uter bicorn

  •  
    • 8 mesaje
    7 Iul 2016, 11:14
    0 0
    Buna dimineata as dori sa stiu daca sunt persoane pe aici care au aceasta problema cu uterul si cum a fost rezolvata pentru a putea face un bebe fara riscuri. Multumesc
    Acest mesaj a fost editat de către s.ancuta.: 7 Iul 2016, 11:16
  •  
    • 8 mesaje
    7 Iul 2016, 21:47
    0 1
  •  
    • 8 mesaje
    7 Iul 2016, 21:48
    0 0
  •  
    • 5575 mesaje
    8 Iul 2016, 17:45
    1 0
    Eu am uter bicorn si sunt proaspata posesoare a unui bebe sanatos si frumos, nascut la termen.Singura problema: nu vei putea naste natural (in caz ca asta iti doresti) pt ca uterul de genul asta nu ii permite fatului sa se pozitioneze direct pe col, capul lui fiind directionat in alta parte de cornul uterului in care s-a dezvoltat sarcina. Eu am incercat timp de 2 zile sa nasc natural, am fost in travaliu indus, cu dilatare manuala, rupt membranele si nimic (si da, a fost groaznic). Bebe nu reusea sa iasa. In final, medicul a optat pt cezariana si se pare ca a fost mai bine, ca o nastere naturala in conditiile acestui uter l-ar fi afectat pe bebe din cauza presiunii mari la nastere asupra capului fatului. Deci poti naste prin cezariana fara probleme si poti duce sarcina la termen, daca iti iei medicatia si respecti ce iti spune medicul.
  •  
    • 3765 mesaje
    11 Iul 2016, 16:15
    0 0
    ultimul_mohican said:Eu am uter bicorn si sunt proaspata posesoare a unui bebe sanatos si frumos, nascut la termen.Singura problema: nu vei putea naste natural (in caz ca asta iti doresti) pt ca uterul de genul asta nu ii permite fatului sa se pozitioneze direct pe col, capul lui fiind directionat in alta parte de cornul uterului in care s-a dezvoltat sarcina. Eu am incercat timp de 2 zile sa nasc natural, am fost in travaliu indus, cu dilatare manuala, rupt membranele si nimic (si da, a fost groaznic). Bebe nu reusea sa iasa. In final, medicul a optat pt cezariana si se pare ca a fost mai bine, ca o nastere naturala in conditiile acestui uter l-ar fi afectat pe bebe din cauza presiunii mari la nastere asupra capului fatului. Deci poti naste prin cezariana fara probleme si poti duce sarcina la termen, daca iti iei medicatia si respecti ce iti spune medicul.

     sa fiti sanatosi amandoi si sa cresteti mari.

     

  •  
    • 5575 mesaje
    14 Iul 2016, 15:44
    0 0
    igivansenior said:
    ultimul_mohican said:Eu am uter bicorn si sunt proaspata posesoare a unui bebe sanatos si frumos, nascut la termen.Singura problema: nu vei putea naste natural (in caz ca asta iti doresti) pt ca uterul de genul asta nu ii permite fatului sa se pozitioneze direct pe col, capul lui fiind directionat in alta parte de cornul uterului in care s-a dezvoltat sarcina. Eu am incercat timp de 2 zile sa nasc natural, am fost in travaliu indus, cu dilatare manuala, rupt membranele si nimic (si da, a fost groaznic). Bebe nu reusea sa iasa. In final, medicul a optat pt cezariana si se pare ca a fost mai bine, ca o nastere naturala in conditiile acestui uter l-ar fi afectat pe bebe din cauza presiunii mari la nastere asupra capului fatului. Deci poti naste prin cezariana fara probleme si poti duce sarcina la termen, daca iti iei medicatia si respecti ce iti spune medicul.

     sa fiti sanatosi amandoi si sa cresteti mari.

     

     Multumim frumos! 

  •  
    • 8 mesaje
    29 Iul 2016, 18:55
    0 0
    Felicitari. Ma bucur sa aud despre cazuri fericite.Am fost azi la consult si mi s-a recomandat sa fac un rmn pentru a vedea cat de mare este septul si care este grosimea lui. M-au demoralizat super mult medici de la Filantropia. Cand au auzit ca vreau sa fac un bebe se uitau toti la mine de parca eram nebuna. Tu ai facut rmn?