cura cu banane si lapte

  •  
    • 131 mesaje
    11 Mai 2007, 17:21
    0 0
    Mai daca esti asa pofticioasa poate nu-i bine sa tzii cura asta ..nu de alta dar eu chiar si dupa ce am iesit din cura am avut pofte si imi era foame aproape non stop ...si asta cateva saptamani pana mi-am mai revenit. Daca nu te cunosti ca ai o vointza de fier mai bine incerci altceva .. pt ca daca dai frau poftelor in mod sigur ai sa te ingrasi dupa eu chiar faceam realmente mari eforturi sa ma opresc din mancat si simtzeam ca-mi ploua-n gura cum miroseam ceva.
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Mai 2007, 20:11
    0 0
    Orice cura as incerca, poftesc la ce nu am voie in acea cura! (stii tu, tentatia fructului oprit) Asa ca eu am ajuns la o concluzie: ori mananc tot ce imi pofteste inima si ma conformez cu cele 6-8 kg. in plus, ori ma abtin si arat si eu ca omul
  •  
    • 1125 mesaje
    27 Iul 2007, 09:55
    1 0
    .
  •  
    • 1 mesaje
    4 Mar 2013, 15:51
    0 1
    Am si eu o intrebare.. Eu stiu ca aceasta cura se tine in felul urmator: timp de maxim 4 zile, 3 pahare de lapte (normal,semi-degresat, cum doriti), si 3 banane pe zi. Adica la micul dejun, pranz si cina cate o banana si un pahar de lapte si se pierd intr-adevar aprox 1 kg/zi. Cum este pana la urma? 
  •  
    • 1 mesaje
    14 Mar 2013, 11:12
    0 0
    Citesc mai jos ca bananele si laptele nu ajuta la slabit...
    Cu tot respectul,
    Bananele datorita continutului de pectina (un tip de fibra solubila),  ajuta intregul proces digestiv si previn constipatia.
    Un factor important in cura de slabire.
    Multi se simt depresivi cand tin cura de slabire,au insomnii..ceea ce banana combate prin vitamina B6 din continut si prin faptul ca ajuta la secretia de serotonina.
    Combinate cu lapte,sunt cura de slabire ideala...asta datorita faptului ca organismul isi ia necesarul de vitamine si proteine din cele doua,incat nu se ajunge la un deficit .Nici la ameteli,tremurat,etc.
     Insa,ca in orice cura...cantitatea conteaza

  •  
    • 1 mesaje
    22 Aug 2013, 15:21
    2 0

    Laptele degresat

     

    Laptele degresat nu este mai bun in dieta decat cel clasic. Oamenii aleg lapte degresat gandindu-se ca astfel introduc mai putine grasimi in orgasnism. Insa grasimile din lapte sunt total irelevante si chiar benefice pentru ca provin dintr-un produs natural, sanatos. Mai mult, caloric vorbind, nu rezolvi mare lucru daca bei lapte degresat, in sensul ca diferenta de calorii dintre produsul clasic si cel “light” este infima. In timp ce laptele normal, de aproximativ 3% grasime, contine 150 de calorii pe o suta de mililitri, laptele cu 1,5% grasime contine 130 de calorii, diferenta de 20 de calorii fiind nesemnificativa. Abia laptele degresat total, cel cu 0% grasime, este cel care are doar 80 de calorii pe o suta de mililitri, dar nu bei toata ziua doar lapte ca aceasta diferenta sa se faca simtita. Chiar si in diete, mai bine bei un pahar de lapte normal care este mai sanatos si mai satios decat sa te “tocmesti” pentru 70 sau 150 de calorii.