CE PRAJITURI FACETI DE SARBATORI?

  •  
    • 13 mesaje
    14 Dec 2006, 14:07
    0 0
    budapesta / televizor

    Foi:
    80 gr margarina
    1 ou
    3 linguri lapte
    3 linguri zahar
    1 lingura cacao
    1 praf de copt
    faina cat cuprinde
    Din toate acestea se framanta o compozitie din care se fac doua foi si se coc pe dosul tavii.

    Blat:
    5 oua
    5 linguri zahar
    5 linguri faina

    Se face un piscot (pandispan), care se coace in tava (se bat albusurile spuma cu zaharul, se adauga galbenusurile pe rand, apoi faina).

    Crema:
    6 linguri zahar
    1/2 l lapte
    4 linguri faina
    Se fierb pe foc mic sau la bain-marie, pana se obtine o ciulama mai groasa, care dupa ce se raceste se amesteca cu un pachet de unt/margarina frecat(a) spuma.

    Glazura:
    1/4 pachet margarina
    3 linguri cacao
    3 linguri zahar
    3 linguri apa
    1 ciocolata mica
    se fierb pe foc mica pana se leaga.

    Prajitura se monteaza astfel:
    blat cu cacao
    crema
    blat galben (piscotul)
    crema
    blat cu cacao
    glazura

    Se orneaza dupa preferinte (zahar pudra, fulgi de cocos, ciocolata alba razuita, etc)
  •  
    • 13 mesaje
    14 Dec 2006, 14:17
    0 0
    pt. prajitura asta nu a cerut nimeni reteta, dar e deosebita si f. buna, merita incercata:

    felinare cu ciocolata

    se face un piscot din 6-8 oua, depinde de dimensiunea tavii;

    crema
    150 gr unt/margarina
    150 gr nuci macinate
    250 gr biscuiti faramitati (razuiti)
    2 linguri gem (eu il prefer pe cel din caise, dar merge de orice fel)
    200 gr zahar pudra
    100 ml apa rece
    50 gr rom
    din cele de mai sus se face o crema, la care se mai adauga cate putina apa, daca iese prea tare si nu se poate intinde peste piscot

    glazura
    6 linguri zahar pudra
    50 gr unt
    3 linguri cacao
    3 linguri apa clocotita
    se amesteca toate si se intind peste crema, dupa care se orneaza dupa gust(uri)

    pofta buna!

    Toate retetele sunt pentru mine orientative, improvizez mult pe baza lor... in functie de ce mi-a iesit data trecuta, mai adaug sau scad cantitati si ingrediente.
    Singurul lucru pe care nu-l schimb este ca folosesc doar margarina Rama (cub)atat in compozitie, cat si pentru uns tava... si rezultatele au fost intotdeauna remarcate.. mult succes!
  •  
    • 2487 mesaje
    14 Dec 2006, 15:31
    0 0
    Yammi ce de retete de incercat,ma bucur ca am deschis topicul,am si eu o intrebare pt cine a incercat,se poate pune unt frecat bine in budinca (Dr.preparata?pe culinar am vazut o reteta eu fac cu crema in casa dar anul asta imi este lene sa stau linga aragaz pina se face crema.
  •  
    • 169 mesaje
    14 Dec 2006, 17:06
    0 0
    prajitura necoapta

    300 g biscuiti farimintati,jumate pachet unt sau margarina ,3 linguri de zahar se amesteca sa fie ca o coca si se aseaza intr-o tava
    4 albusuri se bat spuma se adauga 200 g zahar apoi se adauga galbenusele pe rind si crema se bate pe aburi pina se intarasete ,se adauga rece vanilie si un pachet de unt ,crema obtinuta se aseaza peste biscuiti si peste crema ,ananas din compot dupa ce a fost scurs de lichid ,4 ,5 banane taiate felii sau pe lungime se aseaza desupra ananasului,apoi 250 ml frisca se bate si se pune deasupra .se da la rece aprox 3 ore.prajitura va fi taiata in patrate si pe fiecare patrat se pune cite o visina din compot sau din visinata si peste frisca cu fructele asezate se pune nuca macinata
    este o prajitura f buna deci este incercata ..si astept pareri daca v-a placut
  •  
    • 169 mesaje
    14 Dec 2006, 17:33
    0 0
    foi cu miere
    nu este o prajitura costisitoare si pe desupra e si f buna .daca tavile sun mai mari compozitia si dubleaza
    1 ou intreg ,50 g unt sau margarina 15o g zahar ,2 linguri pline cu varf miere o lingurita bicarbonat stins cu suc de lamiie sau otet.Se amesteca ingredientele si se pune pe foc pina ce compzitia e un pic mai inchisa la culoare se lasa putin sa raceasca si se pune faina aprox 400 g sau 450
    se framinta si se co 3 foi pe dosul tavii unse cu ulei ,marg ce aveti la indemina..daca tava e un pic calduta se va intinde si mai bine
    foile vor fi tari ,si cind crema va face foile sa fie moi
    500 ml lapte ,se fierbe si se pune gris ,cit sa fie ca o smintina se fierbe si la sfirsit se adauga 200 g zahar se mai fierbe si se mesteca sa nu se prinda si pina ce zaharul este topit se da la rece si se mai mesteca sa nu faca crusta deasupra.se freaca un pachet de unt si se pune in crema ,vanilie 150 g nuci macinate si un pic de rom se umplu foile si desupra se face glazura de cacao sau se topeste ciocolata
    tort
    se fac doua blaturi de tort unul glaben si unul de cacao din cate 5 oua ,5 linguri zahar 5 faina .la cel de cacao se pun 2 linguri de cacao si 3 faina .
    se ia o foie de napolitane si desupra se pune o crema din 3 galbenuse cu 150 g zahar praf se amesteca pina devine spumos si 150 g nuci ,se pune la cuptor sa se usuce
    torul galben se taie in doua pe lungime si cel galben(se coc blaturile i ntavi dreptunghiulare.)
    crema 5 oua se bat pe aburicu 200 g zahar ,rece se adauga 4 vanilii si un pachet jumate de unt se aseaza apoi un blat galben crema ,foaia de napolitana crema si blatul de cacao ,ies doua torturi ,daca vreti se pot imbraca cu frisca sau cu crema ce se face ,eu am icnercat si cu rrisca sa imbrac torturile si este bun...ca torturile sa fie mai pufoase adaugati cite ol ingura de apa in blat si api cite ol ingura de zahar plus si cite o lingura de faina plus ...eu asa obisnuiesc sper sa va palca ,oi mai revenii cu retete
    si cine doreste cornuri cu sare si brinza telemea sunt f bune voi mai revenii
  •  
    • 16 mesaje
    15 Dec 2006, 19:48
    0 0
    Pt. Bim73...budinca amestecata cu unt este cea mai simplu de realizat crema...si e si f buna
  •  
    • 1225 mesaje
    15 Dec 2006, 22:01
    0 0
    Budica in care se pune unt se face mai concentrata, de ex doua plicuri la 500 ml lapte, sau 3 plicuri la 1 L lapte. unt nu prea mult, cel mult 100gr. Aceste creme merg mai bine la torturile cu fructe, eclere, cremes...Si, nu uitati sa amestecati des in crema, pana se raceste, altfel prinde pelicula si nu mai e omogena.
  •  
    • 2487 mesaje
    18 Dec 2006, 08:58
    0 0
    mersic fetele,creme deja preparate eu nu am facut decit Finetti cu unt la tort,in rest am luat reteta clasica.
  •  
    • 13 mesaje
    18 Dec 2006, 11:47
    0 0
    eu la tort fac o crema din finetti si frisca, este usoara si f. buna.
  •  
    • 533 mesaje
    18 Dec 2006, 18:16
    0 0
    cristal imi spui te rog frumos cum procedezi la crema?cum imbini cele doua?eu am combinat frisca vegetala batuta bine cu mixerul apoi am inceput sa adaug un sirop,sos de cacao si mi s-a lasat...
  •  
    • 13 mesaje
    19 Dec 2006, 08:38
    0 0
    foarte simplu, bat frisca si adaug apoi crema finetti cate putin si amestec cu mixerul la viteza mai mica sau chiar cu lingura
  •  
    • 2487 mesaje
    19 Dec 2006, 10:10
    0 0
    Clau ,crema finetti este groasa si punind unt moale sau frisca in ea o faci tocmai buna de intins,smecheria este cantitatea,prea putin nu se intinde ,prea mult iese prea moale.
  •  
    • 533 mesaje
    20 Dec 2006, 09:38
    0 0
    Multumesc fetelor de sfaturi!
  •  
    • 412 mesaje
    21 Dec 2006, 21:50
    0 0
    ioiii breeee da cei aici?? chiar vreti sa mor?? mi se umfla ceva pana\n romania vreau si yo bunatati di astea asa... iamiiii
  •  
    • 412 mesaje
    21 Dec 2006, 21:52
    0 0
    eu am sa fac nelipsitu tort cu mere.... cel obisnuit... imi plac la nebunie merele acelea acrute coapte...si tort cu crema de cafea si vanilie...si fructe din compot... anu trecut a iesit o minunatie...
  •  
    • 95 mesaje
    21 Dec 2006, 22:27
    0 0
    Pai o sa fie tort(cu crema de finetti,vanilie si fructe:kiwi,ananas-din compot si asa filosesc siropul pt insiropat,banane,portocale;mie una imi place tare mult),prajituiri(majoritatea cumparate)insa si facute:nuci,faguri,cornulete,raffaelo,saratele si cam atat.Si nelipsita salata de fructe cu fff multa frisca..uite asa..