Get out

  •  
    • 2115 mesaje
    12 Iul 2016, 00:43
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 21 Iul 2016, 13:46
  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 00:44
    1 0
    CAPITOLUL 16
    - Motiv -
    Niciodata nu am simtit nevoia de a scrie. Prefer vorbitul. Cu siguranta ma pricep mai bine la asta.
    Doar ca intr-o zi (cam cu putin timp inainte de perioada de a incepe sa aberez pe aici ) o prietena mi-a spus " da' iti place sa vorbesti". Mai in gluma, mai in serios. Ce naiba,facusem asta si in alte ocazii, doar persoanele difera, ca sa intelegi aici;era un fel de monolog doar ca nu in fata oglinzii. Doar ca azi, prietena mea era atat de posomorata,trista, abatuta..si eu turuisem,turuisem,turuisem incat am uitat pur si simplu sa o intreb un simplu " esti ok?".
    Si pe toti dracii daca nu am uitat ca celalalt poate are nevoie sa se descarce mai mult decat mine, poate o zi mai proasta decat aveam eu, poate probleme care in realitate contau; decat eu care bat campii despre orice. La naiba, am uitat pur si simplu sa ascult. Si daca nu aveam sa incetez, m-as fi simtit de cacat. Pentru ca imi place sa vorbesc. Ha, cat de prostesc!
    Asa m-am decis sa scriu aici. Dintr-o prostie si nu prea. Si cateodata, doar cateodata imi permit sa mai si raspund pe la unele subiecte, nu ma cred vulgara, sunt in limita legala a bunului simt.
    Acum, lasa-ma naibii sa iti raspund la unele intrebari nerostite, al caror replica este, mai putin a uneia,da : "Te simti mai bine dupa ce ai inceput sa scrii?" Da. "Te elibereaza asta cumva?"Da. "Te-a facut o mai buna ascultatoare?" Da. La naiba. Asa sper.
    Acum, indiferent cat mi-ar placea sa mai palavragim...trebuie sa inchei capitolul asta. Si pentru ca la dracu,nu imi place sa raman cu socotelile neincheiate, intrebarea aia la care raspunsul diferit a ramas in aer..
    "Esti nebuna?" ... Poate.
    - Va urma -
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Iul 2016, 00:55
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 21 Iul 2016, 13:47
  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 01:21
    0 0
    Draga white_storm,
    1. Este clar ca orfanilor, de exemplu, le este taiat acest inceput. Nu au in fata avantajul avantului.
    2. Eu am aceste trairi si in somn, probabil. Si daca "baietii" ( nu stiu prea bine la cine te referi ) vor sa vada o "doamna", care vorbeste corect, incet si putin, n-au decat sa astepte. Pentru ca sunt doar "femeie". In primul rand femeie. Ba mai mult, daca nu le convine, o sa ii trimit acolo unde stiu eu mai bine: la dracu. .
  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 08:30
    1 0
    CAPITOLUL 17 - Trafic - Astazi ma ia o durere de ma doare, si nu fizic vorbind, ci din cauza astuia din fata mea, asta, laudarosul. Nu stiu daca ti-am spus ca am o pasiune pentru masini. Aha. Imi place viteza, andrenalina, senzatia de respiratie dupa torsul motorului. Respir odata cu el. Imi place sa conduc. Doar ca azi e dracului un trafic infernal. Trafic gen: imi iau cafeaua in termos, sun sa imi anunt intarzierea, citesc cateva articole din ziar, citesc noul mail, termin cafeaua si eu tot n-am ajuns la munca. Si nici la cea de-a doua cafea. Si asta ma face al naibii de furioasa. Dar am timp sa arunc ochii pe fereastra la numere de inmatriculare. Cand spun ca masinile sunt o pasiune, ei da, si numerele fac parte tot dintr-una. Si am vazut multe ciudate sau amuzante gen " IS06BOSS". Cred ca omul e patron.Sau "TL56WTF" , astuia ii place sa injure mai mult decat mie.La dracu, m-am prapadit de ras cand am vazut ciudatul asta "HR15TOS". Ma duce cu gandul ca omul il iubeste mult pe Iisus, sau poate face parte dintr-o secta. Doar ca pe tine nu te-am vazut pana astazi. Pe bune? Pe bune? "B06ATU"? De ce naiba imi scoti ochii cu bolidul tau? De ce naiba imi faci in ciuda ca doar te plimbi probabil si nu mergi in nici o directie?Vrei sa arati ca ai putere?Pentru ca hei, bogatule, stai dracului la rand; de data asta esti blocat in trafic. Ca si mine. PS: am uitat sa mentionez ca numerele sunt puse aleator.
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 13 Iul 2016, 00:14
  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 13:54
    1 0
    CAPITOLUL 18
    - Vina impartita in doua -
    Dupa mine, cea mai mare greseala (si nu o sa inteleg niciodata asta ) intr-o relatie de prietenie, casatorie, este aceea ca oamenii au tendinta de a incerca sa isi faca partenerul sa se schimbe. Parerea mea, cand iubesti, iubesti acea persoana asa cum este, pentru ce este, si tot ce vine impreuna la pachet cu ea, indiferent ca vorbim despre rude sau copilul venit dintr-o relatie anterioara .. La dracu, stii in ce te bagi.
    Cand intervine despartirea, indiferent de motiv, avem tentinta sa dam vina intotdeauna pe celalat. Parerea mea? Adevarul este undeva la mijloc. Si, la naiba o sa dezvolt de ce.
    Hai sa presupunem ca unul dintre parteneri greseste. Ar trebuie sa gaseasca intelegere si suport in partener; in loc de asta , ce primeste este repros. De la asta, un pas atat de mic spre cearta. Uneori una mica, apoi la scandal in toata regula, de cele mai multe ori se ajunge la cuvinte grele care nu mai pot fi luate inapoi. Care duce la racire, pana la dormitul separat. Si de aici, la naiba, te invit sa deduci singur..
    Amandoi gresesc, numai ca amandoi au dreptate, doar ca unul dintre ei refuza sa vada asta. Si aici intervina fisura, dupa care ruptura. In cele mai multe cazuri definitiva.
    La dracu, asta e partea cea mai urata: intervine orgoliul, ura si se termina cu partajul..
    Cand tot ce trebuie sa stim, tot de ce trebuie sa tinem cont, este faptul ca relatia inseamna doar un cuvant, simplu dar complex: compromis.
    (Acest capitol este scris in urma unei dezbateri la un alt subiect. Isi are rostul aici pentru ca nu am vrut sa se inteleaga ca este personal, ci doar asa cum este, la modul general).
    -Va urma -
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 12 Iul 2016, 13:58
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Iul 2016, 19:52
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 21 Iul 2016, 13:48
  •  
    • 3765 mesaje
    12 Iul 2016, 21:34
    0 0
    white_storm2 said: Te pup... femeie!

     

    asa, jucati-va voi cu nerveii mei. si cu imaginatia!!

  •  
    • 10065 mesaje
    12 Iul 2016, 23:07
    0 0
    GirlOnline said:CAPITOLUL 18
    - Vina impartita in doua -
    Dupa mine, cea mai mare greseala (si nu o sa inteleg niciodata asta ) intr-o relatie de prietenie, casatorie, este aceea ca oamenii au tendinta de a incerca sa isi faca partenerul sa se schimbe. Parerea mea, cand iubesti, iubesti acea persoana asa cum este, pentru ce este, si tot ce vine impreuna la pachet cu ea, indiferent ca vorbim despre rude sau copilul venit dintr-o relatie anterioara .. La dracu, stii in ce te bagi.
    Cand intervine despartirea, indiferent de motiv, avem tentinta sa dam vina intotdeauna pe celalat. Parerea mea? Adevarul este undeva la mijloc. Si, la naiba o sa dezvolt de ce.
    Hai sa presupunem ca unul dintre parteneri greseste. Ar trebuie sa gaseasca intelegere si suport in partener; in loc de asta , ce primeste este repros. De la asta, un pas atat de mic spre cearta. Uneori una mica, apoi la scandal in toata regula, de cele mai multe ori se ajunge la cuvinte grele care nu mai pot fi luate inapoi. Care duce la racire, pana la dormitul separat. Si de aici, la naiba, te invit sa deduci singur..
    Amandoi gresesc, numai ca amandoi au dreptate, doar ca unul dintre ei refuza sa vada asta. Si aici intervina fisura, dupa care ruptura. In cele mai multe cazuri definitiva.
    La dracu, asta e partea cea mai urata: intervine orgoliul, ura si se termina cu partajul..
    Cand tot ce trebuie sa stim, tot de ce trebuie sa tinem cont, este faptul ca relatia inseamna doar un cuvant, simplu dar complex: compromis.
    (Acest capitol este scris in urma unei dezbateri la un alt subiect. Isi are rostul aici pentru ca nu am vrut sa se inteleaga ca este personal, ci doar asa cum este, la modul general).
    -Va urma -

     

    Intr-adevar . Dupa cum orice inceput de relatie e micutul Rai, si totodata nimeni nu-i perfect, ramii degajat si treci cu vederea peste maruntisuri care, crezi tu, in timp vor fi rezolvate fara prea multa bataie de cap . Din nefericire tirguiala de-acasa cu cea din tirg nu intotdeauna se pupa. Mergind pe ideea "asta mi-s , mama altul nu face ... " n-o sa prea dea cu plus. Ce-i drept, nimeni nu te poate schimba, in schimb, tu o poti face, poti aduce schimbari in ce te priveste, doar ca asta necesita vointa si atentie acordata cerintelor (repetate uneori). 

    Ambii trebue cred eu , a fi deschisi si in masura a face compromisuri , si doar una din parti, altfel lupti cu morile de vint .

  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 23:18
    0 0
    Draga ViktorC,
    Perfect de acord cu parerea ta pe care de altfel o si respect. Numai ca unele lucruri sunt menite sa nu fie niciodata trecute sub tacere. Nu exista "lasa, o sa treaca". Poate doar rabdarea, si la dracu , dragostea. Si atunci, va fi prea tarziu pentru a da curs sensului de bun mers a lucrurilor.
  •  
    • 970 mesaje
    12 Iul 2016, 23:35
    1 0
    Draga cititorule,
    Si mie imi place sa ma "joc". Coarda, sotron,puzzle, chiar si un playstation la nevoie si mai sunt si altele doar ca te las sa le ghicesti, vad ca ai imaginatia foarte bogata .
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Iul 2016, 00:42
    0 0
    Tot pe alea le stiu si eu . O mai pun de cite o bataie cu perne, da' nu stiu de asta se pune ...

  •  
    • 970 mesaje
    13 Iul 2016, 03:29
    0 0
    Desigur ca se pune, draga ViktorC, dar cine mai tine socoteala?
  •  
    • 970 mesaje
    13 Iul 2016, 08:34
    1 0
    CAPITOLUL 19 - Barbie vs Barbie - Ora:7.40. Locatie: cafenea. Mai precis : la tejghea, asteptand cafeaua la pachet. Maine este joi, joia cea mare(plec in concediu) si ar trebui sa sar intr-un picior dar nu o fac. Si stiu ca mai este ceva pe langa durerea de glezna. Trebuie sa mai fie un motiv. Cred ca are de-a face cu Barbie. O iubesc pe Barbie. Cea de cand o cunosc de mica. Papusa. Despre Barbie asta reala nu stiu ce sa spun. Asta care intra pe usa. Are parul blond, perfect drept, nas perfect, fata perfecta, corp perfect, la dracu; tate perfecte. Desigur, pe care i le-a facut doctorul in timp ce dormea. Tinuta e faina, cu toate ca ma mananca naibii palma sa-i trag mai jos de pantalonii scurti, minusculi. Cand inainteaza, nasul meu percepe un usor iz de menta, bag mana in foc ca Barbie mesteca guma. Probabil pana si transpiratia ii miroase a D&G, sper sa nu sune a reclama. Ma holbez pur si simplu la ea, probabil incepe sa-mi placa femeiele. Cred ca se vede destul de rau, la naiba, citesc ce-mi spune" nu sunt doar frumoasa, doar o editie limitata". Mi-am amintit de-acum de ce imi place mai mult Barbie a mea. La dracu, Barbie a mea avea parul cret.
  •  
    • 970 mesaje
    13 Iul 2016, 21:47
    1 0
    CAPITOLUL 20 - Aproximativ 9 ore - Atat a mai ramas. Ok, oficial am fost certata cu concediul timp de doi ani. Am atatea de facut, la naiba intru in panica. Trebuie sa ma spal pe cap, sa-mi epilez cracii si alte parti din corp, sa ma aranjez la par.Si trebuie sa-mi fac valiza. Bine, aici intervine panica. A trecut atata timp incat mi-e teama ca nu stiu ce sa mai pun in ea, strictul necesar; mi-e teama sa nu uit ceva, ceva important iar eu nu ma pot gandi decat la cacatul ala de colac. Termina dracului, nu e nimic de ras; da, nu stiu sa inot nu pentru ca nu am avut timp, ci din cauza fricii(de apa). In ultimii doi ani nu am mai avut parte de un concediu adevarat;da, au fost cateva escapade scurte, atat de scurte incat nici nu mai stiu daca au existat in realitate. Bine, n-am nimic impotriva a scurt(sau lent), la naiba, prefer doar lung. La dracu, asta n-a sunat bine. Asa ca simt ca anul asta o sa ma destrabalez de nu mai stiu de mine. Am chef sa merg la un hotel cu multe stele(desigur, cand voi deschide fereasta exact asta o sa vad), am chef sa beau mult, atat de mult wiskey incat dimineata cand o sa ma trezesc voi avea un accent irlandez si in timp ce o sa fiu ranga, poate imi voi trage si un tatuaj. Si al naibii, o sa mananc o tona de calorii! O tona de cartofi prajiti cu oua si jumari, probabil pana o sa crap dracului. Stai sa ne intelegem: ce ai citit mai sus, este un pamflet si la dracu, trateaza-l ca atare. Pentru ca iata probabilitatea de cum vor sta lucrurile in realitate: - o sa conduc prudent, in limita legala admisa prin lege; la dracu, atat de prudent incat voi pune frana tot de atatea ori cat sa evit un greiere. - o sa locuiesc intr-un hotel care nici macar nu va fi asa cum arata in poza de prezentare, mincinosii dracului. - o sa aterizez probabil exact in momentul in care cluburile sunt deja arhipline si va trebui sa ma multumesc cu un cacat de loc la o terasa. Asta daca am noroc. Astea, si mai multe chestii banale. Dar nu conteaza. Conteaza doar ca m-am lasat convinsa sa merg, la cum arat de alba( probabil ca asta va atrage cateva priviri,de parca as veni de la zapada)trebuia sa mai astept vreo luna, doua sa ma duc. Poate pe la anul... PS1: asta nu e o drama. Nu e o despartire. Ma voi intoarce, iar cand o voi face, veti sti cu totii. PS2: cat timp voi lipsi, si nu imi place sa te rog, doar fa-o la naiba, nu imi face topicul varza. - Pe curand -
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 13 Iul 2016, 21:57
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Iul 2016, 23:00
    0 0
    Sa-i pui lacatel (topicului) si sa lasi cheia la mine .
  •  
    • 970 mesaje
    18 Iul 2016, 12:46
    0 0
    Dragul meu pazitor (ViktorC)
    Tin sa iti multumesc pentru faptul ca mi-ai pazit jurnalul, daca ai putea sa o faci pentru (inca) cateva ore. Am nevoie de odihna inainte sa improschez niste rahat (de ce pusesem i? )pe aici.
    Dupa care vreau sa va citesc, sa scriu, poate chiar sa te servesc cu o cafea mocca. Mocca marca, nu pe mocca(reala).
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 18 Iul 2016, 17:32
  •  
    • 970 mesaje
    18 Iul 2016, 21:23
    1 0
    CAPITOLUL 21
    - Din nou online -
    Niciodata nu fac o promisiune daca nu ma tin de ea. Asa ca iata-ma, jurnalule.
    Cateva recezii din concediu..
    Hotelul a fost ok, desi mancarea nu tocmai grovaza. Cafeaua, ei bine, groaznica. Mai slaba decat la tonomatul aruncat la vreun colt de magazin. Am nimerit in camera asta cu peretii indreptati catre terasa(restaurantului) unde in weekend aveau orchestra care isi termina programul aproape in acelasi pe cand soarele se trezea, cu o muzica funebra de care sunt destul de sigura ca mi-a produs iremediabil fisuri in timpane. La dracu, mi-am tras si niste arsuri (de mai multe grade) pe mai multe zone ale corpului. Desigur, asa am aflat cat de benefic e iaurtul. Sa nu mai spun ca m-am copt efectiv, n-am intrat nici o clipa in apa (o sa urmeze un capitol cu teama de apa), asa ca nu mai e nevoie sa iti spun ca insusi Iisus daca ar organiza vreo petrecere acolo nu m-as mai intoarce.
    Adica sa ne intelegem, in momentul cand mi-am reimpachetat bagajele eram atat de fericita ca-mi venea sa cant precum o vrabiuta.
    La dracu, probabil ca singurul lucru bun a fost el, ticalosul de care m-am impacat cu ideea ca intr-un fel sau altul mi-a afectat viata.
    Nota: cand voi face referire la el, il voi numi simplu, T.
    - Va urma -
  •  
    • 970 mesaje
    19 Iul 2016, 07:40
    1 0
    CAPITOLUL 22 - Fobia - Provin dintr-o familie saraca si numeroasa daca e sa pun la socoteala si sufletele animalelor de companie. Altfel, familia mea e compusa din mama, tata, frati si foarte putini verisori. La naiba, nu ma intelege gresit, lucrul asta imi convine de minune. Asta inseamna mai putine mesaje, mai putine telefoane de dat, mai putine cadouri de aniversare, mai putine cadouri de Craciun. Atunci cand parintii m-au inscris la scoala de inot, tati mi-a spus:" e singura ta sansa". Cele cateva sedinte nu se vor repeta, si nici eu nu sunt atat de proasta sa-mi dau seama ca lectiile astea costa bani. La dracu, nu s-a prins nimic de mine. Aveam un profesor tare exigent si nu mi-a placut din prima. Dar ce era sa fac? Tati platise deja taxa, asa ca am continuat pana la ultima sedinta. Apoi, cred ca pe la 10-11 ani, am reluat "sedintele" cu fratii. Mi-au propus sa merg la balta asta cu ei sa incerc ( ei invatasera asa, singuri). Aveam sa aleg asta (eu fiind singura fata si se intampla si cel mai mic copil) ori pusul intre ei; inainte ca vreunul sa zboare printr-un geam sau vreo masuta de cafea. Ei, si tampitii lor de hormoni adolescentini. Asa ca am acceptat bucuroasa. Si pe bune, as fi putut invata daca nu ar fi incercat sa ma inece de cateva ori. Vezi tu, mai era si podul asta inalt de unde sareau toti (ei si prietenii lor) , iar cand apa era scazuta, trebuiau cumva sa se considere norocosi daca se alegeau doar cu un singur membru in ghips. Multumesc, am vazut destui. Asa ca nici acum n-a fost chip sa invat. Ca sa intelegi mai bine, am ramas putin cu sechele, atat de adanci incat nici cada nu o umplu mai mult de jumatate (figurat vorbind) , chiar si cand beau un pahar cu apa mi-e teama de inec (tot figurat vorbind). La naiba, fie vorba intre noi, se poate sa o fi patit de cateva ori. Asa ca da, la naiba! E absolut acceptabil sa am fobia asta. - Va urma -
  •  
    • 970 mesaje
    19 Iul 2016, 21:32
    1 0
    CAPITOLUL 23
    - Unde te afli? -
    Cu o persoana de sex feminin am trei tipuri de relatii: cunostinte, amicitie, prietenie. Ceea ce inseamna pentru mine:
    - cunostintele sunt acele persoane pe care le intalnesc pe strada , ii salut. Daca am chef, schimb si cateva vorbe de politete cu ele.
    - amicele, intr-o faza anterioara au fost prietene. Asta pana cand s-au dovedit a fi barfitoare, de neincredere, acea persoana care intra in casa doar ca sa strambe din nas ca pernele de pe canapea sunt asezate aiurea, face nazuri ca n-ai lapte la cafea(la dracu de parca uitarea e o crima), la praful strans de cateva zile pe mobila,etc. Acele persoane care merg apoi la o alta cunostinta si din lipsa de conversatie aminteste toate astea. -prietenii. Ei bine astia sunt ca un trifoi, mai greu de gasit. Bun. Acum, pe unii i-am ales eu, altii m-au ales mine. Ei sunt aceia de care nu ma pot lipsi( am mai amintit in alt capitol de unii, nu mai reiau discutia). Acum vine greul, la naiba. Unde te afli tu, in aceste categorii? Sa-mi trag una peste ochi daca mai stiu unde sa te clasez. Ok, esti o prietena (cred) pentru ca atunci cand am nevoie de tine ma pot baza cu siguranta, poti tine un secret, ne sunam.. Doar ca, sunt momente cand treci pe langa mine si nu ma vezi, nu ma saluti, sunt zile cand nu trimiti un nenorocit de mesaj, sunt zile cand nu-mi raspunzi daca o fac eu..Apoi, ca si cand nu s-a intamplat nimic, reluam. Sunt in ceata, pentru ca al naibii daca stiu cum sa te numesc! Trebuie mereu sa-mi dau seama cand ai tu chef si zau, am obosit! - Va urma -
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 19 Iul 2016, 21:39