cum se curata pielea intoarsa?

  •  
    • 68 mesaje
    23 Mar 2005, 14:24
    25 15
    Buna dragi Eve!
    Am cizme si geanta din piele intoarsa roz si nu stiu cu ce sa le curat....daca aveti idee cum as putea sa le curat fara sa le distrug va rog sa-mi spuneti si mie!
    Mihaela
  •  
    • 410 mesaje
    23 Mar 2005, 14:29
    10 20
    PAI...INITIAL AM CREZUT CA INTREBI CUM CURETI PRAFUL DE PE ELE...DAR MA GANDESC CA E MAI MULT DECAT ATAT...DAR ORICUM PRAFUL SE CURATA F BINE CU MIEZ DE PAINE...FRECI CU MIEZ DE PAINE MOALE SUPRAFATA...
  •  
    • 106 mesaje
    23 Mar 2005, 14:31
    13 7
    Si sotul meu si-a cumparat ieri niste pantofi din piele intoarsa de la Otter si mi-a zis vanzatoarea ca exista crema de pantofi speciala pentru astfel da incaltaminte, insa ei aveau doar neagra.Mai exista, de asemenea, si o solutie care o protejeaza impotriva ploii. Ramane de vazut in ce masura o sa le gasim in magazine.
  •  
    • 68 mesaje
    23 Mar 2005, 14:32
    6 4
    Nu este vorba numai de praf ....e mai mult de atat...oricum multumesc pt raspuns
  •  
    • 68 mesaje
    23 Mar 2005, 14:50
    8 4
    Am intrebat si la cizmarie si mi s-a spus ca exista un spray special pt piele intoarsa dar nu se gaseste in RODomnul zicea ca are copiii in italia si acolo se comercializeaza un astfel de spray. Problema e ca nu am cum sa cumpar acest spray din italiachiar imi pare rau de setul meu cel roz ca nu l-am purtat decat o sapt si am dat o groaza de bani pe el.Ceva metode traditionale de curatare daca cunoasteti sunt dispusa sa risc.
  •  
    • 28 mesaje
    23 Mar 2005, 15:11
    15 5
    Si eu am aceeasi problema. Eu am o jacheta din piele intoarsa galbena si de ani de zile caut o solutie s-o curat. Pana acum n-am gasit nici una. Nu incerca cu miez de paine! Eu am incercat si mi-am stricat-o si mai mult.
  •  
    • 127 mesaje
    24 Mar 2005, 09:56
    3 15
    Am si eu aceeasi problema cu o pereche de pantofi bej. Nu mai pot sa-i port pentru ca s-au murdarit si arata groaznic. Ma intrebam daca nu as putea sa-i duc la o curatatorie? Voi ce parere aveti? a mai incercat cineva?
  •  
    • 2198 mesaje
    24 Mar 2005, 10:36
    1 9
    Si eu as vrea sa aflu ...Daca dau cu o carpita cu apa si sapun ce se intampla?
  •  
    • 131 mesaje
    24 Mar 2005, 10:43
    1 10
    Eu am curatat bocanceii cu un buretel cu apa si sapun lichid pentru maini, m-am gandit ca e mai usor, s-au curatat bine. Incercati pe o bucatica de piele, pe fundul gentii si vedeti cum se comporta, cred ca depinde si de piele.
  •  
    • 68 mesaje
    24 Mar 2005, 15:49
    7 4
    Buna fetelor!
    Mi-am luat inima in dinti si am spalat si geanta si cizmulitele cu sapun lichid dupa care am clatit cu apa cu otet. Rezultatul este multumitor in sensul ca mi se pare ca sunt la fel ca inainte de a se murdari. Nu stiu daca merge metoda pt orice fel de piele intoarsa dar la mine a mers. Am zis sa va spun si voua celor care vreti sa curatati pielea intoarsa.
    Va pup!
  •  
    • 215 mesaje
    24 Mar 2005, 16:09
    3 4
    Eu am niste cizmulite din piele intoarsa pe care le spal usor cu o carpa moale cu putin sampon ( nu face asa multa spuma si se clateste bine ). Dupa ce se usuca le tin putin deasupra unei oale cu apa care fierbe. Aburul face porii sa se deschida si le perii imediat un pic in raspar. Se fac ca si noi. Puteti incerca. Spor la treaba! Va pup
  •  
    • 165 mesaje
    25 Mar 2005, 15:29
    1 2
    Eu mi-am dus o geaca din piele intoarsa la Cora la curatatorie. Au curatat-o foarte bine. Sigur, nu este cazul pantofilor ...
  •  
    • 1 mesaje
    20 Ian 2006, 22:55
    14 1
    Pielea intoarsa se curata SIGUR cu neofalina. Stiti gazul acela pentru brichetele Zippo? Il puneti pe o carpa (se evapora f. usor)si frecati pielea cu ea, apoi o dati cu peria de haine. Iese super
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    21 Ian 2006, 14:50
    4 1
    cautati la Bata. Exista o solutie speciala pentru orice fel de piele intoarsa. Mai mult decat atat, au si o periuta speciala de curatare. O precizare: solutia se utilizeaza cu bun simt. Nu trebuie insistat prea mult pe pielea neagra altfel riscati sa o albiti.
    Se mai poate curata si altfel, mai "ieftin" dar la fel de practic. Utilizati o carpa (curata si uscata) pentru a curata suprafata dorita. Apoi umeziti carpa respectiva cu putin otet. Am spus PUTIN, da? Si rezultatul e la fel de bun!

    Spor .
  •  
    • 122 mesaje
    22 Ian 2006, 01:38
    2 0
    Aceste retete sunt valabile si pentru insulete?
  •  
    • 342 mesaje
    23 Ian 2006, 23:45
    5 2
    Foarte bun este si amoniacul.
  •  
    • 269 mesaje
    26 Ian 2006, 08:45
    11 5
    eu mi-am cumparat o pereche de cizme din piele intoarsa,iar partea de sus este galbena si mi s-a albastrit de la blugi,dc ati patit asa ceva si ati curatat in vreun fel,va rog sa-mi spune-ti si mie!
    multumesc si va doresc o zi fara pete pe cizme!
  •  
    • 1077 mesaje
    30 Ian 2006, 11:42
    4 5
    Evelutzelor, sunt sprayuri speciale de curatat piele intoarsa la supermarketuri. 95 -100 mii lei, la raioanele de produse pentru curatat incaltamintea.
  •  
    • 590 mesaje
    31 Ian 2006, 02:46
    7 3
    da este spray si la noi si mai este un burete special cutia arata la fel ca si la cel pt piele normala numai ca nu are burete ci un fel de perie speciala,se mai curata si cu radiera.
  •  
    • 1 mesaje
    11 Sep 2008, 21:59
    13 4
    dar interiorul incaltamintei..din piele..cu ce ii scot mirosul de ..folosit? multumesc