reguli inscriere copilul la gradinita...

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Apr 2014, 11:40
    1 0
    simika said:mizdis, dar nu stii ca si la renumita clasa 0 se dau teste? daca nu stii culorile, un pic din alfabet, despartit in silabe, cateva calcule simple matematice, sau daca psihologul decide ca nivelul copilului este inca undeva prin gradinita, adio! mai stai un an la gradi dupa care mergi direct in clasa I. Si pierde mult copilul ca nepoata mea in clasa 0 face calcule matematice cu necunoscute! Astia ies doctori toti!

     

    Acelasi sistem si aici . Copilul e supus unui test inaintea incepereii clasei a-I-a si din cite imi aduc aminte, inainte de a incepe grupa mica, la fel. 

  •  
    • 248 mesaje
    30 Apr 2014, 11:48
    0 0
    Da, Victore, dar gandeste-te ca la noi nu era asa pana acum 3-4 ani...Un nou sistem, alte reguli la nivel educational. Eu una nu sunt de acord cu clasa 0. Unde e copilaria? Ce se intampla cu cei 7 ani de acasa? Stiu ca pe vremea lui Ceausescu se duceau copiii la 6 ani in clasa I, dar nu mai e la fel. Arunca acum un copil de 6 ani in scoala cu toti handralaii. Si poate unii nici nu au 6, au, cum spuneam, 5 ani si 10 luni. La urma urmei e decizia parintilor daca il duc sau nu la clasa 0, dar esti cam obligat sa il duci, caci astfel poate fi cu mult in urma apoi in clasa I. Asta daca nu ii cumperi tu acasa manualele si faci cu el sa nu piarda. Unii sunt pro, altii contra clasei 0. In ceea ce ma priveste sunt mai multe dezavantale. In primul rand ca ei fac doar 4 h de scoala, nu ca la gradi il tii pana seara la 17,30. Daca nu iti perimit after school sau bona, sau nu ai bunici, esti nevoit sa renunti la job, ca nu mai ai incredere in ziua de astazi sa lasi copilul singur in casa, decat dupa aprox. 8 ani, depinde cat e de "viteaz".
  •  
    • 3816 mesaje
    30 Apr 2014, 15:06
    1 0
    Si aici se da test serios inainte de a te lasa sa inscrii copilul in clasa intaia.
    Dar nu s-a pus niciodata problema sa nu primeasca copilul la gradi.
    Gradinita de stat in Ro e gratuita, doar mncarea se plateste, asa ca nu vad ce relevanta are daca parintii au sau nu salariu sau serviciu, mincarea la gradi nu e o avere.
    Da, legi aiurea
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Apr 2014, 16:29
    0 0
    De clasa 0 acum aud pentru prima data si imi pare foarte interesant . Macar sa ii fi dat o alta demumire mai prietenoasa asa, nu zero .
    Aici gradinita de stat cu program prelungit fiind de la ora 6.00 - 18.00
    Nu a prins niciodata full time la gradinita, cu toate ca ambii lucram, iar un ajutor foarte rar ... am fost nevoit sa aduc modificari in programul nostru in asa fel incit sa ne ocupam si de cea mica, apoi o aduceam cind si cum, cind la 12.00, cind la 14.00, cind la 16.00 ... A trecut .
  •  
    • 248 mesaje
    1 Mai 2014, 09:46
    0 0
    Toate trec, e singurul lucru care ma ïmbarbateste" ca sa zic asa
  •  
    • 1069 mesaje
    1 Mai 2014, 11:44
    0 0
    simika said:mai stai un an la gradi dupa care mergi direct in clasa I.

     

    Prietena mea cea mai bună de la grădi a repetat grupa mare. Aşa era şi pe vremea aceea, venea o tanti cu multe foi colorate-n servietă şi ne evalua pe fiecare-n parte, apoi stabilea cine se duce la şcoală şi cine mai rămâne-n grădiniţă.

  •  
    • 10065 mesaje
    1 Mai 2014, 11:57
    3 1
    Gradinita, e fragment/parte a copilariei, nu ?
    Mai o poezie, una alta ...

    Eu sint soimul Mihaita,
    Jur cu mina pe ... gentuta,
    Cit oi fi la gradinita,
    N-am sa poop nici o fetita,
    Dar, eu, cind voi creste mare,
    Ma "dau" la educatoare !


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 1 Mai 2014, 12:03
  •  
    • 248 mesaje
    1 Mai 2014, 13:36
    0 0
    ))))))))))))))))))))))))) foarte tare Viktor! Il invat pe nazdra al meu poezia asta, e haioasa!!
  •  
    • 10065 mesaje
    1 Mai 2014, 23:52
    1 0
    Of Doamne, de-ar sti mama ce flacau are ... mi-ar ridica statuie in fundul gradinii si-ar chema vecinii sa ii lase gura casca . Ha !
  •  
    • 4 mesaje
    14 Iul 2015, 10:59
    0 0
    simika said:Saptamana aceasta m-am lovit de urmatoarea situatie: nu se accepta la gradinita copiii al caror unul dintre parinti nu lucreaza. Nu inteleg de ce acest lucru. Sotul meu nu lucreaza deocamdata, dar daca maine se angajeaza si copilul este respins din cauza acestui lucru de la gradinita, va pierde anul. Nu vad nici o logica. Luni ii depun dosarul, am respectat toate criteriile, apartinem cu domicilul de aceasta gradinita si m-a pus sa fac o declaratie cum ca sotul nu are serviciu. Sincer mi-e cam teama sa nu ramana asta mic pe acasa anul acesta ca ma ia capul. Nici macar nu am pile la nici o gradinita, sa ma culc pe-o ureche. Se pot depune dosare la mai multe gradinite oare? Asta pentru a fi sigura...

     Nu am mai auzit de acest lucru pana acum. Este adevarat, nici nu am intrebat vreodata in mod explicit de chestia asta, dar nu am vazut vreoadata necesar sa fac asta. Mi se pare absurd! Numai la noi puteam sa dau peste asa ceva. O sa ma interesez mai mult cu privire la acest subiect. Nu pot sa cred ca toate gradinitele cer acest lucru. Poate gasesti niste sugestii mai bune de gradinite aici: http://gradinita.net/