecea. In 5 minute m-am hotarat sa-mi faca o interventie de curatare a uterului prin anestezie generala. A reusit sa curete si sa ne arate faptic ce infundau intrarea la trompe. Erau mici “bilute” rauvoitoare care s-au format in uter si au inchis iesirile spre trompe.Deasemenea Dl. doctor a descoperit si o rana pe colul uterin.

    Spre surprinderea mea, la urmatoarea sedinta, trompele erau desfundate si urmau o serie de 6 sedinte de instilatii cu un “cocktail” de antibiotic cu antiinflamator. Toate instilatiile se fac prin anestezie locala.

    La a cincea sedinta de instilatii mi-a facut electrocauterizare pentru rana de pe col.

    In luna martie trebuia sa-mi faca a doua cauterizare deoarece rana nu s-a vindecat in totalitate dupa care a urmat o luna de repaus sexual.

    Suntem in luna iunie si intru in a zecea saptamana de sarcina, credeti-ma cand mi-a iesit testul pozitiv nu-mi venea sa cred si mi-am mai facut unul a doua zi .Cand l-am sunat pe dl dr Sam si i-am dat vestea era ft ft ft bucuros pt noi.

    Va recomand din toata inima sa mergeti, daca aveti probleme, la Dr. Sam. V-am scris povestea mea cu speranta sa va incurajez sa nu aveti retineri in a va duce la Profesmed la dr Sam, pentru ca fara ajutorul si profesionalismul dansului nu as fi reusit sa raman insarcinata.

  •  
    • 5 mesaje
    29 Iun 2011, 16:34
    4 3
    Buna ziua fetelor.Ma numesc Stefy si sunt din Constanta.As dori sa va povestesc si eu cum am descoperit ca am trompele infundate. In 2006 am ramas insarcinata.Orice femeie vrea sa auda cuvantul mama,nu? Eram in extaz.Am mers la ginecolog din prima luna.In Cta la Rusa,sa va fereasca dzeu de el.Ma durea burta si spatelemlucram in alimentara si el imi da Nospa la durere.La 3 luni am aflat intamplator ca fatul murise de 4-5 saptamani si eu stateam cu el in burta.Risc de septicemie.Merg la Rusa la chiuretajmdistrusa,noroc ca familia mi-a fost aproape,altfel ajungeam la nebuni,imi doream enorm un bebe.<a chiureteaza Rusa rapid,simt tot.Trei luni nu m-am simtit bine deloc.Am mers in Cta la 4 medici si imi ziceau ca am o inflamatie,ca sunt racita etc.
    Caut pe net cu o cumnata,un medic bun si dau peste domnul Sam Ennab din Iasi.Am vb cu dansul pe mess o perioada.Mi-a raspuns o,ul la toate intrebarile si mi-a spus ce tratament ar fi trebuit sa imi dea Rusa cand i-am spus cum ma simt.Am vb ceva timp,era in iarna 2006.In Ianuarie 2007 am plecat la Iasi su a mea cumnata,care nu are bebe si se chinue de catuiva ani buni,Sotul meu a zis ca suntem nebune,dar instinctul nu m-a tradat.Am descoperit acolo un om pasionat de meseria lui,iubitor de copii,intelegator,calm si calculat si mai ales bun profesionist in ceea ce face.Am facut un control si am ramas socata,va rog sa ma credeti,de ceea ce am descoperit.Aveam inca RESTURI DE SARCINA in uter,uterul marit in volul,arata ca si cum nascusem,infectiue cu clamidia,galactoree si piesa de rezistenta-rana mare pe uter care putea deveni canceroasa in 2 ani.Cumnata mea plangea langa mine.
    A doua zi s-a apucat de treaba.M-a curata de resturile de sarcina,apoi am facut instilatii,care nu dor,sau cel putin pe mine nu m-au durut.Apoi m-a cauterizat.Cumnata mea a facut si ea instilatii si curatare pe uter.Ne-a sfatuit ca pe fetele lui,am intrebat cate in luna si in stele si ne-a raspuns.In Martie am revenit la Iasi sa pentru a doua cauterizare.Am fost si cu sotul care a ramas si el uimit de calitatile dc.Sam.M-a sfatuit sa il sun imediat ce raman,adica la cele mai slabe liniute.In August l-am sunat ,testul era slab pozitiv,mi-a dat tratamentul prin telefon pe care l-am respectat pana am nascut.Sotul meu a aflat ca vom fi parinti dupa dc.Sam,el fiind primul,va dati seama? Am si plecat a treia oara la Iasi ,am facut echo,se vedea sacul gestational,eram fericita iar.
    As avea sa va povestesc mai multe daca sunteti dispuse sa ma ascultati.Nici nu vreau sa va plictisesc.ii datorez viata mea in primul rand,apoi viata fetitei mele care pe 29 Mai a implinit 4 anisori.Am un singur regret,nu am reusit sa ii fac cunostinta cu medicul care a ajutat-o sa se nasca.Si mi-er fi placut sa nasc la Iasi dar nu am putut financiar.
    Sper sa va fi fost de folos cu a mea poveste si sa va indrum pasii spre un medic devotat meseriei sale.Ca sa nu mai zic ca m-a invatat sa cunosc si Iasul putin.Si nu am dat spagutza ca in alte locuri,decat am platit ceea ce era pe chitante.
    Pot spune cu mana pe inima ca ma un prieten bun in Iasi-Dc.Sam.
    Va las id de mess al doctorului si nr.de telefon de clinica unde profeseaza.dr.sam89 si nr Pofesmed 0232213226.
    Va pup si sa auzim de cati mai multi bebelusi!!!
  •  
    • 5 mesaje
    30 Iun 2011, 06:56
    2 1
    Va las id meu tataru_stefana si nr de tel 0270140191. Daca vreti sa ma contactati pentru mai multe detalii.
    Acest mesaj a fost editat de către stefytza31: 30 Iun 2011, 07:03
  •  
    • 14 mesaje
    27 Iul 2011, 15:57
    5 1
    buna dragelor ma numesc Anamaria si am 22 de ani. Si eu am avut trompele uterine infundate, dar vreau sa va spun ca nici nu am stiut de acest lucru pana am ajuns la dnul dr. sam unde mi-a facut o verificare a trompelor si a observat ca aerul nu trecea prin trompe, din cauza careia nu reuseam sa raman insarcinata. Am fost la diferiti medici din iasi sa vad cauza intarzierii menstruatiei si nereusitei de a ramane insarcinata, imi spuneau ca din cauza chistului pe ovare (era de 3-4 mm)nu imi venea menstruatia si nici nu ramaneam insarcinata si imi dadeau sa iau anticonceptionale luni de zile. dupa aceea imi venea menstruatia dar tot nu ramaneam insarcinata. La fel ca si voi am aflat despre dr. sam de pe internet. Mi-a desfundat trompele ssi faara bisturiu fetelor.Am facut 6 instilatii cate una pe saptamana dar cu o pauza de 2 saptamani dupa primele 3 si nedureroase cu anestezie locala si nu este f scump, nu aveti nevoie de rate in banci cum au facut altele . pe 26 aprilie 2011 am terminat ultima intilatie si pe 9 iunie (de ziua mea ) am facut testul si nu mi-a venit sa cred iesise pozitiv . cea mai mare bucurie pe care mi-o putea face d-zeu cu ajutorul dr.sam. Acum bebele meu are 9 saptamani si este sanatos. Mergeti cu incredere la dr. sam la Profesmed si va promit ca dumnealui va va rezolva problema. Am mare incredere in dumnealui . Este cel mai bun medic ginelocog-obstetrician pe care eu l-m intalnit. Va las id meu poate vreti sa mai vb. chiar si ca prietena >< anutza_zuzzy este id meu.
    Acest mesaj a fost editat de către zuzzy_anutza: 27 Iul 2011, 16:12
  •  
    • 14 mesaje
    27 Iul 2011, 16:00
    0 0
    astept cu nerabdare sa-mi strang copilasul la piept
    Acest mesaj a fost editat de către zuzzy_anutza: 27 Iul 2011, 16:13
  •  
    • 14 mesaje
    27 Iul 2011, 16:13
    0 0
    scuze m vrut sa pun : x si a iesit altceva
  •  
    • 18 mesaje
    6 Aug 2011, 21:43
    3 0
    Buna fetelor vreau sa va anunt ca sunt insarcinata o sa am un bebel, sunt asa de fericita, si inca nu imi vine sa cred
  •  
    • 5 mesaje
    7 Aug 2011, 10:16
    0 0
    draga ciufi83tm
    am intrat mai inainte pe copil ro .nu am cont acolo ...dar am vazut ca vb de sarcina , si multumiri pt urari . nu am inteles bine
    chiar ai ramas insarcinata? aici nu am vazut nimic despre sarcina
  •  
    • 5 mesaje
    7 Aug 2011, 10:46
    1 1
    ciufi83tm said:

       Chiar ma bucur ca mai sunt si alte foste paciente care imi dau dreptate si care au avut si rezultate. (adica bebei frumusei) sper ca cele care au probleme de acest gen sa isi faca curaj si sa mearga la doctor sa nu lase timpul sa treaca, iar dak ajungeti la dr.sam va garantez ca e cea mai buna alegere, pt. ca si eu cum am mai spus inainte de a ajunge la el am fost si la alti medici cu renume si m-au purtat pe drumuri degeaba sa nu mai zic de banii cheltuiti aiurea. 

     draga ciufi83tm ......

    am vazut  ca  ai scris  ceva despre sarcina  si  multumirii pt urari.. pe copil ro .

    cand ai ramas insarcinata? aici nu am vazut nimic scris despre sarcina?

    felicitari pt bebelus.......mult noroc

     

  •  
    • 5 mesaje
    7 Aug 2011, 10:53
    0 0
    scuze ... am scris prima data ..si n a aparut atunci ..acum au aparut ambele
  •  
    • 6 mesaje
    24 Aug 2011, 15:22
    2 1
    BUNA FETELOR.Si eu il consider pe DR. SAM un doctor foarte bun.Timp de 5 ani m-am chinuit sa raman insarcinata, am mers in SUCEAVA la f. multi medici si nici un rezultat. Toti ziceau ca voi ramane,dar cand??? (am uitat sa specific ca sunt din SV. )O familie m-ia recomandat sa merg la DR. SAM (care si ei au avut aceiasi pr.)si astfel dupa 5 ani de chin si disperaresi foarte multi bani cheltuiti la medicii suceveni am ajuns si la DR. SAM. Am facut desfundare de trompe,apoi instilatii si dupa 2 luni de la tratament am ramas insarcinata.Nu am stiut ca sunt si la 3 saptamani de sarcina am racit fiind iarna(luna februarie)am facut hemoragie..Am mers din nou la Dr.SAM am facut chiuretaj si cateva instilatiisi dupa 3 luni am ramas din nou insarcinata Anul acesta am nascut o frumusete de fetita care a meritat tot chinul. Deci din propria mea experienta,il recomand cu incredere pe DR. SAM la toate femeile care vor sa devina mamici. SUCCES.
  •  
    • 6 mesaje
    24 Aug 2011, 15:34
    0 0

    BUNA

  •  
    • 6 mesaje
    25 Aug 2011, 11:40
    0 0
    daca doriti mai multe informatii puteti sa lasati mesaj pe mes la symymisu        

     

  •  
    • 6 mesaje
    25 Aug 2011, 11:42
    0 0
    symonela880 said:
    daca doriti mai multe informatii despre DR. SAM ,scrietimi pe mes la symymisu 

     

     

  •  
    • 6 mesaje
    25 Aug 2011, 11:43
    0 0
    symonela880 said:

     

     

  •  
    • 18 mesaje
    29 Aug 2011, 20:56
    0 0
    fedelesmaria said:
    scuze ... am scris prima data ..si n a aparut atunci ..acum au aparut ambele

       DA sunt insarcinata am 7 sapt., am fost la eco la Dr.Sam si i-am vazut inimioara la bebel cum ii batea, e un sentiment atat de placut. 

  •  
    • 2 mesaje
    11 Sep 2011, 19:33
    0 1

    ...Buna sant si eu  in aceeasi situatie ca voi adica am trompele infundate.Acum 3 ani am ramas insarcinata si am avut complicatii la nastere iar bebe  a murit.De atunci am facut tratamente fara nici un rezultat si am suferit enorm ca nu mai  ramaneam insarcinata.Mi -am pierdut orice speranta si nu mai aveam incredere in nimeni.Orice ameteala usoara sau cel mai mic disconfort imi dadea impresia ca sunt insarcinata dar nu era asa.Mi-am facut atatea ganduri dar erau desarte pana cand din intamplare am gasit pe internet pe doctorul SAM si povestile scrise de pacientele sale.Inima mi-a spus ca acest doctor imi va rezolva problema si imediat am luat legatura cu el.Eram nehotarata, chiar si el mi-a spus treaba aceasta.Prin spusele dumnealui m-a convins ca trebuie sa merg mai departe.Peste 3 zile am plecat la Iasi.Acolo am gasit ceea ce imi trebuia oameni minunati ce stiu ce inseamna suferinta si care isi fac meseria cum trebuie.                                                                                               Domnul doctor mi-a facut un ecograf si mi-a spus ca pe uterul meu se vad ceva semne ce trebuie curatate.Uterul mi-a fost curatat aveam resturi de placenta si mici bucati de ate de la nastere de acu 3 ani in urma .Am ramas fara cuvinte.Apoi dupa o saptamana am inceput instilatiile pentru desfundarea trompelor sunt deja la a 6 instilatie.Ma duc la cabinet ca la mine acasa totul mi se pare foarte familial.Rezultatele sunt din ce in ce mai bune si parca sunt alta m-am inarmat cu rabdare si las totul in mainile si experienta doctorului SAM.Dragelor mele ,care doriti sa fiti mamici si aveti asemenea probleme va sfatuiesc din tot sufletul sa mergeti cu incredere la doctorulSAM din Iasi la clinicaPROFESMED str.VASILE CONTA nr.18 ,numarul de tel. al doctorului este 0744474496 puteti sa-l sunati iar daca nu raspunde trimitetii msg. ca va raspunde imediat.,daca nu contactati-l pe emailul dr.sam 89.Am intalnit femei din toata tara si de toate varstele acolo la cabinet si viitoare mamici datorita acestui doctor.Va doresc succes si nu va pierdeti speranta.VA SALUTA ONICUTZA

  •  
    12 Sep 2011, 14:33
    1 0

    buna fetelor sunt noua pe forum si vreau sa va zic ca imi doresc si eu un copil fff mult,dar nu vine.am avut o sarcina in 2008 care am pierdut-o la 8 sapt si de atunci nu am mai ramas,bineinteles ca in timpul asta am fost la nenumarati medici la iasi si la mine in oras la husi,totul era bine dar totusi nu se intampla nimic.de la o colega de serv am aflat de dl dr sam si pe 19 mai am fost la dumnealui,sigur ca aveam trompele infundate si polipi in uter din cauza ca in urma sarcinii trecute nu am fost chiuretata bine,pe 2 iunie am facut interventia de desfundare a trompelor urmata de 6 sedinte de instilatii care au mers foarte bine,si aveam si menstruatia neregulata,am terminat ultima instilatie pe 18 iulie in august mi-a venit normal la 29 zile dar am luat duphaston iar luna aceasta am 5 zile de intarziere dar testul este negativ.e posibil sa fie sarcina si sa nu iasa inca sau mi d-a dereglat iar ciclul,e cel mai naspa nu poti sti cand este perioada fertila,mor de neliniste si de dorinta de a ramane mai repede,oare voi simti si eu vreo data ce inseamna sa fii mama?

     

     

     

     

  •  
    • 2 mesaje
    17 Sep 2011, 23:00
    0 0
    Mihaela stai linistita testul fati-l mai bine dupa o saptamana c-am asa apare daca esti insarcinata eu m-as bucura pt. tine cu totate ca nu te cunosc si ce sa-ti zic bafta si muta sanatate.
  •  
    22 Sep 2011, 11:57
    1 0
    Onicutza said:
    Mihaela stai linistita testul fati-l mai bine dupa o saptamana c-am asa apare daca esti insarcinata eu m-as bucura pt. tine cu totate ca nu te cunosc si ce sa-ti zic bafta si muta sanatate.

    multumesc mult de incurajare,acum a venit dupa 14 zile de intarziere dar nu-mi pierd speranta ma rog la dumnezeu si sper sa se intample ceea ce-ti doresc si tie din toata inima.