Scrisoare

  •  
    • 970 mesaje
    22 Aug 2016, 16:22
    4 2
    Draga amanta, Stiu ca, in momentul de fata iti spui ca societatea este ciudata. Iti spune sa fii tu insuti, tot ea e cea care te judeca. Eu, societatea, cred si inteleg un singur lucru: ca dragostea nu e ceva care se programeaza, si nici ceva care se planifica. Stiu (si) ca nu exista viata fara complicatii, iar pentru asta trebuie sa faci compromisuri. Eu te-as intreba : compromisul la care ai ajuns, acela de a te ascunde , l-ai facut pentru a nu fi judecata? Pentru ca te judeci tu? Pentru ca nu e corect? Pentru ca nu esti (foarte) mandra de tine, de ceea ce faci? Cine judeca, pe cine? Probabil in momentul asta te intrebi daca am intalnit (in realitate) amante. Chiar mai multe tipuri: - amanta fericita, care sta mai multi ani intr-o astfel de relatie, care apoi este parasita; -amanta nefericita, pentru care unul divorteaza, dupa care o paraseste (intr-un final si pe amanta). Am mai intalnit inca un tip de amanta (nu stiu unde sa o plasez), acela in care tipul ramane ca ea, o perioada ea e fericita ca el a ales-o, dupa care devine nefericita si chiar ea il paraseste. Sustii ca traiesti acel ceva magic. Ce poate fi magic in a-ti placea sa te tina cineva ascunsa? Ce poate fi de vis sa traiesti pe jumatate? Ce poate fi mirific sa traiesti cu stres si lacrimi? Magic este acel lucru simplu, cand barbatul de langa tine se lauda in fata oricui ca esti a lui, cand isi doreste sa urineze langa tine sa isi marcheze teritoriul (stiu, nu suna romantic), cand plangi de bucurie, si cand acel cineva este langa tine full time. Vrei sa-ti planga cineva de mila? Lumea o s-o faca, cand o sa incetezi tu prima. Sunt destui barbati (singuri) pe lume, dar daca stai cu mainile impreunate si rugandu-te la Dumnezeu sa ti-l scoata in cale, nu o sa-l gasesti. Ba, daca stai atarnata de (un) altul legat (deja), nici atat. Stiu ca, probabil, in clipa in care citesti asta iti spui ca va veni/il vei gasi, si stiu (si eu) ca asa va fi, doar tine minte : peste ani, nu poti trai acelasi lucru. Pentru ca toate se fac la timpul lor. Si as mai scrie, dar moare bateria la telefon (fir-ar tarana virtuala usoara). Nota: deschid topicul in aceasta sectiune, tot din dragoste - pentru femeile care (ar trebui sa) se respecte, pentru femeile care nu ar trebui sa se lase ascunse, pentru femeile care trag (totusi) acea linie si se intreaba :" ce am realizat pana la anii astia?". GirlOnline (o neinteleasa, dar totusi o inteleasa).
  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 18:04
    3 3
    Dupa parerea ta ce ii leaga pe oameni cu adevarat? Si nu inteleg de ce nu-i luat la rost niciodata barbatul. Ori nevasta. De ce mereu si mereu amanta? Amanta care-i poate singura care iubeste, sacrificandu-se. Poate ca bat campii...Povesteam de amica aia a mea, ea niciodata nu s a ascuns ori a fost ascunsa , se plimbau pe strada principala mana in mana. Societatea nu a urlat, nush de ce. Poate ca pentru ca nevasta nu a urlat. Oare de ce?
  •  
    • 151 mesaje
    22 Aug 2016, 18:52
    2 0
    Eu ràmân la parerea mea ca sunt destui barbati pe lumea asta si ai de unde alege.

    De ce sa alegi unul inhamat deja la o caruta, cu catel si purcel, soacra mica si plozi, cand mai incolo sunt altii liberi, tineri si nelinistiti ?

    Ca si cum ai avea de ales intre un armasar si o mârtzoaga inhamata la o cotiga... Mie mi se pare normal sa alegi armasarul...
    dar, ma rog, oi fi eu de moda veche...
  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 19:09
    5 1
    Coana mare, dar daca nu ti plac ori daca ei nu te plac? Ce faci, ingrosi deja randurile ingrosate ale nefericitilor inchisi in cupluri toxice? Solutia e una : sa ramai singur, singura. Asa esti moral si moral.
  •  
    • 169 mesaje
    22 Aug 2016, 19:10
    4 0


    Acest mesaj a fost editat de către Mrs_Nobody: 26 Aug 2016, 11:26
  •  
    • 151 mesaje
    22 Aug 2016, 19:20
    2 0
    Pasarea-Spin said:Coana mare, dar daca nu ti plac ori daca ei nu te plac? Ce faci, ingrosi deja randurile ingrosate ale nefericitilor inchisi in cupluri toxice? Solutia e una : sa ramai singur, singura. Asa esti moral si moral.

     

    E si asta o optiune , daca standardele sunt prea ridicate...

    Depinde de fiecare, ce prefera: o relatie toxica sau o singuratate serena ...dar si singuratatea este relativa , si zic eu, ca nu exista om singur, ci mai degraba oameni incapabili sa-si traiasca viata . Dar asta este deja o alta discutie...

     

  •  
    • 151 mesaje
    22 Aug 2016, 19:27
    2 0
    Mrs_Nobody said:Asa ziceam si eu, coana mare, ca tine, pana cand am inceput sa ma uit in jur. Numai nevolnici, ori ratati, ori fara scoala si care scriau cu picioarele, fara o carte citita la viata lor, ori deprimati care asteptau sa ii scot eu din groapa, ori acriti pe viata, ori care urau femeile si pt ei erau toate curve, ori care voiau sa se insoare dupa o luna, ori imaturi, ori pierde-vara, ori prea departe, ori care voiau sa faca un copil cu mine, asta fiind conditie sine qua non. Nu mai vreau copii.
    .

     

    Aici iti dau dreptate 100 % .

     

     

  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 20:33
    1 2
    Banii, casatoria, religiile au distrus fiinta umana, acesta-i adevarul. Mai incearca unul altul- iubind- sa mai salveze cate ceva dar e greu.
  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 20:34
    1 0
    Coana mare, daca nu existai ar fi trebuit sa fii inventata! Orice forum ar avea nevoie de tine.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Aug 2016, 21:10
    2 0
    Pasare-Spin, Am explicat in vreo doua capitole; cel mai mare act de lasitate din partea unui barbat este sa insele. Nu face nimic pentru a-si salva casnicia, nici nu-si lasa nevasta (unui) altuia sa o iubeasca. Aici insa, e vorba de femeie (ceea ce sunt si eu) si de (fie-mi cu iertare) a intelege de ce s-ar putea multumi ea sa fie pe un loc secund, cand personal, cred ca, fiecare femeie merita un barbat numai al ei.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Aug 2016, 21:13
    0 0
    Mrs_Nobody,
    Il placi, am inteles asta. Ce faci in momentul (stii si tu ca ar putea veni momentul) in care el va decide sa puna capat relatiei?
  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 21:41
    6 0
    GirlOnline, "un barbat numai al ei"...Pai nimeni nu e proprietatea nimanui. Faptul ca ai un sot nu inseamna ca omul asta, barbatul asta, fiinta asta e A TA. Nu e!. 2. Se intampla si destul de des ( ca si in povestea topicului) ca barbatul, sotul, sa o iubeasca, inteleaga, sustina etc etc pe amanta si deci amanta din acest punct de vedere care dealtfel e esential, vital- iubirea, daruirea- este pr primul loc nu pe al doilea. Intelegi? Se inverseaza complet rolurile. Sotul ii da sotiei rolul de sotie- care dealtfel o satisface, e SOTIA in fata lumii si a ei insasi, in fata constiintei lui e ok. Nu afirm ca este situatia ideala si de dorit intr o viata, o, NU! Dar sincera sa fiu nu mi se pare una drama...cata vreme niciunul din cei trei nu traieste situatia ca drama. Fiecare cam are mai mult decat ar avea fara amanta. Fara amanta sotul ar fi nervos, furios, sotia la fel, ei oricum nu se inteleg caci daca s-ar fi inteles ...el nu iesea din casnicie. Ca el nu rezolvat relatia? Ce stim noi? Poate ca au incercat si nu au reusit. E o situatie de viata cum sunt muuuulte pe lume.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Aug 2016, 21:58
    1 0
    Pasare-spin,
    Nimic mai adevarat "nimeni nu e proprietatea nimanui".
    Ce nu sunt de acord, este ca atunci cand doi oameni hotarasc (de acord comun) sa se casatoreasca, AR CAM trebui sa stie ca, punandu-ti inelul pe deget este ca un fel de "esti luat de pe piata". Poate nu pentru totdeauna, nimic nu garanteaza asta. Dar atata timp cat tine, fa-o cu demnitate. Si respect.
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Aug 2016, 22:00
    0 0
    GirlOnline said:Pasare-spin,
    Nimic mai adevarat "nimeni nu e proprietatea nimanui".
    Ce nu sunt de acord, este ca atunci cand doi oameni hotarasc (de acord comun) sa se casatoreasca, AR CAM trebui sa stie ca, punandu-ti inelul pe deget este ca un fel de "esti luat de pe piata". Poate nu pentru totdeauna, nimic nu garanteaza asta. Dar atata timp cat tine, fa-o cu demnitate. Si respect.

     

    Ei, aici-i-aici.

     

    Baza. Elementul de baza, pardon.

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 22 Aug 2016, 22:02
  •  
    • 169 mesaje
    22 Aug 2016, 22:09
    1 1
    GirlOnline said:Mrs_Nobody,
    Il placi, am inteles asta. Ce faci in momentul (stii si tu ca ar putea veni momentul) in care el va decide sa puna capat relatiei?

     Am pus eu capat o data. Nu mi-e frica de finaluri. Exista viata dupa ele. De fapt, m-ar ajuta sa puna el punct. Ca sa nu mai trebuiasca sa o fac eu.

  •  
    • 386 mesaje
    22 Aug 2016, 22:47
    4 1
    GirlOnline, ar cam trebui...ca bine zici conditionalul ! Pai asta -i problema. Marea majoritate a casatoriilor se dovedesc in timp greseli. Oamenii se casatoresc gresit, cu persoane nepotrivite, fara sa se cunoasca indeajuns de bine , se pripesc, aduc pe lume copii iar dupa o vreme apar conflictele, dificultatile. Exista divortul desigur. Mai intai ar trebui totusi incercat sa se rezolve problemele- de comunicare , de intelegere etc- si daca nu si nu divort cu consecintele respective. Amantul, amanta sunt persoane gasite ca solutie la problemele de cuplu . Nu ai acasa , cauti in afara. Si gasesti. Dar...uneori chiar ca se nasc mari si profunde sentimente cu amanta, cu amantul. Unoeri chiar ca ti poti gasi idealul de barbat, femeie in cineva casatorit. Nu trebuie banalizat, eu asta tot spun. Si nici generalizat cum ca toate amantele sunt curve...serios, suntem de rasul curcilor.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Aug 2016, 23:25
    1 0
    Departe de a folosi cuvantul (in acest context). Altfel, generalizat - nu toate suntem? In pat, ma refer .
    Tot generalizand, un barbat inseala sexual; o femeie o face si emotional. Tot emotional o face si amanta : se indragosteste "lulea" de cine nu trebuie. Si zau asa, nu toti tipii cauta doar sa agate o femeie si apoi sa o paraseasca dimineata (sau dupa mai multi ani).
  •  
    • 169 mesaje
    23 Aug 2016, 06:29
    0 1
    GirlOnline said:Departe de a folosi cuvantul (in acest context). Altfel, generalizat - nu toate suntem? In pat, ma refer .

    Nu pot sa scot citarea, o sa scriu asa. Nu. Nu toate suntem. Cel putin dintr-un singur motiv, frica de a nu fi judecati. Chiar si aici pe forum, daca nu ma insel, am vazut un topic in care o duduie se dadea de ceasul mortii ca a indraznit sa ii faca sex oral, dupa nu stiu cati ani de relatie si acum ce va gandi el despre ea.
    Acuma nu stiu, poate una se crede curva pt ca sta in pozitia misionarului si se gandeste daca a pus destula sare la mancare.
    Un alt motiv ar fi limitarile proprii, educatia, prejudecatile etc.
  •  
    • 970 mesaje
    23 Aug 2016, 11:18
    0 1
    Eu sunt de parere ca totul tine de comunicare. Nu ai, ceri. Nu dai fuga la altul/alta.
  •  
    • 386 mesaje
    23 Aug 2016, 11:33
    1 1
    Girl, relatiile interumane si in special cele barbat- femeie nu-s tarabe de piata...Nu poti cere ca la piata cartofi ori ceapa unui barbat ori unei femei atentie, iubire, gingasie, intelegere etc etc. Astea sunt ori nu sunt si nu pot fi inventate, falsificate cam da pot fi. Parerea mea despre toate acestea este urmatoarea: daca apar probleme , cuplul sa faca tot posibilul sa le rezolve- in general nu sunt rezolvibile, stiu- daca nu si nu sa se separe, desparta. Iarasi stiu ca e al naibii de greu. Si abia apoi sa-si faca, refaca fiecare viata. Realitatea este exact pe dos de cum gandesc eu. Nu neaparat mergi la alta, pur si simplu o intalnesti . Si ea pe tine...Ar fi absurd sa ne invinovatim de intamplari! Acuma...cat poate fiecare duce, cat si ce si de ce, fiecare e liber sa decida pentru viata sa. Ori nu?