vopsea naturala din coji de nuci

  •  
    • 185 mesaje
    20 Iun 2006, 16:03
    0 1
    Fetelor, daca incercati metoda, folositi neaprat si manusi si lac d eunghii incolor...si putina crema pe cuticule...ca altfel e un dezastru...
  •  
    • 623 mesaje
    20 Iun 2006, 16:19
    1 0
    daca vreti sa folositi pasta din nucile verzi o aplicati pe parul uscat, va samponati dupa si va aplicati eventual o masca de par, iar daca vreti sa va spalati cu fiertura de la ele( sau/si frunze) va samponati inainte, stati cu parul cateva minute in fiertura respectiva iar la final masca. eu asa procedez si parul arata bine.
  •  
    • 2039 mesaje
    20 Iun 2006, 17:59
    0 0
    Daca ma vopsesc e vreo problema?
    Eu as vrea sa folosesc metoda asta numai pentru intarirea radacinii firului! Sunt deja bruneta (vopsita)!
  •  
    • 59 mesaje
    20 Iun 2006, 21:28
    0 0
    Offff nu mai rezist.M-am decis sa fac asa:

    Cu 3-4 pumni de coji si un litru de apa, prepara un decoct concentrat (asta inseamna ca ai rabdare pana scade lichidul la jumatate, cam dupa 30 de minute de fierbere) cu care vei clati parul cateva zile consecutiv, apoi, pentru mentinere, de 3 ori pe saptamana.

    Dar nu stiu daca pe parul ud,sau uscat,daca sa ma clatesc dupa,cat sa stau asa in cap.
    POate cineva sa ma lamureasca va rog?
    Poate Adina ca ea stia ceva de genul asta?va rooog
  •  
    • 8901 mesaje
    20 Iun 2006, 22:22
    1 1
    Eu stiu,ca inainte de folosirea infuziei,te speli cu sampon,te clatesi cu apa,si apoi stai cu parul in ceaiul ala cateva minute.Nu te mai clatesti dupa si iti protejezi fata de perna cu un prosop.Nu usuci parul cu uscatorul,ci il invelesti intr-un prosop mai gros si apoi ,cand s-a scurs,il usuci natural.
  •  
    • 59 mesaje
    20 Iun 2006, 22:37
    1 2
    ACUm am inteles ce-ai zis Adina.MErsi mult pentru parere am sa incerc inca o data desi mi-e frica sa nu ramana asa cleios...ca asta am patit poate daca e pe parul ud nu patesc asa...ca m-am facut pe parul uscat
  •  
    • 30 mesaje
    20 Iun 2006, 23:01
    0 3
    bunica mea s-a spalat cu ceai din frunze de nuc(a pus cateva maini bune)si parul ei din alb imaculat s-a transformat in blond si pe langa acest fapt nici nu ii mai cade si nici nu se mai rupe la periere,cred ca o sa aplic si eu aceasta metoda decat tot sa folosesc masti si lotiuni fara un rezultat prea stralucit.
  •  
    • 4411 mesaje
    21 Iun 2006, 00:50
    0 0
    Dar de musetel stiti ceva?Eu auzisem ca si decoctul de musetel schimba culoarea..Frunze de nuc nu stiu de unde pot lua asa ca poate merge si cu musetel ceva mai deschis...Eu am parul negru natural si de abia am reusit sa l fac mai deschis ..il vopsisem mai demult negru,am niste fire albe .Hai ca am prelungit prea mult.Ideea este sa acopar firele albe dar sa si mentin culoarea parului deschisa..frunzele de nuc presupun ca inchid parul..
  •  
    • 623 mesaje
    21 Iun 2006, 13:35
    0 0
    Vali te-ai mai facut pana la urma? daca da, cum ti-a iesit? pupici
  •  
    • 259 mesaje
    21 Iun 2006, 16:02
    0 1
    Nu, nu m-am facut inca. Sper sa "fac rost" de nuci astazi, pt ca merg la tzara.Oricum, de facut ma fac!!!!! O sa te tzin la curent.
    Pupici
  •  
    • 623 mesaje
    21 Iun 2006, 18:06
    1 1
    la tara cu siguranta k vei gasii.
  •  
    • 222 mesaje
    21 Iun 2006, 19:01
    0 0
    am citit undeva despre infuzia din frunze de nuc, coloreaza parul, nu stiu exact daca nu mai cade, da o culoare mult mai naturala parului, acum depinde si de culoarea de par pe care o ai, la un par negru nu stiu daca ar merge,dar nu am auzit sa iasa cineva verde in cap, dar orice e posibil avand in vedere ca in cojile de nuci exista o cantitate mare de iod, ipdul este foarte bun dezinfectant si cred ca o vopsea din asa ceva este si anti-matreata, oricum nu am de unde sa stiu exact pentru ca nu am folosit.
  •  
    • 59 mesaje
    21 Iun 2006, 22:35
    0 0
    Mai fetelor..m-am facut inca o data...si m-am clatit dupa ce am stat vreo 10 min ca m-a apucat o usturime de nu mai stiam ce sa fac si acuma ma mai ustura pielea capului dar culoarea imi place..mi-a mai inchis parul..eram facuta cu henna negru de mai demult.Am sa ma mai fac dupa ce imi trece usturimea..astept sa-mi spuneti care si cum v-ati mai facut.Va pup.Succes
  •  
    • 623 mesaje
    21 Iun 2006, 22:47
    1 0
    Melania cum ai procedat cu nucile? k nu inteleg cum de te-a usturat pielea capului.
  •  
    • 59 mesaje
    21 Iun 2006, 23:06
    1 0
    NU am avut curaj sa stau cu cojile in cap ca am firul subtire si pielea fina ,Giorgia,si am stat dupa ce m-am samponat pe parul ud in apa in care au fiert nucile si m-am frectionat vreo 10 min si apoi au inceput usturimilesi m-am clatit cu apa...degeaba..oleak cu sampon la radacina...degeaba si pan la urma mi-a mi-a trecut dar nu mi-a ars parul sau pielea capului..arata ok.Parul chiar straluceste dar totusi am saa mai las 1 sapt 2,sa treaca pana ma mai fac inca o data ca sa-mi mai treaca desi la radacini unde e culoarea mea naturala nu prea s-a prins..mai mult s-a ingalbenit decat innegrit ca pe restul parului nu stiu..de ce oare?
  •  
    • 623 mesaje
    21 Iun 2006, 23:29
    0 0
    inteleg. probabil k depinde in functie de culoarea naturala a parului sau stiu si eu...iar usturimea cred k pt. k ai pielea mai sensibila dar e ok, k nu patesti nimic.
  •  
    • 354 mesaje
    22 Iun 2006, 07:58
    0 0
    In legatura cu henna:
    1.Cum se foloseste acest produs?
    2.Ce efecte are si cat de des trebuie folosit pt.a pastra efectele?
    3.Il poate folosi oricine (indiferent de culoarea parului)?
    4.De unde il pot cumpara?
    5.Care sunt dezavantajele?
  •  
    • 59 mesaje
    22 Iun 2006, 10:03
    0 0
    Poti sa dai o cautare ca a fost deschis un subiect depre henna si afli de acolo tot ce vrei..nu mai stiu exact cum se chema.Eu de exdmplu am dat un search pe google si am gasit si de pe forum EVa ca pe mine ma enerveaza sa fac cautarea direct in eva.
  •  
    • 259 mesaje
    26 Iun 2006, 11:03
    0 1
    Am facut-o!
    Am venit de la tzara cu cojile intr-o punga si cand am ajuns acasa,le-am bagat in blender, in ideea sa fac o pasta, dar a iesit precum cafeaua.Mi-a fost frica sa pun apa(sa nu ma abat de la retzeta )asa ca m-am chinuit sa pun chestia aia pe par.Atzi ghicit: n-am reusit! Am stors sucul acela bine si l-am pus in cap,insa n-am reusit sa stau 45 min, pt ca ustura ca naiba, asa ca dupa 15 min m-am spalat.Parul s-a inchis putzin la culoare si a capatat un luciu superb, iar puful de pe frunte si de la tample are o culoare pe care nu o pot descrie, e DEMENTZIALA!!! Are reflexe de la blond la kaki.Eu am folosit manusi chirurgicale si iodul s-a imprimat pe palme, a trecut pur si simplu prin manusi Sincer, tare imi doresc sa mai incerc, dar haidetzi sa gasim ceva, un lichid pe care sa-l punem in blender, astfel incat sa se formeze o pasta, si poate ceva impotriva usturimii, ca e tare neplacut.Stitzi cum e: sufera baba la frumusetze
  •  
    • 59 mesaje
    6 Iul 2006, 11:23
    1 2
    Eu m-am facut in continuare si sunt multumita ..nu m-a mai usturat Vali ca tu te plangeai..si pe mine m-a usturat prima data dar acum sunt foarte multumita pt ca fac o combinatie la infuzie de coji cu frunze si mai multe frunze si din ele iesa mai bine culoarea si nici nu e asa de tare concentrata ca sa te usture.Poate reussesti asa..daca vrei sa mergi pe fiertura ...pasta nu am incercat si nu stiu