Sunteti fericiti ; ce inseamna pentru voi fericirea ??

  •  
    • 12208 mesaje
    7 Oct 2014, 21:36
    1 0
    ATAT DE SIMPLU SA FIM FERICITI Atâta lume aleargă după fericire. Și-o doreșc mai ceva ca pe un bilet câștigător la loto. Visează la ea cu ochii deschiși sau închiși. O pretind de la ceilalți și speră să aibă parte de ea. Dar ce înseamnă fericirea, de fapt? Mulți nu știu, o cer, o vor, apoi o așteaptă. Si ea vine, întotdeauna vine, dar dacă nu știi ce este ea  nu poți s-o recunoști. Si trece pe lângă tine, se duce la altcineva. Iar tu ramai să o aștepți, poate revine… Fericirea e lângă tine, întotdeauna, la o privire distanță, dacă ai ști să o vezi. Cu ochii sufletului, pentru ca cei ai trupului se uita întotdeauna după altceva. Fericirea e in micile bucurii de peste zi. Nu trece zi fara sa nu ai motive de fericire. Iti garantez. Indiferent de felul in care arată viata ta. Indiferent de câte lipsuri ai, tot ai motive sa fii fericit. Fericirea începe de dimineață, atunci când te trezești lângă cineva drag, atunci când ai cui sa spui “buna dimineața”. Atunci când ai cui sa zâmbești si cine sa-ti zâmbească. Fericirea înseamnă să ai părinții in viață, să ai copii, să ai o casă si ce sa pui pe masă, să ai ce îmbracA, să vezi, sa simți, să te plimbi, să ai un job, să fii sănătos. Mai ales sa fii sănătos. Prețuim asa puțin faptul ca suntem sănătoși incat nici nu consideram că ăsta ar fi motiv de fericire. Nu apreciem că tot ceea ce facem se datorează faptului că suntem sănătoși. Fericirea este in pupicul pe care ti-l da copilul tău, cu brațele strânse in jurul gatului, in momentele de tandrețe si alint, in privirea aceea inocenta si sincera. Când ii citesti povestea de seara, când alergați in parc, când ii oferi jucăria mult așteptată. Când îți oferă primul surâs, când face primul pas, când te striga prima dată. Fericirea stă in îmbrățișarea persoanei iubite, in atingerea umărului pe care știi ca te poți baza sa muți munții, dacă ar fi nevoie. Fericirea e in dragostea ce va unește si va face mai frumoși, mai buni, mai puternici. Fericirea stă in vorba buna venită de la un prieten, exact atunci când ai nevoie, in sfatul care te ajuta să mergi mai departe când nu vedeai nicio ieșire. In telefonul salvator, in întâlnirea potrivita. Fericirea stă in dragostea părinților care te-au crescut cu trudă si iubire, in casă părintească unde te poți întoarce oricând sa-ti încarci bateriile sau sa-ti lingi rănile. In ajutorul necondiționat pe care știi că il găsești oricând acolo. Fericirea înseamnă sa poti sa ajuți, sa ștergi lacrima unui om, sa-i dai motive sa zâmbească, sa-i redai speranta. Aceasta este pentru mine fericirea. Sa te bucuri de ceea ce ai si sa fii recunoscător. De aceea cred că foarte putini sunt oamenii care pot afirma că nu au motive de fericirea. Si aceia sunt oameni care se luptă cu multe lipsuri și poate chiar cu o boală. Daca tu citesti acest text de pe computer/smartphone/tableta, nu cred ca te poți plange de lipsuri. Totul este o chestiune de percepție, depinde unde te uiți, ce alegi sa vezi si ce înseamnă fericirea pentru tine. FITI FERICITI , STA IN PUTEREA VOASTRA!

  •  
    • 817 mesaje
    7 Oct 2014, 21:40
    0 0
    da. sunt
  •  
    • 144 mesaje
    8 Oct 2014, 01:17
    0 0
    Se spune ca oamenii fericiti traiesc pur si simplu, nu se gandesc la asta..
    Sunt fericit in mii de momente si in mii de feluri, desi ma ambitionez zilnic sa cred exact opusul.. Sta in puterea fiecaruia dintre noi sa fim fericiti, insa e usor de zis si greu de facut..
  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 08:37
    1 0
    fericirea sta uneori in lucruri simple sau poate chiar banale ar zice unii , suma fericirilor mici il poate face pe om cu adevarat fericit !Desi ploua afara si bate vantul (e toamna e normal) sunt fericita pentru ca sunt sanatoasa , am doi copii minunati, am un sot care se gandeste la mine acolo peste ocean unde este si are grija sa nu ne lipseasca nimic , ne scrie si ne suna in fiecare zi de cateva ori ; starea de sanatate este buna si nu mai iau pastile cu pumnul(desi am valva la inima si ma asteapta o operatie de menisc pe care o tot aman). Sunt fericita cand imi beau cafeaua ascultant muzica de suflet, sunt fericita cand imi cumpar flori , sunt fericita cand trag draperiile si la geam imi zambesc ghivecele pline de plante verzi si inflorite multe dintre ele ...sunt un cumul de fericire si daruiesc celor dragi ganduri senine , imbratisari , cuvinte de incurajare din inima si multa dragoste !sunt fericita sa intru pe forum pentru ca intanlesc si oameni interesanti care ma inveselesc cu glumele lor , sau care imi dau de gandit cu problemele lor. daca pot ii ajut asa cum pot eu , daca nu macar le trimit ganduri bune , chiar daca ei nu stiu sau nu pot intelege cum o straina le doreste sanatate sau le ureaza sa le traiasca copilasul !
    FITI FERICITI OAMENI BUNI , E ATAT DE SIMPLU !
  •  
    • 11561 mesaje
    8 Oct 2014, 11:18
    1 0
    Depinde pentru fiecare ce inseamna fericirea , si in ce consta!!
    Conform unei vorbe de duh , cu cat esti mai prost , cu atat esti mai fericit!!
  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 11:22
    1 0
    Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL ,CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal ce te face fericit ??
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 11 Oct 2014, 10:19
  •  
    • 11561 mesaje
    8 Oct 2014, 11:26
    1 0
    gabriela42 said:Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal ce te face fericit ??

       Simplu  fapt  ca  traiesc  si  nu  am  problemme  existentiale  majore!!!

  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 11:26
    1 0
    pitipoanca69 said:
    gabriela42 said:Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal, ce te face fericit ??

       Simplu  fapt  ca  traiesc  si  nu  am  problemme  existentiale  majore!!!

    SUPER ! felicitari ! 


    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 8 Oct 2014, 16:29
  •  
    • 817 mesaje
    8 Oct 2014, 12:36
    1 0
    gabriela42 said:Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal ce te face fericit ??

     
    cred cu tarie ca acea vorba de duh are cu totul alta intelegere. dar fiecare cu interpretarea lui. 

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 16:19
    0 0
    navigi said:
    gabriela42 said:Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal ce te face fericit ??

     
    cred cu tarie ca acea vorba de duh are cu totul alta intelegere. dar fiecare cu interpretarea lui. 

     Dap si eu cred la fel. A mancat Gabriela o virgula inainte de "caci". Rezulta ca fericiti vor fi aia mai prosti. La asta te refereai si tu, nu?

  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 16:41
    2 0
    Eu una consider ca relatia cu tine insuti este la fel de importanta ca oricare alta dintre relatiile pe care le avem cu ceilalti oameni !
    Cea mai importanta relație este cea pe care o ai cu tine. De acolo pleacă totul. Acela e modelul care iti ghidează viața. Dacă relația ta cu tine este buna, atunci te poți declara un om împlinit, altfel mai ai de lucrat. Se spune sa-ti iubești aproapele ca pe tine însuți. Pai cum sa-l iubesti daca tu nu te iubesti pe tine? Ai grija de tine, accepta-te, iubeste-te, rasfata-te, petrece timp cu tine. Fa-ti surprize, ieși în oraș și delecteaza-te cu ceva frumos de văzut sau de gustat. Asteptam să ne scoată cineva in oras si daca nu se găsește nimeni să o faca, preferam cei patru pereți. De ce avem nevoie de altcineva care sa ne arate că viața e frumoasa, că există milioane de motive să ne bucuram? Asteptam să ne facă altcineva fericiți când aceasta este datoria noastră principala. Nu a celor de lângă noi. Nu a jumătății noastre. A noastră. Si e atât de simplu, dacă ne concentram pe a fi si nu pe a avea. Relația pe care o ai cu tine este importanta si pentru că le arată celorlalți cât valorezi tu in ochii tăi. In funcție de aceasta valoare, te vor pretui si ei. Cum poti sa ceri altcuiva să iti ofere ceea ce tu nu consideri că meriti? Respect, apreciere, dragoste, încredere. Pentru a le primi e necesar să le deții înainte. Să le fi primit de la tine. Pentru tine cea mai importanta persoana esti tu. Cea mai grozava, cea mai buna! Tu înainte de toti si de toate. Pentru că numai asa te vei putea concentra asupra celorlalți. Numai daca ti-e bine, ai timp si disponibilitate să-i asculți și sa-i ajuți pe alții, sau pur si simplu să trăiești in pace langa ei. Relația pe care o ai cu tine trebuie întreținută si prin timp petrecut împreună. Însă foarte mulți dintre noi fug de asa ceva, si-o numesc singurătate. Sa petreci o zi citind, meditând, plimbându-te înseamnă să petreci timp de calitate cu cea mai importanta persoana din viata ta. Inseamna sa-ti încarci bateriile și sa fii recunoscător că încă iti mai permiți să ai acest timp doar pentru tine.



    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 8 Oct 2014, 16:42
  •  
    • 817 mesaje
    8 Oct 2014, 16:47
    1 0
    White_Storm said:
    navigi said:
    gabriela42 said:Da sigur cunoastem ,. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CACI A LOR VA FI IMPARATIA CERURILOR! Dar pe tine personal ce te face fericit ??

     
    cred cu tarie ca acea vorba de duh are cu totul alta intelegere. dar fiecare cu interpretarea lui. 

     Dap si eu cred la fel. A mancat Gabriela o virgula inainte de "caci". Rezulta ca fericiti vor fi aia mai prosti. La asta te refereai si tu, nu?

     

    Nu chiar dar pe aproape. Expresia saraci cu duhul este intrpretata la mine in casa ca vorbinduse despre cei simpli cei fara probleme existentiale si cei blanzi cei care vad in viata un prilej de iubire si care nu au ganduri de preamarie msteriala sau social. Desigur este o mentalitate retrograda ce nu se potriveste vremurilor
  •  
    • 52 mesaje
    8 Oct 2014, 17:07
    3 0
    Fericiti sunt doar cei ce doresc putin de la viata fiindca celorlalti mereu le lipseste cate cava ca sa fie fericiti
  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 23:12
    1 0
    interconect_30 said:Fericiti sunt doar cei ce doresc putin de la viata fiindca celorlalti mereu le lipseste cate cava ca sa fie fericiti

    fericirea vine din interior si nu poti umple acel gol cu lucruri materiale , ceea ce le lipseste oamenilor nefericiti este stima de sine , neincrederea in fortele proprii, self respect , sau respectul de sine etc ... 


    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 9 Oct 2014, 10:27
  •  
    • 742 mesaje
    9 Oct 2014, 09:59
    1 0
    Gabi eu unul sunt fericit,am trecut in trecut prin greutati ff mari,ceva care declansa unele mai mari,dar baiatul care il am linga mine mi-a dat linistea aceea care numai un parinte poate sa aibe.Binenteles unul adevarat care il intereseaza unde este ..ce mninca..unde il doare.cum e cu scoala..,sunt f fericit ca ii pot arata baiatului meu ca fosta relatie in care e cuprinsa si mama lui nu a fost una adevarata.A fost una de suprafata,sunt de 2.5 ani in alta relatie,pot spune ca eu sunt acelasi.A fost un vis sa stau la casa pentru mine,sa am animale,gradina,etc,chiar prietena mea actuala imi mai atrage citeodata atentia la un proverb...ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea indeplini.
    In clipa asta poot spune ca sunt fericit ca am alaturi baiatul,ca am tot ce-mi trebuie dtpdv,sii mai ales ca am scapat de un soc care era ireversibil.In rest suntem sanatosi care dupa mine e cel mai importanta ,si tot asa de important e ca am gasit pe cineva care intradevar spune ca merita sa traiasca alaturi de mine.Ca daca ne-am fii cunoscut de la inceput....zice ea,sunt multe de recuperat dar incet..incet..ajungem sa recuperaram  toti 4.
     
  •  
    • 12208 mesaje
    9 Oct 2014, 10:34
    1 0
    Este minunat ceea ce spui , fiecare om este diferit si normal ca si idealurile fiecaruia sunt diferite ! Si eu lucrez cu copii si am observat un lucru uneori parintii le arata prin tot ceea ce fac ca ii iubesc le daruiesc jucarii , masinute console de joc sau tablete dar nu le spun cu cuvintele : te iubeste mama , sau :te iubeste tata foarte mult . E un sfat sigur , daca o faci e foarte de bine dar daca nu incearca si spune-i fiului tau mereu cat de mult il iubesti !mult succes si fericire !
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 9 Oct 2014, 10:36
  •  
    • 12208 mesaje
    11 Oct 2014, 11:23
    1 0
    zorro_ said:intelepciunea este prima conditie a fericirii

     da , adevarat . 
    Trandafirul ne vorbeste discret despre iubire, intr-o limba cunoscuta numai de inima.Unul din cele mai rele lucruri legate de natura umana este ca tindem sa uitam sa traim. Visam cu totii la nu-stiu-ce gradina magica cu trandafiri in loc sa ne bucuram de trandafirii care cresc chiar in fata casei noastre.Un singur trandafir poate tine locul unei gradini si un singur pieten poate face cat intreaga lume....   


  •  
    • 52 mesaje
    12 Oct 2014, 18:57
    0 0
    FERICIREA ESTE O STARE PE CARE O AU CEI CE VOR PUTIN DE LA VIATA .
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Oct 2014, 20:36
    0 0
    interconect_30 said:FERICIREA ESTE O STARE PE CARE O AU CEI CE VOR PUTIN DE LA VIATA .
    Te contrazic , vorbim de doua lucruri distincte tu vorbesti de fericirea materiala eu de cea spirituala , cand iti doresti in permanenta lucruri si posesii materiale nu ai cum sa fii fericit , golurile din suflet nu se umplu cu case masini domenii sau bani ...nici chiar cu putere !

    Spiritual esti fericit si implinit cand iubesti si esti iubit la randul tau , cand respecti si esti respectat , CAND FACI FAPTE BUNE , CAND AJUTI OAMENI IN SUFERINTA ...sunt multe de spus ...
    Atunci cand suma lucrurilor pe care le faci pentru tine , pentru familia ta dar si pentru ceilalti ESTE POZITIVA PENTRU SUFLETUL TAU ATUNCI ESTI FERICIT !
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Oct 2014, 21:12
    0 0
    https://www.youtube.com/watch?v=jyHC409SoLo