povestiti-va visele si vi le voi dezlega

  •  
    • 182 mesaje
    31 Mai 2004, 10:52
    0 0
    rozamunda,

    trebuie sa mai adaug ca el imi seamana, adica are uneori vise ciudate, oarecum premonitorii..
    de pilda la un moment dat cand ne-am intors din strainatate visa ca eram intr-un tren si nu aveam locuri, si intr-adevar a durat o vreme pana cand am rezolvat cu locuinta..nu stiu ce sa zic, el e mai matur decat majoritatea copiilor de varsta lui..
  •  
    • 711 mesaje
    31 Mai 2004, 11:04
    0 0
    Rozamunda,

    Te rog, da-mi si mie niste indicii pentru niste elemente dintr-un vis: am visat multe bijuterii (parca era o cutie mare din care se revarsau multe bijuterii; ca in Ali-baba si cei 40 de hoti!), iar cele care imi ieseau cel mai bine in evidenta erau perlele.

    Mentionez ca nu am fost la nici o nunta inainte, nu am fost la shopping; de aceea tind sa acord importanta visului, pt ca nu are nici o "inspiratie" din realitatea curenta!

    Multumesc!
  •  
    • 54 mesaje
    31 Mai 2004, 11:44
    0 0
    As vrea si eu un raspuns vis-a-vis de tumultoasele mele pelegrinari din noapte. De cativa ani, visez cam acelasi lucru , nu in fiecare noapte, uneori de doua - trei ori pe saptamana. Visez o casa, ori sunt inauntrul ei ori merg spre ea , drumul e acelasi intotdeauna, e spre toamna, cred , dupa lumina soarelui , ca e trecut de ora 18.00, casa e situata pe un deal si e imprejmuita de paduri ale caror copaci au mereu aceeasi nuante de culori, nu verzi,ci rosiatice, galbene, in rest iarba pe care calc indreptandu-ma spre casa e verde (si nu e nici o poteca) . Casa , aceeasi casa , imi este deja f cunoscuta, ii stiu fiecare ungher, si in visul meu ma copleseste un senmtimement straniu de fericire , usurare amesctecat cu vechi, sinmt asta, pot descrie orice amanunt, fie el cat de neinsemnat, de la culoarea pardoselii, forma si incrustatiile ei pana la firida cea mai intunecoasa a oricarei camere. Casa are mai multe incaperi, sunt toate luminate natural , numai o singura camera , ce pare sa fie chiar in mijlocul ei si nu are ferestre este mereu intunecata si doar usa pe care o deschid ca sa intru in ea ii da o oarecare pata de lumina.Ce este f ciudat : faptul ca nu sunt intotdeauna singura in casa, apar aceleasi persoane, sunt fotografii absolut necunoscute mie (dar in vis imi sunt familiare), nici un om din viata de zi cu zi nu este in visul meu.
  •  
    • 509 mesaje
    31 Mai 2004, 12:02
    0 0
    alice, bijuteriile semnifica diverse lucruri, argintul inseamna bani, aurul tine de sentimete iar perlele stiu ca inseamna lacrimi. ia vezi sa nu plangi un pic eu sper sa nu
  •  
    • 683 mesaje
    31 Mai 2004, 12:04
    0 0
    draga rozamunda,
    spune-mi si mie ce reprezinta copii in vis?
    obisnuiesc sa vizez copii mici in diferite situatii!
    ultimul vis a fost cam asa: un cunoscut avea un copil frumos, era barbat si-l crestea singur, mi l-a incredintat mie sa am grija un timp de el din cauza ca el avea ceva probleme, eu am avut grija de copil si a inceput sa-mi placa mult copilul, care e o dulceata de copila, un sugar. Mi-a placut atat de mult copilul ca am decis sa-l pastrez, prcatic vroiam sa-l fur. Atunci au intervenit ai mei, parintii mei si iubitul meu. Toti ma ajutau sa ascund copilul si sa-l pastrez, pt ca toti se indragostisera de el. Dar omul il isi cauta copilul si-l vroia inapoi, iar eu cu toata familia mea ne chinuiam sa ascundem copilul si sa nu-l dam.
    Intrebarea mea este ce poate insemna chestia asta. Tu ai idee?
    Multumesc!
  •  
    • 509 mesaje
    31 Mai 2004, 12:07
    0 0
    draga mea lexia, dar asta este clar un vis despre o existenta anterioara......se intampla f. rar, e casa in care ai trait candva, in care ai fost fericita, iar acele persoane ti-au fost rude probabil..foarte interesant, n-am visat niciodata nimic din trecutul anterior...

    altfel esti bine? ia da-mi un privat sa mai vorbim, chiar ma gandeam la tine, la ce ti s-a mai intamplat
  •  
    • 509 mesaje
    31 Mai 2004, 12:12
    0 0
    cristinag:

    in general copii mici- sugarii, inseamna necazuri, dar tu visezi un adevarat film...cred ca e dorinta ta subconstienta si puternica de a avea un copil, nu stiu sa-ti spun mai multe
  •  
    • 145 mesaje
    31 Mai 2004, 12:41
    0 0
    Am deseori un vis care ma inspaimanta. Conduc mereu o masina pe care nu o pot controla. Este ori prea mica si nu o pot conduce din lipsa de spatiu, nu ajung la pedale, i se rupe schimbatorul de viteze sau se dezasambleaza si totusi gonesc cu viteza maxima. Ce poate sa insemne. Si pe langa asta am avut acum cateva zile un vis oribil. Imi cresteau ciuperci pe picioare pe care le scoteam si apoi le rupeam....erau peste tot...poate poti sa ma ajuti tu
  •  
    • 683 mesaje
    31 Mai 2004, 13:21
    0 0
    Multumesc pt raspuns!!
    Adevarul e ca imi plac mult copii.
  •  
    • 112 mesaje
    31 Mai 2004, 13:42
    0 0
    Rozamunda, cand ai timp poate imi spui ce inseamna visul meu:
    eram la casa bunicilor (in casa mare), unde am crescut si aduceam acolo niste haine.in acelasi timp cautam intr-o lada din casa (in realitate nu e nici o lada acolo si nici nu a fost) diverse haine care sa le iau cu mine. Una din ele era o camasa de noapte (in vis ma gandeam de ce o iau pt ca mie nu imi plac de loc camasile de noapte).Asta era alba, lunga, cu maneci transparente si am luat-o pana la urma.
    Insa in vis am vazut capul bunicului meu si bunica il punea pe un pat de prispa casei mari (stiu ca suna sinistru dar nu m-am speriat de loc in vis). Bunicul radea. Bunica i-a adus si corp si la pus sub cap, lipit si parea intreg doar cu o cicatrice mare in jurul gatului.
    In acelasi timp in casa mica l-am vazut pe tata ca isi asternea sa doarma jos, chair langa un pat care era deja facut pt dormit. In vis parea cam suparat si eu aveam impresia ca are grija de bunicul meu. L-am intrebat de ce nu doarme in pat,dar nu am primit raspuns. M-am trezit destul de brusc! Toate persoanele din vis sant moarte de cativa ani!

    Mama crede ca tata dormea pe jos pt ca i-am impartit de toate, mai putin un pat... (adica l-am impartit dar inca nu l-am dat persoanei respective). Eu nu cred in chestiile astea cu impartitul, dar mama e convinsa ca asta e explicatia.

    Multumesc mult dc poti sa ma lamuresti.
  •  
    • 442 mesaje
    31 Mai 2004, 16:02
    0 0
    Multumesc roza, esti o dragutza
    Nu, prietenu asta al meu nu ma voia nici roscata, nici blonda.. de fapt, nu ma voia deloc. Eu m-am tinut de capu' lui... dar asta acum un an. Si da, l-am vazut inainte de vis, imi este vecin, dar nu am vb deloc, de fapt, stii cum se zice, am vorbit mult si nu am spus nimik. Ma rog...
    Oricum mersi. O sa te tin la curent cu ce mai visez... poate ma mai descalcesti...
  •  
    • 235 mesaje
    31 Mai 2004, 19:27
    0 0
    Rozamunda mii de multumiri si pupicuri. Momentan nu am probleme cu prietenul, chiar deloc, dar nu se stie pe viitor.
    Si eu ma gandeam ca "moartea nostra" contopirea aceea pe care am simtit-o ar putea sa insemne casatorie.
    Cand ma gandesc ce relatie complicata am avut parca ma bucur ca am avut parte de ceva mai deosebit decat celelalte femei. Acum ma bucur, privind in urma. La vremea aceea imi era groaza. Nu degeaba am inceput sa scriu o carte.

    Multumesc mult.
  •  
    • 184 mesaje
    1 Iun 2004, 12:28
    0 0
    Rozamunda, iti mai amintesti ca mi-ai dezlega un vis, eu purtam incaltaminte neagra pe talpa inalta, .....mi-ai zis ca e de casatori, dar culoarea incaltamintei conteaza? s inca ceva....pana cand crezi tu ca se va adeveri un vis sau altul.....ca cu tipul ala tot sunt certata
  •  
    • 509 mesaje
    1 Iun 2004, 12:37
    0 0
    nata, poate nu e musai sa te mariti tocmai cu el, de maritat sigur te mariti.
  •  
    • 184 mesaje
    1 Iun 2004, 12:41
    0 0
    merci mult! pup
  •  
    • 509 mesaje
    1 Iun 2004, 12:42
    0 0
    AliceA..
    si eu cred ca mama ta are dreptate, stiu ca par ciudate lucrurile astea dar s-au mai auzit cazuri..
  •  
    • 112 mesaje
    1 Iun 2004, 12:49
    0 0
    nici nu stiu ce sa zic...

    dar toate hainele alea in vis si bunicul meu ce pot insemna? si de ce tata avea grija de el?

    multumesc frumos!
  •  
    • 145 mesaje
    1 Iun 2004, 12:51
    0 0
    Te rog nu ma uita.....Am deseori un vis care ma inspaimanta. Conduc mereu o masina pe care nu o pot controla. Este ori prea mica si nu o pot conduce din lipsa de spatiu, nu ajung la pedale, i se rupe schimbatorul de viteze sau se dezasambleaza si totusi gonesc cu viteza maxima. Ce poate sa insemne. Si pe langa asta am avut acum cateva zile un vis oribil. Imi cresteau ciuperci pe picioare pe care le scoteam si apoi le rupeam....erau peste tot...poate poti sa ma ajuti tu
  •  
    • 184 mesaje
    1 Iun 2004, 13:16
    0 0
    Rozamunda, ti-am expediat un mesaj privat, te-as ruga tare mult sa-mi raspunzi
    Multumesc anticipat!
  •  
    • 509 mesaje
    1 Iun 2004, 13:53
    0 0
    Alice, sunt lucruri la care nu vreau sa ma hazardez sa raspund, nu vreau sa te sperii sau mai stiu eu ce..si nici sa ma aberez, sunt si vise la care nu poti primi raspuns