Din dragoste de pisici

  •  
    • 1787 mesaje
    13 Nov 2014, 19:19
    4 0

    E mai bine pufuleata, aseara era moale si somnoroasa, dar s-a trezit in timpul noptii si a mancat, a fost la litiera, iar azi s-a comportat normal. Chiar intrebasem la cabinet inainte sa plec la ce efecte adverse sa ma astept, si doctorita a mentionat stare de somnolenta, apatie sau voma.

     

    Poate la voi nu au fost probleme dupa vaccin caci ati facut numai pe cel anual, ea a avut in plus si antirabicul. Stiu ca nu e neaparat necesar de facut, fiind pisica de apartament, dar noi plecam de 2 ori pe an din tara si e obligatoriu sa aiba antirabicul in pasaport. Totusi anul trecut in noiembrie cand le-a facut la fel, pe amandoua, nu au fost efecte secundare, si era mai mica.

     

    Astazi e la fel de dulce si iubareata, dar maine am mai mult timp si as vrea sa merg cu ea la cabinet pentru un set de analize. Oricum imi propusesem sa le fac, am intrebat-o pe doctorita daca se fac periodic si mi-a zis ca nu, doar la pisicile mai in varsta sau cu probleme de sanatate, dar pot sa le fac ca sa fiu linistita.

  •  
    • 9728 mesaje
    14 Nov 2014, 00:41
    1 0
    Midorri, mă bucur să aud că e ok, multă sănătate pisicuței

    Îl puteți găsi pe Momo în pozele următoare? (pe mine m-a prins!)

     http://www.boredpanda.com/hide-and-seek-dog-photography-finding-momo-andrew-knapp/
  •  
    • 4208 mesaje
    21 Nov 2014, 19:31
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    21 Nov 2014, 19:40
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    21 Nov 2014, 20:04
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Nov 2014, 21:16
  •  
    • 4208 mesaje
    21 Nov 2014, 20:04
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Nov 2014, 21:16
  •  
    • 1787 mesaje
    21 Nov 2014, 22:05
    5 0
    http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/9f/31/97/9f319761a277bdbe9014c60e6b155c71.jpg
  •  
    • 5862 mesaje
    22 Nov 2014, 20:58
    2 0
    va saluta printul

     http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3127/photo_id/64769
  •  
    • 4455 mesaje
    22 Nov 2014, 22:00
    1 0
    Ce fatzuca inocenta are cine te mai crede cand zici ca e bestiutza?
  •  
    • 5862 mesaje
    22 Nov 2014, 22:03
    1 0
    face pe inocentul, sa nu-l credeti
  •  
    • 4455 mesaje
    22 Nov 2014, 22:07
    2 0
    Nah, too late. Luci 1 - Gretchen 0
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Nov 2014, 08:31
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    24 Nov 2014, 22:13
    1 0
    Două reclame foarte haioase

     https://www.youtube.com/watch?v=3hrH09KmPTY

     https://www.youtube.com/watch?v=rKRDc7X7nlk

     
  •  
    • 1252 mesaje
    25 Nov 2014, 13:24
    1 0
    Luci e versiunea masculina a mitzei mele.
    La aspect ma refer.

    La comportament, din ce povestete Gretch, sunt fix opusi. A mea e o lipicioasa ce-ar sta la mangaiat si jucat 24/24. Nu-i agresiva, doar cu blanosii. Lor le mai da boxul cand se supara.
    Cu noi e ingeras. Singurele "probleme" pe care le face e ca isi baga nasul in toate paharele/farfuriile si in tot ce exista descoperit prin bucatarie, si se baga in toate sertarele si spatiile mici si greu de ajuns in ele. In rest e independenta maxim, uneori nu o prea simti prin casa.
    Ori sa fie din cauza cainilor care am eu impresia ca fac cele mai mari prostii, si fata de ei sa o vad pe ea ingeras, nu stiu.
  •  
    • 13597 mesaje
    27 Nov 2014, 07:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    29 Nov 2014, 12:58
    2 0

    Va spuneam saptamana trecuta de niste reactii adverse dupa vaccin si de faptul ca vreau s-o duc la analize ca sa vedem daca totul e in regula. Doctorul a ras-o putin pe labuta si s-a cam speriat cand a a auzit zgomotul la masina de tuns, a imobilizat-o asistenta. Apoi a dezinfectat-o cu spirt si i-a luat sange. Cat a procesat analizele si am stat eu de vorba cu doctorul (vreo ora si jumate!), ea s-a retras pe pernuta in gentuta ei si ne privea de acolo, ghemuita. Analizele i-au iesit perfect, pentru ficat, rinichi si glicemia, mi-a zis ca e normal la o pisica tanara.

     

    Despre reactia dupa vaccin mi-a zis ca e de asteptat la unele pisici sa aiba stare de apatie, voma sau diaree cat si dureri in zona vaccinata. Mi-a zis ca nu e nevoie de repetat analizele anual, decat daca observ simptome neobisnuite, si in mod normal ele se fac anual la pisicile mai in varsta. Despre deparazitarea interna m-a atentionat sa o fac la 2 luni daca sunt copii mici sau femeie insarcinata in casa. Deparazitare externa nu e nevoie.

     

    Ne-am contrazis putin pe tema dietei, sa nu-i mai dau Orijen ci Royal Canin Obesity, mi-a adus si un sac acolo pe masa sa-l vad. I-am zis ca a mea nu-i obeza, si oricum nu-i umplu castronelul ci ii cantaresc numarul de grame bobite. Are 4 kg, mi-a recomandat sa o slabesc la 3,5, asta in conditiile in care ea nu este obeza, nici macar grasa, ci robusta si supla. Eu sunt multumita de dieta si nu as avea motiv sa schimb mancarea, are nr. de calorii necesar pentru o pisica de varsta si greutatea ei, cu activitate redusa, mananca boabe si pliculet, are blana lucioasa, miroase frumos si per total are o stare de sanatate foarte buna, are pofta de mancare si se joaca toata ziua.

  •  
    • 4455 mesaje
    29 Nov 2014, 17:34
    0 0
    Ma termina veterinarii care simt nevoia sa-ti bage pe gat un produs, doar pt bani. Ai mei, unul are 4kg, nu e gras, ala negru avea 8.6kg la ultima vizita. Si nu e obez, e mare. L-au masurat, concluzia a fost ca greutatea e normala.
  •  
    • 4208 mesaje
    29 Nov 2014, 18:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    29 Nov 2014, 18:41
    0 0

    Eu am multa incredere in doctorul meu veterinar, are foarte multa experienta si este foarte meticulos, sta si 2 ore la o consultatie sa-ti explice ce si cum, tot timpul e aglomerat la el. De fapt el este cel care a salvat-o pe pufuleata dupa ce am fost inca la 2 clinici veterinare si nu i-au dat sanse de supravietuire: tot el a serilizat-o.

     

    Dar cand e vorba de nutritie, o da in bara. Si mi-a mai spus inca o prostie, ca mancarea umeda (la pliculet) are mai multe calorii decat cea uscata, ceea ce este o gogoasa mare si pufoasa. M-a intrebat cu ce o hranesc, si cata proteina are mancarea. I-am zis 40% (de fapt are 42 orijenul, dar nu retinusem exact) si imi zice ca e prea mult. Pai si obesity are 42% proteina, in schimb mai putine grasimi (10%) si mai multe fibre. Dar obesity este totusi hrana de dieta veterinara, nu de consum uzual pentru pisici sanatoase. Eu m-am bucurat ca a acceptat Orijenul, cititsem de multe pisici mofturoase ce nu mananca Orijen sau Acana, dar din contra, ei ii place si are aproape 10 luni de cand consuma aceasta hrana. Plus ca nu ma convinge lista de ingrediente de la obesity, de ce as renunta la o hrana fara cereale pentru una cu porumb si grau?

     

    Am uitat sa spun, au costat 90 de lei analizele, asa orientativ daca mai vrea sa le faca cineva.

  •  
    • 1787 mesaje
    30 Nov 2014, 19:33
    5 0
    http://3.bp.blogspot.com/-mNGgOawqMNE/UV1_-BFyD5I/AAAAAAAABHU/ra5P8zBSx7I/s1600/dogs-cats.jpg