A avut cineva tumoare pe colon?

  •  
    • 274 mesaje
    8 Iun 2007, 00:56
    0 0
    Buna seara Evelor! As vrea sa discut un subiect destul de raspindit in ultima vreme, si anume "tumorile" care pot fi canceroase sau nu. Problema a devenit f. raspindita in urma Cernobilului. Eu am avut tumoare pe colon, dar propun sa discutam despre orice fel de tumoare, poate mai sunt Eve interesate de subiect.
  •  
    • 867 mesaje
    8 Iun 2007, 09:35
    0 0
    buna

    mi-ai putea spune ce simptome ai avut? cand te-ai operat? care e evolutia postoperatorie? multumesc
  •  
    • 274 mesaje
    8 Iun 2007, 15:39
    0 0
    Buna !

    Povestea este destul de lunga, se intinde cam pe 10 ani.
    Deci cam acum 10 ani prin '97 am inceput sa am probleme cu stomacul, ma balonam, eram constipata, ma ustura stomacul de stateam cu Ranitidina pe birou. Azi asa ,miine tot asa daca nu mai rau, am ajuns in cele din urma la medic, care mi-a spus ca este gastrita, combinata cu enterocolita, mi-a dat o reteta si asta e. Am luat medicamentele care m-au ajutat 2-3 zile dupa care reincepeau durerile. Ma rog, prin pile f. mari am reusit in '98 sa fac o internare pentru investigatii. Bani dati pe apa simbetei. Diagnosticul cu care am iesit din spital nu avea nici o legatura cu stomacul si tubul digestiv. Mie i-mi era din ce in ce mai rau, ma umflam din ce in ce mai tare, orice as fi mincat, plus durerile si starea de rau general care aparu-se. In '99 am facut o alta internare pentru acelasi lucru, stomacul,iar la iesire un diagnostic asemanator celui cu un an inainte. Deja incepuse perioada disponibilizarilor cind te apropiai de 50 de ani. Si cu toate ca eram singurul cibernetician din institut mi s-a soptit ca ar fi bine daca pot sa ma pensionez. Si uite asa m-am folosit de ultima internare (a fost si ea buna la ceva) unde diagnosticul era pe bune si m-am pensionat medical. Am zis ca acum o sa ma odihnesc si o sa-mi revin. Dar de unde imi era din zi in zi mai rau. Si am tot dus-o pe picioare cu lasa, miine imi va fi mai bine, pina in vara lui 2005 cind ma umflasem de ziceai ca sunt in 12 luni, nu mai puteam minca nimic nu ma mai puteam apleca, toata ziua stateam intinsa in pat cu o stare de neputinta totala. Cind a vazut fi-miu, mai bine spus a realizat, despre ce e vorba m-a luat pe sus si ma dus la o policlinica particulara unde m-am facut din nou toate investigatiile. Analizele au iesit bine, dar eu muream pe picioare. Pina i-a venit idea dr. sa ma trimita la chirurg, care dupa consult mi-a spus ca este ceve acolo, si trebuie sa fac o internare de citeva zile sa ma investigheze pe tubul digestiv. Si asa la inceputul lui februarie 2006 m-am internat, s-a lamurit imediat ca este o tumoare ff mare, si pe 15 februarie m-a operat.
    Cred ca ajunge pentru acum. Daca vrei sa mai stii si altele intreaba-ma. Eu ti-am povestit cum mi-au venit in minte.
    Pa. Astept.
  •  
    • 231 mesaje
    9 Iun 2007, 00:33
    0 0
    Maia, din punct de vedere medical nu stiu ce se poate face, daca esti operata, Doamne ajuta sa mearga totul bine.Insa stiu cazuri vindecate cu multa credinta si cu ajutorul sfintului Nectarie!!!Asa ca gindeste pozitiv, citeste acatistul Sf. Nectarie si al Sf. Ioan Rusul, ai credinta in Dumnezeu ca nu te va lasa!!!Regimul alimentar este f. important, adica total fara carne, multe lichide si ce mai poti consuma incat sa nu-ti faca rau.Sanatate si incredere in Dumnezeu!!!
  •  
    • 274 mesaje
    9 Iun 2007, 01:09
    0 0
    Draga mea, multumesc pentru sfaturi. In legatura cu regimul alimentar este o controversa: imediat dupa operatie (adica la vreo 3 zile) mi-a spus sa incep sa maninc orice si cit mai consistent. Eu refuzind, ca nu puteam inghiti nimic din cauza intubatiei, se aseza linga mine si nu pleca pina nu mincam. Tot'odata spunea copiilor, care erau mai mult la spital, sa-mi aduca de mincare ce stiu ei ca-mi place. Totul a mers bine si frumos pina am inceput chimioterapia. Dupa asta a inceput chinul, nenorocirea asta de otrava mi-a dat ficatul si probabil si bila peste cap. La ora actuala nu prea mai pot minca nimic fara sa-mi apara imediat amarala in gura.

    Multumesc pentru sfaturi. Pa.
  •  
    • 412 mesaje
    9 Iun 2007, 02:02
    0 0
    Sincer imi pare f rau cand aud de oameni care sufera de boli de genul , dar nu am intrat ca sa va stresez ci sa va urez sanatate si sa fiti optimista ptr ca sanatatea adevarata reiese din interior! Sa aveti grija de Dvs !
  •  
    • 274 mesaje
    9 Iun 2007, 10:39
    0 0
    Draga Soraya mesajul tau mi-a facut sincer, ff. mare placere. Eu fiind putin mai in virsta decit voi toate celelalte (mi-am dat seama dupa problemele pe care le aveti) in compania voastra imi retraiesc tineretea si ma simt si eu tinara.

    Multumesc ff. mult de mesaj.
  •  
    • 412 mesaje
    9 Iun 2007, 16:27
    0 0
    Cu cea mai mare placere .. eu m`am schimbat mult , intr`un tp am fost tare pesimista din cauza prbl de fam.. dar acum pot sa spun ca trec mai usor peste tot , sunt mai optimista ,dar din pkte sunt si momente cand toate imi trec prin cap si mi`e f greu.. De curand am intrat si eu pe forumul acesta si ma bucur mult ca pot sa`mi fac prietene de toate varstele (eu avand 16 ani) ! Cat despre sanatatea lumii o tin intr`una ca totul vine din interiorul nostru ....nu degeaba pe lumea aceasta de oameni buni/rai totusi..s`au intamplat MIRACOLE ..te pup dulce pe tine si pe toate evele !
  •  
    • 231 mesaje
    9 Iun 2007, 17:05
    0 0
    Maia, se vede ca esti o luptatoare, imi place tare mult de tine!!!Esti de apreciat ca nu te lasi invinsa, ma bucur ca ai ales sa stai de vorba cu noi...Ce sa-ti spun, aceasta boala nu te-a doborat 10 ani de zile, nu te va dobari nici acum, numai curaj si forta de la Dumnezeu sa ceri!!!Intr-adevar chimioterapia este crunta si tot organismul este intoxicat, de asta iti da si greata si senzatia de amar in gura, de asta ti-am spus sa bei multa apa!!!
    Am vazut cazuri cu astfel de tratament, dar nu sunt eu in masura sa dau sfaturi...ci doar ajutor, sustinere, ca-i tare greu cand esti singur si treci printr-o incercare, in famile nu poti descarca "tolba", ca sa-i protejezi pe cei dragi, asa ca este buna aceasta solutie, de a vorbi intre noi.Doamne ajuta si multa sanatate!!!
  •  
    • 274 mesaje
    10 Iun 2007, 00:24
    0 0
    Draga Ainigriv (cred ca am scris bine numele) multumesc pentru vorbele frumoase. Intr'adevar asa este, nu am cu cine vorbii despre problemele mele. Cu toate ca am 2 copii mari,cu ei nu pot vorbi, mai bine spus refuza dialogul cu mine pe tema asta. Din cauza lipsei de dialog pe marginea problemelor ce ma intereseaza pe mine, am facut si o depresie destul de puternica de am ajuns la psihiatru. Spui ca sunt o persoana puternica, da asa este, am trecut prin destul de multe probleme in viata. Si exista o vorba din batrini care spune ca ce nu te omoara ,te intareste. Sa stii ca asa este.

    Inca o data multumiri pentru vorbele frumoase si tie si lu Soraya. Pa.
  •  
    • 40 mesaje
    10 Iun 2007, 11:02
    0 0
    As avea si eu o intrebare pentru doamna Maria.
    IMi puteti spune care sunt simptomele cancerului de colon?Eu am citit mult in legatura cu asta dar as dori sa stiu parerea cuiva in cauza.
    Se poate sa ai cancer la colon la 20 de ani?Eu am dureri in partea stanga si cateodata in dreapta(adica la colon) si am crampe,am suferit si de constipatie mult timp(luam numai ceaiuri care se pare ,din cate am citit,ca duc la cancer de colon;am baut vreo 5 ani) acum am fost la gastro si mi-a dat un tratament in urma caruia ma simt mai bine,am scapat de constipatie si s-au mai ameliorat durerile.Acum un an am avut si sangerari dar care au tinut cam o saptamana dupa care nu am mai avut deloc de atunci(nu m-am ingrijorat foarte tare deoarece s-au oprit repede si n-au mai revenit)
    Asori totusi sa stiu daca din aceste simptome rezulta ca as avea o problema grava.Ce parere aveti?
    Va multumesc mult!
  •  
    • 40 mesaje
    10 Iun 2007, 11:05
    0 0
    Ma scuzati ca v-am incurcat numele,intrebarea mea este pt doamna Maya.
  •  
    • 231 mesaje
    10 Iun 2007, 23:55
    0 0
    Maia,chiar ar fi bine sa ne povestesti prin ce ai trecut, este si o metoda de terapie, descarca-te de tot ce a fost rau si stresant in aceasta experienta, dar spune-ne si ce ai invatat din ea!!!Nimic nu este intamplator in viata noastra, daca Dumnezeu ingaduie astfel de incercari grele, ne iubeste si vrea sa invatam ceva din ele.Oricum ar fi, ai trecut peste ce a fost mai greu, deci nu se pune problema de acum incolo, gandeste pozitiv si iubire multa, ca vindeca!!!Eu am trecut printr-o experienta de 1000 de ori mai usoara, dar am invatat multe si iubesc si culoarea cerului cand ma trezesc dimineata, si norii si ploaia si soarele si florile si TOTUL, pentru ca Dumnezeu este iubire!!!
  •  
    • 274 mesaje
    12 Iun 2007, 12:46
    0 0
    Dragele mele, am citit mesajele voastre pentru care va multumesc.
    Draga Aingi.. (scuzama dar inca nu mam obisnuit cu numele) la inceput am cam spus povestea, reciteste-o si intreaba-ma.
    Eva cu problema, care mi-a gresit numele (uite eu nici macar nu-l stiu pe al tau - i-mi cer scuze) s-ar putea sa ai ceva probleme. Parerea mea e sa te adresezi si unui chirurg.
    Va las Eveleor, ma duc la doctor sa-mi citeasca testele tumorate. de asta depinde cit mai traiesc. Am ffff. mari emotii.
    Pa.
  •  
    • 412 mesaje
    12 Iun 2007, 22:47
    0 0
    Sa ne dai vesti bune !
  •  
    • 274 mesaje
    15 Iun 2007, 00:51
    0 0
    Buna Evelor,
    Am aparut cu vesti deocamdata bune. Testele tumorale au iesit bine. Deci dupa ele nu as avea cancer. Veste care m-a bucurat, va dati seama. Sa vedem mai departe ce se va intimpla. In general porcaria asta ataca ficatul. Deja bila i-mi cam face probleme. Trebuie sa mai fac alte investigatii pentru ficat si rinichi. M-a dat peste cap chimioterapia. Asta e ca nasterea: te regenereaza pina te termina. Dar despre fiecare in parte, la vremea respectiva. Trebuie sa ne mai pastram subiecte de discutie si pentru mai incolo.

    Acum am un mesaj pentru Franchise. Am recitit din nou ce ai scris, cu mai multa atentie. Nu cred ca este cazul sa te gindesti la prostii. Ai ceva probleme cu digestia cred eu, mai exact cu constipatia. Daca ai fost la doctor si ai facut tratament, dupa care te-ai simtit mai bine, continu-al. In orice caz tine-ma si pe mine la curent cu situatia ta. Daca doamne fereste, continui sa te simti rau, daca vrei, te trimit sa te consulte chirurgul meu, daca este din Bucuresti.
    Va pup pe toate. pa.
  •  
    • 412 mesaje
    15 Iun 2007, 12:28
    0 0
    Ma bucur sincer ptr tine :* Sper sa fie bine de acum in colo.Nu vreau sa te stresez dar asa ma enerveaza cand trebuie umblat prin spitale ! Si eu am mai avut ceva prbl si am si acum altele dar trec ,dar vroiam sa subliniez ca ne imbolnavim cu capul de la stres cat umblam , ba la analize , ba rezultate , consultatii etc ..pfff
  •  
    • 274 mesaje
    15 Iun 2007, 12:59
    0 0
    Draga Soraya,
    Asteptam mesajul tau, (si inca citeva). Ma bucur ca mi-ai raspuns. Cu toate ca esti asa micuta i-mi place sa discut cu tine. Am impresia ca ai si tu f. multe probleme. Daca nu vrei sa le discutam aici, scrie-mi pe privat ca sa-ti dau i-mail, sau sa vorbim cum vrei tu. Eu nu stiu cum merge chestia asta cu 'convorbiri private' dar probabil ca tu sti, si ma inveti si pe mine.
    Astept raspunsul tau. Pa.
  •  
    • 231 mesaje
    15 Iun 2007, 22:47
    0 0
    Doamne ajuta, Maia!!!Ce veste buna ne-ai dat!!!De acum incolo numai de bine sa gandesti,ca oricum Dumnezeu este cel care le aranjeaza pe toate, asa ca sa nu ai nici o teama in privinta bolii.Este normal sa faci toate investigatiile si tot ce spun medicii, ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, iar in rest ai nevoie de liniste, si la propriu si sufleteasca.Gaseste multe lucruri care iti fac placere:muzica,plimbari, carti,discutia cu noi, rugaciune si ai sa vezi ca totul va trece ca un vis urat!!!
    Ficatul isi va reveni dupa bombardamentul cu chimicale, mananca multe fructe si catina-fie fructul, fie sirop de catina, este dulce acrisor, il gasesti la farmacii naturiste, are cea mai mare cantitate de vitaminaC si caroten, reface intreg organismul!!!Lichide multe stiu ca trebuie sa bei peste 2l pe zi si in rest tot ce simti tu ca-ti face bine!!!Hai sa dea Dumnezeu sa vorbim numai despre lucruri bune si credinta multa, ca nu te lasa Dumnezeu!!!
  •  
    • 274 mesaje
    15 Iun 2007, 23:58
    0 0
    Draga Ainigriv,
    Ma bucurat mesajul tau, de fapt, ca sa fiu sincera, il asteptam. Pina in prezent totul a iesit bine, sa vedem in continuare, dupa ce voi face si celelalte investigatii si va mai fi necesara o vizita la oncologie - au trecut 6 luni de cind am terminat chimioterapia. Ei, dar cred ca totul va fi bine.
    Multumesc draga mea pentru incurajari, cred ca de acum vom discuta numai lucruri frumoase.
    Primul raspuns cind am intrat pe forum l-am primit de la Tango de care nu mai stiu nimic.