Anticonceptionalele la ore fixe?????

  •  
    • 63 mesaje
    14 Iun 2006, 21:23
    1 1
    De ceva timp incoace doctorul ginecolog mi-a prescris Marvelon ca anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei,metabolismului,etc.Dar din neglijenta(lene )de cele mai multe ori uit dar totusi le iau in decurs de 2-3 ore dupa ora normala (11 seara)
    Daca imi puteti da un raspuns va rog si despre anticonceptionalele Marvelon deoarece tot pe un site de anticon. am aflat ca nu sunt asa de bune pentru adolescente deoarece opresc cresterea sau dupa tratament indelingat de 1,2 ani pot provoca infertilitate.Este adevarat?

    Multumesc din timp celor care ma vor ajuta
  •  
    • 1198 mesaje
    14 Iun 2006, 22:03
    0 0
    Draga mea, eu iau Marvelon din '99, nu este obligatoriu sa le iei la ore fixe, dar, zice dr, e bine sa le iei la ore apropiate, cat de cat.

    Cat despre infertilitate ... eu anul trecut am ramas insarcinata exact din prima luna de "incarcari", deci dupa ce am luat 6 ani, asa ca ...trage tu concluziile. Mie mi-a mers f bine cu ele, nu am avut niciodata probleme.

    Pa!
  •  
    • 63 mesaje
    14 Iun 2006, 22:16
    0 1
    Pana acum n-am avut nici o problema:ba din contra am avut numai de castigat dupa urma lor,:menstruatie regulata de stiam deja si ziua si cat de cat chiar si ora.:>>>>Cat despre dureri de abdomen nici nu mai poate fii vorba.
  •  
    • 197 mesaje
    15 Iun 2006, 04:14
    2 1
    eu iau marvelon de 2 ani aproape.nici o probl...ba chiar mi s-a reglat ciclul,fara dureri,toate bune..
  •  
    • 100 mesaje
    16 Iun 2006, 15:29
    0 0
    Si eu iau marvelon de aproape 2 ani...Nici eu nu le iau chiar la ore fixe, adica la 2-3 ore maxim fata de ora la care era prevazut.Si nu mi-au facut nici-o problema, ba chiar imi merg mai bine ca celelalte - laurina.Sper sa nu fie vorba de infertilitate, nu stiu...n-am testat, dar eu cred k sunt ok.
  •  
    • 2794 mesaje
    16 Iun 2006, 15:47
    0 0
    Anticonceptionalele se iau la ora fixa. Ma rog, daca e vorba de o ora in plus sau in minus nu e problema. Daca ai uitat sa le iei cind trebuia, poti sa le iei in max 12 ore de la acel moment si continui in mod obisnuit cu restul. Daca au trecut 12 ore de cind trebuiau luate....sari peste pastilutza respectiva si continui in mod normal.
  •  
    • 318 mesaje
    16 Iun 2006, 15:57
    0 1
    in principiu se iau la aceeasi ora..
    eu imi setam telefonul sa sune si doar de cateva ori le-am zapacit..
  •  
    • 270 mesaje
    18 Iun 2006, 17:17
    1 1
    si eu iau marvelon..de 5 luni..si parca m-am ingrasat..oare s afie de la ele?
  •  
    • 334 mesaje
    18 Iun 2006, 18:08
    0 0
    Lolitaaaaaaaaaaaaa, scuza-ma, dar mai bine abtine-te decat sa spui asemenea prostii!
    Daca trec cele 12 ore, trebuie sa iei pastila atunci cand iti amintesti si sa te protejezi suplimentar 7 zile!
    Lolitaa, cine te-a invatat pe tine sa folosesti anticonceptionalele?

    Si eu iau marvelon de 6 luni si eu ok!
  •  
    • 100 mesaje
    18 Iun 2006, 20:02
    1 0
    Corect...nu se sare nici-una.eu am uitat o data anticonceptionalele undeva, nu aveam bani sa-mi iau altele si am produs un adevarat dezastru...mi-a venit de vreo 2 ori in luna aia a fost f naspa.Acum stiu k e bine s le iei in continuare, chiar dc ai intarziat o zi...Te protejezi suplimentar
  •  
    • 2794 mesaje
    18 Iun 2006, 20:19
    1 0
    Cu protectia suplimentara aveti dreptate. Dar cu chestia cu 12 ore stiu de la un profesor doctor ginecolog, adica un om care cred ca stie ceva mai bine ca noi despre ce e vorba. Si am aflat acest lucru acum 2 zile, adica mi-e foarte proaspat. Eu nu folosesc anticonceptionale, asa ca nu stiu din proprie experienta, dar va spun si eu ce spun doctorii.
  •  
    • 510 mesaje
    18 Iun 2006, 21:04
    2 0
    doua colege de facultate au luat marvelon...si au renuntat amandoua pentru ca aveau dureri de picioare,depresii nervoase.etc...
    dar vreau sa stiu daca medicul care ti le-a recomandat ti-a facut teste hormonale sa vada ce contraceptiv iti e recomandat?
    eu iau de 2 ani harmonet...problema e ca nu se mai importeaza si va trebui sa le schimb...as putea sa iau Logest,ca are cam aceeasi compozitie de substante active dar e bine sa fac un nou control la Endocrine...
    iti recomand acelasi lucru,deoarece contraceptivele pot de reactii foarte nasoale in organism.
    si sincer stiu ca marvelonul nu e un contraceptiv prea bun din cauza cantitatii crescute de hormoni pe care o are....(sunt stud la medicina umana si,crede-ma ca invat despre toate astea)
    sfatul meu e:sa ceri o trimitere la Endocrine
    bafta
  •  
    • 854 mesaje
    18 Iun 2006, 23:29
    0 0
    cris_pisoi, daca te-ai documenta ai afla ca marvelonul are o cantitate mica de hormoni, e foarte asemanator cu logestul. pot sa intreb si eu la ce facultate de medicina esti tu? ca eu nu am mai auzit de "depresie nervoasa"
  •  
    • 789 mesaje
    19 Iun 2006, 00:13
    0 0
    sunt si anticonceptionale la care PASTILA UITATA NU SE MAI ADMINISTREAZA ..
    dar nu este cazul marvelonului.
  •  
    • 334 mesaje
    19 Iun 2006, 00:14
    1 1
    corect, dark! cris, nu inteleg dc trebuie sa te etichetezi ca sa pari credibila!
    Felicitari pentru facultatea pe care o faci, dar deocamdata se pare ca nu te ajuta prea mult! Marvelonul are o concentratie mica de hormoni, este printre cele microdozate!
    Daca nu te superi, in ce an esti?

    Si lolitaa, e de ajuns sa citesti un singur prospect de pilule (oricare) si ai sa vezi ca nu ai dreptate! Nici o pilula nu trebiuie sarita, este interzis sa iei mai putin de 21 de pilule pe parcursul unui ciclu.
    Sunt sigura ca nu ai inteles bine!
  •  
    • 334 mesaje
    19 Iun 2006, 00:17
    1 0
    In cazul in care ce a zis peonia este corect, tot nu sunt de acord cu ce a scris lolitaa, pentru ca la majoritatea pilulelor de pe piata nu se procedeaza astfel!
    Deci majoritatea fetelor care citesc asta pot fi usor dezinformate si cine stie ce alte nenorociri se mai intampla!
  •  
    • 510 mesaje
    19 Iun 2006, 15:55
    1 0
    SURSA:MEMOMED 2006
    (memorator de medicamente.ghid farmaceutic)
    MARVELON(de provenienta ungaria)
    contineESOGESTREL 0.15MG
    ETINILESTRADIOL 0.03
    HARMONET(Austria)
    contine:gestodem micronizat 0.075mg
    etinil-estradiol micronizat 0.02mg
  •  
    • 510 mesaje
    19 Iun 2006, 16:02
    1 0
    efecte adverse ale contraceptivelor(sursa:memomed):
    urticarie,eritem,prurit,acnee,crampe musculare la membrele inferioare,ameteli,cefalee migranoasa, stari depresive,tulburari senzoriale,greturi,vome,icter colestatic,crestere ponderala,retentie de apa si sodiu,marirea sanilor,hirsutism,hipertensiune,risc de tromboze venoasa sau arteriale,edeme,frecventa crescuta de infectii vaginale(candida).
  •  
    • 510 mesaje
    19 Iun 2006, 16:08
    0 0
    cred ca mi-am facut bine datoria,nu?
    pt. Dark_love:nu-mi place sa ma contrazica cineva fara dovezi.eu ti le-am adus.
    FEMODEN,LIVONETTE,KARISSA,HARMONET,MINESSE,YASMIN sunt contraceptive de ultima generatie care contin o cantitate mult mai mica de hormoni(dupa cat stiu eu sa socotesc)
    am dreptate?
    din curiozitate,ce meserie ai?
    sunt anul 4 pt cine a intrebat,medicina generala.
  •  
    • 367 mesaje
    19 Iun 2006, 16:28
    0 0
    va salut pe toate,
    cris_pisoi,nu mai stiu ce sa cred,am citit cam tot ce ai scris legat de subiectul acesta si argumentele tale sunt suficient de credibile
    azi dimineata ptr. prima oara in viata mea am fost la un cabinet de planificare, mai exact "SECS" si dupa un sir lung de intrebari,mi-au fost recomandate pilulele Marvelon
    la fel de amabil am fost informata ca le pot cumpara la jumate de pret de la ei,am cam avut impresia ca ma cam forteaza sa le cumpar
    eu ma gandisem la Yasmin,am auzit ca sunt mai bune cum ziceai si tu
    acuma nu stiu ce dracu sa fac,tu ce zici?