retete ieftine si...bune

  •  
    • 7 mesaje
    30 Mai 2004, 13:48
    0 0
    reteta delicioasa si ieftina:
    Cartofi taranesti

    Se pun la fiert,cubulete,4-5 cartofi, iar cand sunt fierti se scurg si se amesteca,la foc mic, cu o ceapa mare si un morcov prajite inainte, un catel de usturoi pisat,vegeta si suc de rosii, dupa ochi.Se amesteca o perioada la focul mic, apoi se serveste..barbatii adora aceasta reteta! ..va sarut!
  •  
    • 7 mesaje
    7 Iun 2004, 07:59
    0 1
    in graba ai uitat sa spui ca dupa ce ii faci "mingiute" ii mai si fierbi... ca doar nu o sa mananci grisul asa...
  •  
    • 93 mesaje
    10 Iun 2004, 02:43
    0 1
    Fierbi o ceasca de orez cu bobul lung cu putina vegeta la abur.Pieptul de pui taiat mic il calesc cu putin ulei si la sfirsit adaug sos Uncle Ben`s.Gustos si usor de facut,fara prea multe calorii.
  •  
    • 2 mesaje
    17 Iun 2004, 12:33
    0 0
    Pare buna reteta. Si f. rapida.O sa incerc si eu.
  •  
    • 1131 mesaje
    29 Iun 2004, 17:49
    0 0
    Salata de sezon

    aproximativ aceeasi cantitate de cartofi si de mazare le fierbi impreuna (cartofii taiati cuburi). Tot cam aceeasi cantitate de morcovi ii tai rondele si ii calesti bine in putin ulei cu o ceapa. Cand sunt gata amesteci morcovii cu mazare si cartofii strecurati si adaugi putin ulei, sare si otet de mere. Le amesteci bine si le lasi cca. doua ore la frigider.Primesc un gust deosebit de la otet si cartofii de la mazare si morcovi. Pofta buna!
  •  
    • 3 mesaje
    30 Iun 2004, 16:50
    0 0
    buna, am o reteta ptr femei grabite si dornice de lauda pentru calitatile lor gastronomice: se ia o conserva de ciuperci taiate, se scurg de zeama si se amesteca cu doua oua. se adauga faina si/sau pesmet, sare, marar muuult. compozitia nu trebuie sa fie foarte groasa, sa curga totusi din lingura - ptr ca se pun la prajit si ies snitele geniale. astept pareri post experiment
  •  
    • 11 mesaje
    7 Iul 2004, 13:42
    0 0
    Salut tuturor!!!
    Sunt noua in club si , sincer, nu stiu ce sa va scriu.
    O sa ma gandesc la niste retete, pentru ca pot sa spun ca "le am" cu gastronomia. Dar numai dietetice. Mai ales salate.
  •  
    • 11 mesaje
    7 Iul 2004, 14:04
    0 0
    SALATA DE VARA DIETETICA

    2 Rosii, 1 Castravete,1 Ardei Gras, cateva frunze de Salata Verde, 1/2 Ceapa si putina Salata de Vinete( cam 2 linguri), 3 lng. iaurt ( eu folosesc dietetic :cu cat mai putine grasimi cu atat mai bine )
    Tai toate legumele ca pentru salata , ceapa o tai cat mai subtire si o freci cu sare, o lasi putin sa se scurga de zeama si apoi o pui peste celelalte legume.Sosul , stiu ca o sa va para traznit dar este delicios combinat cu aceste legume: freci salata de vinete cu iaurtul pana devine crema,pui putina sare, piper, marar taiat cat mai marunt , sos de soia foarte putin ( nu recomand la toata lumea ,numai celor carora le place ineditul in bucatarie si daca il alegeti renuntati la sare pentru acesta este deja sarat ) si apoi adaugi sosul peste legume.Va recomand sa o puneti putin la rece. Mai am o varianta de sos la aceasta salata dar astept niste intrebari sau raspunsuri.
  •  
    • 1033 mesaje
    7 Iul 2004, 15:01
    0 0
    bine ai venit jooordaaacheeee, nu suna rau -reta ta!!!
    cum faci cu iaurtul ca tot n.am inteles???!!! eu pricep...in reluare!!!

    eu am mancat undeva o salata cu un SOS din amestec de ketch.up cu maioneza !!!
    mi s.a parut traznita ideea, dar la cat de buna a fost salata..nu a mai contat !!!
  •  
    • 11 mesaje
    8 Iul 2004, 15:25
    0 0
    Hei, monkey.
    Iti zic eu ca nu suna rau ca doar l-am facut + mancat. Numai o farfurie "despuiata" a mai ramas. Si ce sexy era...
    A, da, ziceai de ketch-up + maioneza?
    Oho, pai e super sosul( peste cartofi prajiti e letal) , il stiu dar "super " sunt si grasimile.
    La salata mai am un sos crazy dar tot atat de gustos. Daca e cineva interesat astept sa-mi faceti o cerere.
  •  
    • 1033 mesaje
    8 Iul 2004, 16:28
    0 0
    io, io
    multam anticipat
  •  
    • 575 mesaje
    9 Iul 2004, 16:43
    0 0
    Mariana Velea, ai pomenit de fasole scazuta.. Si eu o fac, si iese buna, dar niciodata nu stiu daca chiar e reteta adevarata sau nu.. Se pun morcovi sau nu? ceapa? Pasta de rosii? Alte legume? Faina si apa si mirodenii ma gandesc... Cu legumele nu stiu cum e...
  •  
    • 101 mesaje
    1 Iul 2005, 03:10
    0 0
    Reteta de pe vremea studentiei Mancarica de cartofi cu afumatura. Se face cum se face mancarea clasica.
    Aaaa! Si mai aveam o reteta de ciorba de varza in care puneam niste cremvursti afumati, ceapa taiata marisor si castraveciori in otet O bunatate!
    Mai sunt si pastele cu ton: calesti usturoi in ulei, pui o cutie de frutti fresh de rosii cu sare, piper, busuioc si un pic de cimbru si pe urma o cutie de ton si se lasa pe foc un pic. Sosul se pune peste paste sau se manaca rece pe paine prajita
  •  
    • 1 mesaje
    15 Iul 2005, 11:43
    0 0
    Salut! Am sa va scriu si eu niste retete bune si rapide.
  •  
    • 765 mesaje
    16 Iul 2005, 12:22
    0 0
    buna fetelor,
    va dau si eu o reteta de salata:
    - morcov crud ras marunt;
    - telemea rasa;
    - patrunjel tocat;
    - usturoi pisat;
    - cateva linguri de maioneza.
    Se amesteca totul si se obtine o pasta consistenta (la latitudinea voastra cantitatile - dupa gust).
    Se fac rulouri cu frunze de salata verde umplute cu pasta de sus, se aseza pe platou si se orneaza cu felii de rosii.

    Zic ca se face repede si e tare gustoasa.
  •  
    • 3 mesaje
    23 Iun 2006, 13:19
    0 0
    salata de ton si mai simpla... se fierbe orez in apa cu sare(eu pun din cel in pungute cu bob mare ca e tare bun si fierbe repede) apoi se amesteca cu ton maruntit, piper, suc de lamaie, alte condimente dupa gustul fiecaruia. iese f buna si e f rapida
  •  
    • 878 mesaje
    23 Iun 2006, 13:49
    0 0
    1 cutie ananas bucati + 1 cutie porumb + 200 gr sunca presata taiata cubulete + 1 lingura maioneza + 1 cuie smantana

    rosii + busuioc + ulei de masline + branza feta + felii de ceapa rosit (e preferata mea) si cu felii de paine neagra fff bine prajite
  •  
    • 864 mesaje
    23 Iun 2006, 15:24
    0 0
    reteta cu mamaliguta:

    se face o mamaliga .... cum va iese, la mine e o surpriza de fiecare data.

    se calesc 4-5 cepe. se pot praji si cateva felii de kaiser, costita, insa iese super si fara.

    intr-o cratita se pune un pic ulei de la ceapa prajita pe fund, apoi branza de burduf. se pune apoi un strat de mamaliga , apoi se pune ceapa calita, iarasi branza de burduf, strat de mamaliga, ceapa, branza, etc., ultimul sa fie de branza. binenteles, se pregateste imediat dupa ce a fost luata mamaliguta de pe foc. se mai pune un pic pe ochiul de la aragaz sau la cuptor, 3-4 min si se taie ca felii ca de tort.

    iese buna buna si se face si repede. e buna si rece !
  •  
    • 167 mesaje
    23 Iun 2006, 18:23
    0 0
    Salata pentru vegetarieni si nu numai:
    - morcovi cruzi rasi pe razatoarea mica
    -telina cruda rasa pe razatarea mica
    - varza cruda taiata cit de poate de marunt
    - stafide
    Se ameteca si se stoarce zeama de la o jumatate de lamiie sau de la o lamiie intreaga daca este mai mica lamiia.
    Cind se serveste se rade deasupra tofu (brinza de soia).
    Este foarte sanatoasa si satioasa, mai ales pentru seara este excelenta.
  •  
    • 3 mesaje
    24 Iun 2006, 20:24
    0 0
    am o reteta care se poate prepara in orce ocazie poate o stiti
    orez cu legume se caleste ceapa pana devine sticloasa apoi se pune peste ceapa la calit rosi taiate marut.ardei grasi si un ardei iute dar mai mic la fel taiati , un morcov taiatmarunt si un pumn de mazare dupa ce au fost calite legumele se pune orezul apoi o cantitate necesara supa concentrata dupa ce orezul an fiert se pune frunze de patrujel si dupa gust piper.(sare nu pentru-ca are concentratul) se serveste in aceasta forma in zilele de post sau sub forma de garnitura asezat pe frunze de salata.eu mai calesc si piept de pui odata cu legumele si are un gust deosebit.in loc de orez se pot pune paste fainoase, dar tot cu piept de pui.