onorariu avocat - divort

  •  
    • 163 mesaje
    7 Nov 2006, 23:21
    3 5
    Cam la cat se ridica onorariul unui avocat intr-un proces de divort?
    Am auzit de niste preturi care imi par exagerate pentru un proces cu 2 maxim 3 infatisari.

    Si am inteles ca trebuie platit "inainte" ?
    Pai ce.. eu stiu cum o sa presteze? Cat de dificila sau de simpla va deveni procedura dupa prima infatisare?

    Nu imi este prea clar nici ce inseamna "cheltuieli de judecata". Ce plati intra in categoria asta?
  •  
    • 3198 mesaje
    7 Nov 2006, 23:25
    2 0
    :o: PENTRU TINE?????
  •  
    • 163 mesaje
    8 Nov 2006, 08:15
    0 1
    Da pentru mine
    Nu se mai poate.
    Beauty, sper sa nu gresesc, parca spuneai ca ai trecut prin asa ceva, crezi ca putem vorbi pe mail?
  •  
    • 3198 mesaje
    8 Nov 2006, 09:01
    0 0
    Sigur... Sunt aici, la o aruncatura de mail, daca ai nevoie. Sau da-mi tu adresa ta. Imi pare tare-tare rau...

    Te rog sa transmiti Mihaelei La multi ani din partea mea daca o intalnesti...
  •  
    • 2331 mesaje
    8 Nov 2006, 09:48
    4 0
    Cheltuieli de judecata inseamna:cind depune plingerea, avocatul trebe sa timbreze cererea, care costa am impresia cam 200 mii lei.Si fiecare chestie de genul asta, mai costa .Porma, cheltuiala de judecata mai inseamna si daca avocatul tau da telefoane in interesul tau.daca sunteti de acord amindoi, in maxim 3 infatisari de dizolva totul.Asta te duce in mod normal, la un avocat bun si cu bun simt, la 4 milioane
    Daca tu intentezi divort, fara ca mitocanu sa fie de acord, te costa mai mult si am impresia ca cererea depusa costa mai mult.
  •  
    • 163 mesaje
    8 Nov 2006, 12:23
    0 0
    Beauty, ai un mesaj privat.

    Miki merci, pai da in principiu o sa fim
    amandoi de acord, daca el nu se razgandeste intre timp. Adica ma gandeam ca depun cererea, la prima infatisare o sa se prezinte si el..si daca e de acord, nici nu mai trebuie martori si alte alea.

    Pentru toata treaba asta...10 mil. cat mi-a cerut unul (culmea si cunostinta) mi se pare cam mult. Si dati inainte.

    Iar daca sotul nu se prezinta, nu stiu cum mai decurg treburile...cate infatisari mai trebuie..si cat se lungeste treaba. Caci e posibil ca el sa nu se prezinte niciodata.

    Si normal ca daca sotul nu mai are chef sa se prezinte, toate cheltuielile cad pe seama mea. Nu?
    Adica nu conteaza daca divortul se pronunta din vina lui.
  •  
    • 1924 mesaje
    8 Nov 2006, 13:06
    1 0
    In principiu, fiecare avocat isi stabileste propriul onorariu, deci omul ti-a cerut cat a crezut el ca face timpul lui. Nu cred ca e un secret pentru nimeni ca sunt avocati care nu castiga mare lucru si sunt avocati care au tarife de cca 200 euro/ora.

    eu te-as sfatui sa apelezi la un avocat tanar, chiar daca e fara experienta are bunavointa si in general un divort nu e un capat de tara.

    pe de alta parte, daca amandoi sunteti de acord, faceti impreuna o cerere cum ca vreti sa divortati, o semnati amandoi, primiti citatia si la primul termen eu cred ca se rezolva. Nu mi-e clar cat e taxa de timbru, dar asta poti afla usor (ma interesez eu daca ai nevoi, trmite msg privat).

    astfel ca nu te costa nimic cu exceptia taxei de timbru...si ai scapat
  •  
    • 323 mesaje
    8 Nov 2006, 13:51
    1 1
    Taxa de timbru este 39 lei. Mai ai nevoie de timbre judiciare, de valoare mica 1500-3000 lei vechi, nu mai stiu. Onorariul e cam mare, cred eu. Macar de ar fi pentru tot procesul, nu numai pentru cateva infatisari, asta pentru cazul in care sotul nu este de acord si se mai lungeste procesul.
    Imi pare rau si mie ca trebuie sa treci prin asa ceva.
  •  
    • 3198 mesaje
    8 Nov 2006, 18:27
    0 0
    O chestie f ciudata: orice adresa de mail scrisa pe forum apare bine mersi, in timp ce daca o scrii pe privat, apare codificata de nu mai intelegi nimica. Alta, ti-am cris un mail, sper sa fi reusit sa cern adresa ta corecta.
  •  
    • 2331 mesaje
    8 Nov 2006, 18:56
    0 1
    Nu se rezolva la primul termen, asta stiu ca am fost c-o pretena la divortarie.La primu termen, incearca judecatorul sa-i impace.la al doilea, te intreaba daca sigur nu te-ai razgindit.Si la al treilea, esti un om liber.Bine, acum probabil ca o depinde de la un caz la altul, poate ce am scris eu nu e standard.Daca sunteti amindoi de acord, e si mai bine, daca sotul nu vine am inteles ca poate fi reprezentat de avocat.mai ma interesez
  •  
    • 3198 mesaje
    8 Nov 2006, 21:09
    4 0
    Io fusai o data si bine, n-a incercat nimeni sa ne impace (ba da, bodyguardul, la usa, inainte sa se deschida sala ) si s-a terminat mai repede decat la Starea Civila, unde se stie ce repede se termina.
    Asa... Iar daca musiu a fost citat si nu vine, nu e problema, divortul se pronunta oricum (sigur ca poate nu din prima in situatia asta), in prezenta unor motive temeinice, ca doar nu te tine nimeni legat cu forta de un matze-fripte.
  •  
    • 2085 mesaje
    9 Nov 2006, 10:18
    0 0
    Io mi-s proaspat divortata. Asa ca...baga intrebarile....
  •  
    • 120 mesaje
    9 Nov 2006, 12:53
    0 0
    Da, asa cum a mai spus cineva mai devreme 39 de lei e taxa de timbru judiciar, daca e de comun acord. In rest nu stiu prea multe pt ca si eu numai de 2 zile am depus actele. Dar avocatul mi-a spus ca la prima infatisare ar tb sa fie gata. Din fericire actele le-a intocmit un prieten si nu mi-a cerut nici un onorariu, dar mi-a spus ca la infatisare nu e nevoie de nici un avocat, asa ca mi se pare cam mult 10 milioane pt 2 bucati de hartie.
    Mama-omida, intrebarea mea este, cum reusesti sa treci peste si sa te obisnuiesti cu noul "statut"?
  •  
    • 2085 mesaje
    9 Nov 2006, 14:29
    0 0
    Daca nu au rezultat copii din casatorie, daca ambele parti sunt de acord cu desfacerea casatoriei, la primul termen ar trebui sa ramana in pronuntare.
    In eventualitatea in care exista copii, la primul termen se citeaza autoritatea tutelara, care are obligatia sa efectueze o ancheta sociala, a carei concluzie o depune pana la al doilea termen. Tot la primul termen se citeaza martorii care care urmeaza sa fie audiati in special pentru incredintarea minorilor rezultati din casatorie.
    Deci, la temenul doi, daca este indeplinita procedura, se prezinta martorii, exista ancheta autoritatii tutelare la dosar, cauza poate ramane in pronuntare.
    Asa s-a intamplat la mine. Au fost doar doua infatisari.
  •  
    • 2085 mesaje
    9 Nov 2006, 14:31
    1 0
    La mine, onorariul de avocat, a fost 8 mil.
    Cum ma obisnuiesc cu noul statut ? Pai, incet, incet.... Nu mi l-am dorit, asta e cert. Dar, data fiind conjunctura, e o usurare.
  •  
    • 3 mesaje
    9 Nov 2006, 16:20
    1 0
    buna fetelor..si eu ma aflu in divort.Sapt viitoare am a 2-a infatisare...si nu stiu deloc la ce sa ma astept...imi este o frica de nedescris...la mijloc se afla un bebe de 2 ani pe care il vrem amandoi.Ce are el in plus fata de mine?...e avocat...ceva bani mai multi decat mine..si multa nesimtire...de asta am si ajuns la divort.Ce am eu in minus?...un diabet insulino dependent..de care el face multa valva...bani mai putini..dar iubire mai multa...inca il mai iubesc...in ciuda a tot ce se intampla.Stiu ca sunt o proasta..dar o sa ma vindec de prostie.Important e sa castig fetita.
  •  
    • 3 mesaje
    9 Nov 2006, 16:23
    0 0
    A!si am uitat de onorariu...avocata mea cere cat castigi pe o luna..daca eu as fi castigat 20mil..atat mi-ar fi cerut..deci pe mine ma costa cam 8 mil.banii i-am dat inainte.dar imi pare rau...ca nu o vad asa de stralucita pe cat mi s-a vorbit ca este
  •  
    • 163 mesaje
    9 Nov 2006, 16:42
    1 1
    Merci de raspunsuri, scuze ca n-am fost prin preajma.
    Aolio, cum adica iti cere "cat castigi pe luna".
    Daca sunt somera, ma reprezinta gratis?
  •  
    • 163 mesaje
    9 Nov 2006, 16:46
    0 0
    Inca o intrebare, daca sotul nu se prezinta la nici o infatisare, aveti idee cam cat se lungeste in timp tot procesul?
    Depinde acest "timp" de avocat sau judecator? Cam care e perioada intre termene? E ceva standard?
  •  
    • 3 mesaje
    9 Nov 2006, 17:08
    0 0
    Daca esti somera???...nu stiu ce sa spun...dar in mod sigur,gratis nu o sa vrea...acum ,nu stiu,dar mai sunt si oameni cu suflet...care poate cine stie...contra unei sume mai mici de bani ar incerca sa te ajute.