Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 8578 mesaje
    14 Sep 2015, 10:38
    0 0
    Cine mă lamureste si pe mine de ce plânge copilul?? Mancat e, schimbat e, plimbat in brate e si tot urla si nu vrea sa doarma dar nici linistit nu vrea sa stea daca sta treaz Ah si nu, nu l doare burta...
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Sep 2015, 10:53
    0 0
    coralain said:Cine mă lamureste si pe mine de ce plânge copilul?? Mancat e, schimbat e, plimbat in brate e si tot urla si nu vrea sa doarma dar nici linistit nu vrea sa stea daca sta treaz Ah si nu, nu l doare burta...

     
    poate vrea mai multa caldura.  un copil imbracat mai bine adoarme mai usor cand ii este mai cald. 


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Sep 2015, 10:55
  •  
    • 8578 mesaje
    14 Sep 2015, 11:01
    0 0
    Scanteie, e bine îmbrăcat si i am mai pus si o permită cu samburi de struguri care se incalzeste si radiaza apoi caldura
  •  
    • 13597 mesaje
    14 Sep 2015, 11:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 11:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Sep 2015, 11:19
    2 0
    dancing_fawn said:Eu stiu ca e invers, cand e mai mica temperatura doarme mai bine. Si studiile arata tot la fel. Dar fiecare copil e diferit, ce e drept. Justin nu doarme deloc bine cand ii este cald, se zvarcoleste si atata se foieste de numa. Cand i se incalzeste perna, se muta.
    Cora, daca il tii in brate, tace? Daca da, asta e raspunsul la intrebarea ta. Te vrea aproape. Le ia cam 3 luni sa se obisnuiasca cu viata extrauterina, 3 luni in care trebuie sa-i confirmi non stop ca esti acolo langa el. Lipit de el, daca se poate

     
    Dancing, chiar inainte de a adormi, temperatura corpului scade. Daca nu e invelit/ imbracat cum trebuie, risti sa te trezesti cu altele in discutie. Vorbesc mai ales de sugari si copii mici. 

    Temperatura mediului ambient da, e bine sa fie mai racoroasa. Dar in timpul somnului, copilul trebuie imbracat bine. 

    Daca avea febra era altceva. 

  •  
    • 13597 mesaje
    14 Sep 2015, 11:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Sep 2015, 11:28
    0 0
    dancing_fawn said:Posibil, scanteie. Dar la noi nu a fost cazul. Justin a fost mereu "pe invers" decat "normalul"

     
    stiu, Dancing, am mai vazut cazuri.
    As fi vrut si eu sa fie la fel gaza asta mica a mea.
    Scapam de niste griji 

  •  
    • 8578 mesaje
    14 Sep 2015, 12:00
    0 0
    Cred ca asa e cum ziceti voi, are nevoie de timp sa se adapteze la noul mediu înconjurător...in brate cand îl țin e cuminte, chiar adoarme, dar nu mereu alte dati urla de nu stiu unde sa l mai pun si de ce?? Grea perioada
  •  
    • 5862 mesaje
    14 Sep 2015, 12:57
    2 1
    Poky, tu de ce te-ai apucat sa faci copil daca nu esti dispusa sa-ti asumi responsabilitatea cresterii lui? Credeai ca e o jucarie?!?
  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 13:47
    1 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    14 Sep 2015, 14:00
    15 0
    După părerea mea, vă purtați și vorbiți cu Poky prea dur

    Copilul gata, a fost făcut, trebuie să trăiască, Poky încearcă să facă și ea ce poate.  
    Este extrem de greu, frustrant, plin de lipsuri, să crești un copil în Ro cu salariul minim, sau puțin peste minim, eventual ”la negru”, fără contract, fără anumite condiții, cum poate ar obține Poky aici în țară. 
    Nu toți părinții își pot crește copiii așa, la unison, după câte deja bine știți.

    Dacă puteți, oferiți-i sfaturi, deja unele sfaturi au fost foarte bune,  dar să fim serioși, nu are niciun rost să o puneți la zid, e nefolositor și e și urât,  de la mine se vede că Poky face tot ce poate ea acum să-și intrețină familia, la vârsta ei  


     
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Sep 2015, 14:14
    10 0
    cafe_au_lait said:După părerea mea, vă purtați și vorbiți cu Poky prea dur

    Copilul gata, a fost făcut, trebuie să trăiască, Poky încearcă să facă și ea ce poate.  
    Este extrem de greu, frustrant, plin de lipsuri, să crești un copil în Ro cu salariul minim, sau puțin peste minim, eventual ”la negru”, fără contract, fără anumite condiții, cum poate ar obține Poky aici în țară. 
    Nu toți părinții își pot crește copiii așa, la unison, după câte deja bine știți.

    Dacă puteți, oferiți-i sfaturi, deja unele sfaturi au fost foarte bune,  dar să fim serioși, nu are niciun rost să o puneți la zid, e nefolositor și e și urât,  de la mine se vede că Poky face tot ce poate ea acum să-și intrețină familia, la vârsta ei  


     

     Si eu cred la fel. O mama umilita, judecata in permanenta si care ajunge sa aiba o parere despre sine mizerabila nu cred devine o mama mai buna.

    In situatia lui Poky sunt mii de parinti care au fost nevoiti s aplece peste granita din diferite motive. Asta nu ii face parinti mai rai. Majoritatea sunt motivati fix de dorinta de a le oferi copiilor o viata mai buna.

    In plus, intrebarea cu:" daca nu erai pregatita sa iti asumi, de ce...?" e oarecum in plus. Pentru ca daca la un moment dat un parinte este pregatit sa creasca asa cum trebuie un copil, se prea poate sa apara situatii neprevazute care sa forteze parintele sa nu mai poata asigura totul sau, dimpotriva, la inceput sa nu fie totul in regula, iar pe parcurs sa se mai asaseze lucrurile. Asta nu il face un parinte rau. Nu poti judeca un om in functie de un moment din viata lui.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 14 Sep 2015, 14:15
  •  
    • 10065 mesaje
    14 Sep 2015, 14:26
    0 0
    scanteie said:
    cafe_au_lait said:După părerea mea, vă purtați și vorbiți cu Poky prea dur

    Copilul gata, a fost făcut, trebuie să trăiască, Poky încearcă să facă și ea ce poate.  
    Este extrem de greu, frustrant, plin de lipsuri, să crești un copil în Ro cu salariul minim, sau puțin peste minim, eventual ”la negru”, fără contract, fără anumite condiții, cum poate ar obține Poky aici în țară. 
    Nu toți părinții își pot crește copiii așa, la unison, după câte deja bine știți.

    Dacă puteți, oferiți-i sfaturi, deja unele sfaturi au fost foarte bune,  dar să fim serioși, nu are niciun rost să o puneți la zid, e nefolositor și e și urât,  de la mine se vede că Poky face tot ce poate ea acum să-și intrețină familia, la vârsta ei  


     

     Si eu cred la fel. O mama umilita, judecata in permanenta si care ajunge sa aiba o parere despre sine mizerabila nu cred devine o mama mai buna.

    In situatia lui Poky sunt mii de parinti care au fost nevoiti s aplece peste granita din diferite motive. Asta nu ii face parinti mai rai. Majoritatea sunt motivati fix de dorinta de a le oferi copiilor o viata mai buna.

    In plus, intrebarea cu:" daca nu erai pregatita sa iti asumi, de ce...?" e oarecum in plus. Pentru ca daca la un moment dat un parinte este pregatit sa creasca asa cum trebuie un copil, se prea poate sa apara situatii neprevazute care sa forteze parintele sa nu mai poata asigura totul sau, dimpotriva, la inceput sa nu fie totul in regula, iar pe parcurs sa se mai asaseze lucrurile. Asta nu il face un parinte rau. Nu poti judeca un om in functie de un moment din viata lui.

     

    Mare adevar ...

     

  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 15:10
    2 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 15:18
    3 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    14 Sep 2015, 16:09
    1 0
    nu's ce sa zic, nici eu nu prea m-as grabi sa judec situatia
    pe mine, din diverse motive doar de ei stiute, m-au crescut bunicii pana in clasa a3a
    parintii m-au luat gata impachetata )
    nu cred ca am ramas cu sechele din cauza asta
    da' mai stii?
  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 16:11
    1 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    14 Sep 2015, 16:36
    4 0
    Părerea mea, să nu fim mai catolici decât papa.
    Și să mai păstrăm proporțiile

    Nu, nu sunt nici eu de acord ca o mamă să își lovească copilul, nici cu palmele la funduleț.
    Dar după criteriul ăsta, și legile altei țări ...cred că la trei sferturi dintre părinții din țara noastră le-ar fi luați copiii, că dau palma aia la funduleț.

    Să nu mai vorbesc de unele mămici pe care le mai văd prin parcurile din cartier ...furioase, țipăcioase, chiar urlânde, la proprii copii, uneori își mai lovesc copiii în văzul lumii, alteori se abțin de frica oprobiului public, dar nu aș avea vreo garanție pentru ceea ce se întâmplă acasă. 

    Și ce mai auzim în stânga și în dreapta, sau ce vedem la tv,  părinți (sau un singur părinte) care-și leagă copilul în casă și pleacă, părinți care își țin copiii în lipsuri grave,  părinți plecați în străinătate care uită complet de copilul/copiii lor de aici,  părinți ”cu stare” dar care pasează copiii la bunici sau prin familie, care își lovesc destul de rău copiii pentru greșeli, etc etc sunt atâtea și atâtea cazuri. 

    De aceea sunt de părere să respectăm proporțiile.

    Sunt, din păcate, destul de puține cazuri de părinți buni, responsabili, echilibrați, care citesc, se informează, fac tot ce este posibil pe lumea asta ca acel copil al lor să se poată dezvolta în liniște, în armonie, în echilibru. Chiar și cu situație materială bună, sunt destul de puțini.

    Spre asta ar fi bine ca părinții, oricare părinți, să tindă, dar asta nu cred că se face vociferând, supârându-ne, amenințând, vorbind rău celorlalți părinți care nu sunt chiar așa - dar totuși care ar putea deveni mai buni. 



     
  •  
    • 7469 mesaje
    14 Sep 2015, 16:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator