Problema cu cartea de identitate

  •  
    • 46 mesaje
    27 Mar 2010, 13:05
    0 0
    Buna ziua.
    Am o problema legata de cartea de identitate. Imi va expira curand.
    M-am mutat din orasul in care aveam domiciul stabil in C.I. intr-un alt oras, unde si lucrez acum.
    Problema este ca in acest oras locuiesc cu chirie, iar proprietarul este plecat din tara in SUA si nu poate sa imi faca adresa stabila aici.
    In orasul celalalt nu mai pot sa imi reinnoiesc C.I. (din cauza unor probleme personale).

    Oare as putea avea probleme la serviciu sau la banca (unde am un credit) avand in vedere faptul ca imi va expira C.I ?
    Nu m-am confruntat niciodata cu o astfel de problema...si nu stiu ce sa fac.
  •  
    • 10876 mesaje
    27 Mar 2010, 15:58
    0 0
    Pai am inteles ca iti expira.Din acel moment, tu va trebui sa iti faci alta CI.
    Care din cite am inteles, nu ai cum sa o faci.
    Gindeste-te doar ca intr-o seara, esti in oras si te nimeresti la o tersa/bar/cafenea cu niste infractori.Vine politia si va legitimeaza pe toti.
    Ce faci?
    Normal ca poti avea mari probleme.Cardul bancar expira la un an sau doi, tre sa-l reinoiesti, permisul de conducere cind ti-l cere tre sa ai si CI, pleci din tara, ai nevoie de CI.Rate la banca le faci pe baza CI.
    Chiar, unde o sa ti-l faci, ca in momnetul cind te duci sa schimbi CI, tre sa ai si-un act de proprietate sau pe cineva sa te ia macar in spatiu
    E cam problematica problema ta
  •  
    • 172 mesaje
    27 Mar 2010, 17:17
    0 0
    Cauta pe cineva sa te ia in spatiu, doar formal. Numai asa poti rezolva problema.
  •  
    • 174 mesaje
    27 Mar 2010, 20:29
    0 0
    Asta cred ca se intreba si Addaa: unde o sa si-l faca.
    Daca in fosta localitate de domiciliu nu se mai poate, si eu spun sa iti cauti pe cineva care sa te ia in spatiu doar formal.
    Desi ma indoiesc ca va vrea cineva....avand in vedere in ce hal a ajuns omenirea......Dar tu incearca.
  •  
    • 13910 mesaje
    27 Mar 2010, 20:32
    0 0
    sigur ca vei avea probleme cu CI expirata......si la banca si in oras si daca vrei sa pleci in vacanta.....

    ce nu inteleg este de ce spui ca nu poti sa o schimbi in orasul tau.......cum adica din cauza unor probleme personale? e absurd, e aiurea, cineva -ca banuiesc ca cineva- ti-a bagat asta in minte.........
    a........te cauta politia pt cine stie ce??? doar daca ascunzi ceva, daca te feresti de de ei...........

    pai cum sa te ia cineva in spatiu daca tu te feresti de politia din orasul tau?

    hm!
  •  
    • 46 mesaje
    27 Mar 2010, 20:44
    0 0
    Buna seara.
    Nu am spus ca am probleme cu Politia, doamne fereste-ma de asa ceva!
    Probleme personale am spus ca am. Probleme personale pot sa insemne si probleme familiale, in si cu familia care locuieste in acel oras. S-au stricat de tot relatiile.
  •  
    • 13910 mesaje
    27 Mar 2010, 20:55
    0 0
    indiferent de cit de stricate sint relatiile, familia nu te poate impiedica sa-ti schimbi CI-ul.......
  •  
    • 46 mesaje
    27 Mar 2010, 21:07
    0 0
    Actul de proprietate al casei este la ei. Iar eu nu mai locuiesc acolo....
    Cand am plecat, a trebuit sa le "predau" pana si cheia casei....
  •  
    • 13910 mesaje
    27 Mar 2010, 21:13
    0 0
    mai, asa o fi, tu stii ce e acolo......
    de ce nu te duci la politie sa intrebi acolo, sa le expui problema? (la politia de care apartii, adica cei din orasul tau)

    bia30, tu ai lua in spatiu pe cineva necunoscut?
    sau o colega de servici despre care nu stii decit ceea ce-ti spune ea?
    nu cred!
  •  
    • 1342 mesaje
    27 Mar 2010, 21:17
    0 0
    Poate gasesti o colega ,o prietena (de suflet ) care sa te ia formal in proprietate..
  •  
    • 174 mesaje
    27 Mar 2010, 21:25
    0 0
    Nu, nu as lua.
    Acum mi-a picat fisa.
    Nu este ok nici sa iti faci C.I. in orasul in care nu mai locuiesti.

    Dupa cum scria cineva mai sus, daca te legitimeaza politia in orasul in care locuiesti acum, iar tu ai adresa in alt oras, nu ai nici macar un flotant in acea localitate.Intelegi?
  •  
    • 132 mesaje
    27 Mar 2010, 21:40
    0 0
    Nu e o tragedie atat de mare!
    Tatal meu a circulat (fara sa stie, desigur) cu permisul de conducere expirat de 1 an jumate. A trecut si granita cu el expirat si nimeni nu si-a dat seama la frontiere.
    Crezi ca toata lumea se uita fix cand iti expira orice document?
    Esti tot tu, doar ca a expirat documentul.
  •  
    • 13910 mesaje
    27 Mar 2010, 21:47
    0 0
    ioana, asa sa procedezi tu! daca tatal tau a facut-o, calca-i pe urme!

    nu cred ca ti-ar place sa te opreasca cineva in aeroport, sau la orice granita in ue pt ca CI-ul mai are 2 luni pina expira sau a expirat.....sau sa iei o amenda ......sau sa nu poti face o operatiune la o banca....

    ma rog, poate pe tine te doare-n cot.......asta pina cind o sa ai probleme din cauza asta.
  •  
    • 8578 mesaje
    27 Mar 2010, 21:50
    0 0
    vai ce sfat bun ioanaaaaaa nu treci nici o granita cu un act expirat. Ptr initiatoare topicului ar fii bine sa iti schimbi CI, mergi la evidenta poplulatiei si intreaba ce e de facut in situatia ta, numai fara acte in regula nu sta bafta
  •  
    • 132 mesaje
    27 Mar 2010, 22:01
    0 0
    Ellado, iti spun sincer ca asa a patit tatal meu. Nu a observat nimeni ca expirat permisul de conducere.
    Nu era un sfat, eu am povestit ce a patit el.
    De ce ar avea o problema la banca? Si acolo se uita daca ti-a expirat CI?
  •  
    • 8578 mesaje
    27 Mar 2010, 22:08
    0 0
    ioana scuze, dar dupa intrebarile pe care le pui se pare ca inca nu ai primit buletinul, altfel ai stii ce importanta are un buletin valabil si ce greutati ai intampina daca ai detine un buletin expirat
  •  
    • 13910 mesaje
    27 Mar 2010, 22:32
    0 0
    ioana, eu vorbesc de bancile alea care au bani, unde avem noi conturi.........nu de bancile din parc, unde nu conteaza daca ai CI valabil sau expirat sau nu ai deloc!
  •  
    • 27207 mesaje
    27 Mar 2010, 23:27
    0 0
    daca ai un contract de inchiriere facut pe cel putin un an, te duci frumusel cu el la politie si`ti face flotant.

    Ioana, intr-o perioada, s`au facut permise de conducere doar pentru 5 ani, nu pentru 10 cum este acum. s`a spus de la politie ca totusi ele sunt valabile 10 ani, din moment ce ulterior s`a modificat legea. in tara nu au fost niciodata probleme. ajunsi la granita, vamesul l`a dat jos pe sotul meu frumusel de la volan si a zis ca trebuie sa conduca altcineva masina. nu i`a pasat absolut deloc de faptul ca sotul meu i`a aratat hartie de la politie. a zis ca permisul e expirat si basta.
  •  
    • 10876 mesaje
    28 Mar 2010, 00:18
    0 0
    Eu va spun ca la politie se duce degeaba sa intrebe.Acolo ori esti cu actul casei in care scrie ca cei doi sunt parintii tai sau tu esti propretara sau te duci cu cineva sa te ia in spatiu.
    Am luat si eu pe cineva in spatiu tocmai d-asta, ca ii expirase buleftrinu, era divortata si n-avea casa ei
  •  
    • 46 mesaje
    28 Mar 2010, 10:10
    0 0
    Buna dimineata.
    Multumesc tuturor pt raspunsuri.
    Din pacate, nu am facut contract cu proprietarul. Eu l-am cunoscut inainte de a pleca din tara si am ramas intelesi ca dau chiria lunar sau o data la 2,3 luni unor prieteni de-ai dumnealui. Asa procedez.
    Apoi a aparut problema cu C.I.
    Mi-ar fi greu sa ma mut de-aici, ma simt foarte ok in acest apartament.
    Acum nu vad nicio solutie cu C.I. ....