micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 291 mesaje
    30 Mar 2010, 02:48
    1 4
    Tocmai am primit kitul meu cu dermaroller, sunt curioasa de rezultate. si pt lili, nu am avut riduri , doar cicatrici .
  •  
    • 2 mesaje
    31 Mar 2010, 10:39
    4 2
    pentru vyorika si cele care au facut mai multe peelinguri,nu inteleg de ce nu ati facut doar unul sau doua la 1000microni sau mai mult,din moment ce se poate face pana la 1500microni si in felul asta scapati mai repede si poate mai ieftin.
  •  
    • 35 mesaje
    2 Apr 2010, 10:42
    1 1
    Buna fetelor. Am si eu nevoie de cateva sfaturi de la cele care si-au facut peeling. Mi-am facut acum 2 zile un peeling chimic mediu spre profund. Doctorita dermatolog care mi l-a facut a fost cam zgarcita cu sfaturile pentru "dupa" asa ca va intreb pe voi pentru ca sunt un pic disperata sa nu raman cu semne sau pete.
    Nu m-a dat ceva antibiotic dupa interventie nici crema nici pastile. Mi-a zis decat sa ma dau cu creama cu spf 50 si apa termala daca ma strange. ATAT.
    Casa in care locuiesc eu are lumina peste tot (f multe geamnuri si nu le pot acoperi pentru ca stam cu cineva in aceasta casa) asa ca ziua (ca sa ies la baie, la bucatarie) imi pun o cagula neagra si subtire pe fata. Crede-ti ca imi faca rau daca ma vede soarele si eu am insa cagula pe fata?
    Alta intrebare pielea a inceput sa cada in jurul gurii, cand ma dau cu crema am impresia ca trag de cojite cand o intind si chiar am observat ca sunt mai rosie acolo decat in alte zone unde m-am cojit si chiar ustura. Crede-ti ca este posibil sa raman cu pete? O alta chestie. Doctora mi-a zis ca pot sa fumez. Am redus nr. de tigari la jumatate, adica vreo 8 pe zi. Crede-ti ca pot ramane cu pete din cauza asta? Si inca o alta chestie. Cand pot iesi din casa si mai ales cand ma pot spala pe cap(doctora mi-a zis sa nu ma spal pe fata asa ca este exclus sa ma spal pe cap); cand ma pot machia fara sa afectez pielea?

    Va rog mult daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri v-as ramane profund recunoscatoare.

    Paste Fericit tuturor si Sanatate. Dupa ce trece la mine am sa scriu efectul si parerea mea, daca eu consider daca merita sau nu sa faci asta!
  •  
    • 291 mesaje
    3 Apr 2010, 00:44
    2 0
    ma mir ca nu ai voie sa te speli p fata. eu ma spalam cand ma strangea fata, fara sapun doar apa calduta, si apoi crema (bephanten plus sau o crema cu vitamine preparata in farmacie). nu cred ca daca stai 2 sec in lumina in casa se intampla ceva, iar cagula poate sa fie cu praf si aia sigur nu face bine. e normal sa fie roz pielea noua, si ustura putin. dar nu ramai cu pete daca doctorul a facut peelingul cum trebuia.
  •  
    • 1510 mesaje
    3 Apr 2010, 02:32
    0 2
    Nu mai comentez sfaturile sau lipsa lor in cazul medicului ala, daca intr-adevar peelingul a fost mediu spre profund trebuie neaparat ingrijire speciala.
    Apa termala nici macar nu e obligatorie insa o crema regeneranta DA!
    Roaga pe cineva sa mearga la farmacie si sa-ti ia cicalfate sau cicaplast de la avene respectiv la roche posay, ambele sunt special formulate pt astfel de interventii.
    Eu ma mai spalam pe fata cu apa in care puneam un pic de otet de mere (dar vezi sa nu aiba altceva adaugat) ca sa isi revina ph-ul pielii (o lingura la un pahar de 200ml).
    Nu ai voie sa iesi din casa cateva zile, minim 3-4 apoi iesi DOAR cu crema de protectie solara,
    Machiajul dupa cel putin 2-3 sapt de la peeling.
    Pe cap te poti spala daca te ajuta cineva, ca la coafor , e rau sa si stai cu parul murdar, e asa de aproape de ten.
    Sub nici o forma nu treage de pielitele alea, daca pielea nu e pregatita sa se exfolieze singura iti pot ramane semne.
    Si inca ceva, eu as renunta la fumat macar pt 1-2 sapt, incetineste vindecarea.
  •  
    • 35 mesaje
    3 Apr 2010, 17:20
    0 2
    Buna,
    Va multumesc enorm pentru sfaturi. Asta nopate am sa merg la farmacie sa imi iau Cicaplast (ma impac f bine cu produsele Roche Posay), am sa ma dau macar cu apa termala ca sa curat fata si cand ies din casa am sa ma dau cu spf 50. Am vazut aici pe forum parca Adryana1978 scria ca s-a machiat in a 5-a zi cand a trebuit sa ajunga la birou de aceea intrebam.
    Si eu sunt f dezamagita de dr. care mi-a facut peeling-ul desi aveam o parerea buna despre ea si am mers sa fac peeling-ul la clinica particulara unde lucra ea. Nu a fost ieftin, mai ales ca efectiv dupa interventie am smuls cele cateva "sfaturi" de la ea(pentru ca mai citisem in prealabil pe net despre peeling). Nu mai spun ca aveam un herpes cand mi l-a facut desi am citit dupa aceea ca nu e deloc indicat sa faci peeling cand ai o eruptie herpetica.

    As vrea insa sa va mai intreb ceva. Dupa "faza roz" ce urmeaza. Se mai cojeste fata? Pentru ca pe barba unde m-am cojit o data din a doua zi cred ca am sa ma cojesc din nou. Puteti sa imi spuneti cam ce urmeaza in perioada urmatoare. Ce sa evit si la ce sa ma astept. Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns. Acum m-am linistit pentru ca ma ingrijora ca ma ustura fata, dar e normal

    Sarbatori Fericite!
  •  
    • 291 mesaje
    4 Apr 2010, 01:29
    0 3
    da m-am machiat, se dusese pielea jos fara sa trag de pielite, mai eram roz, dar ma dadusem cu cicalfate, si fond de ten de la vichy, dar f putin , pudra deloc, nimik. si cand am ajuns acasa m-am demachiat repede.si eu am folosit apa si otet de mere, dar o lingura la un litru, eu asa am primit indicatii.am inteles ca si auriderma e f buna ca si crema dupa peeling. dupa fata roz, o sa se mai cojeaca un pic, ca niste scame,, cam vreo 1-2 saptamani, dar putin , depinde si de pielea ta.
  •  
    • 1510 mesaje
    4 Apr 2010, 05:32
    1 3
    bafta multa elf micut.
    da, nu avea voie sa-ti faca peeling daca ai herpes, nici n-ai idee ce puteai sa patesti, se putea intinde pe toata fata!!! de obicei se dau medicamente preventiv si daca nu ai herpes pt ca pielea este f vulnerabila dupa peeling chi9mic, ii scade imunitatea=> mediu propice pt herpes. doar daca n-ai avut niciodata herpes scapi de medicamentele preventive pt el, asa a fost la mine.
    legat de machiaj, problema cu fardurile este ca ele contin o multime de chimicale si cum ziceam pielea cea noua este f sensibila, nu e pregatita sa faca fata atator substante care o pot irita. cu toate astea sunt persoane care in general n-au probleme cu cosmeticele, n-au alergii sau minuni de-astea si se pot machia fara probleme. eu am incercat si sincer am simtit discomfort la nivelul pielii, usturime, mancarime.
    legat de demachiere, apa termala este f buna insa nu stiu daca e de ajuns cand o sa incepi sa iesi afara, exista demachiante cu apa termala, lotiunile micelare sunt cele mai bune, ele sunt destinate celor mai sensibile tenuri, eu am una de la avene insa sunt sigura ca exista asa ceva si la LA ROCHE POSAY daca tu te intelegi mai bine cu produsele lor.
    regenerarea pielii se va intinde pe mai mutle saptamani, chiar 1-2 luni in cazul unui peeling mai profund, pielea o sa se tot exfolieze si e bine asa, sa n-o fortezi/freci/ aplici produse gen benzoyl peroxid sau retinoizi pt ca poti avea reactii urate.
    rezultatele peelingului le poti evalua dupa cel putin o luna.
    si in ultimul rand, auriderm este bun pt roseata, eu l-am folosit cam 2 luni dupa peeling si a ajutat, la fel si flavo c este minunat, contine vit c si stimuleaza regenerarea, daca n-ai probleme cu punctele negre o sa te ajute ff mult (daca ai puncte negre o sa le accentueze)
  •  
    • 291 mesaje
    4 Apr 2010, 15:10
    0 0
    eu mai fac din cand in cand herpes, si am facut peeling, dar nu mi-a aparut dupa interventie pentru ca am luat aciclovir tablete pentru a prevenii
  •  
    • 35 mesaje
    4 Apr 2010, 17:08
    2 1
    Hristos a Inviat!

    Cred ca nu aveti idee cat de mult m-a ajutat faptul ca v-am cerut sfatul si mai ales mi-ati raspuns. Acum stiu ca daca am nevoie de un sfat am la cine sa apelez. Va multumesc!!!
    Eu fac herpes des, doctora nici macar nu m-a intrebat de asa ceva, atunci cand am facut peeling-ul era pe trecute, noroc ca nu mi-a mai aparut in astea 5 zile.

    Mi-am luat ieri Cicaplast si parca ma simt mai linistita. Am sa incep sa ma spal si cu apa si otet de mere, mai ales ca aseara mi-am facut curaj si m-am spalat la cap pentru ca nu mai suportam (eu ma spal zilnic vara si la doua zile iarna).
    Am sa incerc sa nu ma machiez cel putin 3 saptamani.

    De marti insa (va fi a 7 a zi de la peeling) va trebui sa ies din casa pentru ca am multe programari. Ideea e ca o sa merg foarte mult in soare, merg cu masina personala dar destul destul de mult pentru ca am masaje de dimineata pana seara. Fac masaje la domiciliul clientului asta inseamna sa petrec destul de mult timp in masina.
    Imi asum un mare risc daca incep sa-mi vad de programul zilnic (descris mai sus) cu singura protectie SPF 50+. Si seara sa ma spal cu apa cu otet, apa termala si apoi cicaplastul?

    Multumesc inca o data pentru suport si va doresc multa sanatate!
  •  
    • 8 mesaje
    6 Apr 2010, 19:12
    2 1
    buna..astept asa cum ai promis sa spui ce parere ai dupa ce te refaci, daca se merita sau nu peelingul.. astazi trebuia sa fac si eu unul pentru cicatrici de la acnee dar sincer mi.a fost frica pentru ca suntem in perioada lunilor calde cand o astfel de procedura este interzisa. este posibil daca stau sa astept pana in septembrie sa intre cicatricile mai adanc in piele si sa fie mai greu de stres sau din contra sa treaca pana atunci?
  •  
    • 35 mesaje
    6 Apr 2010, 19:26
    4 0
    Promit sa vin si cu parerea finala.
    Pana acum sunt f dezamagita, aveam niste semne pe frunte din copilarie si cateva cicatrici si nu mi-au disparut deloc. Nu am riduri decat unul pe frunte care nu a disparut. NU stiu ce sa zic in ca pentru ca nu vreau as te dezamagesc.
    Astazi am iesit din casa pentru ca a fost mai ploios si nu a fost soare asa puternic.
    In rest eu nu vad cine stie ce imbunatatire.
    Revin oricum cu o parere "e final"
  •  
    • 6 mesaje
    6 Apr 2010, 21:25
    0 0
    Viorica poti te rog sa ne spui cum te simti ? ai mai facut vreo sedinta, cate ai in total ? ce rezultate ai obtinut ? ms
  •  
    • 8 mesaje
    7 Apr 2010, 00:01
    1 0
    multumesc de raspuns.. deci in mare sa nu imi para rau ca nu am facut..dar totusi ce as putea face pentru niste cicatrici foarte deranjante
  •  
    • 35 mesaje
    7 Apr 2010, 14:05
    3 2
    Am gasit ceva interesant, de fapt mi-a recomandat cineva pentru cicatrici ceva mai adanci
    intre pe www.peel.ro. Am auzit numai de bine, insa e ceva mai scump. la fata de ex costa cel putin 200 euro.
    Am sunat eu astazi si am aflat costurile. Mi-a sous ca este gratuita consulatia si este cel mai bine ca fitopeelingul sa se faca din octombrie incolo.
  •  
    • 8 mesaje
    7 Apr 2010, 20:19
    3 0
    mi-am facut astazi peeling chimic...unul superficial..sunt rosie tare in zonele cu probleme...asa este normal, nu?
  •  
    • 6 mesaje
    7 Apr 2010, 20:22
    0 0
    Un site interesant: http://www.coloradoskincare.com/tag/fraxel-vs-profractional

    Now the market is saturated with fractionated products and it is hard for the patients to figure out which one is the best for them. The first thing that separates these devices is the actual type of laser. There are two main lasers used for resurfacing CO2 and erbium. The Active FX, Deep FX and Fraxel Reair are CO2 lasers. The Pixel and Profractional are erbium lasers. The CO2 lasers heat tissue much better causing more skin contraction and more collagen stimulation. They also cause much less bleeding than erbium lasers. The clinical results speak for themselves as much more skin damage can be removed with by a CO2.

    Between the CO2 platforms FX (made by Lumenis) and the Fraxel (made by Reliant), the FX is much preferred by patients. In 2007 Dr. Robert Weiss performed a split face study at Johns Hopkins using the Active FX on one side and the Fraxel Reair on the other. Nine out of ten patients preferred both the comfort of the procedure and the results of the Active FX.

    Intrebare: este cineva care si-a facut Active FX sa ne dea cateva detalii? Am vazut Leventer are acest laser considerat mai bun ca Fraxel si totusi ea recomanda mai mult Fraxelul.
  •  
    • 6 mesaje
    7 Apr 2010, 20:30
    0 0
    There are two types of Fraxel lasers: Fraxel reair (a fractional CO2 laser) and Fraxel re:store (an Erbium laser, which is non ablative and is less powerful). Generally, CO2 lasers are considered more effective, so I would highly suggest using a Fraxel reair laser OR Active FX instead of a Fraxel re:store laser, if possible. Recovery time with either of those CO2 lasers will be longer than with a Fraxel re:store treatment, but that is because laser treatment with a CO2 laser is more powerful, and as a result, is more effective. Fraxel re:store is NOT a CO2 laser.
    It is also very important to also take into consideration how much power the laser generates (meaning the energy that is delivered). A high powered laser works better, since it is more controlled and typically causes less pain and trauma to the tissue. A good power is around 240 quats of energy. Active FX laser has that much power.

    sursa: http://www.realself.com/question/fractional-co2-lasers-work-active-fx-fraxel-repair
  •  
    • 8 mesaje
    8 Apr 2010, 18:18
    2 3
    am si eu o intrebare pentru cine a facut peeling chimic. mie doamna doctor mi-a spus sa folosesc din a 2-a zi retin A ca sa ajut exfolierea. dar ma gandesc ca deja tenul e ultra agresat.. sa il mai agresez si cu retin A?.. momentam ma spal cu apa minerala si ma dau cu cicalfate .
  •  
    • 1510 mesaje
    9 Apr 2010, 05:43
    5 1
    wow , mie doctorita mi-a spus sa NU CUMVA sa folosesc retin-a luni bune dupa peeling (mai ales la cel superficial-mediu) pt ca ma pot trezi cu rani si iritatii care sunt f greu de tratat.
    Nu degeaba m-am dus eu la Leventer, o multime de incompetenti fac peeling.