Ajutor , nu vreau sa fiu nasa.....

  •  
    • 2825 mesaje
    12 Dec 2006, 14:59
    0 2
    Fetele, ajutati-ma ,cum sa procedez.
    Acum 20 de ani am botezat o fetita si acum se marita( cu unu de 36) si au casunat pe mine sa-i cunun. Nici nu m-au intrebat,li se pare normal ca eu sa fiu nasa , insa eu nu am chef, cum sa fac sa scap?
    N-au acceptat un refuz, spera in continuare sa ma razgandesc.
  •  
    • 615 mesaje
    12 Dec 2006, 15:14
    3 3
    Spune-le pur si simplu ca nu ai disponibilitate psihica,materiala etc sa faci acest lucru.Cu toata diplomatia posibila,indreapta-le gandul spre altcineva mai apropiat varstei lor.Exemple de prietenii pe viata intre nasi si fini sunt suficiente(asta nu ca ai fi tu prea in varsta pt ei,dar ca sa scapi cat mai elegant).
  •  
    • 2103 mesaje
    12 Dec 2006, 16:52
    4 1
    doremy, e traditie mai sa se prezinte normal la nasa de-a tinut-o in brate.
    multi (si probabil ca si tu), s-ar simti insultati sa auda ca pe la ei n-au trecut ci s-au dus direct la vecina de apartament sau la fosta colega de clasa s-o nashasca...
    oricum traditia e cam pe duca asa ca poti oricand sa le sugerezi ori ceva de ordin material, cum ca nu-ti permiti o asa cheltuiala in prezent, ca nu te asteptai sa se marite asa devreme etc etc ori spune-i ceva de genul nasi tineri ca si voi mai bine... (sorry nu-ti cunosc varsta).

    eu n-am cununat inca pe nici unul din cei doi fini pe care i-am botezat; unul din pacate pt toata lumea are ani buni in detentie... altul se pare ca are o concubina nu tocmai dezirabila pt neam (i dont care whsi ma astept oricand sa ma anunte ca trebuie sa-l cunun.... nu-s pregatita dar am sa-l cunun, desi nu spera nimeni la asta si probabil nici nu vor considera de cuviinta sa ma intrebe lol...

    in fine... te descurci tu
  •  
    • 51 mesaje
    12 Dec 2006, 17:55
    0 0
    Aviz pentru cei care cauta nasi de botez. Este f. important ca viitorii nasi sa ii alegi nu in functie de cat de plin le este buzunarul, pt. k nu nasii il vor creste, ci parintii. Deci, nasii de botez, sunt, asa cum spune si preotul, parinti spirituali. Este , de asemenea, f.important sa pastrezi legatura cu ei. Atat cat iti poti permite. Si dak sunt nasi adevarati, il vor iubi pe copilas, la fel k si pe al lor. NICIODATA nu se vor uita cat de plina va este punga atunci cand veniti la ei. COPILUL conteaza cel mai mult. Nasii copiilor mei, si acum la 18, respectiv 6 ani, cat au copiii mei, le sunt k si niste parinti adevarati. Daca mie mi se intampla ceva, Doamne fereste, NASII de botez (sunt aceeasi si de cununie)sunt primii pe lista celor kare vor avea grija de copiii mei.
    Deci, ganditi-va f.bine, de o mie de ori, inainte sa va alegeti nasii de botez.
    Doremy, nu stiu care este relatia ta cu finii, insa dak ei au venit la tine, inseamna ca-si doresc din tot sufletul ca tu si sotul tau sa-i nasiti. Gandeste-te f.bine inainte de a-i refuza. Inseamna k ei asta au simtit. Dak nu esti pregatita material, mai bine le spui lucrul acesta. Nu incerca sa inventezi altceva. Si alt aspect. Uit, fata are 20 de ani, baiatul 36, asa spunea-i, deci tu ai km 40, poate mai mult. Crezi ca nu-si gaseaua nasi mai tineri ? Deci, intr-adevar, ei pe voi v-au vrut. Nu pe ALTCINEVA.
    DOREMY, vorbeste cu ei ce pretentii au pt. nunta (la bani ma gandesc) si dak voi credeti ca reusiti sa faceti fata, cununa-i, ca merita.
    Deci, cauta-ti tu o rochie frumoasa, barbatul tau poate sa poarte si costumul de acu' 2-3 ani si..... PETRECERE FRUMOASA NASA !
  •  
    • 2825 mesaje
    12 Dec 2006, 18:15
    0 0
    Banii n-ar fi o problema, desi avem trei credite in banci, unul ptr masina, unul ptr renovari si unul ptr laptop, gasim noi, rochie,dintr-un metru de material imi trantesc eu o rochie de nasa de o sa stea mata in coada, problema e ca nu am chef, nu imi place sa fiu nasa, am 43 de ani,vreau sa fiu lasata in pace.
    Astia nu si-au gasit nasi si nici n-o sa-si gaseasca (de buni ce sunt) si ma streseaza pe mine.
    Mai am o finuta de 6 ani, sa ma astept si pe asta, in baston, la 60 de ani, s-o cunun?
  •  
    • 2103 mesaje
    12 Dec 2006, 18:23
    3 0
    lol doremy, pe finuta daca esti in baston sau carut, o cununa copiii tai
    hai mai ce e mare scofala pana la urma... ok nu-i agreezi dar nu trebuie sa va vedeti decat din an in paste si pe la botezuri, onomastice si-atat; la cate de inerei sunt nici ei nu cred ca te vor dori la fiecare petrecere.

    stabiliti ce puteti si ce pot si ei si aia e, la nunta...
  •  
    • 2487 mesaje
    12 Dec 2006, 18:31
    0 0
    Doremy,poate vor sa fie respectata tradita parintilor, si au venit la tine intii ,dar ramii ferma si spune clar ca nu se poate,esti incintata ca sau gindit la tine dar...e timpul sa se gindeasca ca pt ei va deveni o obligatie sa vina la tine si mai potriviti ar fi nasi de virsta lor.
  •  
    • 4132 mesaje
    12 Dec 2006, 18:37
    0 0
    Doremy,lasa prostiile si cununa-ti fina de botez.Cred ca iti este poate mai greu avind in vedere ca ai investit mult in casa anul asta dar ai sa te descurci tu cumva.Si cred ca iti face bine si tie sa fii o nasa fff frumoasa,asa ca nu refuza ..parerea mea...te pup
  •  
    • 1286 mesaje
    12 Dec 2006, 18:50
    0 0
    Doremy, daca nu vrei sa fi nasa, ai dreptul sa spui nu fara nici o remuscare...mai bine sincera decat ipocrita...daca tratezi nasitul ca pe o obligatie atunci ce rost mai are...
  •  
    • 3383 mesaje
    12 Dec 2006, 18:52
    1 0
    Doremy, si eu ar cam trebui sa ma marit, dar sunt cateva probleme care ma tin pe loc.
    Nasa mea de botez e plecata in Germania de ani buni, nu am vazut-o de cand eram micuta...nici nu mi-o amintesc prea bine, decat din poze... dar nu as apela nici la copiii ei ca sa ma cunune, mai ales ca nu am tinut o legatura prea stransa cu ei, care sunt in tara. As cauta, mai degraba, niste nasi de varsta apropiata cu a mea, niste prieteni...
    Nu stiu cum ai tinut tu legatura cu aceasta fina a ta pana acum si cum stau lucrurile intre voi, dar daca ei au apelat la tine pt bani, cam cum am auzit ca se procedeaza acum, ar fii bine sa le spui ca e mai bine sa isi gaseasca pe cineva mai tanar, pe cineva din grupul lor de prieteni, cunoscuti...
    Nu ai o varsta la care nu ai putea sa fii nasa, dar daca chiar nu iti doresti asta acum, gaseste o metoda sa ii convingi ca nu esti tu cea mai buna alegere a lor!
  •  
    • 1303 mesaje
    12 Dec 2006, 19:01
    1 1
    zi-le simplu "nu" si cu asta basta.
    io nu stiam de traditiile astea
    n-or sa stea neinsurati ca nu ii nasesti tu...

    cat despre restu de "idei" (ca daca li se intampla ceva lor le cresti tu copiii etc) tin de evul mediu
  •  
    • 2825 mesaje
    12 Dec 2006, 19:13
    0 1
    Pe noi nasii ne-au cununat din obligatie, soacra-mea se pupa in bot cu soacra nasei, i-a obligat, le-a dat bani de dar, la nunta au stat tafnosi, am schimbat amabilitati cativa ani, (paste, craciun, plocoane) , dupa care am simtit ca nu suntem bine primiti nici de doua ori pe an, dar nu s-a plans dupa noi, au zis bodaproste.
    Nu vreau sa se intample acelasi lucru a doua oara, daca nu o fac cu drag,mai bine nu o fac, dar astia , dupa ce au epuizat toate alternativele, ne obliga pe noi sa-i cununam.

    Cred ca am omis esentialul: nu m-au intrebat daca vrem sa-i cununam, au stabilit data,au arvunit localul, biserica si am aflat de la rude ca eu sunt nasa.
    Au tiparit si invitatiile, astia sunt nebuni !
    Deci, oficial sunt nasa , nu mai am scapare, nu?
  •  
    • 4132 mesaje
    12 Dec 2006, 19:47
    0 0
    Atunci se schimba treaba daca nu au venit de la inceput la tine.Eu am crezut ca este o relatie mai apropiata intre voi si era pacat sa -i refuzi,dar asa.....nu prea mai stiu ce sa-ti zic.Sotul tau ce parere are?
  •  
    • 2825 mesaje
    12 Dec 2006, 20:02
    1 0
    El zice cum zic eu, normal,
    Nici el nu are chef.
  •  
    • 2103 mesaje
    12 Dec 2006, 20:03
    0 0
    fain doremy! deci la tine nici macar o invitatie n-a ajuns?
    eu chiar nu mai stiu cum este cu traditia pe la noi; deci esti nasa sau nu?
  •  
    • 2825 mesaje
    12 Dec 2006, 20:11
    1 1
    Oficial sunt nasa, numai ca eu nu stiam, am aflat de la altii.

    Ne-au invitat la logodna si atunci o sa le spun sa=si caute alti nasi, ca eu nu am dispozitia necesara.
  •  
    • 2103 mesaje
    12 Dec 2006, 20:17
    0 0
    daca ai aflat de la altii, e cam penibil. da, mai bine sa nu-i cununi deloc ca portniti total gresit si nu va vad bine; eu am oroare de discutiile de la nunta.
  •  
    • 97 mesaje
    13 Dec 2006, 06:43
    0 0
    Draga Doremy, cred ca nimeni nu te poate obliga sa faci ceva ce nu vrei, mai ales ca nu-mi place deloc modul cum au procedat de parca era obligatoriu ca tu sa le fi nasa, cred ca au avut un plan de la inceput.Cum sa tipareasca invitatiile fara sa te intrebe, s-or fi gandit ca daca te pun in fata faptului implinit nu mai ai ce face si accepti chiar daca nu vrei.Eu zic sa-i anunti din timp sa-si caute alti nasi si chiar daca poate la inceput o sa se supere putin dar o sa le treaca, mai ales finutei tale care e tanara si sunt convinsa ca o sa mai aibe nevoie de un sfat de al tau, chiar daca nu i-ai fost tu nasa de cununie.Important este sa aibe o casnicie de durata si sa fie fericita alaturi de sotul ei.
  •  
    • 350 mesaje
    13 Dec 2006, 09:19
    0 1
    ai grija ca apoi vor veni cu bebe-ul la tine sa il botezi...vad ca in ultima vreme in jurul meu cam toti care au cununat la nunta au si botezat primul copil.
    parerea mea e ca ar trebui sa le spui ca nu esti intr-un moment propice spiritual si cu asta basta.Nu cred ca nu vor intelege ca nu vrei.Nu de alta dar si noi ne gandim la nasi pt nunta si nu mi-ar pica bine sa vad ca X da din colt in colt..pt mine ar fi un NU garantat.Deci daca deja ai incercat sa 'te scoti' s-au prins baietii ca nu prea vrei..deja se reorienteaza ca doar nu vor pierde momentul ca nu au nasi
  •  
    • 2487 mesaje
    13 Dec 2006, 10:22
    1 1
    Chiar penibila sitatie,ar merita sa nu te duci deloc, in fond daca nu au vorbit cu voi nu ai de unde sa stii,acum esti obligata de familie ca altfel cad pe capul tau ca esti rea si ei contau pe voi,eu zic sa o faci ca a nasi este un bine pt voi spiritual,dar vorba ta nu as plinge daca nu ar veni dupa nunta la cele obijnuite.