Crema protectie solara

  •  
    • 262 mesaje
    19 Iun 2010, 18:48
    0 1
    Va rog sa-mi recomandati si mie o crema de protectie solara, un ulei de plaja. Desigur am vazut in comert dar nu stiu ce sa aleg. Am pielea alba si primul contact cu plaja va fi direct pe litoral.

    Ce "secret" aveti pentru un bronz frumos?
  •  
    • 53 mesaje
    20 Iun 2010, 14:56
    1 1
    mie personal imi plac f mult cremele si lotiunile de la nivea... sunt f bune,cel putin pt pielea mea!
  •  
    • 11 mesaje
    20 Iun 2010, 17:15
    0 0
    daca doresti cv bun eu ti as recomanda cv dermo-cosmetic ex avene , la roche posay iar fps sa fie maxim ptr primele 2 zile si dupa sa folosesti cv mai mic gen 15-20 fps asta ajuta si la un bronz frumos
  •  
    • 685 mesaje
    20 Iun 2010, 23:11
    2 0
    la prima expunere la soare am folosit niveea cu fps 20 si m-am intors dupa cateva ore de plaja la fel de alba cum am plecat
    a doua oara am combinat lotiunea cu putin ulei de masline, ca sa mai stimulez putin bronzul, dar nicio sansa de bronz.......
    a treia incercare a fost doar cu ulei de masline si m-am innegrit instant
    parca sunt la o reclama

    in schimb la ten nu stiu ce sa fac, daca folosesc crema cu factor de protectie imi ramane fatza alba si in rest sunt bronzata, voi cum procedati?
  •  
    • 231 mesaje
    21 Iun 2010, 11:47
    0 1
    fetelor, nu va jucati... eu as zice la primele expuneri pt un ten deschis cu fps 50, din a 3a zi cu 30 si ultimele zile intr-adevar ar merge si (poate) un 10, cu conditia sa nu stea sub nicio forma dupa ora 10-11 pe plaja..
    eu eram mega obsedata de bronz, toate pozele mele cu mine sunt cu mine neagra, mergeam si la solar iar la plaja cata era ziua de lunga, de cateva ori nici la pranz nu m-am deplasat, preferam sa mananc fructe pe plaja toata ziua decat o masa decenta, ca eu nu trebuia sa pierd nicio raza..
    si m-am trezit cu prb mari, am facut multe pete si zone deschise pe mine, nu vreau sa intru prea mult in detalii pt ca sincer am ramas ingrozitor de speriata si cu ceva prb pshice de la faza asta...
    ideea este ca pielea nu trebuie fortata sub nicio forma, deja unele mi-=au trecut, am prietene care au trecut prin asta si le a trecut si lor, fara niciun semn, depigmentarea asta pe cauze externe trece pt ca se regnereaza pigmentul, DAR nu mai trebuie expus la soare pana se rezolva, si sa nu credeti ca e vb de....2-3 luni. eu ma chinui din octombrie iar cele mai multe au iesit prin ianuarie.
    culmea e ca eu stiam ca se intampla chestia asta daca fortezi, dar stiind ca trece am zis eh....mare chestie...daca apare ceva o sa treaca si cu asta basta...nu am reactionat deloc asa pana la urma. nu mi-am imaginat ca ma afecta atat de rau psihic in primul rand. la momentul asta pielea e jumatate rezolvata, dar capul saracul e....praf..
    niciun bronz si niciun aspect din asta de moment nu merita atata suferinta!!!!
    si eu foloseam un ulei nivea si ceva accelerator de bronz, iar la solar la fel ori cu accelerator ori fara nimic...MARE prstie. aveti grija ca nu e de joaca, de ce sa suporti niste consecinte neplacute pt un bronz care oricum la un moment dat tot se va duce?
  •  
    • 11 mesaje
    21 Iun 2010, 12:22
    0 0
    buna!
    ziceai ceva de pete albe, am si eu o probl de genul, vreau sa ma duc la un dermatolog bun, dar nu stiu unde, ma poti indruma catre un doctor bun.
    mersi frumos!
  •  
    • 231 mesaje
    21 Iun 2010, 12:42
    0 0
    dermatolog foarte bun zic eu este dna Chelemen de la Medlife.
    vezi ca este ff ocupata....eu am fost la ultimul control pe 1 iunie si mi-am facut urmatoarea programare pt octombrie, asa am stabilit, sa ma mai vada peste cateva luni, si vreau sa-ti spun ca deja erau ocupate cateva locuri pt octombrie
    dar poti sa te duci si sa stai pe la cabinet, ca primeste si fara programare.
    cum arata petele tale? daca vrei iti scriu ce folosesc eu si daca pot sa-ti fiu de folos cu ceva, please ask, cu mare placere iti spun.
  •  
    • 32 mesaje
    21 Iun 2010, 19:54
    0 1
    Mi-am luat deja o crema de fata cu fps 15 de la Clinique ....mi s-a parut ok , textura fina , oilfree ...si ptr corp de la garnier ambre solaire .....tot ptr corp o sa mai incerc anul acesta ceva si de la Favisan ...o lotiune cu betacaroten , catina , musetel , zinc si unt de cacao ....totul natural ....cu fps 40 in primele 2, 3 zile de expunere la soare ...si cea cu fps 15 ptr urm zile .....ma tenteaza si untul de cacao sub forma de stick tot de la favisan ...am citit ca accelereaza bronzatul, pielea se bronzeaza mai usor si mai frumos .....trebuie incercat desigur sa vedem daca rezultatele sunt exact pe masura asteptarilor !
  •  
    • 231 mesaje
    22 Iun 2010, 09:50
    0 0
    da, cu 40 la inceput e bine.
  •  
    • 11 mesaje
    23 Iun 2010, 13:42
    0 0
    Draga Ruxy, multumesc pt indrumare, insa am zis sa grabescu un pic treburile, si am fos la o alta doctorita, Cecilia Thomescu se numeste, am citit tot pe niste forumuri despre ea, intr-adevat la prima vedere mi s-a parut f ok.
    Problema mea a fost o alunita care mi-a aparut de la soare, anul trecut, am obs.pt ca avea o alta culoare fata de restul si de curand a inceput sa dispara si sa se faca in acel loc cun cerculet alb. M-am speriat, sincera sa fiu, ma gandeam la ce-i mai rau.
    In fine, am fost la dna dr si mi-a zis ca am avut noroc, pt ca organismul meu a reactionat la acesti factori negativi, mi-a dat tratament, si urmeaza sa ne vedem dupa 10 zile.
    Oricum, mi-a intrebat cum a vazut aceasta alunita, ce mananc de obicei, cate ore dorm si daca sunt o pers credincioasa..... asa ca ..... sper ca rezultatul sa fie unul bun la sf tratamentului.
    Mersi pt indrumari si mai tinem legatura dc vrei.
    Numai bine!
  •  
    • 19 mesaje
    24 Iun 2010, 01:35
    0 0
    Si eu am o piele foarte alba.
    La primul contact cu soarele anul acesta am folosit o crema de la garnier cu spf 50.
    Apoi am folosit cu spf 30 iar pe fata tot cu spf 50(pt ca in obraji ma prinde tare soarele)
    Treptat am ajuns la spf 20-15 si dupa ce crema intra in piele ma dau cu ulei de masline. Si sa stii ca m-am innegrit din prima(tinand cont de faptul ca eu ma inroseam intotdeauna). Am mai citit undeva ca e bine sa mananci un morcov (pt ca contine betacaroten) inainte de iesirea pe plaja...Eu de acum inainte nu plec la plaja fara un Tedi sa vedem daca are rezultate ca eu ma bronzez destul de greu si mi-ar place sa am niste picioare negre. Te-am pupat, si distractie la maree(unde eu nu cred ca o sa ajung anul asta )
  •  
    • 231 mesaje
    24 Iun 2010, 11:24
    0 0
    Cata, ma bucur ca prb ta e una "superficiala" si ca deja ai inceput tratamentul!! stai linistita ca sigur nu-ti mai ramane niciun semn acolo... stiu cum e sa te gandesti la ce e mai rau, am vechime in domeniu)
    ti-a spus dna dr si cam ce ar trebui sa mananci ca sa ajuti pielea? eu de cand cu prb mea, m-am pus pe mancat sanatos, acasa gratar cu salata, ciorbe facute de mama etc, la servici iaurturi si la pranz mancare gatita de la cantinele din zona, eu inainte stateam cu 2 fibrobare pe zi ...
    si beau apa plata multa- cam 4l pe zi- , lapte, fructe...eu zic ca e ok.
    de dormit nu dorm prea mult, cam 7 ore in tp saptamanii dar in wkend recuperez.. si m-am ingrasat vreo 4 kg, desi eu pe stres de obicei slabeam si la cati nervi si consum in ultimele luni din cauza acestei prb.... asa ca am luat-o ca pe un semn bun ca m-am mai ingrasat.
    si da, si eu sunt credincioasa si sunt sigura ca fara Dumnezeu nu facem nimic pe lumea asta.
    sanatate, si mai vb!! daca mai intri, te rog sa-mi spui si mie de partea cu mancarea, ce ti-a zis dna dr. merci, te pup!
  •  
    • 11 mesaje
    24 Iun 2010, 15:43
    0 0
    Ruxy, da, asa m-a intrebat ce mananc in general, tocmai pt ca "esti ceea ce mananci", dar eu de cand ma stiu mananc "sanatos", fara prajeli, sucuri nu beau fie ca sunt la cutie, chipurile naturale, fie ca sunt ... oricum ar fii nu beau sucuri, nu mananc mezeluri,nu conserve, etc, nu mananc cereale din supermarket-uri, dc am pofta de cereale cum ceva de la plafar, dar nu simt nevoia, de 4 ani m-am lasat si de tigari, si uneori beau putina cafea dimineata dc ma simt obosita rau, ciorbite facute in casa, mancarea o gatesc chiar eu, ma gospodaresc cum pot eu mai bine, iarna nu folosesc legume din import, ardeii aia rosii si verzi de parca sunt desenati, nu, folosesc cei mai putin tratat, imi toc si ardei, imi coc vinete, si dovlecei cubulete, si la congelator cu ele. Iarne scot punguta se rupe frumos o bucatica si se pune la mancere, e mai complicat dar suntem ce mancam, asa ca .... at cand e vb de sanatate orice sacrificiu merita. M-am lasat de tigari greu, fumam cam 2 pachete pe zi, deci eram fumatoare cum trebuie, dar cand vrei se poate, greu f. greu si acum mai inghit in sec dupa ele, dar ma simt mult mai bine asa.
    Dc as avea timp mai mult sau pe cineva sa ma ajute mi-ar fi mai bine cu odihna, recunosc aici nu stau f bine sunt uneori atat de obosita de imi tremura corpul. In ziua de azi cred, toti muncim de dimineata pana seara, exista f rar un pic de timp liber sau un program de 8 ore de somn. Asta e dc vrei sa mai vb. Ne mai auzim.
    Te pup si numai bine!
  •  
    • 231 mesaje
    24 Iun 2010, 16:38
    0 0
    multumesc
    da,nici eu nu consum never sucuri, mezeluri, iar dulciuri destul de rar, sincer nu prea-mi plac.. la prajeli am renuntat de cand cu beleaua cu pielea, inainte mancam des snitele si pane in general,....insa acum nu, doar fiert sau gratar. pe la fast food mai calc cam o data pe luna in medie, dar pt o data/ luna sunt convinsa ca nu voi avea consecinte prea mari..
    fumatoare n-am fost never iar de la o gura de sampanie incep sa rad singura, asa ca din pct asta de vedere sunt ok si eu.
    pe vremea cand mergeam la solar, cand eram avertizata de cei din jur sa o las mai usor, ziceam "nuuu ca nu am de ce, doar nu fumez nu beau mananc destul de sanatos nu pierd noptile...n-a avut nimeni cancer dintre rudele de sange deci vai eu nu pot sa patesc nimic" mda..
    am observat ca nu-mi cade parul si imi cresc si unghiile destul de repede, am inteles ca este un semn bun si ca se regenereaza si pielea rapid...Doamne ajuta sa scap odata de prb asta, ca tare mult m-a mai stresat si speriat!!
    te pup, o zi buna si sa ne auzim numai de bine..pardon de exceptional
    LE- si felicitari pt eforturile de a manca sanatos in conditiile in care trebuie sa faci totul singurica!!! cati n-ar da fuga la Mc sau in mezeluri and shit...
  •  
    • 11 mesaje
    24 Iun 2010, 17:25
    0 0
    sa inteleg ca la tine probl a fost destul de avansata, sorry.
    Cat despre, mersul o data pe luna la Mc, intr-adevar nu are ce sa se intample, in fond suntem oameni, si eu mai calc "stramb" un file de pangasius snitel sau un peste prajit, dar rar, de toti sunt oameni.... Si oricum mai citeam intr-o revista cum ca nici regimul sau mancatul asta sanatos nu-i bun atunci cand e f strict si nu exista si ceva conservanti in alimentatie.
    In fine, vroiam sa-ti multumesc pt apreciere.
    Cat despre am citi ca ai o probl cu intepatul vaginal vezi ca ti-am scris pe acolo cate ceva, dc ai nevoie de un dr bun sau ceva ma poti intreba, dc pot sa te ajut cu ceva.
    Tepup!
  •  
    • 90 mesaje
    2 Iul 2010, 20:03
    0 0
    Aflati si voi fetelor cum sa va bronzati frumos si sanatos doar AICI http://sfaturi-utile.com/2010/06/25/sanatate-2/cum-sa-te-bronzezi-frumos-si-sanatos.html
  •  
    • 6 mesaje
    26 Iul 2011, 12:50
    0 0
    Super oferta de vara !
    Cumparati produse de protectie solara Zepter in valoare de 50Eur (crema protectie + crema reparatoare) si primiti gratuit o geanta de plaja superba !
    Aceste produse elvetiene sunt de cea mai buna calitate.
    contactati-ma la email: kowaliukanca@yahoo.com
  •  
    • 3 mesaje
    27 Iul 2011, 21:11
    0 0
    DA, CELE MAI BUNE DE LA NIVEA
  •  
    • 66 mesaje
    26 Mai 2014, 14:59
    0 0
    Hey, am multe alunite pe corp, din acelea micute care nu sunt iesite din piele si am aflat de curand ca lotiunile de protectie solara protejeaza de obicei numai impotriva razelor UVB, cele UVA trec in piele, fiind si cele mai periculoase. Asa ca va recomand sa folositi lotiuni de protectie solara bio pt ca astea formeaza un fel de oglinda pe pielea si impiedica ambele tipuri de raze sa patrunda. Eu mi-am luat niste creme bio din gama Eco Cosmetics de pe organik.ro, am incercat doecamdata doar pe cele cu protectie solara 50, dar sunt multumita de ele, chiar cred ca am facut o investitie buna. Si-a mai luat cineva ceva de pe organik.ro care merita impartasit? 
  •  
    • 3 mesaje
    26 Mai 2014, 18:00
    0 0
    Eu utilizez produsele de la Bioderma , mai ales gama Photoderm. Au inclusiv produse pentru copii. Eu le iau de la Remedii Online (http://www.remedii-online.ro/search?type=product&q=Photoderm).