PROBLEME CU NASII

•  
    • 2331 mesaje
    10 Ian 2007, 13:19
    2 0
    Acu tispe mii de ani, da, nasii erau parintii spirituali ai cuplului si dadeau sfaturi.lasa-ma frate, suntem in anii 2007, nu mai suntem sub ocupatie hasburgica sa ascultam de ce spun nasii.
    Eu in primul rind nu stiu cum si-a permis cucoana respectiva sa iti vorbeasca asa.Ok, m-ai casatorit in fata lui Dumnezeu, multumesc, dar cam atit, nu am nevoie de teorii .Poate io sunt mai colerica si mai nervoasa de felul meu, da cind ii vad cita importanta isi dau, mi se ridica paru pe ceafa.
  •  
    • 283 mesaje
    10 Ian 2007, 14:16
    2 0
    Dragile mele lucrurile sunt mai complicate decat par.Adevarul are mai multe fete.Eu ca fina mi-as dori de la nasi sa ma sprijine sa-mi fie apropiati,sa ma ajute(lucruri care nu mi se intampla)iar ca nasa ,pt ca am fini cam de aceeasi varsta cu noi mi-as dori sa fim f buni prieteni(lucru care iar nu e chiar asa cum imi doresc)
    Concluzie totul e doar un spectacol nimic mai mult.
  •  
    • 1135 mesaje
    10 Ian 2007, 14:29
    1 0
    Sa zic si eu: nasii ne sunt prieteni, a fost o nunta fara obligatii si a ramas o relatie fara obligatii in continuare. Ei, cand am cununat ne asteptam la ceva similar, mai ales ca suntem prieteni, dar surpriza a fost cand finii nostrii au vrut tot tacamul, ca atare am platit toate cele conform traditiei. Nu mi-a convenit, ca nu mi se pare normal sa te intelegi intr-un fel si pe parcurs sa insinuezi altele, dar na... a trecut nunta, am zis sa fac un efort sa ne intelegem. Ei, acum fina imi scoate ochii ca nu ne vedem, dar cand sun sa ne vedem imi zice ca finul n-are chef sa iasa (asta m-a lasat masca, nici nu i-am mai zis lui barbatu-meu, ca foc se facea), vrea sa ne vedem de lasata secului etc... ori eu ma vad cu cineva daca ii e drag si mi-e drag sa-l vad, nu la ocazii festive, ca-mi repugna chestiile astea din protocol. Asa ca e cu dus-intors intotdeauna.

Ginna, eu, cum ti-am mai zis, nu mi-as mai bate capul cu nasii. E trist ca vroiai altfel sa fie lucrurile intre voi... dar na. Poate cand oti avea un bebe o sa aveti niste nasi mai buni si o sa va apropiati mai mult de ei. Ca sper ca n-o sa-i puneti tot pe acestia!
  •  
    • 128 mesaje
    10 Ian 2007, 19:13
    0 0
    tot citindu-va am ajuns la concluzia ca nu eu am luat decizia cea mai inteleapta (am spus anterior ca am facut doar cununia civila), ci o colega de serviciu. Ea si-a ales drept nasi un cuplu in varsta, din provincie, cu mult bun simt si cu un record de casnicie: mai bine de 40 de ani. Cei doi au fost incantati si onorati sa le fie nasi. nu stiu exact cum e relatia dintre ei, dar imi inchipui ca se bazeaza pe respect si pe o dragoste parinti-copii, una complet dezinteresata.
  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2017, 20:46
    1 0
    Draga Gina iarta-ma ca te intreb(am citit conversatia)unde naiba ai gasit asemenea oameni?Eu am 45 de ani am fost nasa de cununie de 2 ori iar de botez tot de 2.
    In primul rand cine imi da dreptul mie sa ma amestec in viata,banii sau timpul finilor mei.Daca ma iubesc au placre sa ma invite la ei bine daca nu ce naiba ma supar de nebuna?
    Din obligatie eu am vorbit cu finii mei la inceput din obligatie nici noi nici ei nu facem nmk.Asa cum nu ne-a obligat nimeni sa cununam sau pe ei sa ne ia de nasi asa vad eu lucrurile.
    Pe acest motiv ne e dor unii de altii si cand ne vedem ne e drag
    Finii mei petrec cum vor sarbatorile ne intrwaba daca pot veni sau noi daca putem merge.Daca da e o bucurie daca nu nici noi nici ei nu se supara
    Si eu nu stiu ce dracu inseamna am facut am dres m-am sacrificat....nu exista reprosuri.Ina inainte de nunta lucrurile astea s-au clarificat.
    Am avut bani sau nu am facut tot posibilul sa fie ok darrrr am discutat ce pot cum pot .
  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2017, 20:57
    0 0
    Cand au nevoie de ajutor oricand ce pot si financuar si moral dar acest ajutor mereu a fost solicitat nu m-am bagat eu sotul meu nici atat.Insa cu nasii mei povestea e alta.In fine i respect dar ceea ce am simtit pt ei nu mai exista.....poate nu asa vad eu relatia asta nasi fini si nu sunt o tampita daca cu finii mei ma inteleg perfect inseamba ca problema nu e la mine cu nasii mei.Au inteles din gesturi din faptul ca nu i-am sunat ca e ceva insa nu s-au sinchisit sa intrebe ce s-a intamplat desi ei stiu f.bine.Nasul nostru era seful sotului meu.Eu m-am operat si nasul nu l-a lasat sa vina sa stea o ora cu mine si nici cand am iesit din spital.A fos sotul unei colege sa ma ia.M-am operat la 70 km de casa si nu am avut pe nimeni langamine cand m-am trezit
  •  
    • 356 mesaje
    27 Dec 2017, 14:59
    0 0
    mikialdea said:Acu tispe mii de ani, da, nasii erau parintii spirituali ai cuplului si dadeau sfaturi.lasa-ma frate, suntem in anii 2007, nu mai suntem sub ocupatie hasburgica sa ascultam de ce spun nasii.
    Eu in primul rind nu stiu cum si-a permis cucoana respectiva sa iti vorbeasca asa.Ok, m-ai casatorit in fata lui Dumnezeu, multumesc, dar cam atit, nu am nevoie de teorii .Poate io sunt mai colerica si mai nervoasa de felul meu, da cind ii vad cita importanta isi dau, mi se ridica paru pe ceafa.

Ce  aveti  breee , a  intrat  dihonia  in  voi?)(((