Am un soarece in casa :(((

  •  
    • 5457 mesaje
    29 Oct 2007, 21:48
    0 0
    ...si pe mine
    Carmen, ce vrei sa spui ca "la cat e el de mic si cat e Mika...". Adeca, ce? Vrei sa zici ca-s grasa????
    Io ma duc sa ma bag in pat. Cainele deja si-a lulat pozitia de somnic. Speram sa fie totul bine pana maine dimineata
  •  
    • 6557 mesaje
    29 Oct 2007, 21:53
    0 0
    o noapte linistita
  •  
    • 9367 mesaje
    29 Oct 2007, 21:57
    0 0
    Mika, nu, in nici un caz!
    soarecele e gras, ca la cat e de inalt, nu are talie deloc...

    dar presupun ca treci de cei cativa cm al lui
  •  
    • 682 mesaje
    30 Oct 2007, 00:07
    0 0
    .
  •  
    • 1260 mesaje
    30 Oct 2007, 04:38
    0 0
    mika, si eu am soareci (da, sunt mai multi) in camara, in beci.
    mi-e o frica sa ma mai duc acolo...
    incet-incet am scos tot ce aveam nevoie de acolo, inclusiv ce ar putea sa roada si nu mai intru. am pus acum otrava de soareci, astept sa vad, dar mi-e si frica sa ma duc sa ma uit daca e vreunul decedat.
    ma bag si eu in pat acum. noapte buna.
  •  
    • 5457 mesaje
    30 Oct 2007, 06:54
    0 0
    Operatiunea soarecele, ziua a II a
    Am supravietuit noptii cu inamicul suflandu-mi in ceafa. Inamicul si-a facut simtita prezenta in toiul noptii cand a venit pentru a doua portie din papucul meu drept. Nu am ripostat. M-am gandit ca poate ii sta o bucata de papuc in gat si moare. N-ai sa vezi. Si-a luat cina si a plecat cu promisiunea ca va reveni.
    Azi va fi exterminat, emoticon_super_curajos_si_sadic
  •  
    • 553 mesaje
    30 Oct 2007, 08:42
    0 0
    Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte ce-am patit anul trecut, eu stau la casa si intr-o noapte cand am coborat sa beau niste apa am auzit un fosnet ciudat in spatele frigiderului, isi carase acolo o punga desfacuta cu cipsuri si rodea la ea, am trezit familionul, am inceput sa batem in dulapuri in pereti sa se sperie si sa fuga

    bai frate nu se mai poate scrie nimic in forumul asta numai reclameeeeeeeeeeeeeeeeeee....'tui in gura cu reclamele lor
  •  
    • 1620 mesaje
    30 Oct 2007, 09:27
    0 0
    Mika, se gaseste la noi un fel de lipici la tub, pe care il ungi intr-un capac de cutie de pantofi, pui si o o branza pe el, si a doua zi gasesti soarecele lipit si-n imposibilitatea de a fugi.
    Ramane sa gasesti si debarasorul, pt ca o sa plangi o zi intreaga de mila amaratului de soricel lipit, cu ochisorii aia...
  •  
    • 2439 mesaje
    30 Oct 2007, 09:43
    0 0
    'NEATZA! Mika, esti super tare !
    Da' nu ai mai scris nimic de bebele tau! Ce faci, cum te simti??? Ca io nu stiu noutatile
  •  
    • 1021 mesaje
    30 Oct 2007, 10:10
    0 0
    Si io am avut unul in camara... bleah... nu l-am vazut, da' l-am auzit si i-am observat activitatile, respectiv gaurile in faina, zahar, paste, etc! Prin camara mea trece o conducta, de sus in jos (sau invers ) si banuim ca s-a produs ... o gaurica
    Am incercat cu otrava d-aia rosie, cu otrava de nush care .. n-a mers. Mi-a luat mama o capcana de la brico sau practiker si in juma de zi era prins. Nu va spun ca era sa lesin cand am deschis usa de la camara si am vazut o umbra din care am dedus ca s-a prins! Am inchis usa repede, m-am inchis in dormitor si l-am asteptat pe al meu, ca io nu puteam sa "curat". Cand a venit i-am spus ce s-a intamplat si l-am rugat sa straga el si sa nu-mi spuna cum face, sa nu ma cheme, doar sa rezolve cumva! Nu va spun ca a aruncat soarecu' si s-a intors cu capcana!
  •  
    • 18346 mesaje
    30 Oct 2007, 10:39
    0 0
    hai ma ce ai cu amaratu de soricel? cum sa-ti fie frica de el?

    eu zic ca nu ti-ar strica un al doilea animal de companie , mai ales pt catel cand esti tu la lucru. va trebuie doar o perioada de acomodare

    si cine putea fi muscat? catelul sau soarecele?

    have fun!
  •  
    • 9367 mesaje
    30 Oct 2007, 11:17
    0 0
    'neatza.

    ralucutza, nu cumva tu ai muscat azi-noapte din papucul Mikai?
    ca vad ca de popou o musti cam de multa vreme...
    sau incerci. mai cresti, fato, (daca mai poti)si apoi mai incearca...

    asa, acuma total on-topic:
    Mika, se gasesc in comert niste pliculete cu otrava de soareci cu aroma de nu stiu ce, de-i atrage (le lasa gura apa).
    ia mai multa, ca poate vrea si careva de pe aici...ca vad ca e ceva lume flamanda in zona
  •  
    • 1737 mesaje
    30 Oct 2007, 11:22
    0 0
    duoamna carmen, ma asteptam la mai mult de la domniile voastre
    tu inca n-ai aflat ca prostia n-are leac (nici otrava)?? ntz ntz
  •  
    • 175 mesaje
    30 Oct 2007, 12:39
    0 0
    deci, treaba cu castronu. sa va explice o maestra care a probat si ras-probat capcana asta [a functionat de fiecare data]:
    - se pune un placaj pe jos, nu prea mare, cat sa poti sa-l cari dupa aia;
    - intr-un betisor se infig la un capat o nuca, la capatul celalalt ceva mancare mirositoare [branza];
    - deasupra, cu gura in jos, se pune un castron, a carui buza se sprijina pe nuca. extremitatea betisorului cu branza tre sa se afle sub castron, in interiorul lui.
    ideea e ca soricesco se va baga acolo si va trage de branza, moment in care nuca nu va mai sprijini castronu. dupa care... suni dupa intariri.
  •  
    • 5457 mesaje
    30 Oct 2007, 13:39
    0 0
    L-am trimis pe taica-miu sa ma scape de sochete pana vin io acasa
    Carmen, io cu Raluka ne-am impacat, suntem pretine. Relax
    Bai, aia cu faimosu' castron am facut-o si io, da' un pic invers, in sensul ca nu am inteles exact ce trebuia sa fac, asa ca i-am organizat o cina romantica intr-un castron (in loc de nuca, am pus alune si in loc de branza am pus salam)...petalele de trandafiri si lumanarile parfumate mai lipseau
  •  
    • 517 mesaje
    30 Oct 2007, 13:44
    0 0
    Draga Mika, sunt Dili junior.
    Imi cer scuze dar aseara am ras cu lacrimi de stilul tau amuzant de a povesti....si eram atata de amuzata ca i am aratat si tatalui meu.
    Care a zis sa-ti cer adresa ca sa-ti putem expedia "cotoiul" nostru la pachet.
    Deci.. daca tatal tau nu o rezolva...te ajuta al meu.


    Pupici.
  •  
    • 400 mesaje
    30 Oct 2007, 13:44
    0 0
    incredibil ma mika, tu ii faci conditii sa ii placa la tine acasa [sau ma rog, la tine in castron], pe cand ideea era sa fii un fel de lapusneanu al neamului soricesc!
  •  
    • 74 mesaje
    30 Oct 2007, 15:39
    0 0
    Hai ca m-am distrat..super tare faza Si acum mai am zambete largi pe fatuca asta a mea simpatica..Draga mika...si eu am patit-o! Si eram moarta de frica, mai ales ca zgomotul scos in timpul noptii de animalutul cel "simpatic" era ...infiorator! Nu am dormit ca lumea vreo 3 nopti. Al meu barbat, mai curajos l-a cautat pe ici pe colo, dar ziua zici ca intra in pamant. Nu avem animale de casa asa ca am luat graunte cu otrava. Am fost pentru prima data in viata mea extrem de generoasa si i-am dat aluia sa bage in el cat pentru zece ani de acum incolo...imi doream cu atata ardoare sa ii crape in poienita burtoiul si sa scap si eu de frica A fost o experienta super tare! Am avut=o la un moment dat pe sor-mea in vizita si stand la tv zice asta "bai..ceva rece mi-a trecut peste laba piciorului"..Atunci am fost si mai hotarata sa il extermin Si a bagat ala la graunte otravite in el ca pana la urma s-o fi prapadit pe undeva ca nu l-am mai auzit. Oricum, la scurt timp ne-am si mutat de acolo (nu din cauza asta ) Daa...haios, ce sa zic!
  •  
    • 74 mesaje
    30 Oct 2007, 15:42
    0 0
    Acolo in loc de poienita era alt cuvant..v-ati prins, nu
  •  
    • 2519 mesaje
    30 Oct 2007, 15:44
    0 0
    mah, vedeti daca nu aveti pisica?
    io cat am stat la curte, adica 6,7 ani primeam mereu cadou cate un soricel decedat...ii lasa in casa, in drumul meu, asa, ostentativ, ca pe un trofeu
    ce conta ca uneori era doar jumatate din el? astepta aprecieri. iar eu...procedam in consecinta
    bleah...ca mi-am adus aminte
    noroc ca peretii mei se tineau bine la cate tipete trageam cand descopeream "minunea"