implanturi dentare

  •  
    • 1628 mesaje
    11 Oct 2010, 12:39
    0 0
    sunt intr-o situatie in care ma intereseaza cat mai multe despre implanturi dentare , dar nu din googalit, ci din experienta voastra proprie sau a celor apropiati! cu rugamintile si multumirile aferente ,
    nonsens
  •  
    • 1628 mesaje
    12 Oct 2010, 08:34
    0 0
    ma tot gandesc la un implanturile astea dentare, dar chiar nu cunosc pe nimeni care sa-si fi facut sunt speriata de moarte si chiar as aprecia daca si-a facut careva dintre voi si mi-ar da cateva amanunte....... care ar fi riscurile ???... implanturile sunt garantate pe viata?tot auzisem ca exista riscul ca organismul sa respinga implantul
  •  
    • 16187 mesaje
    12 Oct 2010, 16:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Oct 2010, 12:53
    0 0
    prietenul meu are un implant dentar, l-a pus acum cateva luni si e foarte ok.
    nu e nimic dureros, stai fara teama.

    daca implantul e pe maxilar, dupa interventia de introducere a implantului in os, e necesar sa treaca 6 luni pana la finalizarea lucrarii, adica punerea coroanei ceramice pe bont.

    daca implantul e pe mandibula, atunci sunt necesare doar 3-4 luni.

    pe scurt, prima sedinta este in mod normal consultatia, te vede medicul si stabileste procedura, te programeaza pt operatia de implant.
    a doua sedinta este operatia in sine, se face cu anestezie, dureaza in jur de 20 de minute, nu simti durere; tensiunea si frica sunt problemele noastre cand mergem la dentist, asta-i tot.
    dupa operatie, cand trece anestezia, o sa simti o senzatie ciudata, dar medicul iti va recomanda un antiinflamator pt orice eventualitate si gata.
    a treia sedinta va fi dupa 4, respectiv 6 luni (depinde daca implantul e facut pe maxilar sau mandibula) si va consta in "dezvelirea" implantului, o mica incizie in gingie, apoi fixarea bontului pe implant....iar nu vei simti durere.
    a patra sedinta este pentru aplicarea coroanei ceramice; se alege nuanta potrivita (sa nu fie nota discordanta intre culoarea dintilor naturali si cea a implantului) si cand laboratorul si tehnicianul dentar si-au facut treaba, pleci acasa cu dintele implantat.

    nu e nimic dureros, dezavantajele implantului nu sunt decat acelea visavis de pret si durata in timp.

    ar mai trebui sa stii ca nimic nu e garantat pe viata, deci nimeni nu baga mana in foc ca un implant te tine pana la adanci batraneti.
    depinde de organism si mai ales de igiena.
    in cazul puntilor si implantelor dentare, igiena perfecta devine un imperativ, o simpla spalare pe dinti cu periuta nu prea mai e suficienta.
    iti recomand sa-ti cumperi din farmacii un dus bucal special, care datorita jetului mai puternic, are calitatea de a spala bine si "pe sub", nu doar la suprafata.

    curaj, nu sta mult pe ganduri!
    am invatat pe pielea mea ca, cu cat stai mai mult si amani problema, cu atat situatia se inrautateste si costurile si durata tratamentelor cresc considerabil.
  •  
    • 43 mesaje
    14 Oct 2010, 14:14
    0 0
    Tot ce ti-au scris fetele e perfect adevarat.
    Eu mi-am pus acum 1 luna un implant in locul unui premolar la maxilar si totul a fost ok, mie mi l-a lasat dezvelit si am inteles de la stomatolog ca a fost f bine fixat in os si din cauza asta a putut sa-l lase asa.
    Chiar mi-a spus ca in curand vom putea sa il protezam, adica sa-mi puna bontul si coronita, pt ca s-a integrat perfect.

    Bertha stie cat de frica imi era si mie, si cate intrebari aveam si eu inainte de operatia propriu-zisa, pot doar sa-ti spun ca a fost f usor totul, nu am simtit nici o durere in timpul operatiei si nici dupa.

    Am respectat toate indicatiile primite de la dr si nu au fost probleme. Plus ca eu am avut implant imediat dupa extractie, deci imi faceam o mie de griji si pt asta.

    Eu am ales aceasta varianta pt ca altfel ar fi trebuit sa apelez la o punte care mi-ar fi afectat 2 dinti sanatosi, si am considerat ca merita sa fac un efort material in acest sens.

    Si ca sa te mai inseninez putin, pot sa-ti zic ca o albire in cabinet, cu laser, a durat 1 ora si a fost de 100 de ori mai chinuitoare decat operatia de implant.

    Daca mai ai intrebari poti sa mi le scrii si voi incerca sa-ti raspund.

    Garantie pe viata nu cred ca iti ofera nimeni, trebuie avuta o igiena cat mai buna, eventual renuntat la fumat daca e cazul, si totul ar trebui sa fie ok.
  •  
    • 1628 mesaje
    18 Oct 2010, 10:23
    0 0
    oooooooof! parca se diminueaza frica daca va aud pe voi din pacate , la mine nu mai este "valabila" varianta cu punte si trebuie implant ( 2 sau 3) .... cred ca si groaza de-a sta fara dantura o asa mare perioada de timp ma ingrozeste daca era vorba de un singur dinte , mai treaca-mearga , dar asa...............cine poate sta in concediu atatea luni ???
  •  
    • 43 mesaje
    20 Oct 2010, 15:07
    0 0
    NU trebuie sa stai cateva luni asa! Uite copy-paste de pe un site de specialitate:
    "In primele trei - sase luni dupa operatie, implantele se afla sub gingie si se lipesc gradat de osul maxilar. In tot acest timp veti putea sa purtati restaurari temporare si sa mancati o dieta mai moale."
    Oricum, dr stomatolog te va lamuri cel mai bine! Curaj!
  •  
    • 15 mesaje
    27 Oct 2010, 11:35
    0 0
    dar se face o mascuta provizorie nu stai asa fara dinti....sa poti iesi din casa
  •  
    • 53 mesaje
    27 Oct 2010, 22:25
    0 1
    Tot ce s-a spus pana aici este corect (din experienta proprie): nu e dureros, nu amana, nu iti gartanteaza nimeni durata, nu stai fara dinti, etc...
    Dar, cea mai importanta informatie este aceea ca toate sunt in functie de organismul fiecaruia. Asa ca daca nu vrei marturii si mai ales sfaturi doar din googalit intreaba-i chiar pe cei care fac asta. Eu am avut noroc chior tot cautand pe net am gasit o clinica (nu am sa-i dau numele aici ca sa nu fiu acuzata ca fac reclama) pe al carei site scria ca sa punem intrebari pe mail caci ne vor rapsunde: si asa a fost. Am corespondat cu ei vreo doua luni, fara sa ma conditioneze sa merg la ei. Intre timp m-am dus la ei (sunt din Bucuresti) si mi-am facut si 2 implanturi iar fiica-mi i-au pus un aparat invizibil de care e faorte incantata.
    Daca ai nelamuriri (chiar daca nu esti din Bucuresti) da si tu un mail la office@imperialdent si vezi ce iti spun apoi cauta o clinica in orasul tau si du-te caci orice problema stomatologica netratata nu se rezolva de la sine, din contra....
  •  
    • 15 mesaje
    9 Nov 2010, 17:42
    0 0
    am mai citit acest mesaj si pe un alt site ....si am trimis mail la aceasta clinica .....am primit un asa zis raspuns dar si intrebarea cand sa imi faca programare ...
  •  
    • 28 mesaje
    10 Nov 2010, 10:45
    0 1
    Vrei sa fii liber in graficul de munca, dar sa ai un salariu stabil si bun? Vrei sa stai acasa si sa lucrezi si asta sa nu iti afecteze veniturile? Atunci ai nevoie de lucrul pe care eu ti-l ofer. Nici un fel de inselatorie, sponsorizare de inceput, sau taxa de start in afaceri...Pentru doar 3-4 ore de lucru pe zi poti castiga 75-100$ pe saptamana si mai mult daca lucrezi mai mult. Ce iti trebuie? Internet si calculator conectat la retea si un minim de cunostinte in accesari de site-uri on-line...restul, depinde doar de tine si de cat de multa staruinta iti dai. Lucrul e mai mult legat cu casuta de e-mail. Pentru informatii suplimentare, trimite-mi un e-mail cu subiectul "LUCRU" pe adresa de e-mail "ralu0589@yahoo.com" .Nu uitati sa scrieti la subiect cuvantul "LUCRU"
  •  
    • 20 mesaje
    20 Mar 2017, 13:53
    0 0
    Eu mi-am pus mai multe implanturi dentare, insa am ales un cabinet cu medici buni in care pot avea incredere. Andra Smile este cabinetul care m-a convins ca pot exista si medici prieteni cu pacientii si foate buni, de aceea numai la ei merg de ceva timp. Rezultatele tratamentelor au fost mereu foarte bune si astept de fiecare data promotiile lor, de exemplu acum au promotie la implant dentar, asa va sfatuiesc sa mergeti la ei, lucreaza foarte bine.
  •  
    • 20 mesaje
    8 Mai 2017, 09:01
    0 0

    Da, intr-adevar lucreaza frumos, implanturile mele arata perfect, de parca sunt dintii mei si le am de ceva timp. Nu mai zic ca mananc tot felul de alimente tari si nu am nicio problema cu ele. Acesti medici sunt profesionisti adevarati, ati vazut cat de deshis vorbesc cu pacientii si cat de amabili sunt? Eu le sunt foarte recunoascatoare pentru ca m-au tratat de fiecare data foarte bine. Recomand cabinetul Andra Smile.

  •  
    • 199 mesaje
    14 Iun 2017, 13:25
    0 0
    Impantul dentar nu ar trebui sa te sperie asa. Si eu am unul si mi l-am pus la Andra Smile acum 3 saptamani. Nu e dureros sau foarte complicat. O sa mai fie nevoie de reveniri la medic dar cei de aici iti explica totul foarte clar si vei sti tot ce e nevoie inainte sa te apuci de procedura.
  •  
    • 127 mesaje
    12 Iul 2017, 10:18
    0 0

    Si mie imi era foarte frica doar cand ma gandeam sa intru in cabinet. Pana la urma m-a convins sotul sa mergem impreuna si am gasit un medic care a avut rabdare sa-mi explice cum e procedura. L-am simtit foarte implicat si o persoana calda si asa am reusit sa ma duc. Conteaza foarte mult atitudinea medicului, mi-e mi-a placut mult Dr. Adel Maasarani, e la o clinica pe langa Piata 1 Mai, Clinica Dental One.

  •  
    • 28 mesaje
    17 Mai 2019, 14:23
    0 0
    nonsens said:ma tot gandesc la un implanturile astea dentare, dar chiar nu cunosc pe nimeni care sa-si fi facut sunt speriata de moarte si chiar as aprecia daca si-a facut careva dintre voi si mi-ar da cateva amanunte....... care ar fi riscurile ???... implanturile sunt garantate pe viata?tot auzisem ca exista riscul ca organismul sa respinga implantul

     
    Ce riscuri sa fie? Importanta este osteointegrarea. Din acesl moment organismul a acceptat corpul strain, implantul si totul este normal. Conteaza mult sa se respecte toti pasii, mai ales partea de vindecare. Eu am implant dentar, tratament realizat de medicii de la clinica andra smile si nu am avut probleme. Recomand!

  •  
    • 28 mesaje
    14 Aug 2019, 23:49
    0 0
    Buna! Trebuie sa tii cont de sfaturile medicului si sa le respecti. Sunt niste pasi esentiali pentru tratamentul sa aiba rezultate bune. Bineinteles, este importanta calitatea materialelor utilizate, dar mai ales profesionalismul medicilor. Eu mi-am pus implant dentar la clinica andra smile si sunt foarte multumita.