pantofi din piele intoarsa.cum se spala?

  •  
    • 421 mesaje
    28 Apr 2005, 20:29
    9 22
    Hey girls!

    Spuneti-mi si mie cum procedati?
    Cum ii spalati? la masina,se poate?

    Pantofi barbatesti,crem,din piele intoarsa..sunt superbi dar la strazile din romania se imbacsesc una doua?

    Idei,ceva?
  •  
    • 9835 mesaje
    29 Apr 2005, 11:56
    26 13
    E bine sa ii speli cat mai rar, iar atunci cand o faci sa folosesti un sampon "2 in 1", adica din acela cu conditioner. Mare grija, samponul sa nu contina colorant verde, albastru, roz etc, ca poate strica culoarea pielii.
    Nu freca cu peria, nici cu mana, ci cu un burete.
    Nu cumva sa folosesti apa fierbinte!!!, ci apa usor calduta (cat sa nu fie rece-rece).

    (Daca foloseti detergenti obisnuiti si/sau apa fierbinte, pielea se scorojeste.)

    Daca exteriorul pantofilor este deschis la culoare iar captuseala este inchisa la culoare, ori ii speli cu mare grija, asumandu-ti totusi marele risc de a vedea cum culoarea captuselii pateaza exteriorul, ori renunti la idee si dai pantofii la curatat chimic.
  •  
    • 421 mesaje
    29 Apr 2005, 12:47
    9 7
    Merci donna..o sa vad ..incerc intai asa..cu grija..si daca nu pot ii dau la curatat!

    Pup!
  •  
    • 252 mesaje
    1 Mai 2005, 16:32
    13 8
    mai gagarino, de ce vrei tu neaparat sa-i speli? vezi ca exista niste solutii speciale pentru curatarea pantofilor de piele intoarsa. exista la Camel, Salamander, Kiwi, sunt niste tuburi cu spray, diferite culori, scrie pe ele special pt pielea intoarsa, iti iei si o periuta speciala si gata.
  •  
    • 252 mesaje
    1 Mai 2005, 16:35
    4 4
    pe de alta parte, una dintre perechile de adidasi care rea din piele intoarsa si bleu, o puneam la inmuiat in apa calduta cu detergent, si duoa aia o puneam in masina la limpezit si centrifuga.Dar daca sunt pantofi mai misto, mai bine cu solutie.
  •  
    • 1511 mesaje
    1 Mai 2005, 22:50
    8 7
    In primul rand trebuie impregnati (exista spray-uri), ca nu se mai pune mizeria asa usor pe ei. Pt. curatatul la suprafata exista perii speciale pt. piele intoarsa (cu sarma nu prea aspra in mijloc, iar la margini cu nu stiu ce fel de par).
  •  
    • 410 mesaje
    2 Mai 2005, 20:56
    17 4
    bai, mi-am spalat si eu o pereche de adidasi din piele intoarsa cum zicea Donna, cu sampon (da fara balsam, ca n-aveam) si cu un burete... dar dupa ce am fost extrem de precauta cu ei, am vazut ca nu prea s-au curatat si am inceput sa-i spal cu o periuta de dinti si sapun... s-au facut curati, dar s-au cam jerpelit, saracii...
  •  
    • 33 mesaje
    3 Mai 2005, 01:57
    27 4
    Eu stiam ca pielea intoarsa se curata cu apa si otet.
  •  
    • 1964 mesaje
    3 Mai 2005, 10:46
    5 8
    Am si eu aceeasi problema ... Am niste mergatori de la Puma. ... piele intoarsa albastra cu bej ... Ce ma fac ?! Sunt noi , i-am purtat de vreo 5 ori si deja tre' sa ii spal ... Ce ma fac ??!?!?!!
  •  
    • 9835 mesaje
    3 Mai 2005, 12:49
    3 5
    Ii speli, ce sa faci? Mai bine usor "ciufuliti", decat murdari.

    N-am o parere prea buna despre sprayurile care impermeabilizeaza pielea intoarsa. Am vrut sa aplic asa ceva pe o pereche de pantofi sport - noroc ca mi-a dat prin cap sa-l incerc mai intai pe dosul unei genti mai vechi: pielea s-a deteriorat, s-a subtiat si incretit, de parca s-ar fi ars cu ceva acid.
  •  
    • 590 mesaje
    3 Mai 2005, 22:47
    3 4
    Eu stiu ca pielea intoarsa nu e bine sa o speli deoarece se jerpeleste foarte repede,nu e facuta pt contactul cu apa.E bine ca pantofii din piele intoarsa sa fie purtati pe vremea uscata.Pt praf tb sa se gaseasca(eu am gasit)la mag de incaltaminte un burete special-putin mai dur-care curata foarte bine.O alta modalitate de care am citit dar nu am incercat inca este radiera,cica e buna.
  •  
    • 169 mesaje
    7 Mai 2005, 14:26
    7 7
    Eu de curand mi-am cumparat o pereche de pantofi de piele intoarsa si am gasit in cutia lor instructiuni de folosire:Incaltamintea cu fete velurate(piele intoarsa) se curata de praf cu o perie aspra, iar petele de grasime sau alte impuritati se indeparteaza cu o perie aspra si benzina usoara.
    Eu am incercat doar cu peria si cu radiera si a mers cat de cat.
    Sper ca va va fi de folos
  •  
    • 2 mesaje
    20 Iul 2006, 15:07
    7 5
    Eu am niste pantofi mov de piele intoarsa care s-au murdarit de la blugi. Pana acum nu am indraznit sa incerc sa ii curat, mi-e frica sa nu se strice mai rau. As incerca si eu cu o radiera, dar nu cred ca o sa mearga. Ce imi recomandati sa fac?
  •  
    • 445 mesaje
    20 Iul 2006, 15:15
    6 3
    Am incercat si eu cu radiera pe niste pantofi crem. Au iesit cam tarcati si nu neaparat curati. Voi incerca solutia cu sampon si balsam, ca oricum nu am ce pierde. Deja nu mai pot fi purtati, fiindca i-am incaltat de doua ori si arata de parca i-as fi purtat 10 ani.
  •  
    • 171 mesaje
    20 Iul 2006, 16:58
    7 3
    Am si eu niste papucei din piele intoarsa. Se murdaresc numai cand te uiti la ei
    Dar le-am aratat eu lor:
    Biocarpet pe un burete de spalat vase -era nou si de aceea era mai tare, asa cum spuneti si voi -. Chiar s-au curatat (si nici textura papucilor nu e afectata).
    Cred ca pata aceea de albastru, de la jeans, nu se mai curata de pe incaltaminte
    Totusi, poate ar trebui sa incerci cu Vanish sau alt produs de curatat pete. NU clor, desigur!
  •  
    • 2209 mesaje
    20 Iul 2006, 17:30
    9 4
    Exista la Leonardo o solutie pentru curatarea incaltamintei de piele intoarsa. Ce nu se duce cu aia, se duce cu BioCarpet, combinat cu apa. Muiati buretele in solutia de bioCarpet, strangeti de el sa faca spuma si cu spuma curatati bine. Se duce tot si papucii ies ca noi! Pupici si bafta!
  •  
    • 2794 mesaje
    20 Iul 2006, 17:36
    9 0
    Nu mai trebuie si clatiti dupa BioCarpet?
  •  
    • 322 mesaje
    21 Iul 2006, 09:51
    5 1
    la mine nu a mers la nimic nicio solutie...mi i-am facut praf pe toti...iar pielea intoarsa curatata chimic...acum 2 ani am dus o haina de 800 de dolari superba si mi-am luat inapoi o opinca uscata...deci nu stiu...
  •  
    • 3248 mesaje
    23 Iul 2006, 13:29
    5 2
    La Bata au spray-uri pentru curatarea pielii intoarse si nu numai plus spray impermeabilizant.am folosit iarna asta pe o pereche de ghete foarte faine care acopereau 3/4 din gamba de piele intoarsa si nu s a intamplat aboslut nimic rau.am fost foarte multumit

    Si tot la Bata au niste perii speciale pt curatarea pielii intoarse,din cauciuc moale si nu numai.
  •  
    • 2209 mesaje
    23 Iul 2006, 16:07
    8 5
    Daca nu e bine comibat BioCarpet-ul, ramane dupa el o urma mai inchisa la culoare. Acea urma se curata destul d egreu, dar se curata. Dai cu un burete umed finut, de mai multe ori, si se curata. Bafta!