ARTE MARTIALE

  •  
    • 10 mesaje
    27 Dec 2008, 13:25
    6 0
    In peisajul sportiv bucurestean isi continua activitatea, de peste 4 ani, Clubul YOSHINKAN AIKIDO, specializat in pregatirea celor interesati sa invete stilul Yoshinkan Aikido. Detalii gasiti pe pagina web www.yoshinkan-aikido.ro sau www.yoshinkan-aikido.eu
    Cursurile au un format flexibil, fiecare cursant putand alege una, doua sau toate cele trei zile de antrenament saptamanale (luni si miercuri de la 19.30 la 21.30 si vineri de la 19.00 la 21.00). Pregatirea este adaptata nivelului individual al fiecarui cursant (incepator, mediu sau avansat). Sunt recunoscute Centurile acordate de Federatia Internationala de Yoshinkan Aikido si pot fi recunoscute, prin examen, centurile obtinute in cadrul altor cluburi sportive din Romania sau strainatate.
    Cursurile au loc la Colegiul national "Matei Basarab" aflat nu departe de Piata Unirii din Bucuresti (langa Politia din Udriste) - str. Matei Basarab nr. 32
    Numarul redus de cursanti pe serie (cca. 15 persoane), incalzirea premergatoare (care rivalizeaza cu antrenamentele specializate de fitness) si calitatea antrenorilor atestati de Federatia Internationala de Yoshinkan Aikido cu sediul in Japonia sunt o garantie a calitatii pregatirii dumneavoastra.
    Acordarea centurilor se face inclusiv in cadrul unor stagii internationale de pregatire, in Romania Germania sau Japonia, cu participarea reprezentantilor Federatiei Internationale de Yoshinkan Aikido.
  •  
    • 333 mesaje
    29 Dec 2008, 23:32
    0 0
    Nu ai zis nimic despre copii: pot sa vina, de la ce varsta. Daca Da, nu crezi ca e cam tarziu de la 19:30 ?
  •  
    • 10 mesaje
    2 Ian 2009, 22:50
    0 0

    Din luna aprilie 2013, vom avea 3 grupe noi de Aikido. Antrenamentele se țin dimineața la Dojo „Lia Manoliu”, după următorul program:

     

    Copii 1: 09:30 - 11:30, Lu/Mi/Vi

    Copii 2: 09:30 - 11:30, Ma/Jo

    Adulți  : 07:30 - 09:30, Ma/Jo

                10:30 - 12:00, Sa
    www.yoshinkan-aikido.ro 



    Acest mesaj a fost editat de către yoshinkan: 24 Mar 2013, 21:03
  •  
    • 333 mesaje
    3 Ian 2009, 17:55
    0 0
    Linkul indicat imi da urmatorul mesaj:

    Forbidden
    You don't have permission to access /content/view/145/61/ on this server.

    Apache/1.3.37 Server at yoshinkan-aikido.eu Port 80
  •  
    • 10 mesaje
    14 Dec 2010, 20:58
    8 0

    Recomandăm celor interesati sa asiste la un antrenament inainte de a se inscrie. Asistând la un antrenament îți poți face foarte rapid o părere dacă îți place sau nu această artă. Văzând cu ochii tăi ce se face la antrenamente te va ajuta să te hotărăști dacă Aikido este potrivit pentru tine sau nu... În același timp, venind la sală, vei putea sta de vorbă cu instructorul și îi vei putea pune întrebări pentru a te informa și mai bine în legătură cu activitățile clubului și despre Aikido în general.

    O alta varianta ar fi sa vizionati filmele de la antrenamente postate pe pagina web la http://www.yoshinkan-aikido.ro/Video-159.htm

  •  
    • 10 mesaje
    27 Mar 2011, 10:53
    1 0

     

    Clubul Yoshinkan-Aikido Romania si-a ajustat orarul simultan cu trecerea la ora de vara. Incepand de acum cursurile pentru centurile albe si galbene vor incepe la ora 19.30 iar toate celelalte centuri vor incepe antrenementele la ora 21.00.
    Zilele de antrenamente raman aceleasi - lunea, miercurea si vinerea.
    Va asteptam cu placere la sala. Ne gasiti tot la Colegiul "Matei Basarab" (langa politia Udriste). Detalii gasiti pe pagina web a clubului.

  •  
    • 3216 mesaje
    28 Mar 2011, 13:40
    0 3

    pf... era vorba de publicitate bag seama; si eu care ma bucuram sa vad un topic pe aceasta tema.

    drept e da abia acum l-am zarit, desi vad ca e original din 2008.

    imi iau jucariile si plec. P

  •  
    • 10 mesaje
    8 Apr 2011, 20:49
    8 0
    hau_hauuu said:

    pf... era vorba de publicitate bag seama; si eu care ma bucuram sa vad un topic pe aceasta tema.

    drept e da abia acum l-am zarit, desi vad ca e original din 2008.

    imi iau jucariile si plec. P

    Artele martiale au ceva vechime, au aparut undeva in vremea samurailor, dar asta nu le face sa fie mai putin originale. Scolile specializate au pastrat, de-a lungul timpului tot ce era mai valoros si, foarte probabil, vor continua sa faca asta. Clubul nostru, cu o vechime de numai sapte ani nu are pretentia sa fie original ci incearca, pe cat posibil, sa duca mai departe, artele martiale japoneze, in mod concret, aikido, scoala Yoshinkan. Am inceput sa activam urmare efortului unor entuziasti, iar grupul celor care practica acum Aikido-Yoshinkan in Romania a crescut la un nivel pe care nici nu il visam acum sapte ani si s-a extins, din Bucuresti in Galati si Piatra Neamt. 

    Portile noastre sunt si vor ramane deschise tuturor celor interesati.

  •  
    • 10 mesaje
    23 Apr 2011, 14:30
    4 0

    Incepand din mai se deschide o noua sala de aikido yoshinkan la Complexul Olimpic "Lia Manoliu", cu un program complementar celui al salii din Matei Basarab.
    Detalii gasiti pe pagina web a Federatiei Romane de Aikido Yoshinkan  - www.yoshinkan-aikido.ro 


    Acest mesaj a fost editat de către yoshinkan: 23 Apr 2011, 14:31
  •  
    • 10 mesaje
    16 Oct 2011, 16:49
    2 0
    La Complexul Olimpic "Lia Manoliu" s-a deschis recent o noua sala de antrenamente, unde se organizeaza cursuri de arte martiale japoneze traditionale - Aikido scoala Yoshinkan. Antrenamentele incep cu o incalzire ce rivalizeaza cu fitness-ul profesional. Numarul redus de cursanti permite o abordare individualizata a fiecaruia si o evolutie rapida a procesului de asimilare a tehnicilor. Clubul are o tenta elitista, fiind frecventat de lucratori din multinationale, diplomati, profesori, medici precum si de studenti.
    Din 2 noiembrie 2011 incep si cursurile pentru copii.
    Detalii pe pagina web a Federatiei Romane de Aikido Yoshinkan sau la tel 0722-588010.
    Va asteptam cu placere la sala!!
  •  
    • 10 mesaje
    24 Mar 2013, 21:12
    0 0
    Aikido-Yoshinkan este o ramura a artelor martiale traditionale japoneze Aikido si implica un efort sustinut. Dupa cele doua ore de antrenament, se instaleaza o stare de bine despre care multi nu stiu de unde provine. Iata secretul: efortul depus, corpul declanseaza secretia de ENDORFINA, un produs miraculos antistres.

    Moleculele de endorfina, descoperite înca din 1970, au o proprietate uimitoare, asemanatoare medicamentelor împotriva durerii, cum ar fi morfina. DIferenta este ca ENDORFINA este produsa in mod natural de corpul uman. Ea aduce starea de liniste si confort interior. Cheia magica pentru producerea de endorfina este practicarea sportului. Potrivit cercetarilor efectuate, cantitatea de endorfine poate fi crescuta de cinci ori daca se practica minimum 45 de minute de sport de anduranta. 
    Corpul uman produce endorfine si in alte situatii - chiar daca nu cu o eficienta asa de mare ca in cazul practicarii sportului: cand râdeti, cand mancati ciocolata sau in timpul actului sexual. 
    Având rol antistres, endorfinele favorizeaza recuperarea fizica si psihica, corpul simtindu-se ca dupa un somn odihnitor. Endorfinele sunt comparabile cu opiaceele, ele calmeaza durerile si migrenele fara sa aveti nevoie de medicamente.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Sep 2015, 22:01
    0 0
    de asemenea cursuri pentru copii de wushu kung fu la http://tigrulma.com