expusa la urgente

  •  
    • 6 mesaje
    25 Iun 2014, 08:12
    0 0
    Buna dimineata,

    Este primul meu mesaj pe acest forum, dar va citesc demult.Am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre ce mi s-a intamplat ieri, si aici mi se pare mai usor, pentru ca nu ma cunoasteti. Va rog sa nu radeti de mine.

    Ma numesc Maria, am 19 ani si jumatate, nu sunt din Bucuresti, am venit la facultate in Bucuresti. Nu vreau sa ma credeti cu capul in sac, dar nu prea am reusit sa imi fac prieteni de cand sunt in Bucuresti, totul este asa de diferit fata de orasul din care sunt eu (este un oras mic). In plus, eu sunt mai altfel, nu-mi place sa ies in cluburi si sa ma "distrez", prefer sa stau in camin serile si sa invat.

    Imi cer scuze pentru introducerea lunga, a-am povestit asta despre mine ca sa intelegeti de ce nu am prietene cu care sa discut si de va scriu voua aici.

    Pe scurt, aseara a inceput sa ma doara capul tare de tot, asa ca am sunat-o pe mama, care mi-a zis ca daca nu mai pot, sa ma duc la Floreasca la urgente. M-am dus, m-am rugat de toti, si pana la urma m-a primit intr-o camera de garda, plina ochi cu lume (si barbati si femei). M-a intrebat despre ce este vorba, am povestit de durerea ingrozitoare de cap, si mi-a zis sa ma consulte. A scos un stetoscop si m-a ascultat pe piept, peste tricou. Apoi mi-a zis "da jos tricoul, te rog". Eu m-am inrosit (camera era plina, si mai mult de jumatate erau barbati), dar el a insistat. N-am avut incotro si am ramas in sutien de fata cu toata lumea. Poate a fost doar impresia mea, dar mi s-a parut ca ranjeau toti la mine.

    La final, a chemat o asistenta si i-a zis "fa-i un scobutil". Iar asistenta a luat o seringa si a inceput sa o pregateasca. Am rugat-o insistent sa mergem in alta camera, pentru ca imi era extrem de rusine sa imi faca injectie de fata cu toti. Mi-a zis rastit "Donsoara, crezi ca eu am toata noaptea la dispozitie ? Pe pat, si fundul in sus !". Am zis ca pica cerul pe mine, eram rosie ca racul.  

    N-am avut incotro, m-am urcat in pat, si asistenta intentionat mi-a tras pantalonii in jos pana la genunchi, si dupa aia mi-a lasat si chilotii in jos. Practic, am ramas in fundul gol complet in fata tuturor  Am zis ca mor de rusine.

    Cand a terminat, n-am stiut cum sa fug mai repede de acolo.

    Imi cer scuze ca v-am retinut asa de mult, dar ma simt violata, m-a facut sa ma simt ca o bucata de carne. De aseara ma gandesc ca poate asa se face in Bucuresti, poate asa e normal si eu sunt anormala. Chiar asa se intampla in Bucuresti in mod normal la o consultatie la urgente ? Chiar te consulta de fata cu toti din camera ? Nu au si ei o camera separata ?

    Va multumesc mult oricum, faptul ca am scris astea ma face sa ma simt mai bine...
  •  
    • 38 mesaje
    25 Iun 2014, 11:31
    0 0
    Draga mea, mie nu mi se pare normal, mi se pare chiar umilitor si lipsit de compasiune, insa acum incearca sa uiti experienta asta cat mai repede si sa te concentrezi la aspectele sale pozitive: daca ti-a trecut durerea de cap si te-a ajutat acea injectie tot e ceva pozitiv in asta. nu are rost sa mai analizezi ce a fost, apartine deja trecutului, stiu ca e o experienta negativa insa incearca sa inveti ceva din asta si alta data sa ai curajul sa spui cu voce tare ceea ce te deranjeaza. ce sa facem, asa invatam in viata ia-o ca pe o lectie de viata si cand te mai intalnesti cu situatii neplacute, vezi ce poti sa faci sa le schimbi. alta data cand ai dureri de cap deschide geamurile, stai intinsa pe spate relaxata si respira cat mai lent si profund din abdomen, uneori lipsa de oxigen in creier duce la dureri de cap. practicand respiratii profunde abdominale, toate organele se oxigeneaza. de obicei mai ales in perioadele lungi de studiu si pe fondul stresului, respiram foarte superficial ceea ce duce la o lipsa de oxigen in organele vitale. e important sa practici cateva minute pe zi respiratii profunde, de preferinta in natura unde aerul este curat. sunt multe tutoriale pe internet despre respiratia abdominala profunda. sper ca te va ajuta
  •  
    • 735 mesaje
    26 Iun 2014, 17:22
    1 0
    maria9212 said:Buna dimineata,

    Este primul meu mesaj pe acest forum, dar va citesc demult.Am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre ce mi s-a intamplat ieri, si aici mi se pare mai usor, pentru ca nu ma cunoasteti. Va rog sa nu radeti de mine.

    Ma numesc Maria, am 19 ani si jumatate, nu sunt din Bucuresti, am venit la facultate in Bucuresti. Nu vreau sa ma credeti cu capul in sac, dar nu prea am reusit sa imi fac prieteni de cand sunt in Bucuresti, totul este asa de diferit fata de orasul din care sunt eu (este un oras mic). In plus, eu sunt mai altfel, nu-mi place sa ies in cluburi si sa ma "distrez", prefer sa stau in camin serile si sa invat.

    Imi cer scuze pentru introducerea lunga, a-am povestit asta despre mine ca sa intelegeti de ce nu am prietene cu care sa discut si de va scriu voua aici.

    Pe scurt, aseara a inceput sa ma doara capul tare de tot, asa ca am sunat-o pe mama, care mi-a zis ca daca nu mai pot, sa ma duc la Floreasca la urgente. M-am dus, m-am rugat de toti, si pana la urma m-a primit intr-o camera de garda, plina ochi cu lume (si barbati si femei). M-a intrebat despre ce este vorba, am povestit de durerea ingrozitoare de cap, si mi-a zis sa ma consulte. A scos un stetoscop si m-a ascultat pe piept, peste tricou. Apoi mi-a zis "da jos tricoul, te rog". Eu m-am inrosit (camera era plina, si mai mult de jumatate erau barbati), dar el a insistat. N-am avut incotro si am ramas in sutien de fata cu toata lumea. Poate a fost doar impresia mea, dar mi s-a parut ca ranjeau toti la mine.

    La final, a chemat o asistenta si i-a zis "fa-i un scobutil". Iar asistenta a luat o seringa si a inceput sa o pregateasca. Am rugat-o insistent sa mergem in alta camera, pentru ca imi era extrem de rusine sa imi faca injectie de fata cu toti. Mi-a zis rastit "Donsoara, crezi ca eu am toata noaptea la dispozitie ? Pe pat, si fundul in sus !". Am zis ca pica cerul pe mine, eram rosie ca racul.  

    N-am avut incotro, m-am urcat in pat, si asistenta intentionat mi-a tras pantalonii in jos pana la genunchi, si dupa aia mi-a lasat si chilotii in jos. Practic, am ramas in fundul gol complet in fata tuturor  Am zis ca mor de rusine.

    Cand a terminat, n-am stiut cum sa fug mai repede de acolo.

    Imi cer scuze ca v-am retinut asa de mult, dar ma simt violata, m-a facut sa ma simt ca o bucata de carne. De aseara ma gandesc ca poate asa se face in Bucuresti, poate asa e normal si eu sunt anormala. Chiar asa se intampla in Bucuresti in mod normal la o consultatie la urgente ? Chiar te consulta de fata cu toti din camera ? Nu au si ei o camera separata ?

    Va multumesc mult oricum, faptul ca am scris astea ma face sa ma simt mai bine...

     In primul rand erai PACIENT, nu fata sau femeie. Nu intereseaza pe nici un medic sau asistenta cum ai tu sanii sau fundul. Ranjetul era doar in capul tau. Examenul clinic CORECT  al pacientului se efectueaza fara haine, iar faptul ca respectivul medic a acceptat sa ramai totusi cu sutienul pe tine, a demonstrat ca nu era chiar asa inuman cum credeai tu.  Nu, nici injectiile nu se pot administra prin haine. Daca nu doreai sa te dezbraci, era alegerea ta, semnai ca refuzi adminstrarea medicatiei pe propria raspundere si erai libera sa pleci. Intr-un serviciu UPU  nu este timp pentru fitze de fecioara pangarita de priviri  care vrea sa se dezbrace doar in camera separata! Nu-ti convenea, refuzai, nu erai la puscarie. Daca te-ai simtit violata/violentata/molestata si tratata ca o bucata de carne, atunci ai o mica problema care trebuie rezolvata la psiholog. Cine stie, daca te consulta vreun medic barbat in camera separata, poate-ti trecea prin cap ca vrea respectivul sa se dea la tine! 

  •  
    • 5144 mesaje
    26 Iun 2014, 18:16
    0 0
    nu stiu daca am citit eu in dunga, dar am inteles ca au consultat-o si i-au facut injectia (tragandu-i in batjocura pantalonii mai jos decat era cazul) de fata cu alti pacienti, care pe deasupra mai erau si majoritar barbati.
    nici mie nu-mi pare normal sa nu aiba macar un paravan, o perdea. doctorul e doctor si e normal sa te dezbraci in fata lui cand situatia o cere, aceeasi situatie si cu asitentele si restul personalului, dar privirea curioasa a lui Ghita santieristul nu are ce cauta in peisaj.
    dar la cate se intampla in spitale, asta e floare la ureche.  

    ai macar numele doctorului care te-a preluat? eu as face o plangere la conducerea spitalului sau chiar si mai departe, dar nu sunt in cunostinta de cauza sa-ti spun exact cum trebuie procedat.
    modelul comunist de aplicare a tratamentului in spitale nu poate fi stopat (am vrea noi... macar micsorat) decat luand masuri chiar si pt cele mai (aparent) banale situatii. astazi tu, maine altcineva, se mai tempereaza situatia.
    eu una, citind povestea, imi imaginez o asistenta de aia sadica, facand taman impotriva daca ai avut tupeul sa ridici vreo pretentie sau sa spui „au”. pe astea le-as desfiinta in secunda doi fara nici cea mai mica mustrare de constiinta ca risca sa-si piarda painea din cauza mea. sa invete sa o castige...
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 26 Iun 2014, 18:18
  •  
    • 14418 mesaje
    26 Iun 2014, 18:48
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Iun 2014, 18:50
  •  
    • 6 mesaje
    26 Iun 2014, 20:14
    0 0

     In primul rand erai PACIENT, nu fata sau femeie. Nu intereseaza pe nici un medic sau asistenta cum ai tu sanii sau fundul. Ranjetul era doar in capul tau. Examenul clinic CORECT  al pacientului se efectueaza fara haine, iar faptul ca respectivul medic a acceptat sa ramai totusi cu sutienul pe tine, a demonstrat ca nu era chiar asa inuman cum credeai tu.  Nu, nici injectiile nu se pot administra prin haine. Daca nu doreai sa te dezbraci, era alegerea ta, semnai ca refuzi adminstrarea medicatiei pe propria raspundere si erai libera sa pleci. Intr-un serviciu UPU  nu este timp pentru fitze de fecioara pangarita de priviri  care vrea sa se dezbrace doar in camera separata! Nu-ti convenea, refuzai, nu erai la puscarie. Daca te-ai simtit violata/violentata/molestata si tratata ca o bucata de carne, atunci ai o mica problema care trebuie rezolvata la psiholog. Cine stie, daca te consulta vreun medic barbat in camera separata, poate-ti trecea prin cap ca vrea respectivul sa se dea la tine! 

     
    M-a deranjat faptul ca totul a fost de fata cu alti pacienti (majoritatea barbati). Si nu cred ca ranjetul a fost in capul meu...OK, sa ma despoaie la pielea goala, sa ma lase complet in fundul gol, dar sa fie doar doctorul si asistente acolo. Nu si "Ghita santieristul" care sa imi vada fundul. Gandeste-te ca unul dintre barbatii aia din camera de urgenta putea fi un coleg de facultate. Sau un profesor. Cum as mai fi dat eu ochii a doua zi cu el, dupa ce el imi admirase pe indelete fundul gol ?

    Daca tu zici ca e normal asa, da-mi exemple. Tu cand mergi la doctor asa ti se intampla ? Te pune sa te despoi la pielea goala de fata cu alti pacienti ? Cand iti face injectie cat de mult iti lasa pantalonii si chilotii in jos ? Pana la genunchi ? Nici nu mai stiu cum e normal sa fie...poate sunt eu nebuna... 

  •  
    • 6 mesaje
    26 Iun 2014, 20:16
    0 0

    eu una, citind povestea, imi imaginez o asistenta de aia sadica, facand taman impotriva daca ai avut tupeul sa ridici vreo pretentie sau sa spui „au”. pe astea le-as desfiinta in secunda doi fara nici cea mai mica mustrare de constiinta ca risca sa-si piarda painea din cauza mea. sa invete sa o castige...

     
    Da, fix la fel mi s-a parut si mie. M-a vazut rosie la fata ca racul si a zis sa ma faca sa ma simt si mai nasol...si de aici dezvelirea fundului la injectie...

  •  
    • 6 mesaje
    26 Iun 2014, 20:18
    0 0
    Regina_Neagra said:Poate sa fie sectia de urgente a urgentelor, nu exista frate sa lasi pacientul in curul gol intre alti pacienti sa ii faci o injectie. Eu ii aduceam televiziunea in secunda 2, cum sunt aia avizi de scandal. Daca esti medic eu sunt in primul rand om si apoi pacient si am dreptul la intimitatea actului medical, ca nu era vorba sa o resusciteze pe trotuar sa zic, ca sa fie indreptatit sa o dezbrace complet daca e nevoie, pt a o salva, ci sa ii faca o nenorocita de injectie. Faptul ca era sectia de urgente nu inseamna ca avea dreptul sa o lase in fundul gol in fata altor pacienti. Atat medicul cat si asistenta...niste cretini, care meritau cu varf si indesat putina publicitate si vreo doua palme peste ochi....sa nu zic scuipati.

     
    Mi-ar placea sa fiu si eu asa bataioasa ca tine...doar ca eu sunt timida si retrasa...
    A zis sa ma intind pe burta cu fata in jos...m-am intins...ce era sa fac...sa ma cert cu ei ?

    Si m-a luat si repede, ca m-a pus sa ma intind pe canapea, si pana sa imi dau eu seama ce face acolo, pac, mi-a si tras pantalonii si chilotii pana jos la genunchi si eram cu acul in fund...

  •  
    • 6 mesaje
    26 Iun 2014, 20:20
    0 0
    Imi zicea o prietena ca asa se fac de fapt corect injectiile in fund, cu pantalonii lasati jos de tot si fundul complet expus, sa fie muschiul relaxat...Am cautat si eu pe net...si se pare ca nu prea e asa deloc de fapt...
  •  
    • 5144 mesaje
    26 Iun 2014, 22:07
    0 0
    nu am mai facut de un car de ani injectii intramuscular (adica in buca, pentru a ne intelege ); s-or mai fi schimbat regulile si or fi facut cercetatorii britanici vreo descoperire, dar eu stiu ca de fiecare data cand am facut astfel de injectii, copil fiind, nu m-a lasat nimeni in fundul gol complet.
  •  
    • 5609 mesaje
    28 Iun 2014, 02:40
    0 0
    Poate nu ar fi rau sa-ti trimiti povestea la un ziar.
    Macar s-ar duce ei acolo sa vada cum sunt tratati si respectati pacientii in urgenta.
    Cel putin tu vei trage uns emnal de alarma, ca nu-i normal sa te despoaie in fata publicului, asta chiar este bataie de joc! 
  •  
    • 5035 mesaje
    28 Iun 2014, 22:41
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6 mesaje
    29 Iun 2014, 07:15
    0 0
    I_have_a_dream, poate prin filme XXX....

    Sa inteleg ca tu cand mergi la urgente te despoaie de fata cu toti si e OK ? Sau e OK cand mi se intampla mie ? La fel, cand iti face vreo injectie in popou, te lasa cu fundul gol si pentru tine e OK ? Sau e OK cand se intampla mie ?
  •  
    • 5035 mesaje
    29 Iun 2014, 09:51
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    29 Iun 2014, 13:23
    3 0
    ne transformam cumva in animale imediat dupa ce pasim în UPU?
    nu e nimeni venit acolo special ca sa-mi admire mie bucile, dar daca vaca de asistenta ma despoaie pana la glezne, nu cred ca pierde ocazia de a se hlizi vreun Ghita care nu a ajuns acolo lesinat, ci perfect lucid. nu-s toti in coma la urgente. eh, o astfel de privire m-ar face sa-mi simt intimitatea violata, cu atat mai mult cu cat mentionata vitica asistenta imi mai face si in ciuda, dezbracandu-ma mai mult decat e cazul.
    p.s.: eu in filme am vazut ca se folosesc paravane, cortine. pana si cand situatia devine pe viata si pe moarte, cu atat mai mult, pt protejarea „privitorilor” de un eventual soc din cauza a ceea ce vad, se obtureaza pe cat posibil vederea. atunci rolurile sunt schimbate, fata de situatia de aici, dar e cat se poate de comparabil in ce priveste nivelul de civilizatie la care ar trebui sa ajungem.
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Iun 2014, 13:44
    1 0
    Draga mea , eu am fost la
    Urgente fForeasca acum un an si jumate in urma unui accident rutier , adica pe trecerea de pietoni m-a lovit in plin un taxi'...in camera de garda erau niste paravane dar nu erau trase , si mai erau oameni expusi in diferite parti ale corpului si femei si barbati dar nimeni nu se zgaia la fundul nimanui pentru ca fiecare era intr-o stare grava ! Eu ma intreb insa daca nu ai fi putut sa nu ajungi acolo , mergand la farmaciesi cerand un nurofen ...
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 29 Iun 2014, 15:06
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Iun 2014, 13:44
    0 0
    draga mea , eu am fost laurgente floreasca acum un an si jumate in urma unui accident rutier , adica pe trecerea de pietoni m-a lovit in plin un taxi'...in camera de garda erau nuste paravane dar nu erau trase , si mai erau oameni expusi in diferite parti ale corpului si femei si barbati dar nimeni nu se zgaia la fundul nimanui pentru ca fiecare era intr-o stare grava ! eu ma intreb insa daca nu ai fi putut sa nu ajungi acolo , mergand la farmacie
  •  
    • 5144 mesaje
    29 Iun 2014, 14:36
    0 0
    or mai fi si alte natii, dar noi avem o placere aparte sa procuram diverse chestii care ar trebui sa ne fie foarte utile, dar le tinem la pastrare „sa nu se uzeze”. la ce mama dorului mai au paravane daca nu le folosesc?
    oricum, asta zu zgaitul depinde de norocul de moment - cine se nimereste sa fie acolo.
    p.s.: nici eu nu-mi dau seama cam ce durere de cap a avut fata noastra, dar nu asta e subiectul principal. chiar daca doctorilor le-a parut o cauza prea banala pt prezentarea la urgenta, asta nu le justifica nesimtirea cu care au trata-o. in fond, chiar si ipohondria poate fi tot o boala.
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 29 Iun 2014, 16:35
  •  
    • 735 mesaje
    29 Iun 2014, 16:37
    0 0
    basilio said:or mai fi si alte natii, dar noi avem o placere aparte sa procupar diverse chestii care ar trebui sa ne fie foarte utile, dar le tinem la pastrare „sa nu se uzeze”. la ce mama dorului mai au paravane daca nu le folosesc?
    oricum, asta zu zgaitul depinde de norocul de moment - cine se nimereste sa fie acolo.
    p.s.: nici eu nu-mi dau seama cam ce durere de cap a avut fata noastra, dar nu asta e subiectul principal. chiar daca doctorilor le-a parut o cauza prea banala pt prezentarea la urgenta, asta nu le justifica nesimtirea cu care au trata-o. in fond, chiar si ipohondria poate fi tot o boala.

     Stai asa. Nu doctorul a tratat-o in mod nesimitit, ci asistenta care a despuiat-o pana la genunchi si nu a tras perdeaua ce separa paturile la UPU!
    Ca o paranteza. Pe un alt site, o domnisorica era f convinsa ca medicul chirurg care a examinat-o   este un mare pervers, acesta cerandu-i acordul pentru a-i efectua un tuseu rectal, manevra ce face parte din examneul clinic complet al pacientului chirurgical si care de cele mai multe ori transeaza diagnosticul si-ti stabileste indicatia operatorie de urgenta. Era croita sa-l reclame la cedo!

  •  
    • 52 mesaje
    29 Iun 2014, 20:27
    0 0
    Cine spune ca e normal ? ar trebui sa faci publica intamplarea la ziar .