Nu stiu ce facultate sa aleg :(

  •  
    • 14 mesaje
    7 Aug 2009, 20:45
    1 3
    Sunt cat de cat speriata ca in momentul de fatza nu stiu ce vreau sa fac pe viitor ce meserie sa am...din cauza faptului ca nici macar ce facultate sa aleg nu stiu.Poate unii zic ca mai e timp ca etc dar nu ma intereseaza la anul voi trebui sa optez pentru o facultate si eu...ce fac?Daca nu stiu acum nu cred ca intr-un an voi sti.Tin sa mentionez ca sunt la liceu cls a12a profil filologie.Vreau ceva foarte banos,dragut asa ca pt o fata . Poate ma puteti ajuta cu sfaturi sau nu stiu...pls help me !
  •  
    • 2439 mesaje
    7 Aug 2009, 20:55
    1 2
    Relatii internationale, studii europene.....asa ceva...
    Sint super tari!
  •  
    • 270 mesaje
    7 Aug 2009, 23:18
    1 0
    Marketing!
  •  
    • 5575 mesaje
    7 Aug 2009, 23:32
    1 1
    drept sau contabilitate. sunt singurele din care poti face bani, in conditiile actuale. recomand ase-ul, ceva de contabilitate, pt ca la drept e ceva mai anevoios pana intri in barou. la ase, gasesti de munca din timpul facultatii.
  •  
    • 14 mesaje
    8 Aug 2009, 00:15
    1 0
    Of dar nu vreau marketing..contabilitate,Nimic ce tine de real.Eu is umanista convinsa.Nu vreau cifre.De asta am tinut sa mentionez ca sunt la profil filologie...Si apoi m-ar mai interesa care sunt meseriile de viitor.Unii dintre voi sigur sunt persoane mai in varsta decat mine si stiu mai multe decat un copil de 18 ani.
  •  
    • 5 mesaje
    8 Aug 2009, 00:23
    1 0
    CEA MAI SIMPLA METODA DE A FACE BANI! folosind internetul! nu costa nimic sa incerci! o sa te convingi ca e adevarat! tot ce trebuie sa faci este sa urmezi cativa pasi 1.copiaza linkul urmator: http://B-U-X.net/?r=carm3 2.te inregistrezi la register (dreapta, sus )si la referral lasi "carm3" 3.te loghezi si apesi butonul "surf".acolo vei gasi o lista cu site-uri p care trebuie sa le accesezi pe rand 4.pe fiecare site trebuie sa ramai 30 de secunde.in stanga sus de tot vei gasi numaratoarea inversa si tot sus, pe mijloc ai 4 coduri.dupa ce se scurg cele 30 de secunde o sa iti apara in acel loc "click" un anumit cod pe care il gasesti intre alea 4.trebuie sa dai click pe codul indicat si gata, poti sa treci la urmatoarea pagina.Pentru fiecare site pe care intri vei primi 0.01$ ....nu e mult, dar daca faci asta zilnic, se aduna.De asemenea pe link-urile care ti le da acolo poti ( trebuie ) sa intri doar odata pe zi..: ( Retine !!! trebuie sa intri doar o singura data pe zi si sa dai click pe linkurile respective , in caz contrar , ti se va lua din castig cate $0,01 la fiecare link accesat din nou in aceeasi zi . Foarte important !!! ca venitul tau sa creasca considerabil trebuie sa gasesti cat mai multi oameni care sa se inscrie prin intermediul tau si sa acceseze si ei la randul lor aceste linkuri....la fiecare link accesat de ei primesti cate $0,01 » .Cu cat reusesti sa aduci mai multi oameni, cu atat iti cresc veniturile!!! 4. exemplu: » Tu dai click 10 *** /zi = $0.10 » 100 referrals (cei care se inscriu prin intermediul tau) dau click 10 ***/zi = $10.00 » Castigul tau pe zi = $10.00 » Castigul tau pe saptamana = $100.00 etc (e simplu) » 5.Asta e pasul cel mai important si anume luarea banilor. In momentul in care ai ajuns la 10$ poti sa scoti banii. Tot ce trebuie sa faci e sa apesi pe 'Payments'sau "cashout" si alegi suma care vrei sa o scoti. Banii ii vei primi in 30 de zile lucratoare fie pe card Visa fie prin depozit bancar, in functie de cum vrei tu. Daca nu ai incredere ca o sa primesti banii la timp poti sa intri pe forumul site-ului si sa vezi ca acolo toti zic ca nu e nici o problema cu retragerea banilor.6.Important este sa fi constant,sa intri in fiecare zi pe site si sa deschizi site-urile din "'surf " acestia sunt pasii.daca ii respecti poti sa ai un venit destul de frumusel din asta.
  •  
    • 4132 mesaje
    8 Aug 2009, 09:33
    0 0
    Sociologie-Psihologie
  •  
    • 270 mesaje
    8 Aug 2009, 11:33
    2 0
    Daca marketing-ul zici ca nu te atrage, atunci incearca la Psihologie. Cu Dreptul nu prea mai faci mare branza in zilele noastre (vorbesc din experienta). Ca absolvent de Psihologie te poti indrepta foarte bine spre o cariera in HR, un domeniu "la moda" in zilele noastre si destul de bine platit ( dar nu la fel de bine ca zona marketingului).
  •  
    • 3036 mesaje
    8 Aug 2009, 16:44
    2 0
    "Vreau ceva foarte banos,dragut asa ca pt o fata ."

    NU EXISTA ASA CEVA

    o profesie banoasa scoate si untul din tine, tocmai de-aia nu-s multi care sa o poata face.
    in primul rand, trebuie sa ai o sanatate de fier si niste nervi de otel, sa poti munci minum 10-12 ore pe zi si a doua zi sa o poti lua de la capat fara sa te resimti vreun pic.
    in acelasi timp, trebuie sa dai dovada de skill-uri sociale deosebite, sa reusesti sa comunici eficient cu toata lumea, indiferent de simpatii sau antipatii.
    oamenii mai linistiti, care prefera sa lucreze in echipe mici si fara sa-si asume responsabilitati prea mari, nu au cum sa straluceasca si nici cum sa fie remarcati de superiori.

    iti spun lucrurile astea exact asa cum mi-as fi dorit sa mi le spuna si mie cineva atunci cand aveam varsta ta.

    acum, dupa 20 de ani, cred ca cea mai buna si mai profitabila profesie este cea care iti place si care te implineste, care te face sa te trezesti cu placere dimineata si sa te intorci seara acasa cu o senzatie de satisfactie.

    banii conteaza si ei... dar crede-ma ca te cam kk pe ei atunci cand te duci la serviciu ca la ocna, iar dupa program, in loc sa mai fii in stare sa te duci la un film cu prietenii, sa fii nevoita sa mergi la doctori ca sa iti tratezi ulcerul si depresia, apoi acasa sa te bagi direct in pat, doar pentru ca a doua zi dimineata sa iti blestemi zilele ca trebuie sa o iei de la capat...
  •  
    • 290 mesaje
    8 Aug 2009, 16:47
    1 0
    daca esti o fire mai indrazneata si asa mai agera la minte eu iti recomand sa dai la drept...crede-ma ca stiu de ce spun asta.
  •  
    • 3036 mesaje
    8 Aug 2009, 16:51
    1 0
    mda, e o idee...

    cu conditia sa fie genul de femeie care, dupa ce apara in instanta un infractor mizerabil, sa se poata intoarce acasa cu botosei noi pentru copil, cumparati din banii primiti de la nemernicul ala...
  •  
    • 14 mesaje
    8 Aug 2009, 21:09
    1 0
    Da drept...toata lumea da la drept si rezultatul?Nimic daca nu ai pile si bani garla la inceput.Sa imi zica cineva care poate se alfa pe aici printre noi si stie mai bine ca am dreptatate sau sa ma contrazica,sa spuna ca dupa ce a terminat facultatea de drept are acum un job excelent si asta fara bani si fara compromisuri mmm.Meserii sunt multe daca o luam asa.Dar eu nu ma pot opri la una.Ce-mi place sa fac?Sa dansez...ca asta am facut toata viata pana acum si?Si nimic k ce viitor pot avea ca dansatoare...niciunul de asta am incercat sa ma ajutati voi cei de aici.
  •  
    • 247 mesaje
    8 Aug 2009, 21:48
    1 1
    eu zic sa stai linistita... poti sa te decizi cu o luna inainte, sau poti sa te hotarasti acum si sa te razgandesti de 10 ori pana la momentul "cu pricina".
    si eu am terminat- anul asta- tot filologia... mult timp am crezut ca o sa aleg jurnalismul, apoi, dintr-o data m-am hotarat... facultatea de litere, specializarea comunicare si relatii publice
    m-am speriat putin de admitere, dar in cele din urma am reusit
    acum... abia astept sa incep
    nu stiu cati bani o sa fac cu asta, dar mi se pare o chestie "de viitor" pt ca in ziua de azi se pune mult accent pe comunicare, pe publicitatea.
    poti deasemenea sa alegi limbi straine, daca te pasioneaza cat de cat...
    eu sunt de parere ca nicio facultate nu-ti poate garanta o meserie "banoasa".
    depinde de tine si cred ca si de putin noroc.
  •  
    • 290 mesaje
    8 Aug 2009, 22:24
    0 0
    draga alessia nu e neaparat cu pile la drept ...cand s-a dat examen la barou acum 3 ani de zile o ruda de a mea foarte apropiata a intrat fara relatii pentru ca nu si-a permis sa plateasca pentru a intra la barou si a invatat altceva nu a facut si a intrat ...asa ca mai lasati treaba cu pilele,e adevarat in romania cam se practica pilele ,relatiile insa sunt si oameni care chiar au invatat...
  •  
    • 1037 mesaje
    8 Aug 2009, 23:07
    3 0
    alege farmacia
    e banoasa si dragut asa..cum iti doresti tu
  •  
    • 14 mesaje
    8 Aug 2009, 23:40
    1 0
    Ms mult de sfaturi...chiar conteaza pt mine k imi raspundeti...dar farmacie nu clar..nu am nicio treaba cu chimia...cu medicina cu astea.
  •  
    • 290 mesaje
    8 Aug 2009, 23:54
    0 0
    eu te-as mai sfatui sa dai la academia de politie insa nu stiu daca indeplinesti conditiile adica de inaltime etc la astea ma refer...in rest daca le indeplinesti crede-ma da la academie eu mi-am dorit dintotdeauna si din pacate sunt mica de inaltime si nu m-au primit,am incercat de 2 ori si mai incerc anul acesta o data bine in alta parte tot legat de politie...succes in orice ai alege*
  •  
    • 14 mesaje
    9 Aug 2009, 00:00
    2 0
    Chiar in leg cu academia de politie nu stiu mai nimic...pare interesant si cand eram mica visam sa fiu agent cia .Am 1,70 si 55 de kg...dar nu stiu daca ma atrage asa tare academia + cred ca e si greu si nu vreau ceva foarte foarte greu....oricum ms mult.:*
  •  
    • 14 mesaje
    9 Aug 2009, 00:12
    1 0
    Toti mi-ati dat unele idei...si totusi am si eu o idee,un gand...imi place lumea asta a massmediei...televiziune...si stiu si ceva de universitatea media dar nimic mai mult..nu stiu nici macar ce facultati sunt acolo...ce ajungi dupa...
  •  
    • 290 mesaje
    9 Aug 2009, 02:30
    0 1
    daca vrei sa ajungi sa lucrezi in televiziune ori trebuie sa ai relatii ori sa ti le faci dand din fund ...cum crezi ca au ajuns asa-zisele vedete de la noi sa apara pe sticla?e dureros dar asta e adevarul in televiziune stiu ca nu se poate fara sa o ai pe mamica ceva pe acolo la tv sau sa dai din fund asa ca ai de ales...acum na nu toata lumea vrea sa munceasca fiecare alege ce vrea si ce-i place...