vopsea naturala din coji de nuci

  •  
    • 59 mesaje
    19 Iun 2006, 10:14
    14 12
    Stie cineva cum te poti vopsi cu cojile de nuci?Am auzit ca datorita iodului continut,pe langa faptul ca iti iesa o culoare superba iti intareste firul de par si redeuce si cadearea acestuia.Am auzit mai multe variante.A mai folosit cineva?
  •  
    • 146 mesaje
    19 Iun 2006, 11:42
    4 4
    Da si eu am auzit odata.Era un articol intr-o revista.Spunea cineva ca si-a facut infuzii cam de 3-4 ori pe sapt din coji de nuci si a scapat de cadearea parului.Si pe mine m-ar interesa dar nu stiu eaxct cum se face
  •  
    • 197 mesaje
    19 Iun 2006, 11:55
    4 8
    o vecina de a mea a incercat si a iesit verde in cap...nu glumesc ..
  •  
    • 146 mesaje
    19 Iun 2006, 11:55
    10 4
    Si am mai gasit un mod:


    2. Se amesteca 1-2 cani de pulbere de coji de nuci(date prin rasnita de cafea) cu ½ lingurita de ulei vegetal si apa clocotita. Pasta rezultata de consistenta unui piure se lasa sa stea 10 minute si apoi se aplica pe parul spalat, inca ud. Capul se inveleste in folie de plastic si apoi intr-un prosop. Se lasa sa actioneze timp de 20-30 de minute. Parul va fi apoi spalat si bine clatit
  •  
    • 185 mesaje
    19 Iun 2006, 13:08
    6 3
    S-a facut verde pt ca probabil avea parul saten deschis. Solutia asta e numai pt brunete. Eu am incercat odata demult, n-am fost atenta si...m-am ales cu unghii galbene-ceara fix inainte de banchet. Jumatate de an nu m-am despartit de oja...
  •  
    • 59 mesaje
    19 Iun 2006, 15:01
    4 4
    Ne spui si noua,walewska,te rog cum se face mai exact:te-ai dat cu apa in care le-ai fiert?ne spui si noua mai precis cum se face,trecand peste acest mic incident cu patatul pe maini?te roooog
  •  
    • 185 mesaje
    19 Iun 2006, 15:38
    2 3
    Eu am facut o fiertura de frunze de nuc, si dupa ce m-am spalat pe cap am folosit-o ca ultima apa de clatire. Fiind aproape bruneta nu a fost o modificare frapanta (eu ma dau cu nuantator frecvent ca sa acopere reflexele mai deschise la culoare de la supr parului) in schimb unghiile au demonstrat ca metoda functioneaza. Din pacate nu miroase prea frumos. Oricum am citit pe undeva ca intareste parul etc. You may try.
  •  
    • 623 mesaje
    19 Iun 2006, 18:59
    11 3
    o prietena a luat 1 kg de nuci din astea verzi si le-a dat prin robot si s-au facut o pasta si le-a aplicat pe parul uscat si a stat 45 min. si apoi s-a spalat si i-a iesit o nuanta de castaniu inchis cu reflexe verzi tare misto. Eu ma spal la sfarsit, dupa samponare, cu apa de la frunzele de nuc fierte si chiar mi s-a mai inchis nuanta la par si are reflexe (eu fiind bruneta naturala).
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iun 2006, 19:36
    9 1
    Daca incercati metoda asta sa nu uitati sa folositi un prosop pe fata de perna ca o nenorociti definitiv.Cele mai mari avantaje ale spalatului cu coji de nuci sunt pentru intarirea radacinii si scapatul de matreata.Mama mea il folosea frecvent si avea super par.
  •  
    • 59 mesaje
    19 Iun 2006, 21:56
    3 2
    gi10giorgia spune-mi te rog daca nu iti arde totusi parul sau pielea capului sa stai cu acea pasta pe cap ca imi doresc foarte mult sa-mi fac dar imi este frica
  •  
    • 59 mesaje
    19 Iun 2006, 22:00
    3 2
    Spune-mi te rog adina236 cum facea mama ta,daca le fierbea cojile si daca ii nuantau si parul sau numai ii intareau radacina?
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iun 2006, 22:20
    1 1
    Fierbea cojile si cu substanata obtinuta se clatea vreo 5 minute dupa ce se spala cu sampon.Ideea e ca se spala saptamanal si avea o nuanta maro superba.Si da ii intarea radacinile si firul crestea parca mai viguros.Eu nu fac ca nu am timp si dispozitie,insa cand o sa-mi vina cheful va anunt de rezultate.
    P.S. Mama era satena natural ceva mai deschis.
  •  
    • 59 mesaje
    19 Iun 2006, 22:35
    6 2
    Ok bine mersi mult adina am sa incerc si eu asa o infuzie.Sper sa reusesc.Va mai tin la curent
  •  
    • 623 mesaje
    20 Iun 2006, 00:20
    2 1
    melania nu te ustura pielea capului k am intrebat-o eu, atunci. parul nici gand sa ti-l arda k eu ma spal cu fiertura rezultata de la frunze de o luna, o data pe saptamana, si o fac mai concentrata.
  •  
    • 59 mesaje
    20 Iun 2006, 09:35
    2 2
    Da giorgia dar parerea mea este ca una e sa te faci cu frunze si alta e cu coji de asta zic...dar daca tu zici ca nu a patit nimic prietena ta...ma mai gandesc mersi oricum
  •  
    • 259 mesaje
    20 Iun 2006, 10:11
    1 1
    Giorgia, potzi sa-mi mai confirmi o data ca prietena ta nu a patzit nimic rau de la pasta aceea din coji de nuca? Chiar astazi o sa merg la "furat" de nuci verzi, dar mi-e cam teama sa nu-mi pierd podoaba capilara, nu de alta, dar am tras un an sa am si eu par sanatos si frumos Prietena ta a indepartat greu "vopseaua" de pe pielea capului? Parul chiar nu are de suferit? Te rog mult sa-mi raspunzi la intrebari. MS, pupici.
  •  
    • 623 mesaje
    20 Iun 2006, 11:07
    3 3
    pe cuvant k nu a patit nimic k doar nu bat campii pe aici. are un par superb. mi-a zis k dupa a insistat cu apa din abundenta, a samponat putin parul si dupa a fost ok si i-am si vazut a doua zi dupa operatiune parul si arata tare bine, dupa cum am zis k avea niste reflexe verzui frumoase. a facut asta acum o saptamana si ceva si parul nu a patit nimic.
  •  
    • 59 mesaje
    20 Iun 2006, 11:24
    4 3
    Eu imi fier acuma cojile si sper sa imi iasa.Va mai tin la curent.
  •  
    • 59 mesaje
    20 Iun 2006, 13:18
    1 3
    mai fetelor,am facut-o si pe asta.Nu stiu ce sa zic...nu prea s-a prins si parul arata cam slinos.Ce credeti?oare pentru ca nu m-am spalat mai intai pe cap si ca am facut pe parul uscat si nu ud?
  •  
    • 259 mesaje
    20 Iun 2006, 15:59
    5 7
    Draga mea, cum ai procedat? ce ai fiert, cojile sau frunzele, si de ce le-ai fiert?
    Giorgia spunea mai devreme ca facem o pasta din coji(in robot), dar din ele crude, NU? S-a patat pielea? ai fol. manusi? cat ai stat? Culoarea se vede bine cand e parul uscat...