Mancarea dupa ora 18.00

  •  
    • 11 mesaje
    19 Oct 2005, 09:46
    0 0
    Neatza fetele ,

    Incerc sa nu mai mananc dupa ora 18 , dar uneori ( cam in fiecare seara) ajung acasa si stomacu meu scoate sunete ciudate de foame .. Un iaurt sau 2 mere se considera mancare? Ce as putea manca dupa 18.00 fara sa existe pericolul de a ma ingrasa?

    Mercic anticipat de raspunsurile voastre
  •  
    • 139 mesaje
    19 Oct 2005, 14:23
    0 0
    Buna
    Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema in momentul cand incercam sa ma slabesc putin. Ai putea manca seara salata de rosii cu putina branza feta, poate 1-2 cartofi copti la cuptor cu branza sau cu putin unt.Eu mai beam seara si o cana de ceai de fructe cu lamaie sau lapte, iaurt, poate chiar doar apa (aproape 1 litru).Mie mi se intampla seara sa-mi fie foarte sete, cred ca si din cauza oboselii.
    Succes si sper ca ce ti-am scris eu acum nu ti s-a parut banal. anca
  •  
    • 1013 mesaje
    19 Oct 2005, 22:23
    0 0
    salut,
    cand ma apuca pofta de ceva dulce seara,bag la cuptor mere (simple,nu le mai impopotonez cu nimic) si ,mai nou,gutui.mie imi tin de foame si cred ca salata de rosii nu strica in nici un caz(asezonata cu tot felul de alte cruditati).pupici
  •  
    • 289 mesaje
    20 Oct 2005, 13:31
    0 0
    eu manac seara si la ora 11 acrtivia cu musli si ma ajuta f mult si la digestie si sa stiti ca nu ma ingras.va pup
  •  
    • 11 mesaje
    21 Oct 2005, 17:40
    0 0
    mercic fetele ... si eu seara obisnuiesc sa manc un iaurt , un mar, doua.. dar m-a vazut cineva si m-a apostrofat de numa ... Iaurt seara ? Vai ... voiam sa stiu mai multe pareri .. ca eu sincer nu vad ale mari kg in 1 iaurt micut..

    o zi buna in rest si un weekend si mai bun
  •  
    • 1 mesaje
    22 Oct 2005, 23:42
    0 0
    Fetelor,ma lasati si pe mine sa ma altur voua???eu am ore de dupa-amiaza si acum am inceput regimul ,,30 kg in 2 luni''.....
  •  
    • 204 mesaje
    23 Oct 2005, 12:48
    0 0
    Biby1,poti sa detaliezi ceva despre dieta ta "30 kg in 2 luni"?multumesc.
  •  
    • 23 mesaje
    27 Dec 2005, 12:41
    0 0
    Si eu mai patesc asa.Dar in momente de criza pap morcovi si beau apa(muulta).
  •  
    • 767 mesaje
    27 Dec 2005, 13:33
    0 0
    Fetelor, "dieta" asta cu ne-mancatu' seara functioneza, o spun din experienta. Slabesti incet si sigur plus ca, ceea ce mie imi place la nebunie, este ca te culci cu stomacul relativ gol si astfel, a doua zi dimineata, ai un abdomen frumusel... Dar trebuie respectata regula a la long, adica macar cateva saptamani. Din pacate eu am incalcat-o din cauza sarbatorilor dar de cand incep munca promit sa fiu din nou cuminte
    Si inca ceva: ora 18.00 e orientativa. Ideal e sa nu mai mananci cu 4-5 ore inainte de culcare (si atunci oricum sa nu ai o masa copioasa, cu multa carne etc.). Deci daca te culci de obicei la 1.00 (ca mine, ca altii...) poti lua cina si la ora 20. Depinde de stilul de viata.
  •  
    • 163 mesaje
    27 Dec 2005, 22:32
    0 0
    Ciao,evelor! Pot sa ingros si eu rindurile voastre ,caci tare am nevoie de niste sfaturi de la voi!In legatura cu nemincatul seara ,pentru mine e criminal! Nu pot!!!!!! Cum sa fac ca mie apa nu-mi tine de foame.
  •  
    • 64 mesaje
    28 Dec 2005, 12:44
    0 0
    Debbie, incet dar sigur ce vrea sa spuna? ne poti da amanunte despre situatia ta? cat ai slabit in acest mod ?
  •  
    • 614 mesaje
    28 Dec 2005, 13:03
    0 0
    eu cred ca iaurtul e perfect seara.eu mananc iaurt dietetic si nu am probleme...tine de foame si,oricum,cat ar putea sa ingrase un iaurt dietetic?eu nu cred ca ingrasa
  •  
    • 163 mesaje
    4 Ian 2006, 03:11
    0 0
    Fetelor sa va intreb ceva ca inca nu sunt lamurita:voi de la masa de prinz pina a doua zi la micul dejun nu mai mincati nimica,nimicuta!
  •  
    • 767 mesaje
    4 Ian 2006, 12:47
    0 0
    Ideea e ca daca iei masa de pranz mai tarziu (pe la 16-17, de ex. eu asa obisnuiesc) si apoi o gustare (fructe, iaurt etc.) pe la 19 nu mori de foame pana a doua zi.
    Da, slabesti incet dar sigur. Nu am facut un calcul, dar estimez ca approx.1 kg/luna, poate si mai mult... depinde de metabolism.
  •  
    • 562 mesaje
    5 Ian 2006, 18:52
    0 0
    APA! exact cum ai auzit. Orice aliment dupa ora 18 este contra indicat daca doresti sa slabesti sau sa-ti menti silueta!Am vazut candva un reportaj cu un medic nutritionist care spunea: Sa incerci sa mananci bione dimineata (ca la pranz). Este greu ce-i drept, dar cu timpul te vei obisnui.La pranz, ca seara iar seara, deloc! . Mi-a placut replica doctorului.
    - Ti-e foame? Bine. Bea apa.... apa... APA.... in nici un caz CEAI sau Lapte!.La inceput iti va fi f.f. greu dar cu timpul nu vei mai simti nevoia.
    succes!!!!!
  •  
    • 163 mesaje
    5 Ian 2006, 22:52
    0 0
    Chestia cu apa,la mine nu functioneaza,pentru ca nu pot dormi.Si la serviciu am o munca de foarte mare raspundere,si nu imi pot permite sa pun viata in pericol a oamenilor.Mai degraba as face ca Debbie ,sa servesc prinzul mai tirziu.Intrebaree la micul dejun pina la ora 16 chiar nu mai maninci nimic?
  •  
    • 345 mesaje
    7 Ian 2006, 03:17
    0 0
    nu este sanatos sa se sara peste mesele principale, eventual peste gustari se poate, se recomanda 3 mese principale si 2 gustari intre mese, ultima masa a se lua cu 4 ore inainte de culcare shi nu mai tarziu de ora 19.00, iar dupa ora 21.00 nu se mai consuma lichide, cel putin eu asha aveam programul de masa si intr-adevar se vede diferenta, akum am mai lenevit, oricum dictonul ''Dimineata sa mananci ca un rege, la pranz ca un print iar seara ca un cersetor!'' este cat se poate de adevarat
  •  
    • 163 mesaje
    8 Ian 2006, 16:29
    0 0
    Fetelor,mai am si eu o intrebare la voi! Am vazut ca cineva a scris ca dupa ora 18 nu se mai bea nici macar apa.E adevarat,e normal asa?Va intreb ca eu in cursul zilei beau putina apa,dar seara beau cam 1,5 l de apa pentru ca atunci imi este sete,seara.Cine stie poate sa-mi raspunda si mie,va rog!
  •  
    • 767 mesaje
    9 Ian 2006, 20:49
    0 0
    Pentru allain... intre micul dejun (pe care il iau intre 9 si 10) si pana la dejunul de la 16 mai iau o gustare de fructe. Deci nu mor de foame. Uite azi, pt ca la ora asta inca sunt la birou (e aproape 21!) nu mai mananc nimic desi aveam in plan un iaurt, in schim cand ajung acasa imi fac 1/2 l de ceai depurativ. E o prostie sa nu mai consumi nici apa sau exclusiv apa dupa ora 19. Corect: fara cola, fara shake, fara limonada, dar ceaiul este benefic, mai ales cel depurativ.
  •  
    • 3311 mesaje
    9 Ian 2006, 21:02
    0 0
    activia.. big deal. ati vazut ce scrie mic-mic la stelutza aia?