HPV - Grup suport

  •  
    • 1266 mesaje
    12 Feb 2009, 03:17
    1 0
    ...Fetelor, am si eu o intrebare : avand in vedere ca HPV v-a fost transmis de catre partener, el nu face nici un tratament?? Caci voi vorbiti aici doar de tratamentele voastre...dar cu el, cum ramane??
  •  
    • 1 mesaje
    19 Feb 2009, 22:35
    0 0
    Mi-au aparut si mie acei vestiti negi in jurul anusului..nu am fost la doctor..sincer mi-e frica de ce mi-ar putea spune.Astept sa imi trimita iubitule meu crema aldara si sa vad daca imi trec...insa am niste intrebari...iubitului meu nu i-a aparut nimic,este absolut normal..am inteles ca cu Aldara se da 3 zile pe sapt,de ex. luni-miercuri-vineri..asta ins ca pana duminica nu imi mai dau,nu?
  •  
    • 92 mesaje
    20 Feb 2009, 14:59
    0 1
    buna gabi

    tratamentul cu adara nu trebuie sa il faci singura !!!!
    dupa aldara poti sa ai tot felul de reactii adverse - febra, ameteli, etc - trebuie neaparat sa mergi la medic
    cealalta fata noua - in mod normal si partenerul ar trebui sa faca tratament dar daca nu are nici un fel de simptome nu este neaparat necesar - dar!!! pe tot timpul tratamentului tau si 6 luni dupa trebuie sa aveti numai contact protejat - el poate sa elimine de la sine in perioada asta virusul
    referitor la condiloame - depinde de imunitatea ta, respectiv a lui
    daca sistemul lui imunitar este mai puternic nu ii apar neaparat
  •  
    • 92 mesaje
    20 Feb 2009, 15:07
    0 0
    aveti grija de voi si de sanatatea voastra
    va rog nu va apucati sa faceti tratamente dupa ureche
    candida NU este acelasi lucru cu HPV!!!
  •  
    • 320 mesaje
    24 Feb 2009, 21:53
    1 0
    citesc de mult articole despre hpv si culmea....azi am aflat ca am si eu...Desi nu am facut estul ADN HPV, la papanicolau a iesit LGSIL inflamatie mixta, adica displazie cervicala usoara. pe net am aflat ca asta ins ca am celule modificate. totusi, pe papanicolau nu zice ca as avea hpv (de fapt alt test il diagnosticheaza oricum) dar doctorita a zis ca am si ca deocmdata nu are rost sa fac tipajul. DE CE? pt ca am dispalzie, ins neaparat ca a fost cauzata de hpv? de aia e doctorita asa sigura? alta intrebare: HPV cica nu se vindeca niciodata, ci doar devine inactiv. bun, dak am dat virusul la partener, nu il iau inapoi? eu pot vedea ca nu-l mai am, sau ma rog, ca nu mai e inactiv, facant testul. dar el?? ca am auzit ca la ei nu exista metode de disgnostic. daca eu fac eforturi si il fac inactiv, il pot lua inapoi? scuza daca nu sunt coerenta, dar de la ora 4 cand am afalt am citit ca nebuna pe net si cu toate astea am atatea intrebari...........
  •  
    • 92 mesaje
    25 Feb 2009, 11:52
    1 1
    buna gabi
    imi pare rau sa aud
    te rog mult nu te panica incearca sa fii puternica si pozitiva - un sistem imunitar puternic si o mentalitate pozitiva ajuta impotriva hpv f mult
    partenerul poate sa se vindece - adika - virusul sa devina inactiv si la el - de aceea pe durata tratamentului tau se recomanda contact protejat
    daca are leziuni - atunci va trebui sa faca si el tratament - sau tratament preventiv

    scuze dar nu am timp sa scriu mai mult
    o sa revin si astept intrebari

    curaj si ai grija de tine
  •  
    • 320 mesaje
    25 Feb 2009, 21:19
    0 0
    multumesc..... de prieten n-am despartit recent. acum imi e groaza sa ii zic....asta ins ca el va risca sa isi infecteze urmatoarea partenera...Asta ins ca el va trebui sa faca toata viata sex protejat ? Adica daca el va fi cu alta, si ea va lua virusul,dar acesta va avea aceleasi urmari si la ea? sau e in functie de rezistenta sistemului imunitar? MI-E GROAZA sa ii zic.........................................Cat de curand voi face colposcopie si testarea HPV s avad exact tulpina. Eu am si durere. Am auzit ca atunci cand e cu durere , e semn rau. Pe voi v-a durut ceva? (cele care aveti afectiunea asta) multumesc anticipat
  •  
    • 53 mesaje
    28 Feb 2009, 13:01
    0 0
    Draga Gabi,si eu ma confrunt cu acest virus de cativa ani.Am fost diagnosticata cu hpv 6/11 dar de cate ori mi_au iesit condiloamele nu am avut nici un fel de sintom,nu ma durut nimic pur si simplu la controalele pe care mi le faceam tot la 6 luni mi se spunea daca au reaparut sau nu.Ptr mine e un cosmar.
  •  
    • 320 mesaje
    28 Feb 2009, 13:28
    1 0
    daca se poate spune asa, sa stii ca esti oarecum "norocoasa" pt ca aceste condiloame se trateaza. Daca ai fi avut hpv high risk, ala ataca celulele de pe col si faceai displazie cervicala....care nu doare, nu se vede, dar efectele ei pe termen lung sunt mai riscante....
  •  
    • 53 mesaje
    28 Feb 2009, 15:06
    0 0
    Nu prea as spune ca sunt norocoasa.Condiloamele astea mi_au iesit deja in decurs de 2 ani de 2 ori si au trebuit cauterizate.Acum sunt insarcinata in 3 luni jumate si mi_au reaparut.Am inteles ca in timpul sarcinii din cauza imunitatii mai scazute pot reaparea mai des.Numai ieri am fost de mi_a cauterizat unul ptr ca daca le am ele acum se dezvolta f. repede si iau dimensiuni destul de mari ceea ce nu e deloc bine ptr sarcina.Va trebui daca tot asa o tin sa nasc prin cezariana.Totusi imi pare sincer rau ptr toate fetele care au acest virus ptr ca stiu ca este unul dintre cele mai urate.
  •  
    • 320 mesaje
    28 Feb 2009, 20:33
    0 0
    dar totusi de ce reapar? eu am tot citit ca daca manaci sanatos si faci efortur sa ai un sistem imunitar bun, virusul devine inactiv. chiar daca partenerul il are, am auzit ca se capata imunitate. daca se capata imunitate, atunci de ce reapar condiloamele? de ce se "reactiveaza" virusul?
  •  
    • 1 mesaje
    19 Mar 2009, 15:48
    0 0
    Buna, dr. Popa este super. Eu am platit colposcopia 250 lei. Merita toti banii. Decat sa dai cate 100 de lei la 10 cabinete si sa auzi numai prostii, mai bine dai, 250 odata si macar pleci de acolo stiind situatia reala.
  •  
    • 320 mesaje
    19 Mar 2009, 22:17
    0 0
    unde e doctorul asta? (eu sunt din Iasi).
  •  
    • 2 mesaje
    3 Apr 2009, 13:43
    0 0
    Buna tie si tuturor fetelor.
    amles sa-ti raspund tie pt ca ma potrivesc la diagnostic cu tine.Displazie severa cu condiloame, conizatie cu biopsie cu rezultat CINIII.Acom imi fac testul hpv si rezist in mediu lichid.
    Trebuie sa astept 2 saptamani.Sant tare speriata.Sant din Galati, ma tratez cuDr.Botezatu, am auzit ca e tare bun, dar nu am apucat inca sa capat incredere in el.
    A trecut cineva prin aceasta situatie?Stie cineva amanunte despre Dr.Botezau_?
    Va muttumesc pt orice stire
    Va pup si multa sanatate
    lady hamilton
  •  
    • 2 mesaje
    3 Apr 2009, 13:47
    0 0
    A m revenit!
    Nu am specificat cui i-am raspuns.Ma refeream la Ada83
  •  
    • 320 mesaje
    3 Apr 2009, 20:42
    0 0
    ladyhamilton, eu am CIN 1, deci nu stiu la tine exact care sunt demersurile. La mine insa am primit tratament doar cu ovule si un gel...Si eu sunt speriata, dar m-am cam obisnuit cu ideea, vazand cat de multa lume are HPV. CEVA FOARTE IMPORTNAT: consulta 2- medici inainte sa faci ceva! e foarte important!
  •  
    • 320 mesaje
    3 Apr 2009, 20:49
    0 0
    as dori si eu sa imi spuna cineva ce tratament a urmat pt disgnosticul LGSIL. Dupa acest diagnostic la PAP, am
    facut colposcopia, care a confirmat tot LGSIL. Vad ca undele fete zic ca au facut colposcopie si au vazut ceva pe un ecran...La mine nua existat asa ceva. Era doar un microscop cu care d-na doctor vizualiza colul, fara sa apara imagini nicaieri. In fine, dupa colposcopie s-a confirmat LGSIL - Displazie grad 1, cu recomandarea de a folosi ovule si un gel timp de 3 luni, dupa care sa revin. iar pt imunitate: echinaceea sau imunostim, la alegere , 2 pastile pe zi. Am citit prospectul la acele ovule (VIVIFLOR) si la gel (HERPIGEN) si am concluzionat ca acestea sunt doar pt afecituni minore ale colului, pt refacerea florei, etc. E ASTA DE AJUNS? SIMT CA E PREA PUTIN, SIMT CA STAU SI ATEPT PE RISCUL MEU CUMVA (ma tem sa nu evolueze de la LGSIL la HSIL). Poate devin eu paranoica , dar toate aceste instructiuni sunt de ajuns? E a 2 a octorita la care merg si mai vreau in curad sa merg la una care ar fi printre cei mai buni din Iasi....Dar pana atunci, astept ORICE PARERE legata de tratament. Voi ce ati luat?
  •  
    • 320 mesaje
    30 Aug 2009, 23:11
    0 0
    fetelor, ce mai faceti, cum va mai simtiti ?
  •  
    • 1 mesaje
    31 Aug 2009, 21:11
    0 0
    buna dragi eve. ma alatur si eu voua in lupta cu acest virus. am fost depistata acum o luna si ceva cu el. Am facut Pap acum doua saptamani si mi-a iesit clasa II, de asemenea la colposcopie s-a evidentiat si o rana pe col. Am si condiloame interne. Vineri ma voi duce la medic sa vedem ce imi va spune doctora in urma rezultatelor de la Pap. Trebuie sa fac de asemenea si tipajul si va urma si un ERAD.
    Pana acum am tinut tratament cu ovule si am facut irigatii cu Tantum Rosa. De asemeni am mai luat si niste imunostimulatoare.
    Ma bucur ca am gasit acest forum si pe voi fetelor care v-ati impartasit experientele. Pe mine m-au ajutat sa ma ridic psihic si sa lupt. Nu e deloc usor, dar nici batute nu trebuie sa ne lasam.

    Gabitza, poate ne povestesti cum mai evolueaza tratamentul tau

    Va pup si va doresc multa sanatate.
  •  
    • 6 mesaje
    2 Sep 2009, 13:24
    0 0
    Buna fetelor in viata mea nu m-am gandit k o sa ajung sa scriu pe un site sau forum dinacesta , si o sa spun unor necunoscuti ce pb am , mi o ciuda de mor ca o nespalata nu are nimik si eu care ma protejez si creme si tot tacamul am fost diagnostica ieri la ginecolog prima data in viata mea cand merg am 24 de ani ,cu anexita cr , hpv 16 , si cu posibilitatea de a ramane sterila din cauza acestei anexite , nu am facut avort nu nasteri nu po spune k am fost usa de biserica am avut ceva parteneri dar nu luati de pe strada mereu am folosit prezervativ , doar durex k celelalte imi provocau scrugeri ,.. azi am folosit si eu Condyline , mie mi-a spus ca o picatura la 2 zile sa folosesc , si citesc aici si la fiecare e diferit asa de confuza sunt mai ales cand stiu k HPV-ul acesta da si cancer de col uterin .numai negru vad in fatza ochilor dar ma gandesc sa merg si la alt medic . mi ar place sa fiu asa puternica ca voi , mi de chestia ca am dat bani pe medicamentul acesta si sa vad k nu si face efectul .
    Fetelor mult noroc succes si as fi preferat sa traiesc in 5 ani dar sa fiu sanatoasa tun decat pana la 60/80 ani tot timpul bolnava .
    Mult noroc