cum sa scap de mirosul urat al gurii?

  •  
    • 95 mesaje
    21 Oct 2007, 23:22
    0 0
    ma spal pe dinti ca lumea, mestec guma si degeaba. fac un tratament cu ulei presat la rece, dar are efect numai pe termen scurt. am mestecat si partunjel si degeaba. am fost la stomatolog si in afara de o carie micuta mi-a zis ca am o dantura perfecta. in schimb, daca mestec pe partea stanga, ma dor dintii, nu stiu de ce.asta a fost de fapt cauza pt care am fost la dentist, dar la control a zis k totul e ok. ce sa fac sa dispara mirosul asta neplacut?
  •  
    • 166 mesaje
    21 Oct 2007, 23:49
    0 0
    lady,ceia ce descrii tu este halena,ea vine din stomac,probabil un inceput de ulcer..trebuie sa consulti si un gastro-enterolog,si prob. se va rezolva problema.acelasi simptom la avut si fratele meu si a mers unde ti-am sugerat.sanatate!
  •  
    • 24 mesaje
    22 Oct 2007, 09:39
    0 1
    Lady, mirosul neplacut din stomac poate proveni de la o afectiune a stomacului dar si de toxinele care raman in stomac. Eu si sotul meu am avut aceeasi problema si am facut o cura de dezintoxicare cu produse naturale si am combinat cu un probiotic - care se adreseaza bacteriilor de putrefactie din intestine. Rezultatul a fost in cateva zile absenta mirosului - care aparea daca stateam fara sa mancam mai multe ore, imbunatatirea digestiei si o stare de bine . Aaa si multa energie si vitalitate. Toxinele sunt dusmanul acestor doua atribute.
  •  
    • 95 mesaje
    23 Oct 2007, 20:16
    0 0
    dyana, cum se numesc acele produse naturiste? as vrea sa imi cumpar si eu si sa fac o cura..au efecte negative asupra organismului si cum se administreaza?multumesc muult
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2007, 14:37
    0 0
    sunt curioasa si eu de ce produse e vorba pt ca am incercat orice era posibil...mi-am facut si o endoscopie si mi-a spus doctorul ca nu am nimic la stomac,deci sunt sanatoasa,dar...te rog sa ne spui si noua despre ce produse e vorba!
  •  
    • 95 mesaje
    28 Oct 2007, 14:04
    0 0
    ...
  •  
    • 369 mesaje
    29 Oct 2007, 22:06
    0 0
    Dyana, cum se numesc produsele naturiste pe care le-ai folosit pt detoxifiere?
  •  
    • 187 mesaje
    29 Oct 2007, 23:57
    0 0
    lady_1, eu am avut aceeasi problema ca si tine. eram disperata, nu mai stiam ce sa fac, am fost si la dr, mi-a dat ceva, ce-i drept nu mai stiu ce, dar nu a avut efect,pana la urma mi-a zis cineva care a citit intr-o carte de naturiste.. VITAMINA C CU PROPOLIS 4 /zi timp de 2 sapt. si nu mai ai probleme. Nici nu costa mult si scapi si de problema. La mine, de cand am luat, nu mai sunt probleme.
    Succes si te astept sa imi spui ce s-a intamplat dupa 2 sapt.
  •  
    • 95 mesaje
    30 Oct 2007, 08:32
    0 0
    blueeyes, multumesc mult. chiar azi ma duc sa imi cumpar! sper sa scap de asta ca e o problema tare neplacuta.te pup si multumesc inca o data
  •  
    • 3036 mesaje
    30 Oct 2007, 10:06
    0 0
    tocmai ieri am vazut un fragment dintr-un serial despre un spital. era acolo vorba despre o pacienta care tot asa, avea o halena pe care nu reusise s-o inlature prin niciun tratament.
    in cele din urma, i s-a facut un tranzit baritat si i-au descoperit un diverticul Zenker:

    Zenker (diverticul al lui)
    Deformatie in deget de manusa a partii joase a faringelui, care formeaza un buzunar in vecinatatea sfincterului superior al esofagului.

    Se pare ca mancarea stagneaza in acest diverticul si produce halena.
    Tratamentul se face chirurgical, dar interventia este de mica amploare.
  •  
    • 187 mesaje
    30 Oct 2007, 17:44
    0 0
    lady_1, chiar azi sa mergi atunci. nu merita asteptare... o sa vezi, o sa fii f multumita. e un tratament usor si nu este deloc sotisitor si, pe deasupra, mai da si roade . astept vesti de la tine... succes!
  •  
    • 122 mesaje
    4 Nov 2007, 20:39
    0 0
    ...cum este cu tratamentul?da roade?......
  •  
    • 572 mesaje
    5 Nov 2007, 18:24
    0 0
    .... eu am inceput vitamina C+ propolis de ieri ... o sa vedem rezultatul...ultima vizita la dentist a fost in septembrie si ma mai duc in ianuarie (doar pt check-up/cleaning ).. imi pare rau ca dyana 321 nu a mai intrat sa ne spuna si varianta ei. sa speram ca imi rezolv problema cu reteta ta lady_1 (as fi tare bucuroasa )
  •  
    • 15 mesaje
    5 Nov 2007, 19:00
    0 0
    buna.trebuie sa folosesti ata dentara.pt ca resturile alimentare dintre dinti se descompun si se acumuleaza bacterii.trbuie sa perii f bine si limba.trebuie sa folosesti apa de gura cu CLORHEXIDINA,o substanta antibacteriana(corsodile-la farmacie se gaseste).si daca nici asa nu trece,trebuie sa te investighezi la stomac.bafta!
  •  
    • 9 mesaje
    8 Nov 2007, 19:29
    0 0
    eu ma confrunt cu aceasta problema de aproape 10 ani si nici acum nu am depasit aceasta neplacere. am fost la foarte multi medici, incepand cu stomatologi, medici internisti si O.R.L. in cele din urma am aflat ca acest miros neplacut este declansat din cauza unei boli numite rinita cronica. Mucoasa nazala se usuca si provoaca niste cruste care nu se pot expectora si raman in partea inferioara a cavitatii nazale, prinzand un miros urat. Acesta a fost diagnosticul mai multor medici de la O.R.L, care au confirmat faptul ca aceasta boala se manifesta asa mai ales in randul femeilor. Tot ceea ce mi-au dat a fost vitamina A uleioasa pt nas si ser fiziologic, Nazomer pt a elimina acele cruste, insa degeaba. Cu parere de rau recunosc ca nu m-am vindecat si nici nu cred ca se va intampla. A trecut prea mult timp si fara nici un razultat. Cauzele mirosului neplacut al gurii este provocat de mai multe cauze, dar la mine despre asta este vorba.
  •  
    • 331 mesaje
    8 Nov 2007, 20:26
    0 0
    Atentie, cand folositi apa de gura cu clorhexidrina ... nu se folosesti mai mult de 10 zile si o data la 6 luni, pentru ca ingalbaneste dantura - medicul stamatolog mi-a spus asta
  •  
    • 170 mesaje
    9 Nov 2007, 18:47
    0 0
    l-am vazut odata pe un medic vorbind la tv despre problema asta si spunea ca totul se datoreaza constipatiei
  •  
    • 572 mesaje
    23 Nov 2007, 22:33
    0 0
    dupa aproape 2 saptamini de vit C+ propolis (3/4 pe zi) si am adaugat din cauza unei rani pe cerul gurii gargara si apa de gura hydrogen peroxide (sper ca asa se scrie -oricum e facuta special pt oral debriding) pot spune ca s-au schimbat lucrurile . din nefericire nu pot spune definitiv-oricum nu am gust/miros neplacut nici dimineata la trezire si in cursul zilei a fost ok cind am folosit din nou apa aia sa-mi clatesc gura nu stiu care o fi de vina da se vad rezultate. Eventual am sa repet tratamentul.-, eu una sunt incurajata de rezultate -multumesc pt sugestii
  •  
    • 4418 mesaje
    24 Nov 2007, 11:25
    0 0
    daca problema nu e rava poti incerca si cu apa de gura dela Colgate
  •  
    • 122 mesaje
    27 Nov 2007, 11:30
    0 0
    am inceput si eu un tratament cu probiotice,si unul pentru detoxifiere,dar deocamdata nu e nici un rezultat.sunt in ceata rau de tot!!!.....