Cum treceti mai usor peste o despartire dureroasa?

  •  
    • 414 mesaje
    11 Oct 2015, 21:50
    0 1
    alexa.maria40 said:aici este o situatie de genul: de ce suferi? pai sufar ca sufar....unele dramatizam prea mult

     Nu  doar  femeile  sufera...  si  daca  suferi  fa-o  cum  trebuie ...  stai  in  suferinta  ta...  dupa  suferinta  se  naste  ceva  foarte  frumos...  ceva  magnific,  la  care  ajung  foarte  foarte  putini  oameni...    probabil  credeti  ca  scriu  varze..  sau  am  luat-o  razna..  credeti  ce  vreti  voi.,..  un  lucru  stiu  sigur  daca  respingi  suferinta..  incerci  sa  o  ascunzi,  vrei  sa  ii  dovedesti  ca  esti  mai  puternica  decat  ea...  atunci  intodeauna  va  bate  la  usa  ta  la  nesfarsit...

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Oct 2015, 22:05
    0 0
    nanni said:
    alexa.maria40 said:aici este o situatie de genul: de ce suferi? pai sufar ca sufar....unele dramatizam prea mult

     Nu  doar  femeile  sufera...  si  daca  suferi  fa-o  cum  trebuie ...  stai  in  suferinta  ta...  dupa  suferinta  se  naste  ceva  foarte  frumos...  ceva  magnific,  la  care  ajung  foarte  foarte  putini  oameni...    probabil  credeti  ca  scriu  varze..  sau  am  luat-o  razna..  credeti  ce  vreti  voi.,..  un  lucru  stiu  sigur  daca  respingi  suferinta..  incerci  sa  o  ascunzi,  vrei  sa  ii  dovedesti  ca  esti  mai  puternica  decat  ea...  atunci  intodeauna  va  bate  la  usa  ta  la  nesfarsit...

     

    La ce buna suferinta, Nanni ? Ma cobor sa am de unde ma ridica ?  De-as trai cit o cioara as mai zice , dar asa ...

     

    Stop ! Si mai departe, ca nu merita efortul (sa jelesc) in ale dragostei ...

     

    Intotdeauna e loc de mai bine ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Oct 2015, 22:23
    1 0
    Imi amintesc de un tinerel la suferinta ... valeiii ...daca nu m-o obosit cu Alina lui ... doar erau separati de mai bine de un an si sa cedeze pace, o trebiut sa ti-l scutur nitel sa-si revina . Tot timpul cu nasul in pozele lui aia, amaritul, mai avea si o piesa preferata "Alina" (nu retin cine o cinta) cu care m-o terorizat ...

    Mama ei de viata ... pai ma copchile ... baga-ti mintile-n cap !

  •  
    • 7959 mesaje
    11 Oct 2015, 22:29
    1 0
    ViktorC said:Imi amintesc de un tinerel la suferinta ... valeiii ...daca nu m-o obosit cu Alina lui ... doar erau separati de mai bine de un an si sa cedeze pace, o trebiut sa ti-l scutur nitel sa-si revina . Tot timpul cu nasul in pozele lui aia, amaritul, mai avea si o piesa preferata "Alina" (nu retin cine o cinta) cu care m-o terorizat ...

    Mama ei de viata ... pai ma copchile ... baga-ti mintile-n cap !

     Bre, habar n-ai tu! Cand e dragostea mare tu ce te bagi, ha?

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Oct 2015, 23:01
    1 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:Imi amintesc de un tinerel la suferinta ... valeiii ...daca nu m-o obosit cu Alina lui ... doar erau separati de mai bine de un an si sa cedeze pace, o trebiut sa ti-l scutur nitel sa-si revina . Tot timpul cu nasul in pozele lui aia, amaritul, mai avea si o piesa preferata "Alina" (nu retin cine o cinta) cu care m-o terorizat ...

    Mama ei de viata ... pai ma copchile ... baga-ti mintile-n cap !

     Bre, habar n-ai tu! Cand e dragostea mare tu ce te bagi, ha?

     

     

    Asta-i buna ... nu stric io dragostea nimanui insa, atentie la neatentie . Doar astfel apar depresii, cravata statului s.a.m.d Las-o asa cum a cazut, viata merge inainte, ca de-o tii lunga ca mai dulci ca buzele ei nu e ... te pacalesti singur.

     

  •  
    • 7 mesaje
    11 Oct 2015, 23:12
    0 0
    @carmen008 Si eu speram sa fie o poveste cand am vazut ce am vazut in dimineata aia cand m-am dus la el.
    Da,ai dreptate...nu stiu ce am vazut la el,pur si simplu m-a fascinat ca parea diferit de toti... golansii din zilele noastre(si nu vreau sa generalizez).
    Cu timpul imi dau seama ca am fost doar un trofeu in patul lui si doar atat.
    Nimic constructiv si de viitor nu exista in mintea lui.(si tot eu am fost de vina dupa spusele lui ,haha).

    @veracara Poate de asta si-a permis prea multe...ca am lasat de la mine si l-am pupat prea mult undeva

    @White_Storm Ai dreptate.Cred ca am intalnit ceva ''diferit'' si asta m-a fascinat cu totul,m-a facut sa fiu vulnerabila,prea atasata si delasatoare.

    Cum spunea cineva in postarile de mai sus : era o tragedie daca aveam copii,era usa de biserica si murea intr-o zi...sau Doamne fereste altceva.

    Din toate invatam cate ceva,din experientele noastre si ale celor din jurul nostru.Nemaiavand relatii pana anul asta(fiind fata mare pentru primul fost) am fost pacalita usor si nu stiam sa fac diferenta dintre unul care spune o minciuna frumoasa si unul care minte si trebuie dat afara ca nu e ''husband material''

    @nanni Ai dreptate.Daca ma ascund,daca nu plang cand imi vine(nu mai e cazul acum),daca neg ceea ce sa intamplat si raman in trecut,voi suferi consecintele de rigoare.
    Am acceptat totul ca pe o lectie de viata,dura intr-adevar ,dar mai bine acum decat la 40 de ani,cu 3 copii si cu alte belele pe cap.
    Adevarul este ca intr-un fel voiam sa scap de el,ca stateam mereu cu grija : oare se imbata iar? Oare daca se bate cu cineva ? Oare daca se urca beat la volan? Oare daca,cade pe undeva? , si multe altele care imi aduceau suferinta(o relatie trebuie sa iti aduca placere,nu suferinta)...dar eram prea atasata...sau...proasta :/

    Multumesc pentru raspunsurile voastre,dragilor
  •  
    • 414 mesaje
    12 Oct 2015, 09:04
    0 0
    ViktorC said:
    nanni said:
    alexa.maria40 said:aici este o situatie de genul: de ce suferi? pai sufar ca sufar....unele dramatizam prea mult

     Nu  doar  femeile  sufera...  si  daca  suferi  fa-o  cum  trebuie ...  stai  in  suferinta  ta...  dupa  suferinta  se  naste  ceva  foarte  frumos...  ceva  magnific,  la  care  ajung  foarte  foarte  putini  oameni...    probabil  credeti  ca  scriu  varze..  sau  am  luat-o  razna..  credeti  ce  vreti  voi.,..  un  lucru  stiu  sigur  daca  respingi  suferinta..  incerci  sa  o  ascunzi,  vrei  sa  ii  dovedesti  ca  esti  mai  puternica  decat  ea...  atunci  intodeauna  va  bate  la  usa  ta  la  nesfarsit...

     

    La ce buna suferinta, Nanni ? Ma cobor sa am de unde ma ridica ?  De-as trai cit o cioara as mai zice , dar asa ...

     

    Stop ! Si mai departe, ca nu merita efortul (sa jelesc) in ale dragostei ...

     

    Intotdeauna e loc de mai bine ...

     

     O  Viktor...  cunosc  sentimentele  barbatilor..  ei  nu  vreau  sa  arate  ca  sufera  , uni  urla .. o  inabusesc cat  pot ,  se  tin  tari...  chiar  nu  ai  avut  nici  o  zi  trista  in  intreaga  ta  viata..?.  nu  e  nevoie  sa  raspunzi,    poate  nu  era  nevoie  sa  scriu..
    Stai  linistiti  vei  primi  raspunsurile.. cand nici  nu  te  astepti... 

  •  
    • 414 mesaje
    12 Oct 2015, 09:05
    0 0
    O scuze Viktor... ma refeream la intrega viata.. nu doar la relatiile cu femeile..
  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 09:50
    1 0
    nanni said:O scuze Viktor... ma refeream la intrega viata.. nu doar la relatiile cu femeile..

     

    Situatii total diferite, din punctul meu de vedere . Eu faceam referire in ale marelor iubiri, in relatii cu damele unde ... zau de se merita a o tine lunga de s-o rupt coarda .

     

    Viata-i plina de surprize mai mult sau mai putin placute ce trebuesc (parerea mea ) acceptate asa cum sint, cum au cazut . "Esti" singurul si cel mai in masura a trata o situatie ce o confrunti  indiferent de natura acesteia cu optimism evitind a cade prada depresiilor . De te lasi la mina sentimentelor si ai cazut, te vei ridica cu greu ( probabil foarte greu) sau deloc, ca nu-ti ajuta, dimpotriva . 

     

  •  
    • 414 mesaje
    12 Oct 2015, 11:52
    1 0
    ViktorC said:
    nanni said:O scuze Viktor... ma refeream la intrega viata.. nu doar la relatiile cu femeile..

     

    Situatii total diferite, din punctul meu de vedere . Eu faceam referire in ale marelor iubiri, in relatii cu damele unde ... zau de se merita a o tine lunga de s-o rupt coarda .

     

    Viata-i plina de surprize mai mult sau mai putin placute ce trebuesc (parerea mea ) acceptate asa cum sint, cum au cazut . "Esti" singurul si cel mai in masura a trata o situatie ce o confrunti  indiferent de natura acesteia cu optimism evitind a cade prada depresiilor . De te lasi la mina sentimentelor si ai cazut, te vei ridica cu greu ( probabil foarte greu) sau deloc, ca nu-ti ajuta, dimpotriva . 

     

     Da...  inteleg  ce  vrei  sa  spui  cum  doresti  sa  explici  aceasta  stare  pompand  cu   o  doza  enorma  de  optimism..  merge  Viktor  o  perioada  destul  de  lunga..  apoi  cand  te  apropii  de  batranete..  nu  mai  e  in  stare  omul  sa  pompeze  doza  respectiva...  isi  va  da  seama  atunci  ca  de fapt  realitatea  e  alta.. ( in  paranteza  ..  eu  sunt  acela  mare..  tare,  destept..  cu  casa ,  bani...  masina...  dar  sufletul  in  interior?  gol?  pustiu?...  prinde  povestea?) asa  am  vazut  multi  oameni  cazand nu neaparat  in  depresie  ...  si  alte boli .  diabet, inima,  cancer...  nu  are  rost  sa continuui..  Asta  este  parerea  mea subliniez acest lucru... asa  vad  eu   lucrurile....bineinteles  suntem  diferiti...  in  functie  de  starea  noastra  sufleteasca.. femeile..  sunt  mult  mai  sensibile  decat  noi..  ele  vad  putin  altfel,  da  nu  uita  si  printre  noi  barbatii  exista  foarte  multi  care  sunt  sensibili..  care  nu  stiu  cum  sa lucreze  cu  sensibilitatea  lor..  si  cad  usor  in  capcana  mai  ales  daca  in  viata  lor   exista  o  femeie..  cu  care  nu  reuseste  sa  se  inteleaga   /  sa  comunice...  are  asteptari  prea  mari ..  pot  fi  scrise  o  multime  de  situatii...

  •  
    • 414 mesaje
    12 Oct 2015, 11:55
    1 0
    O da si era sa uit... daca te consideri un barbat real.. atunci daca suferi cum zici tu pentru o dama... da esti destul de prostut iti dau dreptate... da sa incercam sa ii educam pe barbatii sensibili.. si pe cei nestiutori...
  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 13:41
    0 0
    Eu cred ca intr-o masura sau alta , cu toti sintem sensibili . Si tine de fiecare cit de mult se cufunda si/sau da friu liber sentimentelor.

    Sincer, nu vad la ce m-as inchide in mine cu "of" de dragul uneia sau alteia . Ce-i trecut e bun trecut , raminem virf de lancie .

  •  
    • 11561 mesaje
    12 Oct 2015, 13:47
    0 0
    Altfel spus , pentru "lance" , doar ce trece prin ea , conteaza!!
  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 13:53
    0 0
    pitipoanca69 said: Altfel spus , pentru "lance" , doar ce trece prin ea , conteaza!!

     

    Ei, bine ... nu la modul ala ...

     

    Ci a iti pastra traiectoria catre inainte, da-l in durere de trecut si alte minuni ...

     

  •  
    • 414 mesaje
    12 Oct 2015, 15:41
    0 0
    ViktorC said:
    pitipoanca69 said: Altfel spus , pentru "lance" , doar ce trece prin ea , conteaza!!

     

    Ei, bine ... nu la modul ala ...

     

    Ci a iti pastra traiectoria catre inainte, da-l in durere de trecut si alte minuni ...

     

     Piti  vrea  ceva  cu  o  traiectorie  putin  inainte,  putin  inapoi..  iarasi  putin  inainte..  iarasi  inapoi...  un  fel  de  perpetuum  mobile  care  nu  se  opreste  niciodata...

  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 16:38
    0 0
    nanni said:
    ViktorC said:
    pitipoanca69 said: Altfel spus , pentru "lance" , doar ce trece prin ea , conteaza!!

     

    Ei, bine ... nu la modul ala ...

     

    Ci a iti pastra traiectoria catre inainte, da-l in durere de trecut si alte minuni ...

     

     Piti  vrea  ceva  cu  o  traiectorie  putin  inainte,  putin  inapoi..  iarasi  putin  inainte..  iarasi  inapoi...  un  fel  de  perpetuum  mobile  care  nu  se  opreste  niciodata...

     

    Doar nu crezi ca lu' Piti ii fugi mintea la ... treaba aia ...

     

  •  
    • 129 mesaje
    12 Oct 2015, 19:12
    2 0
    am auzit zilele trecute o gluma: cum treci peste o despartire? cu tractorul )


    poate se mai amuza oamenii pe aici ca prea cu suferinta suntem )
  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 19:40
    1 0
    alexa.maria40 said:am auzit zilele trecute o gluma: cum treci peste o despartire? cu tractorul )


    poate se mai amuza oamenii pe aici ca prea cu suferinta suntem )

     

    Exact .

     

    Da-nainte -da-napoi-da-nainte-da-napoi ...

     

    Mai misca ?

     

  •  
    • 414 mesaje
    13 Oct 2015, 06:22
    0 0
    ViktorC said:
    alexa.maria40 said:am auzit zilele trecute o gluma: cum treci peste o despartire? cu tractorul )


    poate se mai amuza oamenii pe aici ca prea cu suferinta suntem )

     

    Exact .

     

    Da-nainte -da-napoi-da-nainte-da-napoi ...

     

    Mai misca ?

     

     Tractorul  are  si  remorca?

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Oct 2015, 07:37
    0 0
    nanni said:
    ViktorC said:
    alexa.maria40 said:am auzit zilele trecute o gluma: cum treci peste o despartire? cu tractorul )


    poate se mai amuza oamenii pe aici ca prea cu suferinta suntem )

     

    Exact .

     

    Da-nainte -da-napoi-da-nainte-da-napoi ...

     

    Mai misca ?

     

     Tractorul  are  si  remorca?

     

    Uneori cite doua ...